Μπλεκ

Ημανε φανατικος αναγνωστης του Μπλεκ στο δημοτικο. Θυμαμαι η αγαπημενη μου μερα ηταν η Τεταρτη επειδη εβγαινε το Μπλεκ. Γυρνωντας απο το σχολειο ετρεχα στο ψιλικατζιδικο που ηταν στον δρομο μου για να παρω το Μπλεκ (και τιποτα χαρτακια) και σφεντονα στο σπιτι. Εκεινη την εποχη θυμαμαι πως γινονταν και αρκετες επανεκδοσεις παλιοτερων τευχων που κυκλοφορουσαν σε τομο ή μαζι με το περιοδικο. Ειχα μαζεψει κυριολεκτικα μια κουτα! Οταν πηγα γυμνασιο συνεχισα να το παιρνω, αλλα καμια φορα το εχανα. Σιγα σιγα το αραιωσα και κατα τα τελη 92 το σταματησα. Αν θυμαμαι καλα ειχε ακριβυνει αρκετα ενω ηταν τιγκα στις αναδημοσιευσεις ιστοριων και μου θυμιζε κατι σαν αγοριστικη σουπερ κατερινα. Το τελειωτικο χτυπημα ηρθε απο την μανα οταν μια μερα εντελως απροειδοποιητα σουταρε ολα τα τευχη μου του Μπλεκ, Μικρου Σεριφη, Τρουενο, Αγορι κτλ. Στην εκρηξη οργης μου μου απαντησε κυνικα οτι τι θα τα εκανα και ειχε γεμισει ο τοπος... Αυτο βεβαια δεν με εμποδισε να διαβαζω και συλλεγω ακομη κομικς. Βεβαια με Μπλεκ δεν ασχοληθηκα ξανα.

Απο τις διαφορες ιστοριες που δημοσιευτηκαν ξεχωριζω ως καλυτερη την ενοτητα της Αρια με τιτλο ''Τα δακρυα της θεας''. Τοσο το κονσεπτ οσο και ο σχεδιασμος με ειχαν αφησει αφωνο τοτε http://ariabd.chez.com/accueil01.html

Επομενη αγαπημενη ηταν μια sword and sorcery φαση. Δεν θυμαμαι καθολου τιτλο, θυμαμαι πολυ αμυδρα πως ηρωας ηταν ενας ηρωικος Κονανοειδης τυπος με μακρυ μαλλι και φρατζα. Νομιζω πως ηταν πριγκηπας και ειχε και καποιο sidekick. Οποιος μπορει ας ριξει μια βοηθεια του κοινου. Ετρεξε για αρκετα τευχη σαν συνεχειες.
 
crc είπε:
Μήπως λές τον Slaine ?
http://en.wikipedia.org/wiki/Sl%C3%A1ine_%28comics%29

Βέβαια αυτός ήταν στο Αγόρι αλλά όλοι μας τα μπερδεύουμε γλυκά πλέον.
oχι αλλωστε δεν θα μπορουσα, ειμαι φανατικος και εχω ολα τα αλμπουμ, ηταν ασπρομαυρο σχεδιο και ο τυπος ειχε μακρυ μαλλι με φρατζα μπροστα, δεν θυμαμαι καθολου τι επαιζε με τον κολαουζο του. Νανος δεν ηταν παντως απ οτι θυμαμαι. Ηταν κατι σαν light Κοναν χωρις πολυ βια αλλα ''ρεαλιστικο'' σχεδιο οχι καρικατουρα χιουμοριστικη. Παιζει καμια λιστα ιστοριων απο κανενα ειδημονα του Μπλεκ?
 
Σπάω το κεφάλι μου....

Αν δεν το θυμηθώ, θα κατεβάσω τα τεύχη από την αποθήκη....

Αν δε μπορεί να το θυμηθεί πάντως ο crc, που είναι "μανούλα", ( έτσι δεν είναι πατρίδα; ;) ) δεν ελπίζω εγώ...
 
Aardvark to the rescue.

Ο Πανισχυρος Μοργκαν, που ειχε φοβερο σχεδιακι και ενα επετειακο απο το 1989 για τα 20χρονα του περιοδικου.

picture.php


picture.php
 
Ωραίος!!! :thumbup:

99,99999999% αυτό ψάχνει ο joe!

Κρατάω το 0,1% για το "μακρύ μαλλί με φράτζα"... :D
 
Υπήρξε για ένα διάστημα μια σειρά με πρωταγωνιστή ένα βάρβαρο μαχητή στο στυλ του Κόναν, μακρυμάλλη αλλά με μαύρο μαλλί και όχι ξανθό σαν του Μόργκαν. Είχε σπαθί και η αποστολή του ήταν να ταξιδέψει σε άγνωστους τόπους για να βρει ένα αντικείμενο (νομίζω). Θυμάμαι μια αποστολή του. Έπρεπε σύμφωνα με χρησμό να νικήσει "το οκτώ που βυζακώνει και σκοτώνει". Τελικά αυτό ήταν ένα γιγάντιο χταπόδι σε μια λίμνη που έπρεπε να διασχίσει.

Επίσης, αυτή η σειρά δεν είχε κρατήσει για πάρα πολλά τεύχη.

Πρέπει να ψάξω, όμως, για να τα θυμηθώ καλύτερα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Joe- με καλυπτεις πληρως εκανα ακριβως τις ιδιες κινησεις.

Τεταρτη μεσημερι μολις γυριζα απο σχολειο πηγαινα ψιλικατζιδικο κ επαιρνα το Μπλεκ κ Παρασκευή πρωι πριν πας σχολειο ετρεχα για το Αγορι. Δεν ξερω γιατι αλλα το Αγορι μου αρεσε πιο πολυ.



Οσο για τις μητερες μας δεν ξερω τι να πω, γιατι κ η δικια μου τα πεταξε κ μαλιστα υπουλα γιατι ενω ειχα συμμορφωθει στις υποδειξεις της κ τα ειχα μαζεψει εκεινη μια ωραια μερα οταν ελειπα για σπουδες τα φουνταρε.



Εναλλακτικα στα Μπλεκ κ Αγορι διαβαζα αλλα χωρις να αγοραζω το Τρουενο που σαν υφος νοιζω ταιριαζε πιο πολυ στο Αγορι.



Καθε Πεμπτη απο το 1983 ξεκινησα κ την Περιπετεια απο την οποια κ εχω ολα τα τευχη. Πολλα εχω κ διπλα τα αγοραζω ακκομα κ τωρα στα νησια.





Καπταιν Μαρκ forever. Για να βαλω κ ενα θεματακι τωρα (λες να ανοιξω ντερμπυ?) Καπταιν Μαρκ ή Μπλεκ? Δεδομενου οτι η εποχη δρασης ηταν ιδια κ η συγγραφικη ομαδα για καποια χρονια κοινη.



Ενας ακομα ηρωας που αξιζει να μνημονευσουμε κ ηταν απο αυτους πανω στους οποιους στηριχτηκε το Αγορι ηταν ο Ελ Ζαμπατο.



Μπορω να γραφω για ωρες....
 
dillon είπε:
Καπταιν Μαρκ forever. Για να βαλω κ ενα θεματακι τωρα (λες να ανοιξω ντερμπυ?) Καπταιν Μαρκ ή Μπλεκ? Δεδομενου οτι η εποχη δρασης ηταν ιδια κ η συγγραφικη ομαδα για καποια χρονια κοινη.
Ωραια ιδεα για καποιο επομενο retromaniax δημοψηφισμα ;)
 
dillon είπε:
Joe- με καλυπτεις πληρως εκανα ακριβως τις ιδιες κινησεις. Τεταρτη μεσημερι μολις γυριζα απο σχολειο πηγαινα ψιλικατζιδικο κ επαιρνα το Μπλεκ κ Παρασκευή πρωι πριν πας σχολειο ετρεχα για το Αγορι. Δεν ξερω γιατι αλλα το Αγορι μου αρεσε πιο πολυ.



Οσο για τις μητερες μας δεν ξερω τι να πω, γιατι κ η δικια μου τα πεταξε κ μαλιστα υπουλα γιατι ενω ειχα συμμορφωθει στις υποδειξεις της κ τα ειχα μαζεψει εκεινη μια ωραια μερα οταν ελειπα για σπουδες τα φουνταρε.



Εναλλακτικα στα Μπλεκ κ Αγορι διαβαζα αλλα χωρις να αγοραζω το Τρουενο που σαν υφος νοιζω ταιριαζε πιο πολυ στο Αγορι.



Καθε Πεμπτη απο το 1983 ξεκινησα κ την Περιπετεια απο την οποια κ εχω ολα τα τευχη. Πολλα εχω κ διπλα τα αγοραζω ακκομα κ τωρα στα νησια.





Καπταιν Μαρκ forever. Για να βαλω κ ενα θεματακι τωρα (λες να ανοιξω ντερμπυ?) Καπταιν Μαρκ ή Μπλεκ? Δεδομενου οτι η εποχη δρασης ηταν ιδια κ η συγγραφικη ομαδα για καποια χρονια κοινη.



Ενας ακομα ηρωας που αξιζει να μνημονευσουμε κ ηταν απο αυτους πανω στους οποιους στηριχτηκε το Αγορι ηταν ο Ελ Ζαμπατο.



Μπορω να γραφω για ωρες....
Πράγματι, λίγο πολύ αυτή είναι η ιστορία όλων εμάς (των κομιξάδων)...

Εγώ, πήγαινα στο περίπτερο σχεδόν κάθε μέρα να δω τι έχει φέρει... Μπλεκ, Τιραμόλα, Σεραφίνο, Περιπέτεια, Βαβούρα, δεν έμενε τίποτα που να μην το πάρω... Στην αναβροχιά, ακόμα και καμια Κατερίνα ή Μανίνα!!!

Αν είχα κρατήσει όλη τη συλλογή μου, δε θα με έφτανε ένα δωμάτιο τίγκα από πάτωμα μέχρι ταβάνι με περιοδικά...

Ευτυχώς διασώθηκαν πολλά από αυτά, όλα αυτά τα χρόνια και μπορώ να πω οτι η μητέρα μου έδειχνε μεγάλη κατανόηση.

Όσον αφορά τον Ελ Ζαμπάτο, πράγματι, ήταν μια ιστορία, από τα "βαριά χαρτιά" του Αγοριού... Άπειρα εξώφυλλα με τον συγκεκριμένο ήρωα...
 
theforce είπε:
Υπήρξε για ένα διάστημα μια σειρά με πρωταγωνιστή ένα βάρβαρο μαχητή στο στυλ του Κόναν, μακρυμάλλη αλλά με μαύρο μαλλί και όχι ξανθό σαν του Μόργκαν. Είχε σπαθί και η αποστολή του ήταν να ταξιδέψει σε άγνωστους τόπους για να βρει ένα αντικείμενο (νομίζω). Θυμάμαι μια αποστολή του. Έπρεπε σύμφωνα με χρησμό να νικήσει "το οκτώ που βυζακώνει και σκοτώνει". Τελικά αυτό ήταν ένα γιγάντιο χταπόδι σε μια λίμνη που έπρεπε να διασχίσει.Επίσης, αυτή η σειρά δεν είχε κρατήσει για πάρα πολλά τεύχη.

Πρέπει να ψάξω, όμως, για να τα θυμηθώ καλύτερα.
Tωρα κατι γινεται! Δεν ηταν ο Μοργκαν, ειχε μαυρο μακρυ μαλλι χτενισμενο σε φρατζα τυπου hair metal και οντως κατι εψαχνε (σπαθι ισως? ή ειχε καποιο ιδιαιτερο σπαθι :precry2:). Δεν ηταν ακριβως ''βαρβαρος'' νομιζω ηταν πριγκηπας ή κατι τετοιο και τριγυριζε κανοντας αθλους. Το σχεδιο ηταν αρκετα προσεγμενο. Το ''προβλημα'' με τα περιοδικα-συλλογες τυπου Αγορι, Μπλεκ κτλ ειναι οτι δημοσιευαν ιστοριες απο ηρωες που καποιες φορες δεν ηταν και πολυ γνωστοι ή απο χωρες (οπως το βελγιο) που τα πρωτοτυπα δεν ερχονταν εδω, λογω γλωσσας. Ετσι η φαση ειναι λιγο τρεχα γυρευε.
 
Λοιπόν, βρήκα 2 ιστορίες:

Η μία λεγόταν "Μέγαξ, ο πολεμιστής", όπου ένας βάρβαρος μαχητής σε στυλ Κόναν επαναστάτησε εναντίον του βασιληά. Ήταν ημίγυμνος και κρατούσε σπαθί. Τεύχη κοντά στο 250.

Η δεύτερη λεγόταν "Το μαγικό σφυρί", όπου ο γιος ενός νεκρού βασιληά γίνεται σκλάβος του Έρικ του Κόκκινου, δραπετεύει, και με τη βοήθεια του σφυριού του Όντιν προσπαθεί να τον νικήσει. Αυτός είχε φράτζα (εικόνα 3). Τεύχη κοντά στο 300.

Το "οκτώ που βυζακώνει και σκοτώνει" που θυμόμουν, δεν το βρήκα όμως. Ίσως βρίσκεται σε κάποια τρίτη ιστορία...

Προβολή συνημμένου 6483 Προβολή συνημμένου 6486 Προβολή συνημμένου 6484 Προβολή συνημμένου 6485
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
theforce είπε:
Λοιπόν, βρήκα 2 ιστορίες:Η μία λεγόταν "Μέγαξ, ο πολεμιστής", όπου ένας βάρβαρος μαχητής σε στυλ Κόναν επαναστάτησε εναντίον του βασιληά. Ήταν ημίγυμνος και κρατούσε σπαθί. Τεύχη κοντά στο 250.

Η δεύτερη λεγόταν "Το μαγικό σφυρί", όπου ο γιος ενός νεκρού βασιληά γίνεται σκλάβος του Έρικ του Κόκκινου, δραπετεύει, και με τη βοήθεια του σφυριού του Όντιν προσπαθεί να το νικήσει. Αυτός είχε φράτζα (εικόνα 3). Τεύχη κοντά στο 300.

Το "οκτώ που βυζακώνει και σκοτώνει" που θυμόμουν, δεν το βρήκα όμως. Ίσως βρίσκεται σε κάποια τρίτη ιστορία...

Προβολή συνημμένου 6483 Προβολή συνημμένου 6486 Προβολή συνημμένου 6484 Προβολή συνημμένου 6485
Δυστυχως δεν ειναι αυτο αν και μου θυμησες πολυ ενδιαφεροντα πραγματα!

Το σκηνικο ηταν fantasy αλλα ο ηρωας δεν ηταν ''βαρβαρος'' και σιγουρα οχι ημιγυμνος. Συνηθως ηταν εφιππος. Η ιστορια δεν ετρεξε για πολυ μεγαλο διαστημα. Ισως μερικους μηνες, απλα επειδη το περιοδικο ηταν εβδομαδιαιο μου φανηκε αρκετο. Εχω αμυδρη εντυπωση πως το ονομα ξεκιναγε απο Ζ, αλλα μπορει να κανω λαθος. Το μαλλι αν θυμαμαι καλα ηταν αρκετα μακρυ οχι καρε, ουτε αφελιες.

Ευχαριστω για τον κοπο παντως :D
 
Μάλλον πρέπει να είναι αυτή η τρίτη ιστορία που προσπαθώ να θυμηθώ κι εγώ. Δυστυχώς, έχω πολλές απώλειες στα Μπλεκ μου. Μου λείπουν πολύ περισσότερα απ' όσο νόμιζα, γι αυτό και δε βρήκα κάτι άλλο.
 
Περίπου επόχη ή κατοστάδα τευχών μπορείς να θυμηθείς ?

Πρόσφατα πήρα μια παρτίδα με τα περισσότερα τεύχη από 400 έως τέλη του 6ΧΧ να ρίξω μια ματιά στα ράφια λοιπόν..
 
Το 2007 κυκλοφόρησε ένα βιβλίο «Ο Μπλεκ και οι... άλλοι» των Γιώργου Παπαδάκη και Νίκου Νικολαΐδη, όπου μέσα υπάρχει όλο το ιστορικό του κόμικ, από το ξεκίνημά του στην Ιταλία, μέχρι την ελληνική έκδοση και την πορεία της στο χρόνο. Αναλύονται όλοι οι χαρακτήρες, υπάρχουν αφιερώματα και για άλλους παραπλήσιους ήρωες - εκδόσεις της εποχής, ενώ υπάρχουν και ανέκδοτες ιστορία (κανονικά κόμικς) του Μπλεκ.
 
Ωραία δουλειά αυτό το βιβλίο... must have για κάθε φίλο του Μπλεκ! :)
 
Θα ήταν γύρω στις αρχές της δεκαετίας του 70, οταν πρωτοδιάβασα ΜΠΛΕΚ. Ήταν σε συνέχειες, με δεύτερη ιστορία τον μικρό ρεϊντζερ (ελληνοαμερικανό,βεβαίως βεβαίως, αν θυμάμαι καλά) Ρίνγκο Τέλερ με τους φίλους του Φρανκ Μπελεβαν (με κάτι τεράστιες μουστάκες) και τον Κινέζο Τσιν - Λάο. Στο τέλος, τρίτο στη σειρά, σε δίστηλη μορφή κειμένου και όχι σκίτσων είχε αρχικά τον Μικρό Ήρωα (από τις πρώτες ανατυπώσεις - αν όχι η πρώτη). Αργότερα - οι ιστορίες του Μικρού Ήρωα πρέπει να σταμάτησαν να δημοσιεύονται στον ΜΠΛΕΚ γύρω στα 1972-73 - είχε τις ιστορίες του Υπερανθρώπου, όπου είχε και οικογένεια και ο γιος του ήταν κι αυτός υπεράνθρωπος - δεν θυμάμαι, αλλά νομίζω και η γυναίκα του. Ήταν μια προσέγγιση του Σουπερμαν, περίπου ίδιο ντύσιμο, μόνο που αντί για το S στο στήθος, είχε ένα Υ. Κάποια στιγμή, ενσωματώθηκε στην παρέα και ο Γκρέκο, ένας πυραυλοκίνητος Έλληνας με ιδιότητες σούπερμαν κι αυτός. Ο Μπλεκ δεν μου πολυάρεσε, ήταν πολύ μονόπλευρος και μονοκόμματος. Ποτέ δεν συλλαμβάνονταν, ποτέ δεν τραυματίζονταν, ακόμα κι αν του έριχναν με κανόνια από τα 3 μέτρα, και τους νικούσε όλους, οσοι κι αν ήταν. Οι φίλοι του δεν με ενθουσίαζαν ιδιαίτερα, ένιωθα ότι ο Ρόντι δεν πρόσφερε τίποτα στην υπόθεση, ούτε και ο καθηγητής Μυστήριος Είχε και το Τιρμπουσόν, μια κοπέλα στον καταυλισμό που του μαγείρευε και που γενικώς έπαιζε δευτερεύοντα ρόλο. Δεν εύρισκα κάτι που να μου αρέσει, αλλά το αγόραζα γιατί μου άρεσαν ο Υπεράνθρωπος και ο Μικρός Ήρως. Μετά από τόσα χρόνια, μπορώ πια να πω ότι ο Μαρκ ήταν πολύ πιο πλήρης και γήινος σαν χαρακτήρας κόμικ. Ακόμα τον διαβάζω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Hlebouras είπε:
...... Μετά από τόσα χρόνια, μπορώ πια να πω ότι ο Μαρκ ήταν πολύ πιο πλήρης και γήινος σαν χαρακτήρας κόμικ. Ακόμα τον διαβάζω.

O Μάρκ και ο Μπλεκ είχαν τους ίδιους πατέρες(δημιουργούς). Η διαφορά ήταν ότι Μαρκ ήρθε μερικά χρόνια μετά με αποτέλεσμα να είναι πολύ πιο "φρέσκος" σαν δημιουργία. Καλύτερο σκίτσο και σενάριο που ανέδειξαν την ίδια βασική ιδέα. Ακόμα πιο παλιός από τον Μπλεκ από τους ίδιους πάλι δημιουργούς ήταν ο Κάπταιν Μίκυ ή Μικρός Ιπποτης για εμάς.
 
Όσον αφορά την ιστορία που ψάχνει ο joe:

Υπήρξε και μια ιστορία με το όνομα "Κάστορας", με έναν ξανθομάλλη γεροδεμένο, με φράτζα και γεμάτο το σώμα τατουάζ.

Το sidekick του ήταν μια... νυφίτσα, που την είχε στον ώμο του...

Απλά δοκιμάζω την τύχη μου...
 
Πίσω
Μπλουζα