Ξένοι ηθοποιοί - Ξένες ταινίες του '40, '50, '60 που αγαπήσαμε.

Το μαξιλαράκι μερυλιν που αγόρασα και η ταπετσαρία ενός μαγαζιού που είδα με την ωντρευ που είδα.
IMG_20230519_094618.jpg
 
Εξαιρετική ταινία με εξαιρετικό plot twist , δείτε την χωρίς αναβολή, έξυπνο σενάριο. Η πρωταγωνίστρια κρατά όλη την ταινία πάνω της
 
Η Καρντινάλε πίνει νερό στο όνομα της Μπαρντό . Και τι δεν έχει πει , εδώ μάλιστα λέει πως όλο το κινηματογραφικό πλατό κοιτάγε μόνο την Μπαρντο καμιά άλλη. Τον εαυτό της τον εξαιρεί να φανταστείτε και δεν ήταν και καμιά που θα πέρναγε απαρατήρητη. Επίσης έχει πει πως η Μπαρντό μαζί με τον Μάρλον Μπράντο ήταν τα ομορφότερα πλάσματα που έχει δει ποτέ.
 
Και για μενα, Μπαρντο και Καρντιναλε απο τις ωραιοτερες γυναικες που ειδα ποτε.
Δεν θα ελεγα ομως το ιδιο και τον Μπραντο, οσον αφορα τους αντρες.
 
Και για μενα, Μπαρντο και Καρντιναλε απο τις ωραιοτερες γυναικες που ειδα ποτε.
Δεν θα ελεγα ομως το ιδιο και τον Μπραντο, οσον αφορα τους αντρες.
Πάντως Μπάμπι αν ήμουν η Μπαρντό την Καρντινάλε θα την είχα από κοντα, γιατί δεν ήταν ανταγωνιστική διόλου. Και η Μπαρντό συνεργάστηκε με πάρα πολλές γαλλίδες σταρ καμιά δεν είπε αυτά τα λόγια. Μόνο η Κλαούντια την εξήρε που ήταν στο ίδιο επίπεδο ομορφιάς. Και τώρα δεν είναι αργά να ξανασυναντηθουν.
 
Πάντως Μπάμπι αν ήμουν η Μπαρντό την Καρντινάλε θα την είχα από κοντα, γιατί δεν ήταν ανταγωνιστική διόλου. Και η Μπαρντό συνεργάστηκε με πάρα πολλές γαλλίδες σταρ καμιά δεν είπε αυτά τα λόγια. Μόνο η Κλαούντια την εξήρε που ήταν στο ίδιο επίπεδο ομορφιάς. Και τώρα δεν είναι αργά να ξανασυναντηθουν.
Εκθαμβωτικες και οι δυο γυναικες και μακαρι να τις ξαναδουμε μαζι, σε μια συνεντευξη ας πουμε, γιατι σε ταινια δεν το βλεπω.
Η Κλαουντια δεν τσιγκουνευεται τις φιλοφρονησεις προς την Μπριζιτ γιατι και η ιδια υπηρξε γυναικα σπανιας ομορφιας που δεν ειχε τιποτα να ζηλεψει απο την Γαλλιδα συναδελφο της. Και οσον αφορα εμενα, ειναι η πιο ομορφη Ιταλιδα που ειδα ποτε. Μισο βημα μετα ακολουθει η Ορνελα Μουτι. Αλλη θεα της ομορφιας αυτη....
 
Εκθαμβωτικες και οι δυο γυναικες και μακαρι να τις ξαναδουμε μαζι, σε μια συνεντευξη ας πουμε, γιατι σε ταινια δεν το βλεπω.
Η Κλαουντια δεν τσιγκουνευεται τις φιλοφρονησεις προς την Μπριζιτ γιατι και η ιδια υπηρξε γυναικα σπανιας ομορφιας που δεν ειχε τιποτα να ζηλεψει απο την Γαλλιδα συναδελφο της. Και οσον αφορα εμενα, ειναι η πιο ομορφη Ιταλιδα που ειδα ποτε. Μισο βημα μετα ακολουθει η Ορνελα Μουτι. Αλλη θεα της ομορφιας αυτη....
Mε την Ζαν Μόρο είχαν ανταγωνισμό όταν έπαιξαν μαζί εννοω η Μπαρντό και η Ζαν Μόρο στο viva Maria.
 
