Ξένοι ηθοποιοί - Ξένες ταινίες του '40, '50, '60 που αγαπήσαμε.

Είσαι ασυναγώνιστη από τις κύριες να ναι και ή Μπαρμπαρα Στανγουικ;
 
Βρήκα άλλη μία απίθανη χριστουγεννιάτικη ταινία, the great rupert , αυτήν την στιγμή την βλέπω, πρωταγωνιστής ένα εκπαιδευμένο σκιουρακι και μία φτωχή οικογένεια από τσίρκο
 
The great rupert , ενώ στην αρχή είδα ενα εκπαιδευμένο σκιουρακι να χορευει και λέω τι θα δω τωρα τελικά και αυτή εξαιρετική ταινια !
Και μετά αυτό το μικρό σκιουρακι γίνεται η αιτία να σωθούν δύο οικογένειες και να πλουτισουν! Πολύ έξυπνη κωμωδία!
Έχω πυρετό και δεν μπορώ να σχολιασω όπως θα θελα. Μία οικογένεια φτωχών ,καλοκαρδων ανθρώπων νοικιάσουν ένα αχουρι ενός παραδοπιστου και τσιγκούνη ανθρώπου. Να πω την αλήθεια μου θύμισαν κάποιες λίγες σκηνές ιταλικό νατουραλισμός. O πάτερ φαμίλιας της οικογένειας πρώην ζογκλέρ μία ψυχουλα , ένας καλοκάγαθος ανθρωπάκος σε αυτόν οφείλονται πολλά από τα ευχάριστα γεγονότα που θα έρθουν. Τα λεφτά στην φτωχή οικογένεια τα στέλνει ένα σκιουρακι που βρίσκεται στο μισό χαλασμένο ταβάνι του σπιτιου. Ο τσιγκούνης νοικαρης έχει έναν γοητευτικό μουσικαντη γιο που ερωτεύεται την μικρή.
 

Συνημμένα

  • IMG_20191214_153021.png
    IMG_20191214_153021.png
    1,3 MB · Προβολές: 1
  • IMG_20191214_153327.png
    IMG_20191214_153327.png
    655,1 KB · Προβολές: 1
Τελευταία επεξεργασία:
Αληθινα έχει λεχθεί μεταξύ τους , έτσι τουλάχιστον διάβασα χα χα! Μιλάμε για μεγάλο μίσος μεταξύ τους
 

Συνημμένα

  • IMG_20191216_175012.png
    IMG_20191216_175012.png
    889,2 KB · Προβολές: 4
Μπαμπι επειδή ξέρω πως λατρεύεις τις παλιές χριστούγεννα.ταινιες το beyond tomorrow του 40' το έχεις δει; Θαυμάσιες κριτικές έχει εγώ οχι δυστυχως! Τώρα πάω να την δω έχει εξαιρετικές κριτικές, για να δούμε λοιπον
 

Συνημμένα

  • IMG_20191217_180031.png
    IMG_20191217_180031.png
    1,2 MB · Προβολές: 0
Τελευταία επεξεργασία:
@αριαδνη Λατρευω τις παλιες ταινιες γενικως και πολυ περισσοτερο τις ασπρομαυρες. Την ταινια που λες δεν την εχω δει ποτε ομως και περιμενω εντυπωσεις. :)
Επι της παρουσης, πιο αγαπημενη μου χριστουγεννιατικη ταινια παραμενει το Holiday affair (1949) με τον Ρομπερτ Μιτσαμ και την Τζανετ Λη.
 
Ωω τώρα την βλέπω μπαμπι για αρχή εξαιρετική και κάπως περίεργη...εξηγούνται!
Τρεις πλούσιοι ηλικιωμένοι , μοναχικοι τύποι μαζεύονται στο σπίτι μιας πρώην Ρωσιδας Δουκισσας να δειπνησουν παραμονή Χριστούγεννων.
Ο ένας έχει μία φαενη ιδέα, να πετάξουν τα τρία πορτοφόλια τους με τα λεφτά και τις ταυτότητες τους να βρουν ποιοι τίμιοι άνθρωποι θα τα φέρουν στο παλιό αρχοντικό. Ένας νεαρός και μία νεαρή θα τα φέρουν πίσω και οι γέροι θα επιμείνουν να δειπνησουν μαζί τους.
 
Μπαμπι το beyond tomorrow είναι θα λέγαμε b christmas movie! Δεν είναι γνωστή και κάνει κάπου κοιλιά. Οι ηθοποιοί δεν είναι γνωστοί ούτε αυτοί , ούτε λεφτά έχουν επενδυθει για την ταινια και κινείται στο επίπεδο του φαντασιακου. Σίγουρα δεν είναι όπως το it s a wonderful life. Θα μπορούσε να είναι όμως καλυτεροτερα.
Τρεις γέροι, συνεταιροι ηλικιωμένοι μία παραμονή Χριστούγεννων ρίχνουν τα πορτοφόλια τους εξω για να βρουν νέους ανθρώπους για συντροφιά.
Τελικά βρίσκουν δύο νέους τιμιους ανθρώπους και τους βάζουν στην συντροφιά τους. Οι δύο νέοι ερωτεύονται μεταξύ τους και παντρευονται
Τελικά οι τρεις γέροι σκοτώνονται σε ένα αεροπορικό δυστύχημα ενώ ο ένας αφήνει σημαντική περιουσία στον νεαρο ο οποίος τραγουδά υπέροχα και εν μία νυκτί γνωρίζει την επιτυχία σε ένα σόου. Εκει γνωρίζει και την μοιραία γυναίκα , μία τραγουδίστρια ελαφριων ηθών και ξεχνά την γυναίκα του. Τελικά θα καταλήξει με μία σφαίρα από τον άνδρα της τραγουδίστριας ομως οι ουρανοί θα του δώσουν μια ευκαιρια Ή ταινία αν είχε πέσει χρήμα θα ήταν πολύ πιο ανώτερη.
 
@αριαδνη Το γεγονος οτι η ταινια ειναι δευτερας κατηγοριας δεν με ενοχλει καθολου, μα καθολου!
Κατ' αρχας, τις ταινιες πρωτης κατηγοριας τις εχω τελειωσει προ πολλου και εν δευτεροις, ειμαι της αποψης οτι μπορει μια ταινια να μην εχει πισω της πλουσια παραγωγη, αλλα παρ' ολα αυτα, να ειναι και ευχαριστη και αξιολογη. Και αυτο ειναι κατι που το διαπιστωνω σχεδον καθημερινα.
Μην σε απασχολει λοιπον, γιατι μεχρι ενος σημειου, το ποσο χρημα επεσε και αν παιζουν τρανταχτα ονοματα δεν μετραει καθολου.
Σε ευχαριστω για την υποθεση του εργου και για τις εντυπωσεις σου.
 
Bambi έχω βρει και άλλες ταινίες b movie s χριστουγεννιάτικες, μία είναι το δώρο των μαγων σύντομη μεν υπέροχη δε και άλλες για τις οποίες θα κάνω λόγο. Στο beyond tomorrow υπάρχει και μία πρώην Δούκισσα της Ρωσιας ή οποία πλέον δεν έχει γη , τίτλο, λεφτά , έχασε τους συγγενείς της, ήρθε στην Νέα Υορκη αλλά αυτό την έχει κάνει όπως λέει να υπηρετεί τους αλλους και έχει ξεχωριστό ρόλο στην ταινία. Ή Τζίνι και ο Τζιμ έτσι λέγεται το ζευγάρι μαθαίνουν τι είναι ευτυχία.

Σε όλες τις ταινιες σερλοκ χολμς που έχω δει παιδιά ο Σερλοκ είναι τύπος και υπογράμμος χωρίς πάθη στην τηλεοπτική σειρά του 70' παίρνει περιοδικά τουλάχιστον κόκα πράγμα για το οποίο τον κατακρίνει ο Γουατσον! Δεν θυμάμαι ο Σερλοκ των βιβλίων αν έχει αυτο το άσχημο πάθος, θυμάται κανείς;
 
Ναι, έπαιρνε κοκαΐνη. Προσπαθούσε να τον κάνει να την κόψει ο Watson αλλά δεν τα είχε καταφέρει παρόλο που όσο περνούσαν τα χρόνια όλο και λιγότερο αναφερόταν σ' αυτό ο Α.Κ.Ντ. Δεν ήταν παράνομη η χρήση της την εποχή που γράφτηκαν τα βιβλία. Γενικά είχε αρκετές κακές συνήθειες.
 
Ναι, έπαιρνε κοκαΐνη. Προσπαθούσε να τον κάνει να την κόψει ο Watson αλλά δεν τα είχε καταφέρει παρόλο που όσο περνούσαν τα χρόνια όλο και λιγότερο αναφερόταν σ' αυτό ο Α.Κ.Ντ. Δεν ήταν παράνομη η χρήση της την εποχή που γράφτηκαν τα βιβλία. Γενικά είχε αρκετές κακές συνήθειες.
Κοκακιας ο Σερλοκ , πάει χάλασε ο κόσμος ούτε στην σειρά του bbc αυτό γίνεται γνωστό, στις δε ταινίες ποτέ δεν φαίνεται αυτό.
 
Κοκακιας ο Σερλοκ , πάει χάλασε ο κόσμος ούτε στην σειρά του bbc αυτό γίνεται γνωστό, στις δε ταινίες ποτέ δεν φαίνεται αυτό.
Koκακια τον ανεβαζετε, κοκακια τον κατεβαζετε. Ετρωγε πολλα κοκ ο ανθρωπος. Αυτο ειναι ολο! :p
 
Koκακια τον ανεβαζετε, κοκακια τον κατεβαζετε. Ετρωγε πολλα κοκ ο ανθρωπος. Αυτο ειναι ολο! :p
Κοκακιας μπαμπι και ουχί όπως μας τα λέει ο σερ Κοναν Ντουιλ περιοδικός , συστηματικός σίγουρα και λεφτας διότι οι φτωχοί της εποχής κάνανε οπιο!
 
Πάντως μια φορά που ο Σ. Χ. είχε μεταμφιεστεί σε οπιομανή και πήγε σε ένα οπιάδικο να κάνει τα ντετεκτιβικά του και κάπως συναντήθηκε με τον Watson, ο μπούφος γιατρός νόμισε ότι ο Σέρλοκ είχε αρχίσει να παίρνει και όπιο... τέτοια εμπιστοσύνη του είχε να αντιστέκεται σε πειρασμούς.
 
Πάντως μια φορά που ο Σ. Χ. είχε μεταμφιεστεί σε οπιομανή και πήγε σε ένα οπιάδικο να κάνει τα ντετεκτιβικά του και κάπως συναντήθηκε με τον Watson, ο μπούφος γιατρός νόμισε ότι ο Σέρλοκ είχε αρχίσει να παίρνει και όπιο... τέτοια εμπιστοσύνη του είχε να αντιστέκεται σε πειρασμούς.
Χα χα αλήθεια λες; Όχι θα ήταν χαζος ο Σερλοκ να πάρει όπιο, πούρα κόκα και καλό φαι! Καλά δεν τον ήξερε ο Γουατσον τον φίλο του τότε περιμενε να τον μάθει πώς του αρέσει ή ζωαρα
 
Ανέβηκε στα ελληνικά το kiss me deadly του 55' φιλμ νουάρ ανεξάρτητης παραγωγής, αξίζει; Λένε πως είναι πολύ καλό!
 
Ανέβηκε στα ελληνικά το kiss me deadly του 55' φιλμ νουάρ ανεξάρτητης παραγωγής, αξίζει; Λένε πως είναι πολύ καλό!
Για μενα, οχι, δεν αξιζει.
Το ειχα δει πριν απο δυο - τρια χρονια και θυμαμαι οτι βιαζομουν να τελειωσει. Πολυ περα απο το δικο μου γουστο. Αν και πρωταγωνιστει ο Ralph Meeker που τον παω πολυ, βρηκα τη σκηνοθεσια του Aldrich ενοχλητικη.
 
Who s better?
 

Συνημμένα

  • IMG_20191222_230436.png
    IMG_20191222_230436.png
    571,4 KB · Προβολές: 2
  • IMG_20191222_230338.png
    IMG_20191222_230338.png
    1,2 MB · Προβολές: 2
  • IMG_20191222_164947.png
    IMG_20191222_164947.png
    1,4 MB · Προβολές: 2
Πίσω
Μπλουζα