Μπλεκ

Wally είπε:
Πρωι-πρωι τσιμπησα το νεο τευχος.
3 επιτηδευμενα προχειρες φωτοζ:

attachment.php


attachment.php


attachment.php
Το αφιέρωμα σε Καχιασβίλι και Γκάλη όλα τα λεφτά...
 
Κυκλοφορεί το τεύχος 18 του Νέου Μπλέκ:

attachment.php


Το νέο τεύχος του Μπλεκ Νο18 κυκλοφορεί σε όλα τα περίπτερα της Ελλάδας την Παρασκευή 15 Μαΐου.
Σε αυτό το τεύχος θα βρείτε την ιστορία του ΜΠΛΕΚ βΙΒΑΝ Ο ΜΟΓΓΟΛΟΣβ. Τη συνέχεια της ιστορίας βΠΑΡΑΞΕΝΟΣ ΚΥΡΙΟΣ ΣΜΙΘβτου ΖΑΓΚΟΡ και μία ακόμα αυτοτελή ιστορία του Ζαγκόρ με τίτλο "Το απόσπασμα Φάντασμα". Επίσης το βʼ μέρος της συναρπαστικής περιπέτειας βΑΝΤΡΕΣ ΜΕ ΤΑ ΜΑΥΡΑβ του ΜΑΡΤΙΝ ΜΙΣΤΕΡΙ και βέβαια τη συνέχεια από τις νέες αδημοσίευτες ιστορίες του Ρόυ Ρέης από τη δεκαετία του 80ʼ με τίτλο "ΕΣΩΤΕΡΙΚΕΣ ΤΡΙΒΕΣ".

Ακόμη θα έχετε την ευκαιρία να απολαύσετε τη συνέχεια του ΤΕΤΡΑΚΟΣΑΡΗ και βέβαια να συμμετάσχετε στον καθιερωμένο μας διαγωνισμό με δώρο ένα tablet. ΜΗΝ ΤΟ ΧΑΣΕΤΕ!!!
(Για τον Wally, που το ξεχνάει...) :fafoutis:
 
Χαχαχαχα...το τσιμπησα ηδη. Θα το διαβασω αυριο με φρεντο εσπρεσσακι
 
Κατι με την τιμουλα δεν παιζει να γινει ε?

τσιμπημενο ειναι..

πολυ!
 
Αν διαβαζουν οι εκδοτες...

Ο σαρανταρης θα το πασαρει στα παιδια του. Εκει πρεπει να στοχευσει πρωτα.

Να φερει πισω παλιες κλασικες ιστοριες.

Να αλλαζε τη βιβλιοδεσια. Δυσκολευει στο διαβασμα.
 
θυμάμαι το περιοδικό Μπλεκ αλλά δεν το διάβαζα...
 
ΩΠΑ! Παιδιά, τι παίζει εδώ; Έγινε πολυθεματικό πάλι το Μπλεκ;;;; Αν βάλει και τίποτα από heavy metal νέα, το πήρα!!
 
Dr. SLUMP είπε:
ΩΠΑ! Παιδιά, τι παίζει εδώ; Έγινε πολυθεματικό πάλι το Μπλεκ;;;; Αν βάλει και τίποτα από heavy metal νέα, το πήρα!!
μπα σαν το μπλεκ των 90s δεν προκειται να ξαναγινει
 
τα 80s,90s Μπλεκ δεν θα τα φτασει ποτε φυσικα γιατι αλλαξαν τελειως οι εποχες..

ποιος ξεχναει τι χαρες καναμε με τα σιδεροτυπα,τα χαρτονακια ποδοσφαιριστες,τα αλμπουμ ποδοσφαιρου κ μπασκετ κ τις αφισες που εδιναν?

ποιος να ξεχασει τις ιστοριες του Παιδιου Πανθηρα,το Τερματοφυλακα γιατρο κλπ?

αλλες εποχες εντελως..
 
Σιγουρα αλλαξαν οι εποχες αλλα μπορει το περιοδικο να πλησιασει λιγο το παλιο feel βαζοντας και παλιες ιστοριες και να δει και το σημερα με νεες.

Ο Μυστερυ σαν ιστορια μου αρεσει πολυ. Ο ΜιστερΝο/Ζαγκορ δεν μου αρεσε ποτε. Μπλεκ και Μαρκ καλο ειναι να μην συνυπαρξουν. Στον Τετρακοσαρη πρεπει να δωθουν πιο πολλες σελιδες. "Σπαει" η πλοκη τοσο συχνα που ξεχνας τι ειχε γινει.

