Μόνο για γυναίκες

Υπήρχαν πολλές τάσεις στα 80ς ,ανάλογα την προσωπικότητα και το στυλ της καθε μιας.. Αν πχ διασκέδαζες σε σκυλάδικα - λαικές πίστες αλλά και γνωστές μεγάλες ντίσκο που ήταν πολύ στα πάνω τους τότε, τα εντυπωσιακά κοσμήματα ,χτενίσματα, μακιγιάζ, ρούχα .ήταν ο κανόνας... Αντίθετα αυτές που σύχναζαν σε συναυλίες Αλεξίου - Νταλάρα ,σε ρεμπετάδικα ,κουτούκια ,ροκ σκηνές κτλ που ήταν επίσης στα πάνω τους είχαν διαφορετική εμφάνιση και στυλ..Ακόμα και στο αντρικό λουκ υπήρχαν διαφορές . Αυτό πρέπει να ξεκίνησε με τη μεταπολίτευση στα 1974-75 και κράτησε μέχρι το 1990 περίπου κι αφορούσε νέες ηλικίες μέχρι 35- 40 το πολύ .Στην εποχή μας τέτοιες διαφορές στο στυλ δεν υπάρχουν πια ούτε σε έφηβους .
 
Εμένα παιδιά μου αρέσει που δεν βλέπω τα τερατώδη σημερινά φουσκωμένα χείλη, τα τραβηγμένα ζυγωματικά και τα σιλικονατα στήθη .
 
Γιατί οι γυναίκες έβαζα παλιά άρωμα πίσω από τα αυτιά και τους κροτάφους;
 
Γιατί οι γυναίκες έβαζα παλιά άρωμα πίσω από τα αυτιά και τους κροτάφους;
Γιατι τα παλια χρονια τα αρωματα δεν ηταν eau de toilette οπως σημερα. Ουτε καν eau de parfum.
Κυκλοφορουσαν σε μορφη essence δηλαδη σε αποσταγμα αρωματος το οποιο εμπαινε σε μικρα μπουκαλακια και ηταν παχυρευστο και πολυ δυνατο. Μια σταγονα πισω απο καθε αυτι αρκουσε για να μυριζεις ωρες ολοκληρες.
Ετσι ακριβως βαζει αρωμα και η Αλικη Βουγιουκλακη οταν παιρνει δωρο ενα μπουκαλακι στην ταινια Μοντερνα Σταχτοπουτα.
 
Γιατι τα παλια χρονια τα αρωματα δεν ηταν eau de toilette οπως σημερα. Ουτε καν eau de parfum.
Κυκλοφορουσαν σε μορφη essence δηλαδη σε αποσταγμα αρωματος το οποιο εμπαινε σε μικρα μπουκαλακια και ηταν παχυρευστο και πολυ δυνατο. Μια σταγονα πισω απο καθε αυτι αρκουσε για να μυριζεις ωρες ολοκληρες.
Ετσι ακριβως βαζει αρωμα και η Αλικη Βουγιουκλακη οταν παιρνει δωρο ενα μπουκαλακι στην ταινια Μοντερνα Σταχτοπουτα.
Χρόνια δεν τολμούσα να κάνω την ερώτηση, κοίτα να δεις λοιπόν.
 
Μου αρέσει πολύ το μακιγιάζ αυτής της ηθοποιού στο shaffire and steel , είναι το έντονο του80' και μάτια και χείλη.
Προβολή συνημμένου 262455

Νομίζω ότι το συγκεκριμένο πρέπει να είναι τέλη 70 - αρχές 80. Προσωπικά μου φαίνεται σχετικά ήπιο σε σχέση με το πανηγύρι που άρχισε γύρω στο 84 και μετά όπου ανέβαζαν το ουράνιο τόξο μέχρι το φρύδι-θάμνο.
Κοίτα εδώ μια Maybelline του '86 να πάθεις.

1986-Maybelline-Blooming-Colors-makeup-750x1000.jpg
 
Νομίζω ότι το συγκεκριμένο πρέπει να είναι τέλη 70 - αρχές 80. Προσωπικά μου φαίνεται σχετικά ήπιο σε σχέση με το πανηγύρι που άρχισε γύρω στο 84 και μετά όπου ανέβαζαν το ουράνιο τόξο μέχρι το φρύδι-θάμνο.
Κοίτα εδώ μια Maybelline του '86 να πάθεις.

1986-Maybelline-Blooming-Colors-makeup-750x1000.jpg
Πολύ δίκιο όντως η προηγούμενη φωτό είναι 79 με 80 και είναι πιο διακριτικό, στην παραπάνω φωτό είναι και τα φρύδια πιο πυκνά και τα μάτια πολύ γεμάτα, το ντύσιμο πολύχρωμο
 
Μια χαρα ηταν το μακιγιαζ στα τελη της δεκαετιας του '70 με αρχες της επομενης. Ειχαμε ξεφυγει και απο το κιτσαριο της εβδομηντιλας απο ρουχα μεχρι διακοσμηση, οποτε ολα καλα.
Οι φρυδαρες του '85 δυστυχως ειναι και σημερα στη μοδα και αν επροκειτο να διαλεξω αναμεσα σε αυτες και στα μαδημενα του '70, σαφως και θα διαλεγα τα δευτερα.
 
Mου άρεσε πολύ αυτό το μακιγιάζ δεν ξέρω ποιος της το είχε κάνει , φωτεινό , εξαιρετικο όπως θα έπρεπε και σήτα φρύδια για μένα τέλεια. Ούτε φρυδαρες αλλά ούτε και μια γραμμή , ισορροπία. Κλεοπάτρα πραγματική η καιτουλα
eurovision-kaiti-garbi-1993.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Βρε παιδιά σας αρέσουν αυτά τα νύχια, συνέχεια τα βλέπω , εμένα δεν μου αρέσουν διόλου. Κάτι άλλο που παρατηρώ είναι πως πολλές νεες κοπέλες πλέον βάζουν υλαρουνονικο στα χείλη. Έχω σαρκώδη χείλη από την φύση και νιώθω περίεργα με τα νέα χείλη που βλέπω . Λέω πόσο μικρά χείλη έχω!Πολύ καλύτερα ήταν στα ρετρό χρόνια.
nyxia-stiletto-31.jpg
 
Βρε παιδιά σας αρέσουν αυτά τα νύχια, συνέχεια τα βλέπω , εμένα δεν μου αρέσουν διόλου. Κάτι άλλο που παρατηρώ είναι πως πολλές νεες κοπέλες πλέον βάζουν υλαρουνονικο στα χείλη. Έχω σαρκώδη χείλη από την φύση και νιώθω περίεργα με τα νέα χείλη που βλέπω . Λέω πόσο μικρά χείλη έχω!Πολύ καλύτερα ήταν στα ρετρό χρόνια.
Τι να μου αρεσει απ' αυτα; Κατ' αρχας, αυτα δεν ειναι νυχια γυναικας. Ειναι νυχια αρπακτικου.
Οσο για τα σχεδιακια με τις πουλιες και τα στρας, ειναι παρα πολυ ωραια για το Καρναβαλι της Πατρας, αλλα οχι για καθε μερα.
Τιποτα δεν συγκρινεται με τα νυχια σε μετριο μηκος και βαμμενα με το κλασικο κοκκινο χρωμα. Τουλαχιστον, ετσι κανω εγω.
Τα υπολοιπα ειναι ηλιθιες μοδες που ερχονται και παρερχονται και ενας πολυ εξυπνος τροπος για να εχουν παντα δουλεια οι μανικιουριστες.
 
Δεν μου αρέσουν ούτε τα τόσο μακριά νύχια ούτε τα εκατοντάδες σχέδια, στρασάκια και @@@λάκια πάνω τους. Αφενός τα βρίσκω από αντιαισθητικά έως δεύτερα, αφετέρου τα βρίσκω εξαιρετικά άβολα. Έχω γνωστή που έχει τέτοιο μήκος νυχιών και είναι σε λογιστήριο. Πασχίζει κάθε φορά να πιάσει τα μικρά κέρματα αλλά δεν αλλάζει γνώμη. Δεν θα ήθελα επίσης να ξέρω πώς καταφέρνει να πληκτρολογεί τα ποσά και κυρίως να την ακούσω. Επειδή τα δικά μου τα έχω κομμένα σύρριζα μια ζωή λόγω του πιάνου, ο ήχος των νυχιών πάνω σε πλήκτρα οποιουδήποτε είδους μπορεί να με τρελάνει.
 
Mου άρεσε πολύ αυτό το μακιγιάζ δεν ξέρω ποιος της το είχε κάνει , φωτεινό , εξαιρετικο όπως θα έπρεπε και σήτα φρύδια για μένα τέλεια. Ούτε φρυδαρες αλλά ούτε και μια γραμμή , ισορροπία. Κλεοπάτρα πραγματική η καιτουλα
Προβολή συνημμένου 262469
Λογικά για την εποχή, ο Αχιλλέας Χαρίτος.

Edit: Το μακιγιάζ της Τζοάννα Λάμλι είναι καθαρά του τέλους των 70s, σε κάποιο θέμα είχα ανεβάσει την Τζόαν Κόλινς να δείχνει πώς βάφεται, είναι αρκετά όμοιο (μόνο που εκεί η Τζόαν φοράει μωβ σκιά και πολυ περισσότερο ρουζ).

Οι χρωματιστές σκιές των 80ς δεν απευθύνονταν σε μεγάλες γυναίκες αλλά σε έφηβες, κι εκεί ήταν δροσερό, διαφορετικό και φρέσκο. Στις μεγαλύτερες ηλικίες υπήρχε πάλι χρώμα, αλλά όχι τόσο έντονο και με προτάσεις πολύ πιο σοφιστικέ (δείτε διαφημίσεις Dior, Chanel Estée Lauder, κλπ της εποχής).

Όσο για τα νύχια, μόδα είναι και θα περάσει. Εξυπηρετεί ένα συγκεκριμένο στυλ που θέλει να δηλώσει αφθονία, πλούτο, να είσαι τόσο πλούσια που να μπορείς να έχεις μη πρακτικά νύχια γιατί έχεις προσωπικό να σε εξυπηρετεί. Αυτό δεν έκαναν πάντα οι άβολες μόδες; Μου θυμίζει τα λευκά φορέματα των ευγενών του 18ου. Φόραγαν λευκά γιατί ήθελαν να δείξουν πως έχουν υπηρέτες να τους τα πλένουν. Δεν νομίζω να διαρκέσει πολύ ακόμα. Μετά από εποχές μαξιμαλισμού ακολουθεί μινιμαλισμός, οπότε δεν έχετε παρά να περιμένετε.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Λογικά για την εποχή, ο Αχιλλέας Χαρίτος.
Για ένα μεγάλο διάστημα μέσα στα 90s και στις αρχές του '00 ο Χαρίτος ήταν για μένα ίνδαλμα. Και ποια δεν έχει βάψει! Από τη Ζωή Λάσκαρη (με την οποία είχαν και πολύχρονη συνεργασία) μέχρι τη Naomi Campbell και την Grace Jones. Κι όλα αυτά τα χρόνια τον παρακολουθούσα ανελιπώς. Δεν υπήρχε περιοδικό (συνήθως το elle) που να είχε μέσα συνεργασία του σε ρεπορτάζ μόδας ή συμβουλές του και να μην είχα ξεπατικώσει μέχρι και την τελευταία πινελιά. Αλλά κι από κοντά που τον γνώρισα σε ένα μικρό σεμινάριο μου άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις. Σωστός επαγγελματίας και πολύ καλός δάσκαλος.

Edit: @QueenofHearts πώς μπορώ να σου βάλω καρδούλες και στο edit? Συμφωνώ x1000 για όσα είπες για τις άβολες μόδες που έρχονται και φεύγουν.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δεν μου αρέσουν ούτε τα τόσο μακριά νύχια ούτε τα εκατοντάδες σχέδια, στρασάκια και @@@λάκια πάνω τους. Αφενός τα βρίσκω από αντιαισθητικά έως δεύτερα, αφετέρου τα βρίσκω εξαιρετικά άβολα. Έχω γνωστή που έχει τέτοιο μήκος νυχιών και είναι σε λογιστήριο. Πασχίζει κάθε φορά να πιάσει τα μικρά κέρματα αλλά δεν αλλάζει γνώμη. Δεν θα ήθελα επίσης να ξέρω πώς καταφέρνει να πληκτρολογεί τα ποσά και κυρίως να την ακούσω. Επειδή τα δικά μου τα έχω κομμένα σύρριζα μια ζωή λόγω του πιάνου, ο ήχος των νυχιών πάνω σε πλήκτρα οποιουδήποτε είδους μπορεί να με τρελάνει.
Άντε πες το νύχι οκ( μέχρι μαθήτριες λυκείου πια το κάνουν πως πιάνουν μολύβια κτλ;) , εκείνα τα χείλη τα φουσκωμένα νέα κορίτσια που τα φτιάχνουν με ελαφρά την καρδία. Εδώ θα μου πείτε κάνουν ινσουλίνη ειδική για διαβητικούς τύπου 2 , υγιέστατα άτομα επειδή κόβει λίγο την όρεξη για να χάσουν τέσσερα κιλά να φορέσουν καλύτερα το μαγιό και διαβητικοί δεν έχουν θεραπεία την ψάχνουν που είναι ζήτημα ζωής . Και μετά πως θα κουμπώσει η ινσουλίνη σε ένα υγιής άτομο;Πολύ περίεργα πράγματα. Στα ρετρό χρόνια, μια γυναίκα έβαζε σε κίνδυνο την υγεία της για την ομορφιά; Εδώ πια έχουν ξεφύγει.
 
Για ένα μεγάλο διάστημα μέσα στα 90s και στις αρχές του '00 ο Χαρίτος ήταν για μένα ίνδαλμα. Και ποια δεν έχει βάψει!
Μα πραγματικά!!! Τον θυμάμαι και στα guest που έκανε σε σίριαλ! Ξέρουμε αν του ανήκει ακόμα η Radiant;

Επειδή το θέμα με τα χείλη είναι μεγάλο, ειλικρινά προτιμώ να μην το αρχίσω, γιατί πάλι θα καταλήξουμε στην ελλιπέστατη εφαρμογή των νόμων στη χώρα. Τα ενέσιμα για τα χείλη είναι ιατρική επέμβαση, πρέπει να γίνεται μόνο από γιατρούς, αυτοί ξέρουν τι και πόσο να κάνουν ώστε το αποτέλεσμα να είναι φυσικό, όχι από τον οποιοδήποτε αισθητικό και να έχουμε τα γνωστά αντιαισθητικά αποτελέσματα, κακοφορμισμένα και κακοφτιαγμένα.
 
Μα πραγματικά!!! Τον θυμάμαι και στα guest που έκανε σε σίριαλ! Ξέρουμε αν του ανήκει ακόμα η Radiant;
Δεν ήξερα ότι του ανήκει, ήξερα μόνο ότι είναι ambassador μέχρι και σήμερα κι επιμελείται όλα τα look book της εταιρείας που βγαίνουν για κάθε σεζον.
 
Πίσω
Μπλουζα