Ξένοι ηθοποιοί - Ξένες ταινίες του '40, '50, '60 που αγαπήσαμε.

Την ταινία το" play misty for me "θα το προτείνω για κινηματογραφική λέσχη, νομίζω πως κάνει . Ψυχακιας θαυμάστρια αναστατώνει την ζωή του επιτυχημενου ραδιοφωνικού παραγωγού Ντέιβιντ ( Κλιντ Ίστγουντ). Δηλ.γι αυτόν είναι απλά μια ξεπετα σε μια μοναχική βραδιά, αυτή κολλάει μαζί του. Τώρα υπάρχει ψυχοπαθεια από πισω; Σίγουρα.
Και να μην είχαν μια βραδιά μαζί αυτή πάλι θα κολλούσε και πάλι θα έλεγε ότι έχουν σχέση και θα τον παρακολουθούσε , οι λεγόμενοι stalkers. Παιδιά υπάρχουν ( οκ όχι σε τέτοιο βαθμό)και ο μόνος τρόπος να σωθείς είναι να φύγεις μακρυά.
Αυτός όσο καθόταν και το συζητούσε μαζί της τόσο αυτή έβρισκε αφορμές και τροφοδοτούσε την αρρωστημένη ζήλεια της. Και από την αρχή έδειξε σημάδια αποτρεπτικά. Δηλ.ειχε διάθεση πολύ περίεργη και θύμωνε χωρίς λόγο . Η σκηνή που πάει στο επαγγελματικό ραντεβού του Ντέιβιντ και κάνει σκηνή είναι από τις πιο δυνατές και ενδεικτικές της ταινίας. Και αυτός ακόμα καθόταν εκεί πάλι ακόμα και στην ψεύτικη αυτοκτονία της και την παρηγορούσε. Η ταινία χαρακτηριστική του 70' η κουπ των γυναικών είναι δεν μπορώ να την χαρακτηρίσω σαν να μην υπήρχε μάσκα μαλλιών τότε , ήταν πολύ άγρια η τρίχα. Τι ασθένεια είναι αυτή πάλι να κολλάς με έναν άνθρωπο και να φτάνεις σε τέτοιες πράξεις και τι στοιχεία πρέπει να έχει αυτός ο άνθρωπος για να σε τραβήξει δυστυχώς δεν μας δίνει πολλά στοιχεία για την Έβελυν και το παρελθόν της η ταινία.
 
@αριαδνη
Στο Play misty for me βασιστηκε ατελειωτος αριθμος θριλερ με εμμονικους ψυχοπαθεις. Ξεκιναω με το κλασικο πλεον Fatal attraction του '87 με τον Μαϊκλ Νταγκλας, με το Obsessed του 2009, με το Unforgettable του 2017 και υστερα παω σε αμετρητες τηλεοπτικες ταινιες Lifetime που εχουν ακριβως το ιδιο θεμα. Και οπως βλεπω, το θεμα αυτο παραμενει ανεξαντλητο και συνεχιζουν πανω του να γραφονται σεναρια κινηματογραφικα και τηλεοπτικα.
Οποτε η ταινια του Κλιντ Ιστγουντ ειναι μια ταινια ξεκαθαρα πρωτοποριακη αφου ενεπνευσε και εξακολουθει να εμπνεει εκατονταδες αλλες.
 
@αριαδνη
Στο Play misty for me βασιστηκε ατελειωτος αριθμος θριλερ με εμμονικους ψυχοπαθεις. Ξεκιναω με το κλασικο πλεον Fatal attraction του '87 με τον Μαϊκλ Νταγκλας, με το Obsessed του 2009, με το Unforgettable του 2017 και υστερα παω σε αμετρητες τηλεοπτικες ταινιες Lifetime που εχουν ακριβως το ιδιο θεμα. Και οπως βλεπω, το θεμα αυτο παραμενει ανεξαντλητο και συνεχιζουν πανω του να γραφονται σεναρια κινηματογραφικα και τηλεοπτικα.
Οποτε η ταινια του Κλιντ Ιστγουντ ειναι μια ταινια ξεκαθαρα πρωτοποριακη αφου ενεπνευσε και εξακολουθει να εμπνεει εκατονταδες αλλες.
Νομίζω πως το fatal attraction πρέπει να είναι η πιο πετυχημένη από όλες.
Και την ξαναέκαναν σε σειρά
https://m.imdb.com/title/tt14351748/
@Bambinella βγαίνει αυτές τις μερες
 
Τελευταία επεξεργασία:
81 σημερα, η υπερταλαντουχα Στρέιζαντ η οποία είναι και εβραϊκής καταγωγής όπως ο Πωλ Νιούμαν και η λωριν μπακολ
20230424_182844.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Έχει την κατάλληλη μυταρόλα να παίξει την Κλεοπάτρα :)
 
Έχει την κατάλληλη μυταρόλα να παίξει την Κλεοπάτρα :)
Και που ξέρουμε ότι η κλεο είχε μυταρογκα αφού εσύ λες ότι δεν ξέρουμε καν πως ήταν η εμφάνιση της ,το χρώμα της κτλ.
 
Πρώτον, έχω διαβάσει το "Αστερίξ και Κλεοπάτρα" κι έχω δει και την καρτουνοταινία και την κανονική ταινία.
asterix-cleopatra-nose.png


Δεύτερον, τα περί μυτόγκας της Κλεο δεν το λέω εγώ αλλά κοτζάμ Πασκάλ ο οποίος είπε “Le nez de Cléopâtre s'il eut été plus court, toute la face de la Terre aurait changée.”
 
Ποια θεωρούσε ωραία γυναίκα η ωντρευ από τις νεώτερες. Το βίντεο δεν είναι διαθέσιμο αλλά την Μισέλ φαιφερ ενώ από τις παλιές την αβα, την Τέιλορ και την λωρεν
 
 
^^^
Καλα κανει η γυναικα και δεν επιθυμει καμια σχεση με την "ηλιθια βιογραφικη ταινια". Ειμαι σιγουρη πως και εδω οπως και σε αλλες ταινιες του ειδους βαλανε το χερακι τους οι συντελεστες και της αλλαξανε τα φωτα.
Συνηθιζεται πολυ η εντονη προπαγανδα την τελευταια δεκαετια, αλλα πεσανε στην περιπτωση. Η Μπριζιτ δεν ειναι απο τα κοριτσακια που μασανε κατι τετοια και ουτε ηταν ποτε. 88 χρονων σημερα και εχει πληρως τα λογικα της ωστε να ειναι σε θεση να βαζει τα παρασιτα στη θεση τους.
Εχω διαβασει την αυτοβιογραφια της, ενα βιβλιο τεραστιο, και πουθενα δεν αναφερει μεσα η Μπριζιτ πως ο πατερας της την συνεχαρη για την διατηρηση της αγνοτητας της. Ποσω μαλλον πως η ιδια του απαντησε με ενα τοσο ξεδιαντροπο τροπο.
Φανταζομαι τι αλλα ψεματα θα υπαρχουν...
 
^^^
Καλα κανει η γυναικα και δεν επιθυμει καμια σχεση με την "ηλιθια βιογραφικη ταινια". Ειμαι σιγουρη πως και εδω οπως και σε αλλες ταινιες του ειδους βαλανε το χερακι τους οι συντελεστες και της αλλαξανε τα φωτα.
Συνηθιζεται πολυ η εντονη προπαγανδα την τελευταια δεκαετια, αλλα πεσανε στην περιπτωση. Η Μπριζιτ δεν ειναι απο τα κοριτσακια που μασανε κατι τετοια και ουτε ηταν ποτε. 88 χρονων σημερα και εχει πληρως τα λογικα της ωστε να ειναι σε θεση να βαζει τα παρασιτα στη θεση τους.
Εχω διαβασει την αυτοβιογραφια της, ενα βιβλιο τεραστιο, και πουθενα δεν αναφερει μεσα η Μπριζιτ πως ο πατερας της την συνεχαρη για την διατηρηση της αγνοτητας της. Ποσω μαλλον πως η ιδια του απαντησε με ενα τοσο ξεδιαντροπο τροπο.
Φανταζομαι τι αλλα ψεματα θα υπαρχουν...
Λες να βάλουν τόσες ανακρίβειες πια γιατί η Μπαρντό είναι και ζωντανή, δεν είναι σαν την Μερυλιν που δεν υπάρχει αντίλογος. Ειδωμεν την άλλη εβδομάδα θα παιχτεί, η κοπέλα είναι πιτσιρικά, πρωτοβγαλτη και ασημη που θα την κάνει.
 
Πολύ, πολύ καλύτερο από το το 300 του 2006 και πιο ακριβές στην ελληνική ιστορία με έναν εκπληκτικό λεωνιδα και την Άννα Συνοδινού παρακαλώ
 
Τον Ρότζερ Βαντίμ στην σειρά Μπαρντο τον παίζει ο εγγονός του Πελμοντο
 
Ήθελα να δω τόσο πολύ την Μανίνα το κορίτσι του φάρου ( the girl in bikini) και την βρήκα. Πρόκειται για την Μπαρντο όταν ήταν στα 17 μικρό κορίτσι ( στο φιλμ η Μανίνα είναι 18), πήρε ειδική άδεια από τον πατέρα της για να παίξει. Πρέπει επίσης να είναι από τις πρώτες εμφανίσεις ηθοποιού με μπικίνι στο παγκόσμιο στερέωμα, νομίζω πως στην ίδια εποχή σε συλλάμβαναν για εμφάνιση με μπικίνι στην Αμερική, αν δεν απατώμαι. Πολύ αθώα η μπε μπε σε έναν ρόλο που δεν είναι η ξελογιαστρα της μεγάλης οθόνης αλλά μια αθώα παιδουλα που μένει σε ένα απομονωμένο νησί μαζί με τους γονείς της. Θεωρώ φάουλ που τραγουδάει σπανιολικο τραγούδι ντουμπλαρισμενη θα μπορούσε η ίδια με την νεανική φωνή της να το πει μια χαρά.
Ερωτευμένη με έναν νεαρό τον ζεραλντ που ψάχνει για έναν αμφορέα με χρυσο από τον πελοποννησιακό πόλεμο σε ένα μικρό νησί .
 
Όταν είδε την ταινία ο πατέρας της προσπάθησε να την ακυρώσει να μην βγει στο σινεμά αλλά γιατί; Η ταινία είναι υπέροχη και τόσο ρομαντική, σκέψου τι εγκεφαλικά απανωτά πέρασε μετά με τα άλλα φιλμ.
Από τις ταινίες που έχω δει της Μπαρντό την βάζω στο νούμερο τρία που μου αρεσαν μετά την αλήθεια και το ο θεός δημιούργησε την γυναίκα. Άσε που διδάσκει τι παθαίνεις από την πλεονεξία...The_Girl_in_the_Bikini-406048970-large.jpgThe_Girl_in_the_Bikini-448861533-large.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα