Ξένοι ηθοποιοί - Ξένες ταινίες του '40, '50, '60 που αγαπήσαμε.

Φοβάμαι ότι θα λαλησουμε μέχρι να τελειώσει
Παιδια, εγω δεν εχω ιδιαιτερο προβλημα με τον εγκλεισμο. Ειμαι πολυ σπιτογατα απο μωρο παιδι κι ετσι σχεδον καθολου δεν τον καταλαβαινω. Αυτο που κυριως με ενοχλει ειναι που πρεπει να γραφω χαρτακια προτου βγω: "Παω στο σουπερ μαρκετ, παω βολτα τη Λουλου, παω στη θεια μου τη χορευτρια".
 
Παιδια, εγω δεν εχω ιδιαιτερο προβλημα με τον εγκλεισμο. Ειμαι πολυ σπιτογατα απο μωρο παιδι κι ετσι σχεδον καθολου δεν τον καταλαβαινω. Αυτο που κυριως με ενοχλει ειναι που πρεπει να γραφω χαρτακια προτου βγω: "Παω στο σουπερ μαρκετ, παω βολτα τη Λουλου, παω στη θεια μου τη χορευτρια".
Μπάμπι εγώ δεν είμαι διόλου σπιτογατα οπότε είναι ακόμα πιο δύσκολο.
 
Oσοι έχετε δει το 12 dogs of Christmas της Ντίσνεϊ το νούμερο 2 , θα δείτε πως παίζει έναν ρόλο ο Κοσμπι ο χολυγουντιανος ηθοποιός και τραγουδιστής κάποιος που τον ερμηνεύει φυσικα( ο πρωταγωνιστής των Λευκών Χριστουγέννων και των καμπανων της Αγίας Μαιρης). Ήταν τόσο μεγάλο όνομα λοιπόν γιατί στην ταινία τον παρουσιάζουν ως πολύ μεγάλο σταρ.
 
Oσοι έχετε δει το 12 dogs of Christmas της Ντίσνεϊ το νούμερο 2 , θα δείτε πως παίζει έναν ρόλο ο Κοσμπι ο χολυγουντιανος ηθοποιός και τραγουδιστής κάποιος που τον ερμηνεύει φυσικα( ο πρωταγωνιστής των Λευκών Χριστουγέννων και των καμπανων της Αγίας Μαιρης). Ήταν τόσο μεγάλο όνομα λοιπόν γιατί στην ταινία τον παρουσιάζουν ως πολύ μεγάλο σταρ.
Δεν εχω δει την ταινια που λες, δεν την ξερω καν γιατι δεν παρακολουθω Ντισνεϊ, αλλα ναι. Ο Μπινγκ Κροσμπι θεωρειται σουπερ σταρ και δεν ξερω γιατι. Τον εχω δει σε πολυ λιγες ταινιες βεβαια, αλλα αυτο που θυμαμαι ειναι οτι καμια απολυτως εντυπωση δεν μου εκανε και σιγουρα δεν θα τον κατετασσα στους μεγαλους σταρ.
 
Δεν εχω δει την ταινια που λες, δεν την ξερω καν γιατι δεν παρακολουθω Ντισνεϊ, αλλα ναι. Ο Μπινγκ Κροσμπι θεωρειται σουπερ σταρ και δεν ξερω γιατι. Τον εχω δει σε πολυ λιγες ταινιες βεβαια, αλλα αυτο που θυμαμαι ειναι οτι καμια απολυτως εντυπωση δεν μου εκανε και σιγουρα δεν θα τον κατετασσα στους μεγαλους σταρ.
Bambi , στην ταινία περιγράφεται ως ο διασημότερος ανθρώπος την εποχή εκείνη στον κόσμο και ναι μου έκανε μεγάλη εντύπωση και μένα διότι δεν είχε την γοητεία ενός Γκαρι Γκραντ και ήταν της ίδιας εποχής σταρ και οι δύο. Στην ταινία της Ντίσνεϊ δίνει χριστουγεννιάτικη παράσταση μιουσιικαλ για να σώσει κάποια σκυλιά, ολόκληρη ιστορία τι να σου λέω. Α τα white Christmas τα χεις δει; Είναι μιουζικαλ και δεν νομίζω ότι θα το αντέξω!
 
Ούτε κι εγώ ξέρω γιατί Bing Crosby ήταν τόσο διάσημος. Ο Σινάτρα ήταν πολύ καλύτερος τραγουδιστής/ηθοποιός, άλλοι είχαν πολύ καλύτερη εμφάνιση και από υποκριτικό ταλέντο δεν ήταν τίποτε το σπουδαίο. Ανεξερεύνητοι αι βουλαί του Hollywood.
 
Bambi , στην ταινία περιγράφεται ως ο διασημότερος ανθρώπος την εποχή εκείνη στον κόσμο και ναι μου έκανε μεγάλη εντύπωση και μένα διότι δεν είχε την γοητεία ενός Γκαρι Γκραντ και ήταν της ίδιας εποχής σταρ και οι δύο. Στην ταινία της Ντίσνεϊ δίνει χριστουγεννιάτικη παράσταση μιουσιικαλ για να σώσει κάποια σκυλιά, ολόκληρη ιστορία τι να σου λέω. Α τα white Christmas τα χεις δει; Είναι μιουζικαλ και δεν νομίζω ότι θα το αντέξω!
Ναι, εχω δει το White Christmas. Eνα αισθηματικο μιουζικαλ ειναι και μονο προς το τελος γινεται χριστουγεννιατικο μονο και μονο για να δικαιολογησει τον τιτλο του. Χαριτωμενη ταινια που εσενα θα σου αρεσε νομιζω. Εγω παντως δε σκοπευω να την ξαναδω.
 
Ούτε κι εγώ ξέρω γιατί Bing Crosby ήταν τόσο διάσημος. Ο Σινάτρα ήταν πολύ καλύτερος τραγουδιστής/ηθοποιός, άλλοι είχαν πολύ καλύτερη εμφάνιση και από υποκριτικό ταλέντο δεν ήταν τίποτε το σπουδαίο. Ανεξερεύνητοι αι βουλαί του Hollywood.
Κοίτα ο Αλαίν Ντελόν δεν ήταν σίγουρα αλλά μια γοητεία και έναν τύπο σαν άνδρας τον είχε δηλ.απο τον Σινάτρα σίγουρα θα τον προτιμούσα , βέβαια θα προτιμούσα τον Ντελόν και από τους δύο αλλά φοβάμαι ότι ο Ντελόν δεν θα προτιμούσε εμένα οπότε Crosby να χω το κεφάλι μου ήσυχο.
 
The lost moment του 47' πολύ ωραία ταινία με πρωτότυπο σενάριο, δείτε την όλοι φίλοι μου.
Όλοι δηλ.που αγαπούν τους ασπρομαυρους θησαυρούς, έχουν χρέος να την δουν.
Με θεα την Βενετια και μία όμορφη , νεαρή Βενετζιαννα την Τινά που κάτοικει σε ένα πανάρχαιο , περιεργο, αρχοντικό μαζί με την υπεριλικη θεία της , 105 ετων , φηγολογουμενη καλλονη στην εποχή της για την οποία γράφτηκαν τα ωραιότερα ποιήματα από έναν ρομαντικό ποιητη.
Αυτά τα ερωτικά γράμματα φέρνουν και έναν Αμερικάνο εκδότη σε αυτό το τρομακτικό , κλειστοφοβικο περιβαλλον να τα βρει και να εκδόσει ώστε να πλουτίσει, βεβαίως δίνει άλλη ταυτότητα. Εκεί θα ερωτευτεί και την μοναχικη , σκοτεινηΤινά ή οποία είναι ασταθής ψυχικά και ντύνεται την περσόνα της θείας της τις νύκτες. Τα άλλα επί της οθόνης αλλά το τέλος είναι συγκλονιστικό, το τέλος όπου ή Τζουλιαννα εξομολογείται την ζωή της και τις πραξεις της.
 
Κουιζ χριστουγεννιάτικο:
Σε ποια άλλη Χριστουγεννιάτικη ταινία μικρού μηκους έπαιξε ο τεράστιος ηθοποιός Τζειμς Στιουαρτ ( πρωταγωνιστής της ταινίας it' s a wonderful life);
 
Κουιζ χριστουγεννιάτικο:
Σε ποια άλλη Χριστουγεννιάτικη ταινία μικρού μηκους έπαιξε ο τεράστιος ηθοποιός Τζειμς Στιουαρτ ( πρωταγωνιστής της ταινίας it' s a wonderful life);
Στο Made for each other (1939).
 

Συνημμένα

  • IMG_20201222_184941.png
    IMG_20201222_184941.png
    526,9 KB · Προβολές: 2
Πρώτη φορά την ακούω αυτήν την ταινία , χθες ανέβηκε αυτή εδώ
Τα Χριστούγεννα του κυρίου Κρουγκερ.
Σου συνιστω το Made for each other. Ειμαι σιγουρη οτι θα σου αρεσει και μαλιστα παρα πολυ.
Η ταινια που λες, ποιας χρονιας ειναι;
 
Σου συνιστω το Made for each other. Ειμαι σιγουρη οτι θα σου αρεσει και μαλιστα παρα πολυ.
Η ταινια που λες, ποιας χρονιας ειναι;
Είναι του 80' μπαμπι αλλά είναι πολύ συγκινητική , είναι με έναν αφραγκο γέρο που ζει μόνος με τον γάτο του τον Τζωρτζ ( μετά τον θανατο της γυναίκας του)και φαντασιωνεται πως είναι πλούσιος με παρέες πολλές την μέρα των Χριστούγεννων.
 
Πίσω
Μπλουζα