Μπλεκ

Dino παρτο με τα 1000. Η εκδοση μεσα δεν ειναι και σουπερ, αλλα ειναι μια φιλοτιμη προσπαθεια με αξιολογοτατο περιεχομενο. Αρχειακα και μονο λεει...
 
Μέρες που είναι, σκάναρα και σας αφιερώνω το εορταστικό εξώφυλλο του τεύχους 261 του "Μπλεκ", με ημερομηνία Τετάρτη 19 Δεκέμβρη 1984!

picture.php


Έτσι, για έξτρα νοσταλγία! :)
 
Μπλέκ

Μιά ευχάριστος συνήθεια γιά τά προεφηβικά μου χρόνια ήτο η ανάγνωσις ουχί απλώς Μπλέκ, αλλά τόμου Μπλέκ κυρίως κατά τά καλοκαίρια όταν έπαιρνα άδεια από τίς καλόγριες όπου φοιτούσα.

Ο τόμος έσχε κολλητά τέσσαρα τεύχη κι έτσι εδύνασο νά διαβάσεις αξιοπρεπώς μιάν ιστορία χωρίς αυτές τίς ξενέρωτες διακοπές οι οποίες ενέπνευσαν καί τόν Μαχαιρίτσα νά κάνη λόγον περί αγχωμένου "αυτοσκεπτικισμού" στό διδυμότειχο μπλούζ. Εκτός από αυτό, κάτι πολύ σημαντικό ήταν ότι ο τόμος κυκλοφορούσε 2 χρόνια περίπου μετά από τήν άπαξ κυκλοφορία του· μέ περισσό ενδιαφέρον εντρυφούσα στά ψιλοπερασμένα ψιλοξεχασμένα. Διότι μήν ξεχνάτε η ρετρό διάθεσις υφίστατο ανέκαθεν σέ όλους ημάς. Σπουδαία ανάγκη.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο Μπλεκ ήταν το πρώτο κομικ που με έκανε φανατικό του είδους, Κάθε τετάρτη στημένος στο περίπτερο με 2 δραχμές για να διαβάσω τα κατορθώματά του με τους φουκαράδες τους Άγγλους που πάντα οι σφαίρες τους περνούσαν από δίπλα του ....ΖΙΠ ....ΖΙΠ....:biglaugh:
 
Μερικά εξώφυλλα που βρήκα:

DSC_0150.jpg


DSC_0151.jpg


DSC_0154.jpg


DSC_0150.JPG
 
τι να πουμε για το Μπλεκ..αυτο μας μεγαλωσε..

Τερματοφυλακας-γιατρος,παιδι πανθηρας και τα μυαλα στα καγκελα :p

Αγαπημενα κ τα αλμπουμ κ τα χαρτακια(τα κολλουσες μονος με κολλα) που εδινε καθε χρονο για τα πρωταθληματα ποδοσφαιρου κ μπασκετ..

σε πολλα νησακια το καλοκαιρι σε πρακτορεια τυπου εχω πετυχει παλια τευχη μπλεκ :p
 
Wally είπε:
Οπως παντα στις διακοπες κυνηγαω "τομους" Μπλεκ.Φετος εξεπλαγην μιας και ανακαλυψα οτι στους τομους φιλοξενουντο τευχη του 1995 κατα τα οποια το Μπλεκ ηταν μηνιαιο!(το αγνοουσα)

Ηταν ψιλο-χαλια μιας και περιειχε πολλα μουσικα και αθλητικα νεα,crappy αφιερωματα και μονο 5 ιστοριες (Μπλεκ,Κουτσα-Κουτσα,Παιδι Πανθηρας,Παρεα των 5)

Μετρησατε 4..σωστα.

Η πεμπτη ηταν το Storm-Οι 7 του Αροματερ (υποθετω το 12 lost τευχος) το οποιο δεν ειχα διαβασει και πραγματικα ΤΑ ΣΠΑΕΙ...
Για να δούμε τι έχουμε εδώ...

picture.php


Επ! Τι λέει επάνω; Πρώτο τεύχος; Μάλιστα!

Το πρώτο τεύχος της περιόδου Γ' του περιοδικού!

Ανευρέθη κατόπιν ανασκαφής της συλλογής...

Ένας μηνιαίος "Μπλεκ", όπως γράφει και ο Wally από πάνω, από τον μακρινό ( ; ) Ιούλιο του 1994!

Όλες οι σελίδες ιλουστρασιόν και πολύχρωμες και ελαφρά μεγαλυτερο μέγεθος...
 
Ωραιος ο Dino και εγω το ψιλοαγνοουσα,τευχαρα .

Για να σε δω να βρισκεις και ενα τευχος απο το Μηνιαιο "Αγορι",εδω σε θελω. :D
 
Μηνιαίο "Αγόρι";;; 8)

Γλουπ! That's a tough one!

Θα προσπαθήσω...
 
Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα :p
 
Yπηρξε μια εκδοση του '92 με τιτλο "Aγορι comics" πιο παιδικου προσανατολισμου για 4-5 τευχη.
icon7.gif
 
Είπα κι εγώ... Με ψάρωσε; :D
 
DINO είπε:
Για να δούμε τι έχουμε εδώ...
picture.php


Επ! Τι λέει επάνω; Πρώτο τεύχος; Μάλιστα!

Το πρώτο τεύχος της περιόδου Γ' του περιοδικού!

Ανευρέθη κατόπιν ανασκαφής της συλλογής...

Ένας μηνιαίος "Μπλεκ", όπως γράφει και ο Wally από πάνω, από τον μακρινό ( ; ) Ιούλιο του 1994!

Όλες οι σελίδες ιλουστρασιόν και πολύχρωμες και ελαφρά μεγαλυτερο μέγεθος...
Tευχαρα ,"ιστορικο" και συλλεκτικο τευχος,αυτο το ζηλευω!! ;)
 
Ορίστε και τα τεύχη 2 και 3 του μηνιαίου Μπλεκ του 1994. Τεύχη Αυγούστου και Σεπτεμβρίου. Τα σάρωσα από τον τόμο 322 που περιέχει αυτά τα 2 τεύχη.
 
Ποιός να'χει άραγε το τελευταίο τεύχος του "Μπλεκ", έτσι όπως το γνωρίσαμε;

Εννοώ, με τις ιστορίες και την ποικίλη ύλη, πριν ξεκινήσει η περίοδος με ιστορίες μόνο του Μπλεκ....

Ποιός να το'χει; Ποιός να το'χει; ::)
 
Kατι μου λεει οτι εσυ το'χεις.
 
Ξέρεις να με ψυχολογείς! :D

picture.php
 
Πίσω
Μπλουζα