Ξένοι ηθοποιοί - Ξένες ταινίες του '40, '50, '60 που αγαπήσαμε.

Ενδιαφέρον το άγαλμα, αλλά δεν έχει σχέση με την Β.Β.
 
Μπαμπι αν εχεις δει το αγαλμα της Μαριαννας που πήρε την μορφη της Μπε Μπε ε, τοτε ναι εκει θα δεις το θεικο στομα της 

- θα ανεβασω φωτο -νομιζω, οσο για το αγαλμα  στο Σαιντ Τροπεζ δεν φερνει καθολου στην Μπαρντο συμφωνω, το εφτιαξε ο διασημος Ιταλος ερωτικων κομιξ ο Μιλο Μανάρα και η ομαδα του. Α, υπαρχουν ταινιε του Φινες γυρισμενες στο σαιντ τροπεζ , νεα υπέροχα εχω να δω ταινιες φετος πολλές( γι αυτο λοιπόν ο μυθος του παραδεισου στο σαιντ τροπε που σχετιζεται με το σινεμα

Μα δεν μοιαζει και το αγαλμα της Μπε Μπε  στο μεξικο δειτε : καμια σχεση

σημερα πλαστικοποιησα και μια φωτο της μπε μπε, επαθα μπαρντομανια μου φαινεται

χειαζομαι απεξαρτηση γι αυτο θα το ριξω στις ταινιες με την Κροφορντ

estatua-brigitte-bardot.jpg

4a2b383bc85190d6f6143b368b83554b.jpg

34184470_1776010712487146_4013637240075845632_n.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
...και κατευθείαν εμπρός από την στρατοχωροφυλακή! (τα γραφεία της-gendarmerie nationale). που έχει κάνει διάσημο με τις υπέροχες ταινίες του ο Lui de Funes. Αγαπημένη μου ο χωροφύλακας και οι εξωγήινοι. Le gendarme et les extraterrestres. πολύ πλάκα.
Όχι οι εξωγήινοι ρε Δημήτρη! Οι εξωγήινοι και οι χωροφυλακίνες (τα δυο τελευταία δηλαδή) είναι τα χειρότερα της σειράς...
 
Mια ταινια του 64' που δεν ολοκληρωθηκε ποτε με την Σναιτερ σε σκηνοθεσια του Κλουζο ηταν το ινφερνο! Και δν θα ολοκληρωνοτανε μαλλον γιατι πριν παθει καρδιακη προσβολη ο Κλουζο και καταρρευσει η ιδια η Σναιντερ θα παραιτουνταν , ειχε οπως ελεγε χασει τον υπνο της με τις απαιτησεις και τις προσβολες του σκηνοθετη! Η ιδια ελεγε πως ποτε δεν ειχε γνωρισει νορμαλ σκηνοθετη, ολοι ηταν τυρρανοι πλην ολιγον εξαιρεσεων αλλα ο Κλουζο πια ηταν το αποκορυφωμα/ καλα τι τους εκανε και η Μπαρντο δεινοπαθησε στα χερια του σκηνοθετη και η Σναιντερ δεν ηταν οταν εκανε το ινφερνο καθολου καλα ψυχολογικα ειχε εξουθενωθει. Απορω με μερικους σκηνοθετες γιατι δηλ. μα ειναι τοσο νευρωτικοι σε τι αυτο θα ωφελησει; Ο ηθοποιος ειναι το εργαλειο σου πρεπει να τον σεβεσαι

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η χθεσινη μερα πολυ στεναχωρη για μενα αν και ειχα γενεθλια, εντουτοις δεν ημουν καλα, απο διαφορες καταστασεις , εκοψα και στην μεση μια ταινια με την Κροφωρντ που εβλεπα αλλα λιγο το κλιμα εφτιαξε με αυτην την τουρτα, ενιωσα καλυτερα! και εξαιρετικη γευση! επανερχομαι να συζητησουμε και αλλες ταινιες γιατι ο ενας συμπληρωνει τον αλλον! Μπαμπι αυτη η τουρτα νομιζω θα ηταν οτι επρεπε για σενα, θα την λατρευες ! περσυ ειχα τουρτα μαιρυλιν!

34385714_458523314601590_2706741407015501824_n.jpg

34398101_458523174601604_3168463113028632576_n.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολυ εντυπωσιακη η τουρτα σου, Αριαδνη. Χρονια πολλα και καλα!
 
Χρόνια πολλά και ευτυχισμένα, Αριάδνη! Πολύ όμορφη τούρτα!
 
Παιδια σας ευχαριστω και μια ταινια που βρηκα στο τιουμπι ειναι αυτη εδω , εξωτικη του παλιου σινεμα με τον Ροβινσωνα Κρουσο του 54' μιλαμε για τόσο παλιά, η οποία ειναι μεταγλωτισμένη όλη στα ελληνικά στο τιουμπι  ο οποιος υπήρξε πραγματικό πρόσωπο για όσους δεν ξέρουν και φαινεται πως πριν ναυαγήσει έκανε τρεις φορές τον γύρω της Αμερικής, η ζωή του σύμφωνα με τους βιογράφους του ήταν ακόμα πιο συναρπαστική και απο την ταινια και το βιβλίο. Υπήρξε Σκωτσέζος ναυτικός με ειδικότητα πλοηγός. Δεν ναυάγησε ακριβώς αλλά ηρθε σε διαφωνια με τον καπετάνιο του καραβιου και εμεινε οικιοθελώς  σε ένα νησί κοντα στις ακτές της χιλής . Εμεινε εκει 4,5 χρονια χωρις αλλη ανθρωπινη ψυχη κοντα του

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κοντρα που έγραψε ιστορία και έγινε και ντοκυμαντερ και ταινια

Μπέτι Ντειβς εναντιον Τζοαν Κροφωρντ, άρχισε οταν η Κροφωρντ έκανε δεσμο με τον άνδρα που ειχε ερωτευτει τρελα η Ντειβς! απο τοτε ανταγωνζοτανε η μια την αλλη σε οτιδηποτε εκαναν στις ταινιες, στα οσκαρ, στους δεσμους: τα λογια της Ντειβς οταν πεθανε η Κροφωρντ

"Δεν πρέπει να λέμε άσχημα πράγματα για τους νεκρούς, μόνο ωραία. Η Τζόαν Κρόφορντ πέθανε...Ωραία!"

Αυτά ήταν τα λόγια της ηθοποιού Μπέτυ Ντέιβις για την αιώνια εχθρό της Τζόαν Κρόφορντ στην είδηση του θανάτου της. Ακούγεται σαν ανέκδοτο αλλά ήταν αλήθεια, μια και οι δύο ηθοποιοί λόγω ερωτικής αντιζηλίας μισούσαν θανάσιμα η μία την άλλη.

Η Τζόαν θα πει για την Μπέτι: «Είναι cult, αλλά τι στο καλό είναι το να είσαι cult; Είναι σα μία συμμορία από επαναστάτες χωρίς αιτία. Εγώ έχω θαυμαστές. Υπάρχει μία μεγάλη διαφορά». Και η Μπέτι αντεπιτέθηκε λέγοντας: «Έχει κοιμηθεί με κάθε άντρα αστέρα της MGM εκτός από την Λάσι».

«Γιατί είμαι τόσο καλή στο να παίζω σκύλες; Νομίζω επειδή δεν είμαι σκύλα. Ισως γι αυτό η Τζόαν Κρόφορντ να παίζει πάντα τις κυρίες»

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απο τις μεταγενεστερες της Ντεϊβις, η Σουζαν Σαραντον μου τη θυμιζει πολυ εμφανισιακα χωρις καμια απο τις δυο ομως να ανηκει στις αγαπημενες μου ηθοποιους.

Αντιθετα, ειμαι φανατικη θαυμαστρια της Τζοαν Κρωφορντ.
 
Θα ειδαν και αλλοι μπαμπι  τελικα την ομοιοτητα αυτη και η Σαραντον ερμηνευεσε την Ντειβς στην  ταινια "feud: για την ξακουστη κοντρα τους και σε οσα λαμβαναν χωρα την ωρα που γυριζαν την ταινια " Τι απέγινε η μπειμπι τζεην" οπου γινοτανε ο κακος ο χαμος αναμεσα στις δυο ντιβες του σινεμα. Την Τζοαν την εκανε η Τζεσικα Λανγκ, na kai to treiler

 
Κοιτα να δεις! Ναι, ιδιως αυτες οι πελωριες γουρλωμενες ματαρες ειναι ιδιες και στις δυο.

To Feud, οπως ειδα, ειναι τηλεοπτικη σειρα τελικα της οποιας ομως την υπαρξη αγνοουσα. Σε ευχαριστω, Αριαδνη.
 
Για την ιστορια η Κρωφορντ έκανε πάρα πολλά για να την συγχωρεσει η Ντειβις, της εστειλε δωρα ακριβα, της ζητησε πολλές φορες συγνωμη, ήταν ετοιμη να υποχωρησει και να συνεργαστουν στο σινεμα, για κάποιο διαστημα εξεθιάσε το ταλέντο της , η Ντειβις ομως ποτε δεν την συγχωρεσε και της επέστρεψε όλα τα δωρα και τις ιδιοχειρες συγνωμες πίσω
 
Αναρωτιεμαι αν υπήρξε ομορφότερη Ιταλιδα από την Κλαούντια Καρτινάλε δεν ηξερα πως ειχε και μυθιστορηματική ζωή

Έκανε γιο στα 18 , μένοντας έγκυος από βιασμό στον οποιο έλεγε πως ειναι ο αδερφός της για κάμποσα χρόνια, της έκανε επίμονο φλερτ ο Μάρλον Μπραντο, τον οποιο και απέρριψε τελικά, όσο και αν ήταν γοητευμενη μαζί του λόγω του αστατου του χαρακτήρα του, Ο Φελίνι την είχε μούσα του, ενω ο Μαστρογιαννι παραδέχτηκε δημόσια πως ήταν ερωτευμένος μαζί της/ το πιο κουφο ηταν πως στο συμβολαιο της ειχε υπογραψει να μην χανει κιλά, τοσο αδυνατη ήτανε και κερδισε τα καλλιστεια στην Τυνησια χωρις καν να λαβει μερος

δειτε την συνεντευξή της οπου λέει πως εζησε 151 ζωές μαζί

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για μενα οχι, δεν υπηρξε καμια Ιταλιδα ηθοποιος τοσο ομορφη οσο η Κλαουντια. Η Σοφια Λωρεν ηταν ομορφη και πολυ ποθητη στο ανδρικο φυλο, αλλα παντα με χαλαγε το στομα της. Το βρισκω ασχημο και θεωρω οτι της εκανε μεγαλη ζημια στο συνολο της κατα τα αλλα πολυ ωραιας της εμφανισης.

Η Κλαουντια ειναι για μενα ο,τι πιο ομορφο εχει επιδειξει το ιταλικο σινεμα. Η μια και μοναδικη. Με στεναχωρει να τη βλεπω τοσο αλλαγμενη στην ηλικια που βρισκεται τωρα γιατι μου ειναι εξαιρετικα δυσκολο να συμφιλιωθω με τη ζημια που κανει ο πανδαματωρ. Δεν ξερω καν αν ποτε θα καταφερω να το αποδεχτω αυτο.

Οσον αφορα τις κοινωνικοπολιτικες της πεποιθησεις, ειναι διαμετρικα αντιθετες προς αυτες της Β.Β. Τωρα θα επρεπε να ξαναγυριζαν μαζι τις Πυρπολητριες και ειμαι σιγουρη οτι αυτη τη φορα το ξυλο που θα επεφτε αναμεσα τους θα ηταν αληθινο! :)
 
Οσον αφορα τις κοινωνικοπολιτικες της πεποιθησεις, ειναι διαμετρικα αντιθετες προς αυτες της Β.Β. Τωρα θα επρεπε να ξαναγυριζαν μαζι τις Πυρπολητριες και ειμαι σιγουρη οτι αυτη τη φορα το ξυλο που θα επεφτε αναμεσα τους θα ηταν αληθινο! :)
Μπα οχι, οπου βρεθει και σταθει η Κλαουντια λεει πως το ειδωλο της ειναι η Μπαρντο και πως δεν υπήρξε ομορφοτερη γυναικα και την θαυμαζει απεριοριστα ενω στα νιατα της το ινδαλμά της ηταν ο Μπραντο τωρα γιατι δεν συναντιουνται οι δυο τους ειναι αλλο θεμα, μονο με την συμπραταγωνιστρια της στο " αν ο δον ζουαν ηταν γυναικα" αληλογραφει η Μπαρντο! όλοι οι συμπρωταγωνιστες της την φλέρταραν την Κλαουντια και ο Μαστρογιαννι και ο Μπελμοντο πλην του Ντελον οι πολυ ωραιοι ανδρες ειναι ψυχροι τελικα

κουιζ: με ποιους δυο Ελληνες παλιους ηθοποιους επαιξε η Καρντινάλε και σε ποια ταινιά;
 
Eδω μπερδευτηκα

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

Απαντηση στο κουιζ σου 1@αριαδνη[/USER]

Η Καρντιναλε επαιξε με τον Σπυρο Φωκα στην ταινια Ο Ροκο και τα αδελφια του. Πολυ αργοτερα επαιξε και μαζι με τον Γιωργο Βογιατζη στον Ιησου απο τη Ναζαρετ.

 
Η αληθεια ειναι πως ειχα κατα νου την Κατινα Παξινου στο " ο ροκο και τα αδερφια του" την οποια και θυμοτανε μετα απο χρονια η Καρτιναλε για την υποκριτικη της και ναι τον Φωκα που ηταν ο συζυγος της στην ταινια! Ναι και ο Βογιατζης εχεις δικιο, ενα περασμα εκανε η Κλαουντια απο την σειρα αλλα ηταν πολυ δυνατο
 
Μόλις είδα μία παλιά ταινία του 76' με τον τίτλο το λευκό μου σέξι τηλέφωνο στα ελληνικα , περίεργος τίτλος ή αλλιως ή καριέρα μιας καμαριερας στα αγγλικά. 

Υπόθεση: Μία όμορφη κοπέλα που δουλεύει ως καμαριερα σε ένα πολυτελές ξενοδοχείο στην Βενετια βλέπει τους Ιταλους αστέρες της τσινετσιτα να πηγαινοέρχονται στο φεστιβαλ και ονειρεύεται να γίνει και ή ιδια σταρ του σινεμά. Τελικά γίνεται μεγαλη αρτιστα όχι εξαιτίας του ταλέντου της αλλά εξαιτίας της " ευκολιας" με την οποία κάνει σχέσεις με ισχυρούς παραγοντες. Μόνο όμως ένας άνδρας την αγαπά ο αρραβωνιαστικός της πίσω στην Βενετια που είναι και ο μόνος που δεν την έχει αγγιξει και παρόλο που τον απατά κατ εξακολουθήσει εκείνος την αναζητά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα