Μπλεκ

DINO είπε:
Όσον αφορά την ιστορία που ψάχνει ο joe:
Υπήρξε και μια ιστορία με το όνομα "Κάστορας", με έναν ξανθομάλλη γεροδεμένο, με φράτζα και γεμάτο το σώμα τατουάζ.

Το sidekick του ήταν μια... νυφίτσα, που την είχε στον ώμο του...

Απλά δοκιμάζω την τύχη μου...
Δυστυχως οχι. Ηταν φανταζυ τυπου το υποβαθρο με εναν μαυρομαλλη (πριγκηπα?) με φρατζα και νομιζω καποιο sidekick. Αν βοηθα, δεν ηταν σε καποια απο τις πολλες επανακυκλοφοριες 70'ς τευχων και η χρονικη περιοδος ηταν απο 88 μεχρι 92
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλησπέρα παιδιά! Το νήμα με ενέπνευσε απίστευτα και σήμερα παρέλαβα 50 τεύχη του Μπλέκ. Ακριβώς αυτά που είχα όταν ήμουν παιδί. Από 1982 και κατόπιν. Ζω ένα πανέμορφο βράδυ περιπλανόμενος στην "οδό των αναμνήσεων' μια και με την ανάγνωση κάθε τεύχους έρχονται στην μνήμη μου ευτυχισμένες στιγμές των πρώτων ετών της εφηβείας μου.

Τα ένθετα που υπάρχουν ακόμη στα τεύχη με ενθουσίασαν! Συλλεκτικές κάρτες ομάδων, μοτοσυκλετών. Συνέντευξη του νεαρού Τομ Σέλεκτ. Θεικό!
 
καλη αναγνωση!!!!

Ανεβασε καμια φωτο απο τον "πακο" με τα Μπλεκ!
 
Καλησπέρα! Ανεβάζω δύο. Είναι λίγο βιαστικές και ζητώ συγγνώμη. Θα επανέλθω με καλύτερες και πλέον λεπτομερείς.

DSCN0596.jpg

DSCN0597.jpg
 
α ρε τυχερε

εγω που τα πεταξα μικρος,τωρα θελω να διαβασω λιγακι
 
Και γω ειχα παρα πολλα μπλεκ αλλα δυστηχως πεταχτηκαν παλαιοτερα.Εχω ομως αρκετα μικρος καουμπου καπου σε μια κουτα.Πολυ τρελα ειχα μαυτο.
 
Εγώ τα έχω ακόμα πάντως σε μια κούτα γύρω στα 200 τεύχη περιόδου 1979-1990 και καμιά 50αριά τόμους σε άλλη κούτα!!!
 
spyridon1971 είπε:
Καλησπέρα παιδιά! Το νήμα με ενέπνευσε απίστευτα και σήμερα παρέλαβα 50 τεύχη του Μπλέκ. Ακριβώς αυτά που είχα όταν ήμουν παιδί. Από 1982 και κατόπιν. Ζω ένα πανέμορφο βράδυ περιπλανόμενος στην "οδό των αναμνήσεων' μια και με την ανάγνωση κάθε τεύχους έρχονται στην μνήμη μου ευτυχισμένες στιγμές των πρώτων ετών της εφηβείας μου.
Τα ένθετα που υπάρχουν ακόμη στα τεύχη με ενθουσίασαν! Συλλεκτικές κάρτες ομάδων, μοτοσυκλετών. Συνέντευξη του νεαρού Τομ Σέλεκτ. Θεικό!
Μπόρεσες και βρήκες παλιά τεύχη, μαζί με τα ένθετα; Μπράβο!!!
 
παιδια , διαβαζω τοσο καιρο το φορουμ και συγκεγκριμενα εδω στο ΜΠΛΕΚ. Εχετε ξεχασει ενα παρα μα παρα μα παρα πολυ μεγαλο αφιερωμα που εκανε συχνα το ΜΠΛΕΚ !!!! Και αυτο δεν ειναι αλλο απο τα καστρα σε συνεχειες.

Εχμ,

ενοοω δηλαδη , εβαζε χαρτονια τα οποια ηταν τα μερη ενος καστρου, τα οποια τα διπλωνες σε συγκεγκριμενα σημεια και εφτιαχνες ενα πολυ μεγαλο καστρο! Απιστευτη συλλογη !

Εχει κανεις κανα τετοιο;
 
jim22479 είπε:
παιδια , διαβαζω τοσο καιρο το φορουμ και συγκεγκριμενα εδω στο ΜΠΛΕΚ. Εχετε ξεχασει ενα παρα μα παρα μα παρα πολυ μεγαλο αφιερωμα που εκανε συχνα το ΜΠΛΕΚ !!!! Και αυτο δεν ειναι αλλο απο τα καστρα σε συνεχειες.
Εχμ,

ενοοω δηλαδη , εβαζε χαρτονια τα οποια ηταν τα μερη ενος καστρου, τα οποια τα διπλωνες σε συγκεγκριμενα σημεια και εφτιαχνες ενα πολυ μεγαλο καστρο! Απιστευτη συλλογη !

