Ξέρατε ότι....;

Ξέρατε ότι η Μαντώ στην αρχή της καριέρας της είχε το όνομα Μάντυ;
Fill me up 45 άρι 7ιντσο δισκάκι limited edition (Κ. Χαριτοδιπλωμένος) Ιταλοντίσκο 1985

(Εξαιρείται από το ερώτημα ο @g1973tony που λογικά θα χει τα ´Απαντα της Μαντούς, λολ)


Προβολή συνημμένου 282171Προβολή συνημμένου 282172
Εχει ήδη δημοσιευθεί στο "Τι Ακούω Απόψε" από τον Οκτώβριο του 2021, μαζί με ένα Maxi Single του 1986 Set Yourself in Motion / Where do I begin
Στις φωτογραφίες του δίσκου του 1986 το συνολάκι που φοράει η Μαντώ είναι του σχεδιαστή Παρθένη όπως αναγράφεται στο οπισθόφυλλο.
https://retromaniax.gr/threads/Τι-ακούω-απόψε.6545/post-588878

Εννοείται ότι έχω και τους δύο δίσκους
 
Τελευταία επεξεργασία:
1985 ε; Τυπικότατη ογδοντιακή εμφάνιση της Μαντούς.
Μαλλί, τσεκ
Ρούχο, τσεκ
Σκουλαρίκι, τσεκ
Ακόμα και το ύφος και η πόζα, τσεκ τσεκ.
Απαράδεκτο μαλλί και για τα 80ς λολ! Ετεροχρονισμένη μήνυση στην κομμώτρια! Λολ
 
Ξέρατε ότι η Μαντώ στην αρχή της καριέρας της είχε το όνομα Μάντυ;
Fill me up 45 άρι 7ιντσο δισκάκι limited edition (Κ. Χαριτοδιπλωμένος) Ιταλοντίσκο 1985

(Εξαιρείται από το ερώτημα ο @g1973tony που λογικά θα χει τα ´Απαντα της Μαντούς, λολ)


Προβολή συνημμένου 282171Προβολή συνημμένου 282172
Είχε κάνει αίσθηση με το όνομα Μάντυ και νομίζω έκανε κάμποσα ωραία ξενόγλωσσα ITALODISCO με τον Χαριτοδιπλωμένο. Νομίζω ότι την εποχή εκείνη δημιουργήθηκε το fun club της.

Μιας και τον ανέφερε ο g1973tony, ο ΠΑΡΘΕΝΗΣ ήταν τότε στα τελευταία ντουζένια του (μέσα 80s-αρχές 90s). Τα γυναικεία καλοκαιρινά φορέματα του ήταν απλά για ΘΕΕΣ! Όταν έβλεπες κάποια με φόρεμα του ήξερες ότι πρόκειται για σπάνιο αστέρι που ξέρει τι είναι και δεν χρειάζεται να το προσπαθήσει. Τοπ γυναίκες.
Για εμάς τους άνδρες (πλαιημπόυδες του...καταλαβαίνετε) δεν υπήρχε περίπτωση να πας Μύκονο χωρίς πετσέτα, t-shirt και φανέλα ραντάκι PARTHENIS! Είχε και μαγαζί σε ένα πολύ ωραίο σημείο στην περατζάδα της Μυκόνου όπου σύχναζαν ιδιαίτερα σικ ενζενί και φυσικά εμείς οι λέγκουρες προς καμάκιον.
 
Είχε κάνει αίσθηση με το όνομα Μάντυ και νομίζω έκανε κάμποσα ωραία ξενόγλωσσα ITALODISCO με τον Χαριτοδιπλωμένο. Νομίζω ότι την εποχή εκείνη δημιουργήθηκε το fun club της.

Μιας και τον ανέφερε ο g1973tony, ο ΠΑΡΘΕΝΗΣ ήταν τότε στα τελευταία ντουζένια του (μέσα 80s-αρχές 90s). Τα γυναικεία καλοκαιρινά φορέματα του ήταν απλά για ΘΕΕΣ! Όταν έβλεπες κάποια με φόρεμα του ήξερες ότι πρόκειται για σπάνιο αστέρι που ξέρει τι είναι και δεν χρειάζεται να το προσπαθήσει. Τοπ γυναίκες.
Για εμάς τους άνδρες (πλαιημπόυδες του...καταλαβαίνετε) δεν υπήρχε περίπτωση να πας Μύκονο χωρίς πετσέτα, t-shirt και φανέλα ραντάκι PARTHENIS! Είχε και μαγαζί σε ένα πολύ ωραίο σημείο στην περατζάδα της Μυκόνου όπου σύχναζαν ιδιαίτερα σικ ενζενί και φυσικά εμείς οι λέγκουρες προς καμάκιον.
Τώρα που το λες είχε και ο μπρο μια ανθρακί μεγάλη πετσέτα θαλάσσης με κρόσια. Ύφασμα σκυλί. Παίζει να την έστειλα μόλις πέρυσι.. Ένα μάξι φόρεμα χυτό, λιτό, δωρικό με σκίσιμο στο πλάι, τοπ τμήμα χρώματος σαμπανιζέ κ υπόλοιπο μαύρο φόρεσα και παίζει να το χω κρατήσει..(στα λέω μιας και είσαι ειδήμων επί του θέματος). Επίσης τοπ ύφασμα, μηδέν τσαλάκωμα.
Θεές λίγο πολύ τις αποκαλούσαν όλες (ειδικά στη Μύκονο) λολ. Καλόγουστες πραγματικά όμως λίγες
 