Παιδι Πανθηρας και λοιπες κλασικες πρεπει να ενταχθουν στην υλη το συντομοτερο
 
Η ένστασή μου στον Μύστερυ είναι το ότι η πρώτη ιστορία (που δημοσιεύτηκε στα τεύχη 17 και 18) είχε ήδη εκδοθεί από την Μαμούθ κόμιξ το 2000. Προσωπικά θα προτιμούσα να έβαζε αδημοσίευτες ιστορίες (έτσι κι αλλιώς μιλάμε για μια σειρά που στην Ιταλία έχει εκδώσει πάνω από 200 ιστορίες από τις οποίες η Μαμούθ είχε εκδώσει 4). Κατά τα άλλα, τον τελευταίο μήνα έπιασα στα χέρια μου 4-5 τεύχη και μπορώ να πω ότι η ύλη του έχει βελτιωθεί πολύ. Δεν είχα διαβάσει Ζαγκόρ ποτέ πριν (και δεν ενθουσιάστηκα και ιδιαίτερα αλλά θα το αφήσω να δω κάποια ολοκληρωμένη ιστορία πριν κατασταλάξω σε άποψη), Οι ιστορίες του Μπλεκ είναι καλές αλλά κάτι δεν μου κολλάει στο σκίτσο (κακή ανατύπωση ή πρόχειρα σχεδιασμένο; ) Οι ιστορίες του Μαρκ δεν είναι και πολύ ικανοποιητικές (και από ότι έψαξα στο ίντερνετ προέρχονται από ειδικές ετήσιες εκδόσεις της δεκαετίας του 90 από άλλη σκιτσογράφο). Μάλλον θα συνεχίσω να το αγοράζω (ειδικά αν συνεχίσει με αδημοσίευτες στα ελληνικά ιστορίες του Μάρτιν Μύστερυ) αλλά προσωπικά προτιμώ την νέα έκδοση του Μίστερ Νο (αν μπορεί να πει κάτι τέτοιο κάποιος με μόλις ένα τεύχος στα χέρια του)
 
Ζαγκόρ δεν είχα διαβάσει ποτέ πριν και μπορώ να πω οτι μου αρέσει...

Ο Μάρτιν Μύστερ είναι καλός, αλλά δε με ενθουσιάζει και τόσο το σκίτσο...

Τελικά απ'ότι δείχνουν τα πράγματα, στο νέο τεύχος, ο Ζαγκόρ γίνεται έγχρωμος και επιστρέφει και ο "Τερματοφύλακας Γιατρός"...

Anyway, το έχω ξαναπεί και θα το ξαναπώ: Χίλιες φορές καλύτερα οι αυτοτελείς ιστορίες, για μηνιαίο περιοδικό.
 
DINO είπε:
Anyway, το έχω ξαναπεί και θα το ξαναπώ: Χίλιες φορές καλύτερα οι αυτοτελείς ιστορίες, για μηνιαίο περιοδικό.
:thumbup: Συμφωνώ απόλυτα
 
Να πω κι εγω την... βαρυνουσα :) !!! γνωμη μου σαν συλλεκτης Ζαγκορ πρωτιστως αλλα και μπλεκ(μικρων,πρωτης περιοδου),και μιστερ νο! Χαρηκα που ξαναεκδοθηκε το Μπλεκ,και μαλιστα και με ιστοριες του Ζαγκορ μεσα!Το ιδανικο για μενα θα ηταν να ειχε μεσα ιστοριες των Μπλεκ,Ζαγκορ,Τομ,Ρινγκο Τελλερ,και καπτεν Μικυ!Δλδ ιστοριες των ηρωων που υπηρχαν μεχρι το '75.Εναλλακτικα ιστοριες των 80's οπως το παιδι φαντασμα πχ.(Επειδη δεν μου αρεσει η μπαλλα,δεν αναφερω καθολου τον τερματοφυλακα γιατρο,και τον θρυλικο Ρου Ρεης!!!!!).Δεν μου αρεσει η εικονα του Μπλεκ στα εξωφυλλα,σαν πιθηκομουρη αγριανθρωπο τον εχουν κανει,και δεν μου αρεσει καθολου και ο 400αρης,ισως σε καποιο αλλο κομικ να ταιριαζε,αλλα οχι στο "ιστορικο" Μπλεκ!Στο τελευταιο τευχος παντως,συνειδητοποίησα οτι διαβαζω μονο πλεον τις ιστοριες του μπλεκ και του ζαγκορ,μαλλον το περιοδικο σιγα-σιγα απομακρυνεται απο τους κλασσικους του ηρωες,και φερνει πιο φρεσκους!!

Για τον μιστερ Νο,χαρηκα που ξεκινησε παλι,με νεες ιστοριες γτ μας το ειχαν κοψει αποτομα στο τευχος 56,αλλα θα πω οτι οταν προκειται ειδικα για διμηνιαιο περιοδικο,οι αυτοτελεις ιστοριες ειναι μονοδρομος!

Αυτα,και να συμπληρωσω οτι αν ο κ Ανεμοδουρας ξαναεκτυπωνε αυτουσια τα 2 τευχη του σπανιου "Μπλεκ των διακοπων" σιγουρα θα ημουν ο πρωτος που θα τα αγοραζε!!! :)
 
Συμφωνώ και γω για το προβληματικό εξώφυλλο και θαμουν θετικός στην αναδημοσίευση των ιστοριών του Ρίνγκο και του κάπτεν Μίκυ
 
Μολις πηρα το νεο τευχος. Ειχα μεινει με την εντυπωση οτι θα ξεκιναγε το Παιδι Πανθηρας αλλα δεν το βλεπω στο περιοδικο :(
 
Επαιζε μια ψηφοφορια θυμαμαι,τελειωσε; βγηκε πρωτο το Παιδι Πανθηρας;


Aσχετο αλλα το παιδι Πανθηρας ητανε καθαρα βρετανικη απομιμηση του Σπαϊντερμαν,απο το που δουλευε σε εφημεριδα,ειχε εναν θειο θεια δεν θυμαμαι,ιδιες ανησυχιες προβληματα τα παντα.



 
Δεν πα να τανε (αδοκιμο οεο) και Γερμανικη απομιμηση? Εμενα μου αρεσε! :)

Απλα θυμαμαι οτι ηταν παντα 2-3 σελιδες και ξενερωνα διοτι το εκοβε πολυ γρηγορα και στο καλυτερο
 
Ναι μικρες δοσεις και καλες!
 
Πίσω
Μπλουζα