Εχει κανεις κανα τετοιο;
Και βέβαια :) http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?10268-%D0%F1%EF%F3%F6%EF%F1%E5%F2-comics-%EC%E5-%F7%E1%F1%F4%EF%EA%EF%F0%F4%E9%EA%E7!&p=166598&viewfull=1#post166598
 
Τα σιδερότυπα των τευχών 295, 143, 140, 136:

σάρωση0008.jpg

σάρωση0009.jpg

σάρωση0011.jpg

σάρωση0012.jpg
 
joe είπε:
Επομενη αγαπημενη ηταν μια sword and sorcery φαση. Δεν θυμαμαι καθολου τιτλο, θυμαμαι πολυ αμυδρα πως ηρωας ηταν ενας ηρωικος Κονανοειδης τυπος με μακρυ μαλλι και φρατζα. Νομιζω πως ηταν πριγκηπας και ειχε και καποιο sidekick. Οποιος μπορει ας ριξει μια βοηθεια του κοινου. Ετρεξε για αρκετα τευχη σαν συνεχειες.
Το ερώτημα θα με βασανίζει για πολλά χρόνια...

Παίζει να ήταν ιστορία από λογοτεχνικά βιβλία, που έβαζε στη μέση του περιοδικού;

π.χ. Μιχαήλ Στρογκώφ, Πρίγκηπας και φτωχός, Ιβανόης κλπ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οι ιστορίες που γνωρίσαμε στο ΜΠΛΕΚ απο τον Ιούνιο του 1969 στην έκδοση των 2δρχ, αναδημοσιεύτηκαν κατ' επανάληψη αργότερα στις διάφορες εκδόσεις του περιοδικού. Χαρακτηριστικά αναφέρω την αναδημοσίευση των πρώτων 40 τευχών στα τεύχη 1 εως 8 του ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΠΛΕΚ την περίοδο 1970-71 και των υπολοίπων, απο το Νο 272 και πέρατου μικρού ΜΠΛΕΚ το 1974 . Επίσης αναδημοσιεύτηκαν πάλι στο ΜΠΛΕΚ στις αρχές της δεκαετίας του 80. Να αναφέρω επίσης το ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΟ ΜΠΛΕΚ που απο τη δεκαετια του 90 αναδημοσίευσε 2 φορές, αν δεν κάνω λάθος, τις ιστορίες ξεκινώντας απο το Νο1 του 1969.
 
Εγώ παιδιά, ψάχνω τα τεύχη 261 (άλμπουμ ποδοσφαίρου 84-85), 262, 266, 267 και 268 που έχουνε τα γραμματόσημα για το άλμπουμ. Τα ενδιάμεσα τα έχω βρει. Αυτά τα τεύχη, υπάρχουνε και στους τόμους 156 και 158. [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αφίσα από Μπλεκ.... Παναθηναϊκός...

attachment.php
 
Καλησπέρα,

θα ήθελα να ρωτήσω τι ακριβώς "παίζει" με τις εκδόσεις του ΜΠΛΕΚ.

Παρατήρησα τα scans σας και είδα ότι χωρίζεται σε περιόδους.

Φαντάζομαι στην πρώτη περίοδο ήταν απλά κόμικ.

Από ποια περίοδο και μετά άρχισε να γίνεται περιοδικό με extra ύλη και δωράκια?

Επίσης, τα ΝΕΑ περιοδος ΜΠΛΕΚ, ΝΕΟΣ Δυναμικος ΜΠΛΕΚ που ακριβώς κατατάσσονται? Και τι ακριβώς είναι?

Οι ΤΟΜΟΙ που κυκλοφόρησαν προφανώς είναι συλλογές αυτών των εκδόσεων (περιοδικού). Συλλογές όμως ποιας περιόδου?

Φωτίστε με παρακαλώ :)
 
greekeagle12 είπε:
Αφίσα από Μπλεκ.... Παναθηναϊκός...
attachment.php
Πλάκα πλάκα σε αυτη την ομάδα έχω μείνει...χαχα

όποτε με ρωτάνε τη ομάδα είμαι ,αυτη την 11άδα λέω!
 
Scatman είπε:
Καλησπέρα,
θα ήθελα να ρωτήσω τι ακριβώς "παίζει" με τις εκδόσεις του ΜΠΛΕΚ.

Παρατήρησα τα scans σας και είδα ότι χωρίζεται σε περιόδους.

Φαντάζομαι στην πρώτη περίοδο ήταν απλά κόμικ.

Από ποια περίοδο και μετά άρχισε να γίνεται περιοδικό με extra ύλη και δωράκια?

Επίσης, τα ΝΕΑ περιοδος ΜΠΛΕΚ, ΝΕΟΣ Δυναμικος ΜΠΛΕΚ που ακριβώς κατατάσσονται? Και τι ακριβώς είναι?

Οι ΤΟΜΟΙ που κυκλοφόρησαν προφανώς είναι συλλογές αυτών των εκδόσεων (περιοδικού). Συλλογές όμως ποιας περιόδου?

Φωτίστε με παρακαλώ :)
Μπες στο greekcomics και θα σου λυθούν οι απορίες. ;)
 
Πίσω
Μπλουζα