Ξένοι ηθοποιοί - Ξένες ταινίες του '40, '50, '60 που αγαπήσαμε.

Angel Face;;;!!!!!

Εγω εχω προ πολλου αυτη την ταινια στον υπολογιστη μου και ειναι απο τις πιο αγαπημενες μου. Δεν ειναι απλως θυαμασια. Ειναι συγκλονιστικη!

Το ζευγαρι Τζιν Σιμμονς - Ρομπερτ Μιτσαμ ειναι εξαισιο και οι ερμηνειες τους ο,τι καλυτερο θα μπορουσε να απολαυσει κανεις κινηματογραφικα. Οσο για το φιναλε, αξεχαστο.

Δεν εχω να πω τιποτε αλλο. Απλως δειτε το!
 
Angel Face: αριστουργηματικό!!! Το ζευγάρι Μίτσαμ-Σίμονς καταπληκτικό. Με την ευκαιρία, να προσθέσω ότι η Τζιν Σίμονς είναι μια από τις καλύτερες και ωραιότερες πρωταγωνίστριες στην ιστορία του παγκόσμιου κινηματογράφου: "Άμλετ", "Ο χιτών", "Μάγκες και κούκλες", "Ντεζιρέ", "Ματωμένοι ορίζοντες", "Είμαστε διεφθαρμένοι;" και πολλά άλλα.
 
αριαδνη είπε:
Ειχα δει απο την ετ-3 μια Κυριακή βραδυ, μια ταινια με Γκρεκορι Πεκ και την Αβα Γκαντνερ , ''χιόνια στο Κιλιμάντζαρο''! αν πω οτι την πολυκαταλαβα..θα πω ψέματα! Ωραιος συγγραφεας αυτός, ασημος ακόμα υπέροχη και ραφινάτη συζυγος αυτή, συναντιούνται μια μέρα σε ενα καφε στο Παρισι και ερωτεύονται! Αυτος αχόρταγος, άπληστος από εμπειριες θέλει να γνωρισει τον κόσμο, να γράψει και φτάνει μέχρι την Αφρική και τα σαφαρι...από κοντά και αυτή, μενει έγκυος και φευγει μακρυά του για να τον αφήσει να κάνει την ζωή του. Από εκει και πέρα κενό....πως φτάνουμε στο τέλος :) δεν πολυκατάλαβα..μια επιστολη, ενα αινιγμα με μια τιγρη και όλα μπερδευονται!
Πράγματι είναι μπερδεμένη αυτή η ταινία που μου είχε φανεί και αρκετά βαρετή παρά το ότι βασίζεται σε διήγημα του Χέμινγουεϊ και είναι σκηνοθετημένη από τον Χένρι Κινγκ. 2 χρόνια μετά από αυτή την ταινία ο Χέμινγουεϊ πήρε το νόμπελ λογοτεχνίας.
 
Thor είπε:
Πράγματι είναι μπερδεμένη αυτή η ταινία που μου είχε φανεί και αρκετά βαρετή παρά το ότι βασίζεται σε διήγημα του Χέμινγουεϊ και είναι σκηνοθετημένη από τον Χένρι Κινγκ. 2 χρόνια μετά από αυτή την ταινία ο Χέμινγουεϊ πήρε το νόμπελ λογοτεχνίας.
Ειδικά στην τελευταια σκηνή της ταινίας δεν καταλαβαίνω τίποτα, το τέλος ήταν καλό, ενω το περίμενα τραγικό μετά και το τέλος της γυναίκας που λάτρεψε.. ευχαριστούμε για τις εξτρα πληροφορίες , πάντα καλά πληροφορημένος :)

atanasio είπε:
Angel Face: αριστουργηματικό!!! Το ζευγάρι Μίτσαμ-Σίμονς καταπληκτικό. .
μετα τις εξαιρετικές κριτικές ανυπομονώ!!
 
Προσωπικό Τοπ Ηθοποιών και Ταινιών ανά δεκαετία για την περίοδο 1920-1990 (καθαρά προσωπικό είπαμε ε ;)

Δεκαετία 1920-30


Κωμικός Ηθοποιός: Τσάρλι Τσάπλιν (1889-1977)


Ηθοποιός Δραματικών Ρόλων: Λον Τσάνεϊ (1883-1930)



Ταινία (Κωμωδία): Ο Χρυσοθήρας (1925) σκηνοθεσίας Τσάρλι Τσάπλιν



Ταινία (Δράμα): Νοσφεράτου (1922) σκηνοθεσίας Β. Φ. Μουρνάου


 


Δεκαετία 1930-1940



Κωμικοί Ηθοποιοί: Αδερφοί Μαρξ (Τσίκο - 1887-1961, Χάρπο 1888-1964, Γκρούτσο 1890-1977 και Ζέπο 1901-1979)


Ηθοποιός Δραματικών Ρόλων: Μπορίς Καρλόφ (1887-1969)



Ταινία (Κωμωδία): Σούπα Πάπιας (1933) με τους Αδερφούς Μαρξ



Ταινία (Δράμα): Η νύφη του Φρανκενστάιν (1935) σκηνοθεσίας Τζέιμς Γουέιλ με τον Μπορίς Καρλόφ


 


Δεκαετία 1940-1950



Ηθοποιός: Χάμφρεϊ Μπόγκαρντ (1899-1957)


Ταινία (Κωμωδία): Ο μεγάλος δικτάτορας (1941) σκηνοθεσίας Τσάρλι Τσάπλιν



Ταινία (Δράμα): Υποψίες (1941) σκηνοθεσίας Αλφρεντ Χίτσκοκ






Δεκαετία 1950-1960


Ηθοποιός: Μάρλον Μπράντο (1924-2004)



Ταινία (Κωμωδία): Μερικοί το προτιμούν καυτό (1959) σκηνοθεσίας
Μπίλι Γουάιλντερ


Ταινία (Δράμα): Η λεωφόρος της Δύσης (1950) σκηνοθεσίας Μπίλι Γουάιλντερ


 


Δεκαετία 1960-1970



Κωμικός Ηθοποιός: Τζέρι Λιούις


Ηθοποιός Δραματικών Ρόλων: Κρίστοφερ Λι



Ταινία (Κωμωδία): The nutty profesor (1965) σκηνοθεσίας Τζέρι Λιούις



Ταινία (Δράμα): Ακατόνε (1961) σκηνοθεσίας Παζολίνι


 


Δεκαετίας 1970-1980



Κωμικοί Ηθοποιοίς: Μόντι Πάιθον (Γκάχαμ Τσάπμαν 1941-1989, Τζον Κλιζ, Έρικ Άιντλ, Τέρι Τζόουνς, Τέρι Γκίλιαμ, Μάικλ Πάλιν)


Ηθοποιός Δραματικών Ρόλων: Αλ Πατσίνο



Ταινία (Κωμωδία): Ένας Προφητης μα τι Προφήτης (1979) με τους Μόντι Πάιθον



Ταινία (Δράμα): Σκυλίσια μέρα (1975) σκηνοθεσίας Σίντεϊ Λιούμετ


 


Δεκαετίας 1980-1990



Κωμικός Ηθοποιός: Γούντι Άλεν


Ηθοποιός Δραματικών Ρόλων: Ρόμπερτ ντε Νίρο



Ταινία (Κωμωδία): Ζέλιγκ (1983) σκηνοθεσίας Γούντι Άλεν



Ταινία (Δράμα): Οργισμένο είδωλο (1980) σκηνοθεσίας Μ. Σκορτσέζε
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Α, εσυ το εφτασες μεχρι δεκαετια του '90......