Μόλις είδα παλιο ασπρόμαυρο φιλμ αμερικανικό με περίεργο τιτλο με έναν αριβιστα γοητευτικό φωτορεπόρτερ. Δουλεύει σε εφημερίδα ως δόκιμος φωτογραφος στην αρχη, είναι μεγάλο ταλέντο αλλά και κυνικός και πατα πάνω σε πτώματα για να ανέβει. Θέλει χρήμα, ακριβά αυτοκίνητα διακοπές σε Νίκαια και Παρίσι για αυτό την πέφτει και σε γυναίκα πλούσιου επιχειρηματία. Κάνει τα αισχη. Στο τέλος βέβαια βρίσκει την τιμωρία που του πρέπει...
 
Μόλις είδα παλιο ασπρόμαυρο φιλμ αμερικανικό με περίεργο τιτλο με έναν αριβιστα γοητευτικό φωτορεπόρτερ. Δουλεύει σε εφημερίδα ως δόκιμος φωτογραφος στην αρχη, είναι μεγάλο ταλέντο αλλά και κυνικός και πατα πάνω σε πτώματα για να ανέβει. Θέλει χρήμα, ακριβά αυτοκίνητα διακοπές σε Νίκαια και Παρίσι για αυτό την πέφτει και σε γυναίκα πλούσιου επιχειρηματία. Κάνει τα αισχη. Στο τέλος βέβαια βρίσκει την τιμωρία που του πρέπει...
Νομιζω πως λες το φιλμ Shakedown (1950) με τον Howard Duff. Ενα εργο θαυμασιο και απο τα πολυ αγαπημενα μου.
Και αυτο και ο πρωταγωνιστης του.
 
Νομιζω πως λες το φιλμ Shakedown (1950) με τον Howard Duff. Ενα εργο θαυμασιο και απο τα πολυ αγαπημενα μου.
Και αυτο και ο πρωταγωνιστης του.
Ναι ακριβώς, πολύ ωραίο φιλμ και κρίμα γιατί ο πρωταγωνιστής είχε πραγματικό ταλέντο και θα μπορούσε να ανερθει χωρίς να πουλήσει την ψυχή του στο διάβολο. Διδάσκει αυτή η ταινία και έχει πολλά μηνύματα.
 
H παραπάνω κοπέλα που μιλά για τον μυστηριώδη θάνατο της μερυλιν ( κάτα την γνώμη της ήταν μάλλον αυτοκτονία και όχι δολοφονία) κάνει και το μεικ απ' της σταρ. Ένα από τα στοιχεία της γοητείας της μερυλιν ήταν τα μισάνοιχτα μάτια και ναι έχει μεγάλο δίκιο, την κάνανε σαγηνευτική.
 
Mε το χέρι στην καρδιά πιστεύετε ότι μοιάζετε σε κάποιον παλιό χουλυγουντιανο σταρ ; Εγώ νομίζω λιγο στην Φοντέιν, εξωτερικά άλλος;131216125542-joan-fontaine-1948.jpg
 
Μικρός μου είχαν πει ότι έμοιαζα πάρα πολύ στον Tony Danza (Who's the boss) τώρα όμως μοιάζω περισσότερο στον Θανάση Βέγγο. :biglaugh:
Μα πως γίνεται αυτό;
Βέβαια εδώ το θέμα μας είναι παλιοί χουλυγουντιανοι σταρ. Εσύ μου είχες πει πως μοιαζω στην ηθοποιό που έπαιξε την μις μαρπλ. Οπότε βρήκα την σωσία μου
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα