Μπλέκ ή Αγόρι

Εν τω μεταξύ, ότι έχω ψηφίσει μέχρι τώρα, 99 φορές στις 100, έχει πατώσει!!!

Τυχαίο;
 
Somehow, I knew someone was gonna say that!!!
 
Το μπλεκ πρόλαβα εγώ κ αυτό αγόραζα αν κ όχι φανατικά.. Αργότερα όμως ανακάλυψα απ το μεγαλύτερο αδερφό μου που αγόραζε το αγόρι ότι το συγκεκριμένο περιοδικό είχε μια φοβερή σειρά αυτοτελών ιστοριών με τίτλο 'Μελλοντικές εκπλήξεις' ΄ή 'Εκπλήξεις απ το μέλλον'!...

Με μαγεύουν αυτές οι ιστοριούλες μέχρι και σήμερα..Γι αυτή τη σειρά και μόνο, ψηφίζω αγόρι..

Ξέρει κανένας μήπως πώς λέγεται αυτή η σειρά στα αγγλικά και με ποιο τίτλο κυκλοφορησε?.. Την αναζητώ εδώ και χρόνια...
 
Καλήμερα και καλό μήνα.

Λίγο ασχετο με το συγκεκριμένο thread ,αλλα θα ειθελα να σας το πώ.

Πριν απο λίγες μερες αγορασα (απο το e-bay) ενα τευχος Μπλεκ ,το 254 με εξωφυλλο David Hasselhof και KITT ,στην 2η σελίδα ειχε συνεντευξη του ποδοσφεριστή του ΠΑΟ Θανου Δημοπουλου. Η χρονολογια ειταν Μαιος 1985 ,μεταξύ άλλων ο Θανος δημοπουλος παραδεχθηκε οτι την καλλύτερη μπαλλα την επεζε ο Παοκ και δυκαια θα στεφοταν προταθλητης(κατι που δεν παραδεχονται ευκολα στις μερες μας) και οτι ο καλλυτερος προπονητης ποδοσφέρου στην Ελλαδα ειταν ο Γκμοχ.

Επήσεις δεν ηπήρχε ο Ιστορια : ''Τερματοφύλακας Γιατρος'' ,αλήθεια ποτε αρχισε ?

Κλασσικα ειδα την Ιστοριουλα Μπλεκ και το ''Παιδι πανθηρας'' για καμια 20αρια χρονια πιστευω οι μακροβιοτερες Ιστοριες του περιοδικου.
 
ε! θα έπρεπε να υπάρχει και επιλογή "καί τα δύο!" Έτσι όπως είναι τώρα αληθινά δεν μπορώ να ψηφίσω. Το Αγόρι είχε εξαίρετες ιστορίες αλλά όταν κοιτάζεις σήμερα τα Μπλεκ τού '80 βλέπεις στα εξώφυλλά του να αντικατροπτίζεται καλύτερα εκείνη η εποχή.
 
Θα συμφωνήσω με τον φίλο παραπάνω (aeon) που τόνισε την hardcore πλευρά του ΑΓΟΡΙ.

Οι ιστορίες του Slaine καθώς και τα σιδερότυπα που το συνόδευαν ήταν μοναδικά. :cool:

Θυμάται κανείς το σιδερότυπο με τον Eddie των Maiden να κρατάει αγκαλιά ένα μωρό ?
 
καταγγελω το νηματιο ως στημενο,τους συμμετεχοντες εγκαθετους,τη διαδικασια διατρυτη και αποχωρω!! :D :D:D
 
Εγώ μικρός διάβαζα Σούπερ Κατερίνα :)
 
manosun είπε:
Το μπλεκ πρόλαβα εγώ κ αυτό αγόραζα αν κ όχι φανατικά.. Αργότερα όμως ανακάλυψα απ το μεγαλύτερο αδερφό μου που αγόραζε το αγόρι ότι το συγκεκριμένο περιοδικό είχε μια φοβερή σειρά αυτοτελών ιστοριών με τίτλο 'Μελλοντικές εκπλήξεις' ΄ή 'Εκπλήξεις απ το μέλλον'!...Με μαγεύουν αυτές οι ιστοριούλες μέχρι και σήμερα..Γι αυτή τη σειρά και μόνο, ψηφίζω αγόρι..

Ξέρει κανένας μήπως πώς λέγεται αυτή η σειρά στα αγγλικά και με ποιο τίτλο κυκλοφορησε?.. Την αναζητώ εδώ και χρόνια...

THARG'S FUTURE SHOCKS

CaseStudy-Bone_Shaker_Page_1.jpg
 
Το αγορι εβαζε ιστοριες περισσοτερο απο το Αγγλικο περιοδικο 2000ad,ενω το μπλεκ περισσοτερο ιταλικα κομικ,οπως μπλεκ,ρινγκο κ.α ,αλλα και αγγλικα οπως το παιδι πανθηρας.
 
ξέφυγε αρκετά το Μπλεκ πάντως
 
Aardvark είπε:
Άλλη μια φορά το GRM έκανε το θαύμα του!!

Ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ φίλε Aardvark!

Την έψαχνα τη σειρά χρόνια, απ ό,τι είδα, την έχει κ το amazon!! :)
 
Ξανα-ανοιξα τη δημοσκοπηση μετα απο παρακληση μελους
 
Χμμμ... ενδιαφέρον θέμα. Δεν το είχε πάρει το μάτι μου όταν πρωτοανοίχτηκε... (όχι πάντως, δεν είμαι εγώ το μέλος της... παράκλησης).

Από μένα, ασυζητητί Μπλεκ, έστω και για τους "λάθος" λόγους...

Το Αγόρι, αν και αγόραζα κάποια τεύχη του αραιά και πού (αν είχα ήδη αγοράσει όοοολα τα άλλα κόμικς και μπασκετοπεριοδικά που έπαιρνα και μου είχε μείνει μετρητό), δεν με κράτησε ποτέ του ώστε να γίνω τακτικός αναγνώστης και ας είχε 2-3 ενδιαφέρουσες ιστορίες (Judge Dredd, Roy of the Rovers κ.λπ.)

Αντίθετα, επί χρόνια δεν έχανα τεύχος Μπλεκ, αν και για να είμαι ειλικρινής κι εγώ ενθουσιαζόμουν περισσότερα για τα παρελκώμενα, παρά για τις ιστορίες. Όχι τόσο για συνεντεύξεις, καλλιτεχνικές ειδήσεις κ.λπ. όσο για αφίσες, σιδερότυπα και κυρίως χειροτεχνίες, παιχνίδια με κάρτες κ.λπ. Φυσικά και υπήρχαν ιστορίες που περίμενα πώς και πώς για να διαβάσω τη συνέχεια (Παιδί-Πάνθηρας, Τερματοφύλακας-Γιατρός κ.λπ.), αλλά π.χ. η ομώνυμη ιστορία του Μπλεκ με άφηνε παγερά αδιάφορο (άντε λίγο ο Καθηγητής Μυστήριος -έτσι δεν τον έλεγαν;- μου ήταν συμπαθής) και δεν ήταν λίγες οι φορές που τη διάβαζα πρώτη-πρώτη, σχεδόν ως αγγαρεία, για να ξεμπερδεύω και να προχωρήσω σε αυτές που μου άρεσαν περισσότερο. Για να είμαι 1315% ειλικρινής πάντως, αν το Αγόρι είχε τα παρελκώμενα του Μπλεκ και το Μπλεκ περιοριζόταν στις ιστορίες, πιθανότατα να προτιμούσα το Αγόρι...

//Πάντως αν έμπαινε και ως τρίτη επιλογή "Βαβούρα", νομίζω πως θα τα έσκιζε χαλαρά τα δυο "βαρβατοπεριοδικά"... ;) :p
 
Το αποτέλεσμα της ψηφοφορίας είναι μια πραγματική έκπληξη !!! Πάντα πίστευα ότι το ΑΓΟΡΙ υπήρξε πιο δημοφιλές και αγαπητό περιοδικό σε εμάς τους "εκδρομείς των 80ς" !!! Να, όμως, που .... διαπιστώνω ότι το ΜΠΛΕΚ το αγάπησε περισσότερος κόσμος !!! Μωρ μπράβο !!! o_O8)!!!

Όσο για μένα ... ΑΓΟΡΙ δαγκωτό !!!! Η ταπεινή μου άποψη είναι ότι τα τεύχη του ήταν πιο "ελκυστικά" !!! Επίσης, τα κόμικ που δημοσίευε το ΑΓΟΡΙ μού φαινόντουσαν πιο ενδιαφέροντα !!! Οι δε περιπέτειες του Μπλεκ δεν ήταν κι άσχημες, αλλά, όπως θυμάμαι, από ένα σημείο και μετά τις ψιλο-βαριόμουν [ίσως και να μην τις καταλάβαινα και πολύ] !!! Αντιθέτως, "έπινα νερό" στο όνομα του ΚΑΠΤΕΝ ΜΑΡΚ και του ΕΛ ΖΑΜΠΑΤΟ !!! Και, φυσικά, το ΑΓΟΡΙ ανέβηκε πολύ περισσότερο στην εκτίμησή μου όταν άρχισε να γράφει εκεί ο ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΟΥΤΟΥΒΟΣ !!!! Φυσικά γούστα είναι αυτά ....

Δεν αποκλείεται κάποια στιγμή να πάω στα τόπικς που αφορούν και τα δύο περιοδικά και .... να "ξεχαρμανιάσω" γράφοντας αναμνήσεις και απ' τα δύο !!!!!!
 
thamonas είπε:
ΑΓΟΡΙ!!!
Γιατι:

Καπτεν Μαρκ ( πιο έξυπνος απο τον Μπλεκ, που παρέπεμπε σε πρώτυπο "σφίχτη")

Πολεμιστής Κομπιούτερ ( ποιος από εμάς δεν είχε φανταστεί, να ʽμπαινειʽ μέσα στον 8bito του και να ζει τα παιχνίδια)

Δικαστής Dred (ουδέν σχόλιον)

Slaine (είπατε κάτι?)

Ροϋ της Ρόβερς (Η απόλυτη ποδοσφαιρική ιστορία/σαπουνοπερα)

13o Πάτωμα (Το simulation παίρνει σάρκα και οστά)

Τζοννυ Ρεντ (o απόλυτος αντιήρωας πιλότος)

επισης μου αρεσε το "Κουτσα, Στραβα προς τη δοξα", με εναν κουτσο στο ενα ποδι ποδοσφαιριστη που επαιζε στο ερασιτεχνικο πρωταθλημα και με την εξυπναδα του προσπαθουσε να καλυψει το μειονεκτημα του.

Και ενα αλλο με εναν νεαρο τερματοφυλακα, Ταφυ λεγοταν, ειχε ενδιαφερον.

και ενα αλλο με κατι γιγαντιαια μυρμηγκια απο ραδιενεργα υλικα σε μια ζουγκλα του Αμαζονιου. Ενας γηγενης με ενα μαχαιρι αποκαλουνταν μυρμηγκοφαγος και ηταν ειδικος στο να τα ξεπαστρευει.

αξεχαστες ιστοριες.

δε συγκρινεται τωρα ενα περιοδικο με μια μονο ιστορια με ενα αλλο που ειχε ποικιλια για τα γουστα του καθε αναγνωστη
 
Για να κατανοηθούν καλύτερα τα αποτελέσματα της δημοσκόπησης πρέπει να λάβουμε υπ'όψην ότι το Μπλέκ είχε ευρύτερο δίκτυο κυκλοφορίας απ'ότι το Αγόρι.

Τώρα για το θέμα του ποιό είναι καλύτερο...τί να πω...έχω την εντύπωση πως δεν απευθύνονταν στο ίδιο κοινό τα 2 περιοδικά. Το Μπλέκ κυκλοφορούσε γύρω από μια (κατά τη γνώμη μου πολύ βαρετή και επαναλαμβανόμενη) κεντρική ιστορία, είχε γενικά ποδοσφαιρόφιλο προσανατολισμό και ήταν πολύ mainstream. Θυμάμαι ότι το έπερνα περισσότερο για τα ένθετα και τις αφίσες αλλά φυσικά υπήρχαν και ιστορίες που μου άρεσαν. Την ιστορία με τον καλό ξανθό άγγλο αποικιοκράτη ρείντζερ που όλοι είχαν την κακιά συνήθεια αντί να τον πυροβολάνε και να του ρίχνουν βέλη, να πέφτουν πολύ βολικά πάνω στις γροθιές του να σας πω την αλήθεια συνήθως δεν τη διάβαζα. Επίσης δεν διάβαζα τις ιστορίες με το ποδόσφαιρο εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων αφού αν ήθελα ποδόσφαιρο έβγαινα κι έπαιζα...

Το Αγόρι από την άλλη μεριά (τουλάχιστον την εποχή που το αγόραζα) ήταν πιο κάφρικο, πολύ πιο ενδιαφέρον, με τις καλύτερες ιστορίες επιστημονικής φαντασίας από το αγγλικό Eagle καi 2000AD οι οποίες έχουν αφήσει εποχή...

Τί να πρωτοπούμε...για τον Σλεην;...τον Ιρλανδό βάρβαρο που ντρόπιασε τον πολύ (και πολλά διαφημισμένο) Κόναν, διαμελίζοντας και καταμακελεύοντας τους εχθρούς του ενώ ταυτόχρονα τσιμπούσε τα καλύτερα μωρά που έπαιζαν και είχε το καλύτερο σχέδιο όλων των εποχών από τον Μπίσλεϋ;

...τον Δικαστη Ντρεντ;...τον άρχοντα της ανορθόδοξης δικαιοσύνης που αποτελεί τις μισές περίπου εκδόσεις της 2000AD της ιστορικής βρετανικής εταιρίας κόμιξ και σε λίγο θα γυριστεί και 2η ταινία γύρω από αυτόν;

...τον Εξουσιαστή;...τον εξωγήινο άρχοντα του Νοξ που ήρθε για να καταστρέψει την ανθρωπότητα και στο τέλος κατέληξε να την υπερασπίζεται μέχρι θανάτου από τους ομοίους του και άλλους με το sci-fi σενάριο που πραγματικά έσπερνε;

...τo 13o πάτωμα;...με τον Μαξ το κομπιούτερ τιμωρό του κολασμένου ανελκυστήρα με το 13ο πάτωμα που δεν υπήρχε...το οποίο επίσης έγινε ταινία;

...το Νταν Ντέαρ;...τον κυριότερο βρετανό ήρωα κόμικ επιστημονικής φαντασίας και αντάξιο σε τιμές με τον αμερικάνο Μπάκ Ρότζερς αφού έσωσε τη γη από αλλεπάλληλες επιθέσεις πράσινων εξωγήινων;

...τον Πολεμιστη του κομπιούτερ...που είχε τόσο γαμάτο σενάριο που περίμενες με αγωνία να κυκλοφορήσει το επόμενο τεύχος για να δεις αν θα έσωζε τελικά ο Μπόμπυ Πάτερσον τον καλύτερό του φίλο που είχε παγιδευτεί μέσα στον υπολογιστή;

...ή τις Μελλοντικές εκπλήξεις του Θαργκ, τις μικρές ιστορίες με τα απίστευτα φανταστικά σενάρια που η ποικιλία τους ήταν αστείρευτη;

αυτό που πρέπει να καταλάβετε είναι πως το Αγόρι απευθύνονταν σε μεγαλύτερες ηλικίες από αυτές των παιδιών που το διάβαζαν. Αυτό φαίνεται πανεύκολα αν αναλογιστείς πως σε αρκετές από τις ιστορίες στο Αγόρι κάποιος κακός, σχεδόν κακός ή και σχεδόν αθώος χαρακτήρας ΠΕΘΑΙΝΕ και αυτό ήταν κάτι που γινόταν συστηματικά και τις περισσότερες φορές με αποτρόπαιους τρόπους

Το Αγόρι αγαπητοί μου είναι ένα ανεκτίμητο περιοδικό και παρόμοιο του δεν νομίζω ότι έχει υπάρξει. Μεγάλωσε γενιές παιδιών με πολύ δυνατά στομάχια και το ευχαριστούμε γι'αυτό...RESPECT
 
Πίσω
Μπλουζα