Ξένοι ηθοποιοί - Ξένες ταινίες του '40, '50, '60 που αγαπήσαμε.

@αριαδνη Σε ευχαριστω πολυ για τις ευχες και για τη φωτογραφια! Ειναι σαν να μου λεει χρονια πολλα και η Μπριζιτ μαζι με εσενα. :)
 
Το αυτοκινητο εχει ένα πονηρό χαμόγελο και γουρλωμένα μάτια
Έγραψε ιστορία αγαπητέ το σεξ απηλ της Τζεην. Και πάντα βρε παιδί μου όταν έβλεπε φωτογράφο και κάμερα κατά λάθος της έπεφτε ή τιράντα, το πάνω μέρος από το μαγιό, το ντεκολτέ γενικότερα. Έχετε δει την φωτό με την Λορεν;
Μπαμπι να μας βοηθήσει εμάς τους Αγρινιωτες ή Αγία Παρασκευή διότι με 47 βαθμούς θα εξατμιστουμε, θα γίνουμε ζομπι , θα βρέχει Αγρινιωτες σε λίγο.
 
Μπαμπι να μας βοηθήσει εμάς τους Αγρινιωτες ή Αγία Παρασκευή διότι με 47 βαθμούς θα εξατμιστουμε, θα γίνουμε ζομπι , θα βρέχει Αγρινιωτες σε λίγο.
Οποιος δεν εχει ζησει τον καυσωνα του '87 δεν ξερει τι παει να πει ζεστη. ;)
 
@αριαδνη και @Bambi

Το βλέπω από αύριο να ξαναβγαίνει το θέμα στην επιφάνεια...
Πάντως Αριάδνη δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα στην πατρίδα, πίστεψέ με. Πρέπει να ζήσεις καύσωνα στην Αθήνα για να δεις τη διαφορά. Όσο για την Τζέην, ήξερε πολύ καλά τι έκανε.
 
Κορίτσια κερναω κοκτέιλ σιρλευ τεμπλ, δροσεροτατο δεν μπορείτε να πείτε;
 

Συνημμένα

  • IMG_20210727_180234.png
    IMG_20210727_180234.png
    910,9 KB · Προβολές: 0
Κουιζ:
-Σε ποια ταινία ή Μπαρντο φορά ροζ περούκα;
- Από ποια ταινία το στιγμιότυπο με Ντελον , Ρομυ και Τζειν Μπερκιν;
- Σε ποια μεγάλη σταρ μία τσιγγάνα της είπε να φυλάγεται από το σκοτεινό νερό;
- Σε ποια ταινία ο Ντελον πρωταγωνίστησε με την Τζειν Φοντα;
- Με ποιον διάσημο ηθοποιό είναι στον κήπο ή Ρομυ , σε ποια ταινία;
 

Συνημμένα

  • IMG_20210727_182558.png
    IMG_20210727_182558.png
    816,8 KB · Προβολές: 6
  • IMG_20210727_183018.png
    IMG_20210727_183018.png
    1,1 MB · Προβολές: 5
  • IMG_20210727_183047.png
    IMG_20210727_183047.png
    1,5 MB · Προβολές: 7
  • IMG_20210727_182849.png
    IMG_20210727_182849.png
    1,1 MB · Προβολές: 7
Eχει ανέβει ή ταινία " hollywood story" του 51' για όσους θέλουν να δουν μία ασπρόμαυρη νουαρ απόψε.
Ένας παραγωγός του Χολυγουντ φέρνει στο προσκήνιο 21 χρόνια μετά, τον άλυτο θάνατο ενός διάσημου σκηνοθέτη βωβων ταινιών και βρισκει τελικά τον δολοφόνο. Ως βοηθό έχει την κόρη μιας μεγάλης πρωταγωνίστριας του τότε.
 
Ή Καζαμπλανκα αξίζει να την δει κανείς στην μεγάλη οθόνη ; Τι λέτε; Πρόκειται για τέτοιο φοβερό αριστούργημα όσο λένε;
 
Ή Καζαμπλανκα αξίζει να την δει κανείς στην μεγάλη οθόνη ; Τι λέτε; Πρόκειται για τέτοιο φοβερό αριστούργημα όσο λένε;
Αν είναι να την δεις στο Ελληνίς, να πας. Βοηθά και ο χώρος. Από την άλλη, το αν πρόκειται για αριστούργημα έιναι καθαρά υποκειμενικό. Προσωπικά τη θεωρώ από τις καλύτερες ταινίες εκείνης της περιόδου, ωραία δομημένη, άρτιο σενάριο, εκπληκτικές ερμηνείες και φοβερή μουσική. Μακάρι να μπορούσα να την ξαναδώ κι εγώ στο πανί.
 
Ή Καζαμπλανκα αξίζει να την δει κανείς στην μεγάλη οθόνη ; Τι λέτε; Πρόκειται για τέτοιο φοβερό αριστούργημα όσο λένε;
Εχω ξαναγραψει εδω πως ειναι μια καλη σκηνοθετικα ταινια, αλλα η ιστορια της με αφησε παγερα αδιαφορη. Δεν καταλαβαινω γιατι τετοιος ντορος οταν υπαρχουν αλλες ταινιες που αξιζουν τοσο πολυ περισσοτερο.
 
Θα πάω να το δω να σας πω εντυπώσεις αν και φοβάμαι κορίτσια λόγω συνωστισμού. Θα πάω μόνη !
 
Θα πάω να το δω να σας πω εντυπώσεις αν και φοβάμαι κορίτσια λόγω συνωστισμού. Θα πάω μόνη !

Σύμφωνα με τα τελευταία επιδημιολογικά στοιχεία η Καζαμπλάνκα έχει μηδενικό ποσοστό κρουσμάτων. :D

Μην φοβάσαι τίποτα φορα μάσκα και πήγαινε να δείς το έργο να περάσεις όμορφα!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Σύμφωνα με τα τελευταία επιδημιολογικά στοιχεία η Καζαμπλάνκα έχει μηδενικό ποσοστό κρουσμάτων. :D

Μην φοβάσαι τίποτα φορα μάσκα και πήγαινε να δείς το έργο να περάσεις όμορφα!
H Καζαμπλανκα μπορεί αλλά ή αιτωλοκαρνανια είναι στο κόκκινο always.
 
H Καζαμπλανκα μπορεί αλλά ή αιτωλοκαρνανια είναι στο κόκκινο always.

Μην ανησυχείς αμα ακολουθείς τους κανόνες προστασίας τα γνωστά δηλαδή με τη μάσκα και την απόσταση (που υποχρεωτικά όλα τα σινεμά τηρούν με κενά καθίσματα) δεν υπάρχει θέμα.
 
Και μίας που συζητάμε για σινεμά.. :(

Να μου πεις... Εδώ έκλεισαν σχεδόν όλες οι θρυλικές κινηματικές εταιρείες αυτά δεν θα κλείσουν!

Τα διέλυσε όλα το διαδίκτυο, ανέβηκε και το κόστος των εισητηρίων στα σινεμά, μετά ήρθαν και οι streaming πλατφόρμες αργότερα ήρθε και ο κοβιντ που τα αποτελείωσε όλα!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Λεγόταν Village Cinemas (της Village Roadshow), στο South Polis, το έβγαλε σε πλειστηριασμό η Alpha Bank και το πήρε το fund Brooklane. Αλλά δεν πειράζει, υπάρχουν ακόμη Village cinemas στο The Mall Athens, στο Athens Metro Mall, στο Mediterannean Cosmos και στο Fashion City Outlet.

Άλλωστε όπως με πληροφορεί το ίδιο site, εκεί κοντά ανοίγει το Faliro Summer Theater.

Θυμήστε μου, ποιας χώρας τα 200 χρόνια ανεξαρτησίας γιορτάζουμε φέτος?

Ξέρω ότι είμαι πολύ εκτός θέματος, αλλά πώς να κρατηθώ?

 
Κουιζ:
-Σε ποια ταινία ή Μπαρντο φορά ροζ περούκα;
- Από ποια ταινία το στιγμιότυπο με Ντελον , Ρομυ και Τζειν Μπερκιν;
- Σε ποια μεγάλη σταρ μία τσιγγάνα της είπε να φυλάγεται από το σκοτεινό νερό;
- Σε ποια ταινία ο Ντελον πρωταγωνίστησε με την Τζειν Φοντα;
- Με ποιον διάσημο ηθοποιό είναι στον κήπο ή Ρομυ , σε ποια ταινία;
Πέρασε τόσος καιρός που και εγώ ξέχασα τις απαντήσεις.
1. Ή ταινία λέγεται two weeks in september οπότε είναι ότι πρέπει να την δει κάποιος τώρα.
2. Ή ταινία είναι ή θρυλική πισίνα , ταινία για καλοκαιράκι. Δεν γνώριζα ότι ή Μπιρκιν είναι Αγγλιδα, την είχα σίγουρα για Γαλλίδα.
3. Στην μαμά της Γουντ, τώρα όντως μαντεψε την μοίρα της ή τσιγγάνα θα σας γελασω.
4. Ο τυχοδιώκτης του Μοντέλου Καρλο , την έχει δει κανείς να μας πει πως είναι ή χημεία μεταξύ Ντελον και Φοντα;
 
4. Ο τυχοδιώκτης του Μοντέλου Καρλο , την έχει δει κανείς να μας πει πως είναι ή χημεία μεταξύ Ντελον και Φοντα;
Εχω δει την ταινια δυο φορες. Ο κανονικος της τιτλος ειναι Les felins (Τα αιλουροειδη) και η σκηνοθεσια ανηκει στον τεραστιο Ρενε Κλεμαν που ειχε συνεργαστει ξανα με τον Ντελον στο Plein Soleil.
Τελικα ομως, οχι. Δεν ειδα ταιριασμα αναμεσα σε Ντελον και Φοντα. Η Τζεην, να ξερεις, ετσι κι αλλιως εξαφανιζεται σε ολο το εργο απο την συμπρωταγωνιστρια της, Λολα Oλμπραϊτ, η οποια μου εκοψε την ανασα με την ομορφια, την προσωπικοτητα και την ερμηνεια της. Τι γυναικα, Θεε μου!
Οσον αφορα την ταινια, ειναι ενα εντυπωσιακο θριλερ που σιγουρα θα το θυμασαι για καιρο. Σου το προτεινω.
 
Εχω δει την ταινια δυο φορες. Ο κανονικος της τιτλος ειναι Les felins (Τα αιλουροειδη) και η σκηνοθεσια ανηκει στον τεραστιο Ρενε Κλεμαν που ειχε συνεργαστει ξανα με τον Ντελον στο Plein Soleil.
Τελικα ομως, οχι. Δεν ειδα ταιριασμα αναμεσα σε Ντελον και Φοντα. Η Τζεην, να ξερεις, ετσι κι αλλιως εξαφανιζεται σε ολο το εργο απο την συμπρωταγωνιστρια της, Λολα Oλμπραϊτ, η οποια μου εκοψε την ανασα με την ομορφια, την προσωπικοτητα και την ερμηνεια της. Τι γυναικα, Θεε μου!
Οσον αφορα την ταινια, ειναι ενα εντυπωσιακο θριλερ που σιγουρα θα το θυμασαι για καιρο. Σου το προτεινω.
Μπαμπι είναι δυνατόν να μην θέλω να την δω ! Και ο Ντελον παίζει και τον ζιγκολό πω πω , είναι και θρίλερ , μυστηρίου.
 
Πίσω
Μπλουζα