Νίκος Ξυλούρης (1936-1980): Παληκάρι απ΄τα Σφακιά!

Απίστευτα βίντεο! Απίστευτες αναμνήσεις από αυτά τα τραγούδια...

Μεγάλο πράγμα το Internet... Να'σαι καλά nick!
 
Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια DINO. Σου χαρίζω ένα ακόμη βίντεο.

[edit]"ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΧΑΡΑ ΣΟΥ ΒΕΝΕΤΙΑ -..." The YouTube account associated with this video has been terminated due to multiple third-party notifications of copyright infringement.

 


Sorry about that.[/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
caprice είπε:
Ακούω και αυτό που έβαλες και θέλω να πω το εξής. Κατεβαίνοντας την Πανεπιστημίου (πριν ή μετά τον νυν Παπασωτηρίου, στο αριστερό μας χέρι) μέσα σε μία από τις στοές είχε μαγαζί που πουλούσε μόνο κασέτες και δίσκους του Ξυλούρη. Θυμάμαι μία τεράστια αφίσα του, πολλές φωτογραφίες και μαύρο, μαύρο, τόσο μαύρο που μου είχε εντυπωθεί. Αν όντως - όπως νομίζω - ήμουν γύρω στα 10, τότε ήταν η χρονιά που είχε πεθάνει. Τόσα χρόνια να δουλεύω στο κέντρο και να μην έχω σκεφθεί ούτε μία φορά να τσεκάρω αν υπάρχει ακόμη αυτό το μαγαζί; Τι να πω ...
Αν εννοείς το μαγαζί μέσα στη Στοά (Πεσμαζόγλου νομίζω...) το μαγαζί αυτό ήταν του Ξυλούρη και απ'όσο ξέρω υπάρχει ακόμα και το διαχειρίζονται τα παιδιά και η γυναίκα του.

Σαν σήμερα πριν από 31 χρόνια.... :(

Δεν υπάρχει Κρητικός νομίζω που να μην ξέρει έστω και λίγους στίχους του Ερωτόκριτου του Βιντσέντζου Κορνάρου... Ο πατέρας μου με μεγάλωσε με αυτό το ποίημα και έχω μάθει αρκετούς (αν και φυσικά όχι όλους μιας και είναι 10.012 στίχοι). :)

Εδώ η έναρξη:

[edit]This video is unavailable.

 


Sorry about that.[/edit]


Και το παραμύθι που λέει ο Ερωτόκριτος στην Αρετούσα, για να τη δοκιμάσει:

http://www.youtube.com/watch?v=RmzE8TdOsNg&feature=related
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Mεγαλη απωλεια...ακομα και αν εχουν περασει 31 χρονια κανεις δεν ξεχνα το Νικο Ξυλουρη

Νικος Ξυλουρης - Γεννήθηκα σε μια στιγμή

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο επειδή ο λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ θυμάμαι πάντως τη μέρα που έφυγε τον πατέρα μου και τον αδελφό του να γυρνάνε το μεσημέρι στι σπίτι από τη δουλειά, μέναμε Αθήνα τότε, και να κάνουν σα να έχασαν δικό τους άνθρωπο. Ήμουνα μόλις 4 ετών τότε αλλά το θυμάμαι σα χθές, πού κάτσανε, τί λέγανε, τα πάντα.
 
Τον θυμάμαι έντονα. Σε συναυλίες στον Λυκαβηττό, στο Παναθηναϊκό Στάδιο, στο ραδιόφωνο... τα τραγούδια του ήταν άρρηκτα δεμένα με την περιόδο της χούντας και μετά. Το "Μεγάλο μας Τσίρκο", παράσταση που είχε μείνει στην ιστορία... Στο γυμνάσιο (ποδιές, γιακάς, σήμα του γυμνασίου που πηγαίναμε, κορδέλλα, μάθημα το Σάββατο...), στο μάθημα των Ελληνικών κάναμε τον Ερωτόκριτο και για μας σήμαινε: Νίκος Ξυλούρης... Λίγο πριν πεθάνει τον είδα στο δισκοπωλείο που είχε ανοίξει σε μια στοά στην Πανεπιστημίου... Καθόταν δίπλα στο ταμείο (στο οποίο καθόταν μάλλον η γυναίκα του), ψηλός, αδύνατος, με την τραγιάσκα να σκεπάζει το γυμνό του κεφάλι, καταπονημένος από την αρρώστια, αλλά αγέρωχος με τα γαλάζια του μάτια να κοιτάνε ντόμπρα. Ηταν χειμώνας.. μετά από λίγο μάθαμε ότι πέθανε...
 
Ενα ακομη τραγουδι απο τον αρχαγγελο της Κρητης.

Σπουδαιος στιχος και συμβολικος,με αισθητικο και νοηματικο πλουτο.

Για την παναγια,για την μητερα.

Οι πονοι της παναγιας

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σκέφτομαι τόσην ώρα να γράψω την σκέψη μου, αλλά σκεφτόμουν μήπως γίνω αντιπαθείς, τουλάχιστον. Τέλος πάντων.

Ίσως είναι καλύτερα που «έφυγε» νωρίς, σκεφτείτε πόσο χάλια είναι η «ελληνική μουσική σκηνή» από το 1985 και μετά.

Μπορεί να «έφυγε» νωρίς αλλά άφησε το στίγμα του στο λαό, στην χώρα ολόκληρη.

Αν ζούσε ίσως να μην διατηρούσε αυτήν την ποιότητα του (δεδομένου ότι το σύστημα άλλαξε..και πλέον η μουσική φαίνεται και δεν ακούγεται.).
 
status είπε:
Σκέφτομαι τόσην ώρα να γράψω την σκέψη μου, αλλά σκεφτόμουν μήπως γίνω αντιπαθείς, τουλάχιστον. Τέλος πάντων.
Ίσως είναι καλύτερα που «έφυγε» νωρίς, σκεφτείτε πόσο χάλια είναι η «ελληνική μουσική σκηνή» από το 1985 και μετά.

Μπορεί να «έφυγε» νωρίς αλλά άφησε το στίγμα του στο λαό, στην χώρα ολόκληρη.

Αν ζούσε ίσως να μην διατηρούσε αυτήν την ποιότητα του (δεδομένου ότι το σύστημα άλλαξε..και πλέον η μουσική φαίνεται και δεν ακούγεται.).
Δηλαδή καλύτερα που πέθανε, για να μην ξεπέσει ποιοτικά και να τον θυμόμαστε έτσι; Λίγο εγωιστικό δεν είναι αυτό; Εκτός από τραγουδιστής ήταν και άνθρωπος... :)
 
Απο τους ανθρωπους που εγραψαν ιστορια..Νικο δεν ξεχνιεσαι ευκολα!
 
Πολύ μεγάλη και σπάνια φωνή... Πρέπει να ήταν πράγματι καλός άνθρωπος. Μαζί με τον κορυφαίο Θανάση Βέγγο τους έχω πολύ ψηλά ως ανθρώπους (το κυριώτερο) μέσα στην καρδιά μου...
 
Το τραγούδι αυτό δεν είναι "γραμμένο" για τον Ξυλούρη, αλλά παραδοσιακό. Βρείτε μου όμως άλλον άνθρωπο να μπορεί να το πει έτσι...

[edit] dead picture [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απολαύστε το θρυλικό "ΖΑΒΑΡΑΚΑΤΡΑΝΕΜΙΑ":

[video=youtube_share;Nz9L1Yf7Aew]

 
Σπάνια φωνή, σπάνιο ήθος, εξαιρετικές συνεργασίες.... ο Νίκος Ξυλούρης ή Ψαρονίκος είναι ο αγαπημένος μου ερμηνευτής! Πολλοί είναι αυτοί που μου λένε ότι η επιτυχία του βασίστηκε στη γνήσια κρητική φωνή του και διαφωνώ, διότι αν είχε μείνει στην ερμηνεία μόνο κρητικών τραγουδιών δε θα τον ξέραμε σήμερα όλοι οι Έλληνες. Ο Ξυλούρης όμως εξελίχτηκε, είπε Μαρκόπουλο, Ξαρχάκο, Καρυωτάκη, Γκάτσο, Ρίτσο, Βάρναλη, Χριστοδούλου, Λεοντή, Καμπανέλλη μέχρι και Βαμβακάρη το Στέλιο!

Ένα από τα αγαπημένα μου είναι Τ'ανάπλι από το Μεγάλο μας Τσίρκο.

 
O αγαπημένος μου τραγουδιστήςμ και όχι μόνο επειδή είναι κρητικός. Τέτοια φωνή δεν ξαναβγαίνει όυτε σε χίλια χρόνια, κρίμα που έφυγε τόσο νωρίς.
 
Πως μπορούμε να "συμμαζέψουμε" το πρώτο ποστ;

Η πρώτη εικόνα εμφανίζεται μικρή και η δεύτερη εικόνα δεν εμφανίζεται καθόλου.

Επίσης τα YouTube links θέλουν "συμμάζεμα" και αυτά...
 
Θα μου δώσετε ένα 15' και θα τα συμμαζέψω όλα! :)

Αυτά διαβάζω τώρα! :)
 
Πήρε λίγο παραπάνω, αλλά είναι έτοιμα όλα!

Atarian, αν μπορείς να βρεις και τη φωτό που χάσαμε από το imageshack να την επισυνάψω στο ποστ σου, θα με κάνεις μεγάλη εξυπηρέτηση! :flower:

(κλασσικά, τα μηνύματα αυτά θ' αυτοκαταστραφούν!....)
 
Εγώ ευχαριστώ! :flower:

All done & σε λίγο θα "αυτοκαταστρέψω" τα offtopics!
 
Πίσω
Μπλουζα