Ξέρατε ότι....;

Το βρίσκω παράδοξο θα έλεγα πως η Μάρθα θα της άρεσαν άνδρες ας τον Κούρκουλο, τον Γιαννάκα, κοίτα να δεις.
Είχα δει συνέντευξη της Μάρθας Καραγιάννη πριν από αρκετά χρόνια, που είχε πει ότι όταν ήταν μικρή ήταν ερωτευμένη με τον Αλέκο Αλεξανδράκη και μάλιστα κάθε βράδυ στην προσευχή της έλεγε "Θεέ μου να φυλάς την μαμά μου, τον μπαμπά μου και τον Αλέκο Αλεξανδράκη". :)

@Bambinella επειδή ανέφερες τον Κατσαδράμη σε προηγούμενο ποστ, δεν θα αντέξω να μην αναφερθώ στην ύβρη να είναι παντρεμένος με την θεά Καίτη Παπανίκα και να την απατάει ασύστολα, γεγονός που αποτέλεσε και την αιτία του διαζυγίου της, όπως είχε δηλώσει η ίδια.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Είχα δει συνέντευξη της Μάρθας Καραγιάννη πριν από αρκετά χρόνια, που είχε πει ότι όταν ήταν μικρή ήταν ερωτευμένη με τον Αλέκο Αλεξανδράκη και μάλιστα κάθε βράδυ στην προσευχή της έλεγε "Θεέ μου να φυλάς την μαμά μου, τον μπαμπά μου και τον Αλέκο Αλεξανδράκη". :)
Μετά ήρθε ο Χατζηχρήστος και ο αλεξσνδρακης ξεχαστηκε
 
Τον αλεξανδρακη υπάρχει η φήμη ότι όλες οι παλιές πρωταγωνιστριες ήταν κρυφά ερωτευμένες μαζί του
 
Τον αλεξανδρακη υπάρχει η φήμη ότι όλες οι παλιές πρωταγωνιστριες ήταν κρυφά ερωτευμένες μαζί του
Φανερα καμια;

@Bambinella επειδή ανέφερες τον Κατσαδράμη σε προηγούμενο ποστ, δεν θα αντέξω να μην αναφερθώ στην ύβρη να είναι παντρεμένος με την θεά Καίτη Παπανίκα και να την απατάει ασύστολα, γεγονός που αποτέλεσε και την αιτία του διαζυγίου της, όπως είχε δηλώσει η ίδια.
Ναι, αλλα για φαντασου τι υβρις θα ηταν αν απατουσε η Καιτη τον Κατσαδραμη. :D
 
Φανερα καμια;


Ναι, αλλα για φαντασου τι υβρις θα ηταν αν απατουσε η Καιτη τον Κατσαδραμη. :D
Φανερά μπαμπι ισως , δεν αποκλείεται το άκουσα σε αφιέρωμα για τον αλεξανδρακη ότι όλες τον ερωτεύτηκαν. Τώρα αυτός τι έκανε δεν ξέρω. Γενικά δεν είδαμε τους ωραίους του ελληνικού σινεμα να τα φτιάχνουν με τις αντίστοιχες ωραίες. Πχ.ο Φωκάς θα μπορούσε άνετα να είναι ζευγάρι με την λασκαρη αλλά δεν έγιναν ποτέ.
 
Κουιζακι: στο βιντεοκλίπ του τραγουδιού του Μιχάλη ρακιντζη προκαλεις ποια ήταν αυτή που "προκαλουσε";
 
Κουιζακι: στο βιντεοκλίπ του τραγουδιού του Μιχάλη ρακιντζη προκαλεις ποια ήταν αυτή που "προκαλουσε";
Ελενη Μενεγάκη!
Η ίδια, σε συνέντευξή της, έχει πει ότι δεν θυμάται πως έπαιξε στο βίντεοκλιπ του "Προκαλείς" :)
 
Ελενη Μενεγάκη!
Η ίδια, σε συνέντευξή της, έχει πει ότι δεν θυμάται πως έπαιξε στο βίντεοκλιπ του "Προκαλείς" :)

Αυτο ειναι που λεμε επιλεκτικη αμνησια.
 
Δεν το ξέρει κανείς;;;; Πώς το πάθατε;
Η Αλίκη Γεωργούλη ήταν κόρη ναυάρχου!
Είναι η μόνη δηλ.που σε όλο τον ελληνικό κινηματογράφο θα μπορούσε να πει, να φλεξαρει που λένε και οι νέοι μας " είμαι κόρη ναυαρχου" και να ναι αλήθεια
 
Δεν το ξέρει κανείς;;;; Πώς το πάθατε;
Η Αλίκη Γεωργούλη ήταν κόρη ναυάρχου!

Πωωω! Θα τον πεθανε τον πατερα της τον ναυαρχο που την εβλεπε να τρεχει στα συλλαλητηρια και τις διαδηλωσεις. :D
 
Πωωω! Θα τον πεθανε τον πατερα της τον ναυαρχο που την εβλεπε να τρεχει στα συλλαλητηρια και τις διαδηλωσεις
Μπα, ήταν προοδευτικός και πρωην κυνηγημένος βενιζελικός αρχικά. Απ ότι κατάλαβα απ το βιβλίο της μετά τον Πόλεμο εγκαταστάθηκε μόνιμα στην Αίγυπτο και παντρεύτηκε εκεί μια άλλη γυναίκα, Ελληνίδα δηλαδή που ζούσε εκεί, μιας που η μητέρα της ήταν κάπως.. πεταχτούλα για να το πω κομψά, αν και η ίδια το θέτει κάπως πιο ωμά. Έχω και καιρό που το διάβασα αλλά απ ότι θυμάμαι αρρώστησε ο ναύαρχος και πρέπει να πέθανε κάπου στη δεκαετία του '50. Δεν ξέρω στα σίγουρα αν είχε ξεκινήσει και τα πάρε δώσε η Αλίκη με τα των κινημάτων της εποχής.
 
Υπήρχε ένας Γεωργούλης απότακτος του '35, αλλά αφού λέτε για Ναύαρχος μάλλον θα ήταν συνωνυμία...

Γεωργούλης.png
 
Υπήρχε ένας Γεωργούλης απότακτος του '35, αλλά αφού λέτε για Ναύαρχος μάλλον θα ήταν συνωνυμία...
Θα το ξαναψάξω. Η ίδια γράφει οτι έφτασε στο βαθμό του ναυάρχου. Μπορεί να είναι κι αυτός. Σίγουρα θυμάμαι να λέει πως στα χρόνια της κατοχής πολεμούσε στη Μέση Ανατολή. Λέω οτι μπορεί να είναι αυτός γιατί δε γνωρίζω τι έγινε με τους απότακτους στον πόλεμο. Μπορεί να τους επανέφεραν όπως έγινε και μετά τη χούντα, δεν έχω ιδέα, στην τύχη τα λέω. Πάντως η ίδια λέει οτι ήταν ναύαρχος σίγουρα. Και μάλιστα πως το όνομα του πατέρα της τη βοήθησε τα πρώτα χρόνια που έψαχνε δουλειά σε εφημερίδες και στη ραδιοφωνία. Όπως τα γράφει κατάλαβα πως πολέμησε και μετά τον πόλεμο ξέμεινε στην Αίγυπτο, ή επέστρεψε για μικρό διάστημα. Και πως τον είχαν αποτάξει γράφει και ζήσανε για μικρό διάστημα στην Ιταλία κι ήτανε πολύ μικρή, οπότε πιθανότατα τώρα που το σκέφτομαι να είναι ο ίδιος. Αλλά να τους ξαναπήραν; δεν ξέρω. Θα το ξανακοιτάξω.

Να σας βάλω κι άλλο κουίζ λόγω Ολυμπιακών Αγώνων;
Ποιος είναι ο μόνος ηθοποιός που υπήρξε μέλος του ΔΣ του ΣΕΓΑΣ;
 
Θα το ξαναψάξω. Η ίδια γράφει οτι έφτασε στο βαθμό του ναυάρχου. Μπορεί να είναι κι αυτός. Σίγουρα θυμάμαι να λέει πως στα χρόνια της κατοχής πολεμούσε στη Μέση Ανατολή. Λέω οτι μπορεί να είναι αυτός γιατί δε γνωρίζω τι έγινε με τους απότακτους στον πόλεμο. Μπορεί να τους επανέφεραν όπως έγινε και μετά τη χούντα, δεν έχω ιδέα, στην τύχη τα λέω. Πάντως η ίδια λέει οτι ήταν ναύαρχος σίγουρα. Και μάλιστα πως το όνομα του πατέρα της τη βοήθησε τα πρώτα χρόνια που έψαχνε δουλειά σε εφημερίδες και στη ραδιοφωνία. Όπως τα γράφει κατάλαβα πως πολέμησε και μετά τον πόλεμο ξέμεινε στην Αίγυπτο, ή επέστρεψε για μικρό διάστημα. Και πως τον είχαν αποτάξει γράφει και ζήσανε για μικρό διάστημα στην Ιταλία κι ήτανε πολύ μικρή, οπότε πιθανότατα τώρα που το σκέφτομαι να είναι ο ίδιος. Αλλά να τους ξαναπήραν; δεν ξέρω. Θα το ξανακοιτάξω.

Να σας βάλω κι άλλο κουίζ λόγω Ολυμπιακών Αγώνων;
Ποιος είναι ο μόνος ηθοποιός που υπήρξε μέλος του ΔΣ του ΣΕΓΑΣ;
Με μία απλή αναζήτηση... ο Βαγγέλης Καζάν (Καζαντζόγλου) (1938 - 2008)

 
Πίσω
Μπλουζα