Τελευταία επεξεργασία:
Τώρα που το λες είχε και ο μπρο μια ανθρακί μεγάλη πετσέτα θαλάσσης με κρόσια. Ύφασμα σκυλί. Παίζει να την έστειλα μόλις πέρυσι..
Ναι! Ήταν μεγάλες σε μέγεθος με κρόσια και ύφασμα ΑΡΙΣΤΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΟΣ! Δυστυχώς μου τις τσίμπαγαν οι ενζενί καθότι χάνος.
 
Ναι! Ήταν μεγάλες σε μέγεθος με κρόσια και ύφασμα ΑΡΙΣΤΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΟΣ! Δυστυχώς μου τις τσίμπαγαν οι ενζενί καθότι χάνος.
Κλαίωωω τη λέξη ενζενί την έχω συνδέσει με σένα 4 ever
 
Κλαίωωω τη λέξη ενζενί την έχω συνδέσει με σένα 4 ever
Ένα μάξι φόρεμα χυτό, λιτό, δωρικό με σκίσιμο στο πλάι, τοπ τμήμα χρώματος σαμπανιζέ κ υπόλοιπο μαύρο φόρεσα και παίζει να το χω κρατήσει..(στα λέω μιας και είσαι ειδήμων επί του θέματος). Επίσης τοπ ύφασμα, μηδέν τσαλάκωμα.
Θεές λίγο πολύ τις αποκαλούσαν όλες (ειδικά στη Μύκονο) λολ. Καλόγουστες πραγματικά όμως λίγες
Ακριβώς, τα φορέματα του είχαν μια αίσθηση αρχαίας Ελληνικότητας στο στυλ όπως στις μέρες μας τα Zeus & Dione.
Σχόλιο για τις Θεές: Σχεδόν πάντα όταν βλέπω γυναίκα με τέτοιου είδους ντύσιμο (και μια σχετική καλλιέργεια) μου θυμίζει αμέσως Ελληνίδα θεά. Ίσως επειδή στο Δημοτικό είχα ενθουσιαστεί με την Μυθολογία και τα περί αρετής, δωρικότητας κλπ.
 
Εχει ήδη δημοσιευθεί στο "Τι Ακούω Απόψε" από τον Οκτώβριο του 2021, μαζί με ένα Maxi Single του 1986 Set Yourself in Motion / Where do I begin
Στις φωτογραφίες του δίσκου του 1986 το συνολάκι που φοράει η Μαντώ είναι του σχεδιαστή Παρθένη όπως αναγράφεται στο οπισθόφυλλο.
https://retromaniax.gr/threads/Τι-ακούω-απόψε.6545/post-588878

Εννοείται ότι έχω και τους δύο δίσκους
Το 92 όμως ε;;; φυσάει!
IMG_8316.jpeg
 
Παραθέτω παλαιότερες αναρτήσεις μου στο Τι Ακούω Απόψε
Βαγγέλης Πιτσιλαδής | I LOVE YOU MYKONOS | feat. ΜΑΝΤΩ @ Vocals (1980)
Αλμπουμ: "Σ'αναζητώ" (1980)
Στα φωνητικά η έφηβη τότε Μαντώ Σταματοπούλου

Βαγγέλης Πιτσιλαδής | ΕΓΩ| feat. ΜΑΝΤΩ @ Vocals

T.V.C. - GARBAGE WORLD από τον δίσκο "Make Me Up" (1983)
Mado Stamatopoulou: backing vocals
Η Μαντώ τότε σε νεαρή ηλικία στα φωνητικά!!

T.V.C. - Everyone Deserves To Be Loved από τον δίσκο "Make Me Up" (1983)
κι εδώ ξεχωρίζει στα φωνητικά η νεαρή Μαντώ

Εννοείται ότι οι δύο ανωτέρω δίσκοι υπάρχουν στη συλλογή μου...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα