Ξένοι ηθοποιοί - Ξένες ταινίες του '40, '50, '60 που αγαπήσαμε.

Χριστουγεννιάτικη έτσι;; Έχω μία αδυναμία στις χριστουγεννιάτικες ταινίες , το κανάλι hallmark το χω κάνει χρυσό χα χα

!!! Τώρα που το λες, ναι μπορεί να μπει και στις Χριστουγεννιάτικες αν και κατά περίεργο τρόπο ποτέ δεν εστίασα στο ότι ήταν Πρωτοχρονιά :)
Πάντως είναι καλή ταινία
 
Τώρα παιδιά από που ή φωτό με την Μαιρυλιν δεν έχω ιδέα αν είναι από ταινία ή συνάντηση ! Ούτε ξέρω ποιοι άλλοι σταρς είναι μαζί της! Την βρήκα και την παραθέτω εδώ , δύο γνωστά ονόματα σίγουρα είναι. Επίσης έχει δει κανείς την γκαρσονιέρα του 1960 με την Σιρλευ Μακλειν;
Την κοπελα στα αριστερα της Μarilyn (δεξια για εμας) δεν την ξερω καθολου.
Οι αλλοι, ξεκινωντας απο πανω, ειναι o John Derek, η Mitzi Gaynor, o Tony Curtis και η Leslie Caron.
Οσο για την Γκαρσονιερα, φυσικα και την εχω δει και ειναι μια υπεροχη ταινια, αγαπημενη και με σπουδαια νοηματα.
 
Η κοπελα λεγεται Virginia Gibson και ειχε παιξει σε ενα απο τα αγαπημενα μου μιουζικαλ, «Εφτά νυφες για εφτα γαμπρους» (1954).
Εδω με τον παρτενερ της στην ταινια, τον θρυλικο χορευτη Jacques d’Amboise.28673FDE-5EFE-4869-BEE7-6B4227823EB8.jpeg
 
Σε ευχαριστουμε!
Αν και, οπως ξερετε, λατρευω τις παλιες ταινιες, μιουζικαλ, πολεμικα και γουεστερν ειναι ειδη που δεν μου αρεσουν καθολου.
Την εν λογω ταινια παντως την ειχα δει οταν ημουν γυρω στα 10, αλλα δε θυμαμαι σχεδον τιποτα.
 
Ειναι απο τα ελαχιστα μιουζικαλ που μου αρεσουν, πηρε και οσκαρ μουσικης.
Εδω ειναι μια απο τις καλύτερες σκηνες, οπου τα επτα αδερφια «κλεβουν» τα κοριτσια απο τους λιμοκοντορους μνηστηρες τους χωρις να καταφυγουν σε βιαιες μεθοδους, επηρεασμενοι απο τη νεα συζυγο του μεγαλου αδερφου τους:
Μετα απο λιγο βεβαια τα πραγματα “ξεφευγουν»...
 
Πρέπει να ναι επεισόδιο, christmas is magic, φυσικά δεν το βρήκα με τους ελληνικούς υπότιτλους, έχει να κάνει με έναν βετεράνο από τον πόλεμο που γυρίζει μία παραμονή Χριστούγεννων και γνωρίζεται με μία χήρα και τον γιο της.

Η χήρα έχει χάσει τον άνδρα της στον δεύτερο παγκόσμιο πόλεμο , έχει έναν μικρό γιο που λατρεύει τα Χριστούγεννα και έναν μνηστήρα που τα μισεί. Ή ίδια μέσα της αναρωτιέται αν πρέπει να τον παντρευτει, διοτι ο τύπος μισεί καθετί χριστουγεννιάτικο και γιορτινό ενώ αυτή λατρεύει τα έλατα, τα κάλαντα, το χιονι ! Οπότε έρχεται στην ζωή της ένας καλόκαρδος βετεράνος που δεν θυμάται τιποτα μέχρι που την γνωρίζει( έχει πολεμήσει και κοντά του έσκασε βόμβα) και μπαίνει στην οικογένεια της...
 

Συνημμένα

  • IMG_20200121_100240.png
    IMG_20200121_100240.png
    391,6 KB · Προβολές: 2
Η υποθεση του μοιαζει πολυ με αυτην της πιο αγαπημενης μου χριστουγεννιατικης ταινιας, το Holiday affair (1949) και οπως βλεπω παιζει και εδω ο Wendell Corey που παιζει και στην ταινια.
 
Η υποθεση του μοιαζει πολυ με αυτην της πιο αγαπημενης μου χριστουγεννιατικης ταινιας, το Holiday affair (1949) και οπως βλεπω παιζει και εδω ο Wendell Corey που παιζει και στην ταινια.
Ή ταινία που λέγεται αλλιώς your jelewers showcase έχει ομοιότητες και διαφορές με το holiday affar , είναι του 53' και είναι μισής ώρας επεισόδιο, σε αυτό που είδα εγώ λείπουν 7 πολύτιμα λεπτα. Μάλλον ονομάζεται έτσι διότι χάρης σε ένα κουτί σκαλιστό μουσικής που παίζει τα κάλαντα, ο βετεράνος βρίσκει ξανά την μνήμη του.
 
Παιδιά κάτι άλλο έχετε δει τον τρίτο άνθρωπο του ορδον Γουελς είναι καλό; Το έχει σήμερα ή κινηματογραφική λέσχη και μου φαίνεται καλό ! Είναι και ρετρό, επιβάλλεται να πάω!
 
Παιδιά κάτι άλλο έχετε δει τον τρίτο άνθρωπο του ορδον Γουελς είναι καλό; Το έχει σήμερα ή κινηματογραφική λέσχη και μου φαίνεται καλό ! Είναι και ρετρό, επιβάλλεται να πάω!
Προσωπικα δε μου αρεσε καθολου. Δεν αντεξα καν να το φτασω μεχρι τελους.
 
Προσωπικα δε μου αρεσε καθολου. Δεν αντεξα καν να το φτασω μεχρι τελους.
Ναι ρε μπαμπι για δώσε μερικές λεπτομέρειες, αν το λες εσύ που έφυγες τα νουαρ με το κουτάλι κάτι δεν πάει καλά!
 
Σκυλοβαρεθηκα. Ειδα την πρωτη ωρα και τα υπολοιπα 45 λεπτα τα αφησα. Δεδομενου οτι ειναι ταινια μεγαλης διαρκειας, δεν αξιζει να φας τοσο χρονο τσαμπα, αφου ζητας τη γνωμη μου.
Παρ' ολο που παιζει μεσα ο λατρεμενος μου Joseph Cotten και η χιτσκοκικη καλλονη Alida Valli, την ταινια δεν την αντεξα λογω κακης και ανιαρης σκηνοθεσιας. Γενικα με τον Welles εχω θεμα. Δεν μου εχει αρεσει σχεδον τιποτα απο οσα δικα του εχω δει, δεν μου αρεσει καν ο ιδιος. Μοναδικες εξαιρεσεις το The stranger (1946) και ισως λιγο και το Tomorrow is forever (1946).
 
Και οι κριτικοί την έχουν ως το καλύτερο φιλμ νουάρ της ρετρό εποχής καλά όχι όλοι αλλά πολλοί!
 
Και τι με νοιαζει εμενα τι λενε οι κριτικοι; Ως συνηθως, κατι ψυχοπλακωτικες ακαταλαβιστικες σαχλες εξυμνουν ολοι τους.
Εγω βλεπω την ταινια, εγω κρινω.
 
Και τι με νοιαζει εμενα τι λενε οι κριτικοι; Ως συνηθως, κατι ψυχοπλακωτικες ακαταλαβιστικες σαχλες εξυμνουν ολοι τους.
Εγω βλεπω την ταινια, εγω κρινω.
Τουλάχιστον ειναι νορμαλ ως προς τα άλλα χα χα
 
Ξέρετε για ποια ταινία μιλάμε εδώ παιδιά; Προφανώς για χριστουγεννιάτικη και ρετρό αλλά δεν αναγνώριζε ηθοποιούς διολου! Μπαμπι το φως σου, πλιζζζ
 

Συνημμένα

  • IMG_20200123_113604.png
    IMG_20200123_113604.png
    1,2 MB · Προβολές: 4
  • IMG_20200123_113702.png
    IMG_20200123_113702.png
    1,3 MB · Προβολές: 3
O αντρας στη δεξια φωτογραφια ειναι ο Andy Griffith. Η γυναικα ειναι η Elinor Donahue.
 
Είσαι αστέρι θα βρούμε και την ταινία τώρα!
 
Πίσω
Μπλουζα