Μπλέκ ή Αγόρι

Και εγώ το Αγόρι ψήφισα! Μου άρεσε πολύ περισσότερο από το Μπλέκ. Ξεφύλλιζα με τις ώρες τις σελλίδες του... αν δεν κάνω λάθος, είχε και άλλες ιστορίες που δεν έχουν αναφερθεί εδώ... όπως το Μάνιξ, και άλλη μία με έναν Ιππότη της αποκάλυψης...αλλά δεν θυμάμαι λεπτομέρειες!
 
Έπαιρνα Μπλέκ (γιγαντοαφίσες, σιδερότυπα, χαρτονάκια, αφιερώματα) αλλά μου άρεζε πάρα πολύ και το Αγόρι που είχε επίσης ωραίες αφίσες ! Δεν διάβαζα ιδιαίτερα τις ιστορίες και στα δύο :) ) Παρελκόμενα ολέ :)
 
O Δικαστής Ντρεντ παρελκόμενο;!;!

Καταδικάζεσαι σε 20ετή κάθειρξη στον Τιτάνα για προσβολή της Δικαιοσύνης.

:)
 
Έλα ρε Μπλεκ, πάρε τα πάνω σου...!!!
 
Τελικά η ψήφος μου θα πάει στο "Αγόρι"...

Όταν έγινε "Νέο και Αθλητικό Αγόρι" με 16 σελ. επιπλέον, είχε γίνει το αγαπημένο μου περιοδικό και άρχισα να το συλλέγω μετά μανίας. Φυσικά τα τεύχη, διασώζωνται μέχρι και σήμερα...
 
Ψήφισα Μπλέκ επειδή σαν παιδί, αυτό είχα ανακαλύψει πρώτα. Το αγόρι το ανακάλυψα στο περίπτερο πολύ καιρό μετά!
 
Κι εγώ φανατικός του Μπλεκ!
 
Αγόρι Νο1 και από εμένα (συμφωνώ και για ΤΡΟΥΕΝΟ).

Viva: Ελ Ζαμπάτο (με Μίνωα και Φειδία) και .... last but not least,

Ρόι Ρέης της ΜΕΛΤΣΕΣΤΕΡ ΟΕΟΟΟΟΟ!
 
Μπλεκ!!!! Θυμάμαι ακόμα την ιστορία 'Τερματοφύλακας Γιατρός'!!!!!!!
 
Κι εγώ ήμουν Μπλεκάκιας και απ' ότι βλέπω πριν ψηφίσω ήταν ισοπαλία!!
 
Στην αρχη ημουν ετοιμος να πω μπλεικ.. αλλα μετα διαβασα τα μηνυματα και καταλαβα οτι ο Dred ηταν στο αγορι..το μονο περιοδικο που εφερε το χαρακτηρα στην ελλαδα!
 
Aγόρι, γιατί ήταν πιο αντιφλωρικό και πιο...Μέταλ! Slaine, Judge Dredd, Doomlord (Εξουσιαστής), 13ο Πάτωμα, Dan Dare. Οι ιστορίες του ήταν διαθισμένες από βία, αίμα και τρόμο..ήθελαν κοινώς άντερα για να αναγνωστούν από πιτσιρικά.

(Έπαιρνα πάντως ανελλιπώς όλα τα τεύχη του Μπλεκ. Αν κι ο κεντρικός ήρωας και το θέμα του μου ήταν παντελώς αδιάφορα, όλες οι υπόλοιπες ήταν σε πολύ καλό επίπεδο)

slaine_books_of_invasions_2.jpg


%CE%91%CF%81%CF%87%CE%B5%CE%AF%CE%BF:Agori1.jpg
 
Μπλέκ γιατί είχε μια σειρά με αυτοκόλλητα, την αλφάβητο. Χοντρά γράμματα, διάφορα χρώματα και υφές το καθένα. Μέσα δεκαετίας '70. Και είχε και ωραίες ιστορίες (είχα διαβάσει μερικές φορές μιας και το αγόραζαν φανατικά τα ξαδέρφια μου).
 
Έχουμε ανατροπή! :eek: Για να δούμε τι μας επιφυλάσσει η συνέχεια...

Λέω να βγάλω ένα καινούργιο περιοδικό! Τις Κουμπάρες!!!!

Απ'ότι φαίνεται, θα έχει το κοινό του!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Maddog είπε:
O Δικαστής Ντρεντ παρελκόμενο;!;!
Καταδικάζεσαι σε 20ετή κάθειρξη στον Τιτάνα για προσβολή της Δικαιοσύνης.

:)
χαχα, όχι μωρέ παρελκόμενα εννοώ τις γιγαντοαφίσες, σιδερότυπα, χαρτονάκια, αφιερώματα κτλ :) Ρισπέκτ φυσικά στο Δικαστή ! Η αγαπημένη ιστορία στο Αγόρι !
 
Ούτε το ένα ούτε το άλλο. BABOYPA.....
 
Oτι θα υπηρχε φαση οπου θα εχανε (εστω και προς στιγμην) το Αγορι απο το Μπλεκ δεν μου ειχε περασει ποτε απο το μυαλο!

Σημεια των καιρων! :p
 
Να...πώ και κάτι άλλο... ή θα με πάρετε με τις τομάτες;;;

Όσο και αν φαίνεται "κουφό" ή παράξενο... αν και προτιμούσα από αυτά τα δύο το "Αγόρι" όπως έχω γράψει και παραπάνω... άλλο ήταν το περιοδικό που δεν το έχανα με τίποτα... και το περιοδικό αυτό ήταν... :flower: ... η "Μανίνα" !!!

(όχι τίποτα άλλο...αλλά είχε καλύτερες αφίσες #) )
 
Oτι θα υπηρχε φαση οπου θα εχανε (εστω και προς στιγμην) το Αγορι απο το Μπλεκ δεν μου ειχε περασει ποτε απο το μυαλο!
Οτι δεν συμπεριελαβες το Τρουενο ή εστω τη Μανινα στις επιλογες - δεν σε προβληματισε ? :D

Ασε που οι φανατικς - διαβαζαν Σπαιντερμαν, Εκδικητες , Marvel Horror (Σιδερογροθια, Γατο, Μαστερ Κουνγκφου) ακομα και Τσικο ;)
 
Ηθελα να το κανω χαρντοκορ απο αποψη δυσκολιας επιλογης. :)

Αλλωστε μου φαινεται οτι ειχαμε δημοψηφισμα με πολλα κομικ της εποχης πριν κανα 2 χρονια.
 
Πίσω
Μπλουζα