Τελος παντων, σε συγχωρω :) προς χαριν της ταινιας Υποψιες (1941) του Αλφρεντ Χιτσκοκ, με τον θεϊκο Καρυ Γκραντ και την εξαισια Τζοαν Φονταιν που πηρε Οσκαρ για την ερμηνεια της.
 
bambinella 100 είπε:
Α, εσυ το εφτασες μεχρι δεκαετια του '90......Τελος παντων, σε συγχωρω :) προς χαριν της ταινιας Υποψιες (1941) του Αλφρεντ Χιτσκοκ, με τον θεϊκο Καρυ Γκραντ και την εξαισια Τζοαν Φονταιν που πηρε Οσκαρ για την ερμηνεια της.
Συγνώμη παρασυρθηκα.... #)

Οι υποψίες (μαζί με τη Ρεββέκα) κατα τη γνώμη μου είναι η καλύτερη ταινία του Χιτσκοκ που έχω δει.
 
Δυσκολευομαι αφανταστα να διαλεξω ποια απο τις δυο ταινιες του Χιτσκοκ που ανεφερες, ειναι καλυτερη απο την αλλη......

Οσον αφορα την καλυτερη ολων του σκηνοθετη, θεωρω πως ειναι το Ψυχω και ως γνωστον, εχω τεραστιο κολλημα μαζι της!
 
Thor είπε:
Προσωπικό Τοπ Ηθοποιών και Ταινιών ανά δεκαετία για την περίοδο 1920-1990 (καθαρά προσωπικό είπαμε ε ;)
Δεκαετία 1920-30


Κωμικός Ηθοποιός: Τσάρλι Τσάπλιν (1889-1977)


Ηθοποιός Δραματικών Ρόλων: Λον Τσάνεϊ (1883-1930)






 


Ένας πολύ καλός και αδικημένος ηθοποιός εκείνης της εποχής, είναι ο Γερμανός Πήτερ Λόρε. Έδωσε μια εκπληκτική ερμηνεία σαν ψυχοπαθής δολοφόνος στο Μ ​(1931) του Φ. Λανγκ, αλλά το ασυνήθιστο σε τέτοιο θέματα κοινό της εποχής, τον απέρριψε...
 
RIO είπε:
[/b] Ένας πολύ καλός και αδικημένος ηθοποιός εκείνης της εποχής, είναι ο Γερμανός Πήτερ Λόρε. Έδωσε μια εκπληκτική ερμηνεία σαν ψυχοπαθής δολοφόνος στο Μ ​(1931) του Φ. Λανγκ, αλλά το ασυνήθιστο σε τέτοιο θέματα κοινό της εποχής, τον απέρριψε...
Σωστός!!! Αν και έχει παίξει σε ακετές κλάσσικές (και πασίγνωστες) ταινίες (πχ Ο άνθρωπος που ήξερε πολλά και Μυστικοί πράκτορες του Χίτσκοκ, Το γεράκι της Μάλτας και το Πιο δυνατός από το Διάβολο του Χιούστον, Καζαμπλάνκα, Αρσενικό και παλιά δαντέλα) είναι πια ξεχασμένος... (Νόμιζα πάντως ότι ήταν Ούγγρος. μάλλον έκανα λάθος)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στο πλαίσιο αφιερώματος στο φιλμ νουαρ χτες η ΕΤ-3 , είχε την ταινια ''out of the past'' με τον Ρόμπερτ Μιτσαλ και τον Κερκ Ντάγκλας, γυρισμένο το 47' . Η Τζειν Γκριρ παίζει την γυναίκα-αράχνη που κινεί τα νήματα μεταξύ των δύο ανδρών..δεν θα πώ περισσότερα, μόνο πόσο ωραιο ήταν το φιλμ νουαρ στο παλιό Χόλυγουντ, αρτιο και υποβλητικό και πόσο γοητευτικός ηταν ο Μίτσαλ( φανταστειτε οτι δεν πήρε ούτε μια ψήφο στους ξένους γοητευτικούς ηθοποιους της Μπάμπι :( , δεν του αξίζει κάτι τέτοιο :)
 
Η αγαπημένη μας ταινία "Ένας μεγάλος έρωτας" ("An Affair to Remember") με τον Κάρι Γκραντ και την Ντέμπορα Κερ κυκλοφορεί σε επανέκδοση στους ελληνικούς κινηματογράφους από την Πέμπτη 21 Ιουνίου.
 
Σε ευχαριστουμε πολυ, atanasio! Προσωπικα, δεν ειχα ιδεα γι' αυτο.

Ταινιες σαν αυτη πρεπει να παιζονται και να ξαναπαιζονται!
 
Μπάμπι σίγουρα θα ξέρεις πως ο Χίτσκοκ έκανε και κωμωδίες! κοίτα να δεις που εγώ δεν είχα ιδέα, απόψε θα δούμε ενα είδος του ταλέντου του από την κωμική σκοπιά του!'' Δεν σε θέλω πια'' απόψε στις 11 στην ετ-3 και τα ξαναλέμε :flower:
 
Δεν την έχω δει αλλά μου φαίνεται ενδιαφέρουσα. Θα προσπαθήσω να την δω. Για την ιστορία είναι η προτελευταία ταινία της Καρολ Λομπαρντ (συζύγου του Κλαρκ Γκέιμπλ) που σκοτώθηκε σε αεροπορικό ένα χρόνο αργότερα σε ηλικία 34 ετών. Η συγκεκριμένη ταινία είναι η τρίτη αμερικάνικη του Χίτσκοκ (μετά τα Ρεβέκκα και το Πριν τη θύελλα)

Από κωμωδίες του Χίτσκοκ έχω δει τη Γυναίκα του αγρότη (1928) εντελώς ξεπερασμένη βουβή αισθηματική κωμωδία που θα την συνιστούσα μόνο σε εντελώς κολλημένους φαν του Χίτσκοκ που έχουν δει καμιά 20ρια ταινίες του και το Μυστικοί πράκτορες (1936) μια αξιοπρεπής κατασκοπική κωμωδία με επικεφαλής τους Τζον Γκίλγουντ και Πίτερ Λορέ (η δεύτερη δεν είναι μια αντιπροσωπευτική χιτσκοκική ταινία αλλα νομίζω ότι βλέπεται ευχάριστα)
 
βρε παιδιά, δεν τις λέτε και με τους ξένους τίτλους για να καταλάβουμε για ποιές μιλάτε.. :D
 
filmmusic είπε:
βρε παιδιά, δεν τις λέτε και με τους ξένους τίτλους για να καταλάβουμε για ποιές μιλάτε.. :D
Έχεις δίκιο

το δε σε θέλω πια είναι το Mr and Mrs Smith (1941)

το Πριν τη θύελλα είναι το Foreign correspondent (1940)

Η γυναίκα του αγρότη The farmer's wife

το μυστικοί πράκτορες το Secret agent και

η Ρεβέκκα είναι η Rebecca (1940) :p ;)
 
Αμαν πια μ' αυτους τους πανασχετους ελληνικους τιτλους! :sealed:

Αριαδνη, σε ευχαριστω για την πληροφορια σχετικα με τον Κυριο και την κυρια Σμιθ! Σ' αυτη την ταινια του Χιτσκοκ βασιστηκε η ομωνυμη του 2005 με Μπραντ και Αντζελινα.
 
Thor είπε:
Δεν την έχω δει αλλά μου φαίνεται ενδιαφέρουσα. Θα προσπαθήσω να την δω. Για την ιστορία είναι η προτελευταία ταινία της Καρολ Λομπαρντ (συζύγου του Κλαρκ Γκέιμπλ) που σκοτώθηκε σε αεροπορικό ένα χρόνο αργότερα σε ηλικία 34 ετών. Η συγκεκριμένη ταινία είναι η τρίτη αμερικάνικη του Χίτσκοκ (μετά τα Ρεβέκκα και το Πριν τη θύελλα)
χιτσκοκική ταινία αλλα νομίζω ότι βλέπεται ευχάριστα)

Σοβαρά καταλαβαίνω πως θα το αντιμετώπισε ο Γκέιπλ....κρίμα !
 
Πίσω
Μπλουζα