Ξένοι ηθοποιοί - Ξένες ταινίες του '40, '50, '60 που αγαπήσαμε.

Τη σκηνοθεσια υπογραφει ο μεγαλος Φριτς Λανγκ. Αυθεντικος τιτλος, Secret beyond the door.

SecretBeyondtheDoorPoster.jpg
 
bambinella 100 είπε:
Τη σκηνοθεσια υπογραφει ο μεγαλος Φριτς Λανγκ. Αυθεντικος τιτλος, Secret beyond the door.
SecretBeyondtheDoorPoster.jpg
Ναι ακριβώς αυτό είναι.

Έχετε υπόψιν ότι παίζει να αναβληθεί κιόλας, καθώς πολλές ταινίες δεν έχουν προβληθεί κατά καιρούς, ενώ περίμενα ώρα, λόγω συνεδριάσεων της βουλής! Πάντως το προβλεπόμενο είναι για αύριο βράδυ στις 10.10.
 
μπαμπι την εχεις δει την ταινια ; οντως ας μην χαιρομαστε, γιατι η βουλη τα κανει κατι τετοια!
 
Οχι, αριαδνη, δεν την εχω δει ποτε. Ελπιζω, αυριο. ;)
 
μπαμπι και sunset σας ευχαριστω για την πληροφορια. Πρεπει παντως να προκειται για δυσευρετη ταινια και αν, υποψιαζομαι, τη βρει κανεις σε βιντεοκλαμπ, μαλλον θα ειναι χωρις υποτιτλους. Το κακο ειναι οτι την ιδια ωρα εχουμε και champions league.
 
Ευπαλίνος είπε:
μπαμπι και sunset σας ευχαριστω για την πληροφορια. Πρεπει παντως να προκειται για δυσευρετη ταινια και αν, υποψιαζομαι, τη βρει κανεις σε βιντεοκλαμπ, μαλλον θα ειναι χωρις υποτιτλους. Το κακο ειναι οτι την ιδια ωρα εχουμε και champions league.
Ναι αλλά υπάρχει και το DVD/VIDEO/εγγραφή από φίλο/κάτι τέλος πάντων!

Δε χάνεις κάτι να ρωτήσεις και στο videoclub της γειτονιάς... καμιά φορά εκεί που δεν το περιμένεις ανακαλύπτεις τα σπάνια! :)
 
Την εχω δει και δεν με ειχε ικανοποιησει πολυ το σεναριο θυμαμαι
 
ελπιζω να την βαλει και να μην μεινουμε με την γλυκα στο στόμα, όπως εμεινα που περίμενα την Πεμπτη το , εγω ο Κλαυδιος και δεν ειδα τιποτα, α, ειδα στην θεση του ενα ντοκυμανταιρ! μπαμπι μου μας εδωσες ενα καλό απόσπασμα, ελπιζω αυριο μαζί με την sunset να συζητάμε παρεα την ταινια!!!

ας ξερει η βουλη ενα πράγμα, μην ταξεις στον αγιο κερί και στο παιδι λαμπάδα..και σε εμας εδω ταινια μυστηριου του 1948 και δεν την βαλεις..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μια καταπληκτική ταινία στο είδος Φιλμ Νουάρ είχε χθες βράδυ η ΕΤ3! Λεγόταν "Βουβός πόθος" έτους 1945 με τους ΝτΝτόροθυ ΜακΓκουάιρ, Τζωρτζ Μπρεντ! Η υπόθεση είναι η εξής: Διάφοροι φόνοι διενεργούνται κατά καιρούς σε μια επαρχία της Αγγλίας. Κοινός παρονομαστής ότι τα θύματα είναι όλα γυναίκες με κάποια σωματική βλάβη. Η νεαρή Έλεν, υπηρέτρια σε κάποιο πλουσιόσπιτο της περιοχής, μετά από κάποιο ψυχολογικό σοκ, μένει μουγγή. Ο γιατρός Πέρι, ενδιαφέρεται για εκείνη και προσφέρεται να την πάει στη Βοστώνη για να την παρακολουθήσουν οι ειδικοί. Εντωμεταξύ, στο σπίτι ζουν δύο αδέρφια και η άρρωστη μάνα τους, μια σκληρή γυναίκα που δίνει όμως μια συμπόνοια για την Έλεν! Η μάνα προειδοποιει την κοπέλα ότι εκείνο το βράδυ, θα είναι το επόμενο θύμα! Και πράγματι, αργά τη νύχτα και μετά από αρκετά αγωνιώδη γεγονότα, έρχεται αντιμέτωπη με το δολοφόνο της!

Τρομερά ατμοσφαιρική ταινία, σασπένς και εύστοχη σκηνοθεσία! Προσωπικά δεν την είχα ξαναδεί και τη βρήκα ενδιαφέρουσα (αν και τέτοιου είδους θρίλερ τα αποφεύγω γιατί μετά δεν κοιμάμαι :p ). Πρωτότυπος τίτλος SPIRAL STAIRCASE. Οι λάτρεις του είδους νομίζω θα μείνουν ικανοποιημένοι!

Σημείωση: Απόψε στις 22.15 στο Πρίσμα έχει το θρίλερ του 1969 "Πισίνα" με τον Αλέν Ντελόν! ;)
 
Σε ευχαριστουμε πολυ φιλη, sunset!!

Τον Βουβο Ποθο τον ειχε προβαλει και η ΝΕΤ στις 3 Μαρτιου. Το ειχε επισημανει η αριαδνη στην προηγουμενη σελιδα, και ειναι μια πολυ ωραια και ατμοσφαιρικη ταινια, απο αυτες που αγαπω! Πολυ ωραια οσα γραφεις, sunset, γι' αυτην!
 
Όντως το 'χε ξαναναφέρει η Αριάδνη! Τώρα το διαπίστωσα!!

Όσοι πάντως αγαπούν αυτό το είδος, ας αναζητήσουν τον τίτλο στα βιντεοκλαμπς η την επομενη τηλεοπτικη μεταδοση!
 
Λοιπόν τους ειπατε όλους αλλά ας πω και εγώ-ξεκινώ απο τους σουπερ σταρ και πηγαίνω μετά στους καρατερίστες.

1. Ο Μάρλον Μπράντο στο ''Λεωφορείο ο πόθος᾽ και στο ᾽Λιμάνι της αγωνίας᾽

2. Ο Πήτερ Ο᾽Τουλ, ο Ομάρ Σαρίφ και ο Αντονι Κουίν στον αξέχαστο ''Λωρενς της Αραβίας᾽

3. Ο Μπαρτ Λανκαστερ γενικώς αλλά εμένα με συγκινεί στο σχεδον αυτοβιογραφικό 'Trapeze' (ηταν οντως ακροβατης σε τσιρκο και εγινε ηθοποιος μετά απο ατυχημα)

4. Ο ᾽δικός᾽ μας Τζωρτζ Τσακιρης στο West Side Story

5. Ο Πωλ Νιούμαν ως κατάδικος σε καταναγκαστικά έργα στο Cool Hand Luke αλλά και στην Λυσσασμένη Γατα

6. Ο Τσαρλτον Ηστον σε ολα αλλα να διαλέξω το σχετικά ἀγνωστο 'Ο Κυρίαρχος᾽ (Warlord)

7. O Χαμφρευ Μπογκαρτ στην Καζαμπλάνκα

9. Ο Γκαρυ Κουπερ στο ᾽᾽Το τρενο θα σφυριξει τρεις φορές᾽ παραβολή για τον Μακαρθισμό.

10. Ο Γουιλλιαμ Χολντεν στην 'Λεωφορο της Δυσης᾽

(Κριμα που δεν έχει 70ς και δεν μπορω να βάλω τον Στιβ Μακ Κουιν, τον Κλιντ Ιστγουντ (τον προτιμώ στα 70ς αν και τα γουέστερν του Λεονε ειναι 60ς), τον Ρομπερτ Ρεντφορντ και τον λατρεμένο μου Κριστοφερ Γουοκεν)

Σε σχέση τὠρα με τις ταινίες έχω κάνει κατά καιρούς διάφορες λίστες ανα ειδος και τις έχω αλλά δεν ξέρω αν ειναι σωστό να τις ανεβασω γιατί ειναι καμμιά εκατοστή απο αυτες τις δεκαετιες και μονο- δεν μπορώ να διαλέξω, δεν ξέρω τι να πρωτοβάλω!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυριο, στην ετ-3, το πέρασμα της Κασσάνδρας..με την Λορεν στις 11:00 το βράδυ!
 
Απίστευτη η Ελιζαμπεθ Τειλορ και ο Πωλ Νοιυμαν στην ''λυσασμένη γάτα'' σε ένα θεατρικο εργο του κορυφαιου Τενεσι Ουιλιαμς, βραβεμευνου με πουλιτζερ το 1955 οταν επαιρνες τα μάτια σου απο τους δυο πρωταγωνιστες και από τα υπέροχα, αστραφτερά μάτια τους, πρόσεχες και την ταινία..καταλαβαινω γιατί η μπαμπι αγαπά αυτον τον παλιο κινηματογραφο με τόσο πάθος..ενα δίκιο της δίνω, κατι ξέρει!

'' Δεν ζούμε μαζί , απλα βρισκόμαστε εγκλωβισμένοι στο ίδιο κελί'' λέει η Μαγκι κοφτα στον Μπρικ!

ο μεγάλος μπαμπας και η μεγάλη μαμά, σε πρωτο πλάνο, φερνουν καταιγισμό εξελίξεων, όπως και η νυφη που αγαπά το χρημα και την περιουσια, η δαιμονισμένη γατα Μαγκι, ειναι τοσο λίγη μπροστα της, αποδυκνυεται γυναικα με αρετές στο τέλος!!! τελικά ο μικρότερος, άσωτος γιος που δεν ηταν και ιδιαιτερα προκωμένος, ηταν πολύ γεναιωδωρος καλύτερος απο τον σοβαρό δικηγόρο που πάντα έκανε οτι έλεγε ο μεγάλος μπαμπάς..
 
αριαδνη είπε:
Απίστευτη η Ελιζαμπεθ Τειλορ και ο Πωλ Νοιυμαν στην ''λυσασμένη γάτα'' σε ένα θεατρικο εργο του κορυφαιου Τενεσι Ουιλιαμς, βραβεμευνου με πουλιτζερ το 1955 οταν επαιρνες τα μάτια σου απο τους δυο πρωταγωνιστες και από τα υπέροχα, αστραφτερά μάτια τους, πρόσεχες και την ταινία..καταλαβαινω γιατί η μπαμπι αγαπά αυτον τον παλιο κινηματογραφο με τόσο πάθος..ενα δίκιο της δίνω, κατι ξέρει!
'' Δεν ζούμε μαζί , απλα βρισκόμαστε εγκλωβισμένοι στο ίδιο κελί'' λέει η Μαγκι κοφτα στον Μπρικ!

ο μεγάλος μπαμπας και η μεγάλη μαμά, σε πρωτο πλάνο, φερνουν καταιγισμό εξελίξεων, όπως και η νυφη που αγαπά το χρημα και την περιουσια, η δαιμονισμένη γατα Μαγκι, ειναι τοσο λίγη μπροστα της, αποδυκνυεται γυναικα με αρετές στο τέλος!!! τελικά ο μικρότερος, άσωτος γιος που δεν ηταν και ιδιαιτερα προκωμένος, ηταν πολύ γεναιωδωρος καλύτερος απο τον σοβαρό δικηγόρο που πάντα έκανε οτι έλεγε ο μεγάλος μπαμπάς..
Ταινιάρα αγαπημένη, η Λιζ Τέιλορ σε έναν από τους καλύτερους ρόλους της καριέρας της και το κείμενο από τα πιο δυνατά του Ουίλιαμς!
 
ΦΙΛΜ ΝΟΥΑΡ : ΠΑΛΙΟ ΚΑΛΟ ΧΟΛΛΥΓΟΥΝΤ

Λατρευω τα Φιλμ Νουαρ και τα ασπρομαυρα φιλμ του 40 ,50,60,70

Ηθοποιοι που αφησαν εποχη ειναι πολλοι δεν ξερει κανεις ποιον να θυμηθει .Gregory Peck,Rob.Mitchum,X.Mπογκαρτ.. και ντιβες οπως η Λωρην Μπακολ,Τζ.Ροτζερς, Τζοαν Κρωφορντ (η αγαπημενη μου),Μπετυ Ντειβις,Λανα Ταρνερ...
 
το Midnight Lace,συμφωνω ειναι ωραια ταινια
 
τρομερη ταινια ,ενα ψυχολογικο θριλλερ που σε καθηλωνει .Η Davies πηρε οσκαρ αλλα και η Crawford (η αγαπημενη μου) ειναι φανταστικη σε ολη τη ταινια σε μια αναπηρικη καρεκλα ...ΔΕΙΤΕ ΤΗΝ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ
 
Χτες είχε μια φανταστική ταινία, απο την ετ-3, τι κρίμα που δεν μπόρεσα να σας ειδοποιήσω, πραγματικά στεναχωρέθηκα , άξιζε πολλά!

το '' μονομαχία στον ήλιο'', με τον Γκρεγκορι πεκ και μια ωραια ηθοποιό που δεν την ήξερα, Τζοουνς αν δεν κάνω λάθος!

στορυ :( : έχει να κάνει με την Περλ Σαβεζ , μια πανέμορφη μιγάδα κοπέλα χορευτρια σε σαλούν ( περιγράφεται ως λουλούδι που φυτρωνεισε αγονα βράχια με ζοφερό μέλλον στην αρχή της ταινίας)! ο πατέρας σκοτώνει την μητέρα της λόγω μοιχείας και αναγκάζεται να μείνει μετα την εκτέλεση του με την β' ξαδελφη του πατερα της με την οποια ηταν ερωτευμένος κάποτε!

στο σπίτι του αυταρχικου, ανάπηρου γερουσιαστη κυριαρχει το καλό και το κακό που εκπροσωπειται από τους δυο γιους του, τον καπριτζιόζο Λιουκ και τον ήρεμο, καλόβουλο Τζεσι..

Το φινάλε αξίζει να γραφει στα συγκλονιστικά φινάλε και έχει να κάνει με τον τίτλο της ταινίας, άμεσα!! να το γράψω; την είδε κανένας!!! αν θέλετε το γράφω, ειναι κάτι σαν αυτοκρατορία των αισθήσεων αλλά Χολυγουντ , όμως κάτω από πιο πουριτανικά μετρα και ήθη!

καλτ φιγούρα: ο ιερεας του Σαο Παολο, ο ''αυτοποκαλούμενος κυνηγός της αμαρτίας'' που εξορκίζει το κακό πνευμα της ομορφης μιγάδας μετα , το οποιο και οδηγει τους άνδρες στην κόλαση , '' το Σαο πάολο ειναι σαν τα Σοδομα και γόμορρα, σε μικρότερη έκταση όμως''!! για να ξορκίσει το κακό της φορά ενα φυλακτό για να κρατησει την αγνότητα της, το οποιο της βγάζει ο Πεκ''ποιος σου είπε πως σε θέλω αγνή σαν αγία;΄΄!!

και μετα αρχιζει η σχέση της Περλ και του μικρότερου γιου!! μια σχεση με πάθος πολύ και μεγάλα καψόνια! θα καταλήξει στην τραγικότητα και στο κενό.. :(

αλλά μεχρι τοτε η Περλ θα χορτάσει από προσβολές απο τον άνδρα της ζωής της.. θέλει να την ταπεινώνει, να την πονά, να την εκμηδενίζει , κανοντας την να νιώθει σκουπίδι..την αφηνει στο τελος στα κρυα του λουτρού, γυρευοντας την καταξίωση του σαν ''ωραιου της περιοχης'' που έχει όποια γυναίκα θέλει! που δεν τον ακουμπά τίποτα , που παίζει μαζί της και αυτό μόνο!

φοβερη σκηνή, εκεί που σερνεται στα πόδια του και την τραβά σε όλο το δωμάτιο παρακαλώντας τον να μην την αφήσει, ενω εκέινος την χτυπά λυσασμένα στην πόρτα..ειλικρινά δεν καταλαβαίνω την ψυχολογία του ανδρός αυτού και ενω την αγαπά και την ζηλεύει μεχρι θανάτου δεν κάνει τιποτα να την διεκδικήσει μόνιμα και σταθερά, τι πράγμα ειναι αυτό; ανεξήγητο, δεν θέλει να την δει ευτυχισμένη πουθενά στην γη και σκοτωνει οποιον την πλησιάσει και γινεται παράνομος και παραλίγον αδελφοκτόνος για χάρη της!! περμένω ανυπόμονα τα δικά σας σχολια αν την ειδατε , πολύ δυνατη ταινία! την τυραννά με κάθε ευκαιρία και στο τέλος το πληρωνει
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα