Νέο πιο ελεύθερο Forum

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
ΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!! Μπα ! Δεν το έκανα εγώ....... :D :D:D

Πρέπει να υπάρχει και άλλος, χειρότερος από 'μένα ...........!!!!!

:D :D:D:D:D
 
Δεν είμαι σίγουρος για το πόσο συχνά θα συμμετείχα, αλλά ακούγεται ωραία ιδέα.
 
Eλα βρε Εxetlaie να κανουμε ενα φορουμ tribute στα horrors των 80ς ,θα το ονομασουμε "Η νυχτα βαφτηκε με αιμα" και θα κανουμε και τον Telonio , first assistant moderator. :D
 
Όχι moderator. Αardvark μάλλον σόλο θα το έχεις. Αφήστε όμως σε εμένα τις οργανώσεις των retro horror fest. :D
 
Το σκέφτηκα, το ξανασκέφτηκα, το συζήτησα με μέλη του GRM, αλλά η επιθυμία μου για εκτός θεμάτων του GRM, νικήθηκε από τον φόβο των παρατράγουδων που θα προκύψουν.

Αν και θα ήθελα ένα τέτοιο "παράλληλο" forum, δεν τολμώ να το προτείνω, εκτός και αν έχουμε ένα πολύ αυστηρό moderation.

Έχω πικρή εμπειρία από μία συζήτηση σε πολιτιστικό δημοτικό κέντρο, όπου όταν ανέφερα για τις πρόσφατες ανακαλύψεις της φυσικής, την θεωρία της διακύμανσης της ενέργεις του κενού, του μποζονίου Higgs και το πληθωριστικό μοντέλο της δημιουργίας του σύμπαντος, όρμησαν μερικοί κατά πάνω μου να με φάνε, ως άθεο υλιστή. Φανταστείτε τι θα γίνει μέσα σε ένα forum και σε άλλα θέματα (πολιτικά, κοινωνικά, κ.λπ.)
 
zoro είπε:
Το σκέφτηκα, το ξανασκέφτηκα, το συζήτησα με μέλη του GRM, αλλά η επιθυμία μου για εκτός θεμάτων του GRM, νικήθηκε από τον φόβο των παρατράγουδων που θα προκύψουν.
Αν και θα ήθελα ένα τέτοιο "παράλληλο" forum, δεν τολμώ να το προτείνω, εκτός και αν έχουμε ένα πολύ αυστηρό moderation.

Έχω πικρή εμπειρία από μία συζήτηση σε πολιτιστικό δημοτικό κέντρο, όπου όταν ανέφερα για τις πρόσφατες ανακαλύψεις της φυσικής, την θεωρία της διακύμανσης της ενέργεις του κενού, του μποζονίου Higgs και το πληθωριστικό μοντέλο της δημιουργίας του σύμπαντος, όρμησαν μερικοί κατά πάνω μου να με φάνε, ως άθεο υλιστή. Φανταστείτε τι θα γίνει μέσα σε ένα forum και σε άλλα θέματα (πολιτικά, κοινωνικά, κ.λπ.)
LOL. Βασικά το πήρες λάθος. Δεν έδειξες μαθηματικά. ;)
 
teflon είπε:
YΓ: Η αλήθεια είναι οτι το μόνο που θέλω να επιστρέψει απο τον παλιο καιρό , είναι το icon :loco:

:D :D:D:D
ΧΑΧΑΧΑ!!! Και o :fafoutis: επίσης!
 
Ένας από τους λόγους που εγώ προσωπικά έχω αποτραβηχτεί από το forum είναι ο περιορισμός στη θεματολογία.

Πολύ καλή η θεματολογία retro αλλά σαφώς περιορισμένη και κάποια στιγμή γίνεται βαρετή.

Δε βρήσκω όμως το λόγο γιατί θα έπρεπε να είναι ξεχωριστό forum, ένας ξεχωριστός υποκατάλογος θα ήταν οκ.
 
O Λόγος ειναι απλός και λέγεται flooding.

Εκεί που θα διαβάζεις για την retroDB θα υπάρχει από κάτω ένα άλλο thread με όνομα "Μποξεράκι ή σωβρακάκι?" και όποιος μπει μέσα θα χάσει τη μπάλα.
 
να αρχίσω? το μποξερακι το απαγορεύουν οι ουρολόγοι... χαχαχα
 
Μωρε το μποξεράκι ή το σωβρακάκι δεν είναι πρόβλημα.

Αν δεις τίποτα "Ολυμπι@κός ή Π@ναθηναϊκός" (μπλουααααααρχχχχ..... ) ή ακόμα χειρότερο "Χριστός vs Βούδα" εκεί να δεις τι έχει να γίνει.

Ή, για να το χοντρύνω, να μπεις ένα ωραίο πρωί και να διαβάσεις ένα ωραιότατο thread με τίτλο "FYROM: Η αλληθινή Μακεδονία", θα ήταν ωραίο, ή νομίζεις ότι ακόμα και τα "ακίνδυνα" μέλη δεν θα τά παιρναν; Ειδικά στο τελευταίο, πόσοι κανόνες και πόσοι mods θα χρειάζονταν; Και άντε πες, που δεν, ότι κρατιέται "πολιστισμένο" επίπεδο, αν μπει κάποιος και γράψει κάτι για τη γεννετήσια περιοχή της μητέρας αυτού που άνοιξε το ωραίο αυτό thread, βρίζοντας χυδαία, θα πρέπει να φάει ban;
 
Ας μεινουμε στην ερωτηση του thread ;)
 
Μια χαρά είμαστε έτσι που είμαστε! :)
 
Alucard είπε:
Δεν θεωρώ βέβαιο το γεγονός πως θα «παρεκτραπούμε».

Όχι πως δεν έχει συμβεί στο παρελθόν, αλλά μάλλον αδικούμε τον εαυτό μας αν πιστεύουμε πως σε μια ώριμη ηλικία, δεν έχουμε ακόμη την ικανότητα να συζητούμε πολιτισμένα και φοβόμαστε τον εαυτό και το χαρακτήρα μας.
Συμφωνω με τον αγαπητο Alucard. Οποιος θελει να παρεκτραπει, παρεκτρεπεται ετσι κ'αλλιως, ειτε συζηταει για amiga, ειτε για τον Νταλαρα (Juanita εσενα εννοω :D ). Επιπλεον, θεωρω τον εαυτο μου αρκετα ωριμη ωστε να μπορω να κανω μια πολιτισμενη συζητηση, χωρις να χρειαζομαι διατητη! Αλλα και γι'αυτους που χρειαζονται διαιτησια, υπαρχουν οι moderators ;) Δεν ειναι παραλογο να λεμε οτι δεν κανουμε κατι γιατι υπαρχει μια πιθανοτητα αυτο να δημιουργησει προβληματα?

Ενα Off-topic φορουμ θα μπορουσε να προσφερει σε πλουτο γνωσεων, που δεν ειναι απαραιτητο να ειναι ρετρο. Ποιος αλλωστε θεωρει οτι οι μονες πολυτιμες γνωσεις και αποψεις ειναι οι ρετρο?

Ειναι καλη ιδεα να αποτελει αυτο το νεο φορουμ κομματι ξεχωριστο απο το GRM, ετσι ωστε να διατηρηθει ο ρετρο χαρακτηρας του υπαρχοντος φορουμ, αφου αυτος ηταν ο σκοπος του δημιουργου του GRM.
 
domniki είπε:
Συμφωνω με τον αγαπητο Alucard. Οποιος θελει να παρεκτραπει, παρεκτρεπεται ετσι κ'αλλιως, ειτε συζηταει για amiga, ειτε για τον Νταλαρα (Juanita εσενα εννοω :D ).
Dom,... :what: εγώ παρεκτρέπομαι με τον Νταλάρα :wub: :wub: :wub: ;;;; Πότε :wait2: που;;; :D
 
Juanita είπε:
Dom,... :what: εγώ παρεκτρέπομαι με τον Νταλάρα :wub: :wub: :wub: ;;;; Πότε :wait2: που;;; :D
Ε, εκεινα τα μελια και τα σιροπια που σφουγγαριζα προσφατα απο το πατωμα, δικα σου δεν ηταν???? :rofl:
 
Να ξαναπώ και πάλι γιατί από ότι διάβασα...η πλειοψηφία δεν κατάλαβε τι ήθελα να πω.

ΔΕΝ θέλουμε να αλλάξουμε το GRM. Θέλουμε να προστατέψουμε το GRM. Για αυτό και όταν ήρθαν τα παιδιά του B2R έφυγαν και τα "Εκτός Θέματος".

Σκεφτήκαμε όμως ύστερα από κουβέντα με μέλη ότι για να κρατήσουμε την ατμόσφαιρα της παρέας και για να μπορούμε να πούμε και μια κουβέντα παραπάνω χωρίς να "χαλάσουμε" το GRM, να κάνουμε κάτι εκτός GRM.

Άρα κανείς δεν λέει ότι θα αλλάξει κάτι εδώ μέσα.


ΔΕΝ θα γίνει κάτι εδώ μέσα.


Μιλάμε για κάτι νέο / καινούριο με πιο ελεύθερη δομή/θεματολογία και moderation.

Ειδικά για το τελευταίο πολλές φορές έχουμε κατηγορηθεί ότι είμαστε πολύ αυστηροί. Ελπίζω να καταλαβαίνετε ότι γίνεται γιατί σε ένα τέτοιο forum είναι σημαντικό να είναι χαμηλός ο θόρυβος.

Το GRM λόγω αντικειμένου έχει αυτή την ιδιαιτερότητα. Δεν μπορούμε όμως να μην ακούσουμε τα μέλη μας που ενώ είναι φανατικοί GRManiacs θα ήθελαν λίγο περισσότερο αέρα να αναπνεύσουν.

Σκεφτήκαμε λοιπόν τι καλύτερο από το οι ίδιοι να αποφασίσουν τι θα ήθελαν σε ένα χώρο που θα μπορούν να κάνουν (σχεδόν) ότι θέλουν. Να μιλήσουν άνετα περί παντός επιστητου και το σημαντικότερο να κρατήσουμε το GRM καθαρό.

Μια άλλη λύση είναι να αναδίξουμε τις Social Networking δυνατότητες της μηχανής μας (Yeah Power!).

Είδωμεν.
 
Shock είπε:
Να ξαναπώ και πάλι γιατί από ότι διάβασα...η πλειοψηφία δεν κατάλαβε τι ήθελα να πω.
ΔΕΝ θέλουμε να αλλάξουμε το GRM. Θέλουμε να προστατέψουμε το GRM. Για αυτό και όταν ήρθαν τα παιδιά του B2R έφυγαν και τα "Εκτός Θέματος".

Σκεφτήκαμε όμως ύστερα από κουβέντα με μέλη ότι για να κρατήσουμε την ατμόσφαιρα της παρέας και για να μπορούμε να πούμε και μια κουβέντα παραπάνω χωρίς να "χαλάσουμε" το GRM, να κάνουμε κάτι εκτός GRM.

Άρα κανείς δεν λέει ότι θα αλλάξει κάτι εδώ μέσα.


ΔΕΝ θα γίνει κάτι εδώ μέσα.


Μιλάμε για κάτι νέο / καινούριο με πιο ελεύθερη δομή/θεματολογία και moderation.

Ειδικά για το τελευταίο πολλές φορές έχουμε κατηγορηθεί ότι είμαστε πολύ αυστηροί. Ελπίζω να καταλαβαίνετε ότι γίνεται γιατί σε ένα τέτοιο forum είναι σημαντικό να είναι χαμηλός ο θόρυβος.
http://www.videojug.com/film/how-to-behave-on-an-internet-forum

\ είπε:
Μια άλλη λύση είναι να αναδίξουμε τις Social Networking δυνατότητες της μηχανής μας (Yeah Power!).

Είδωμεν.
Web 2.0 \o/

http://www.videojug.com/film/how-to-upgrade-your-webslang-to-web-20
 
Είναι αυτά τα εκτός θέματος που λέγαμε...
 
Shock είπε:
Είναι αυτά τα εκτός θέματος που λέγαμε...
Είναι on topic. In a geekish kind of way ;) .

a. Δεν θα χρειαζόταν να γίνει τίποτα απο αυτά αν ακολουθούνταν οι απλοί κανόνες του video.

b. Κάθε forum έχει ένα subforum με current events, ή off topic, ή οτιδήποτε και στα περισσότερα forum που συχνάζω γενικά δεν δημιουργείται τόσο πρόβλημα ώστε να δικαιολογεί την δημιουργία καινούριου forum.

c. Αν ο λόγος που διαγράφηκαν τα off topic είναι ότι θα δημιουργούνται προβλήματα είναι σαφές ότι τα προβλήματα μεταφέρονται από forum σε forum γιατί γίνονται προσωπικά. Οπότε ή θα πρέπει να αυξήσεις το moderation level σε εκείνο το forum ή θα καταλήξει σε 4chan.

d. Ανέφερες το social networking == web 2.0 άρα πρέπει να αναπτύξω καινούρια webslang.

Δεν ήταν πιο ευχάριστο με τα δύο βιντεάκια? :)
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα