Ξέρατε ότι....;

  • Έναρξη μίζας Έναρξη μίζας Bambinella
  • Ημερομηνία έναρξης Ημερομηνία έναρξης
Λοιπόν είμαι πολύ περίεργος να δω αν ξέρει κανείς κάτι επ' αυτού.

Στην ιστοσελίδα της Φίνος Φιλμ στα Trivia της ταινίας "Εγωισμός" αναφέρεται ότι ο αείμνηστος Γιάννης Δαλιανίδης είχε σκεφτεί το δίπολο Ζωή Λάσκαρη - Έλενα Ναθαναήλ ως αδερφές.
Στο πρώτο γύρισμα η Ναθαναήλ αναφέρεται ότι δεν τα πήγε τόσο καλά σε σχέση με αυτό που περίμενε ο Δαλιανίδης με αποτέλεσμα όχι μόνο να χάσει τον ρόλο αλλά και το συμβόλαιο με την εταιρεία της Φίνος Φιλμ.
Επίσης η ιστοσελίδα επικαλείται και ορισμένα άτυχη περιστατικά που συνηγορησαν ως προς αυτό.
Σε συνεντεύξεις τόσο του Δαλιανίδη όσο και της Λάσκαρη και της Ναθαναήλ δεν ξέρω αν έχει γίνει καμία αναφορά.
Πάντως η Ναθαναήλ έπαιξε την ίδια χρονιά σε μια γερμανική ταινία και όταν επέστρεψε στην Ελλάδα έπαιζε σε άλλη εταιρεία. Ξαναπέρασε το 1969 από την Φίνος με το Ξύπνα Βασίλη και το Λεβεντοπαιδο, που ήταν ταινία ας το πούμε κομψα όχι τόσο καλή.

Ξέρει κανείς τι συνέβη; Πάντως κερδισμένη βγήκε η Τζένη Ρουσσέα που μέχρι τότε δεν είχε δώσει ιδιαίτερο στίγμα στο σινεμά και μετά από αυτό της εφεξε
 
@Billious17 Εχει ειπωθει πως η Ναθαναηλ καθυστερουσε στα γυρισματα, την περιμενε ολο το συνεργειο για τις σκηνες της και στο τελος αυτη δεν θυμοταν τα λογια της. Αυτο φυσικα εκνευρισε τον Δαλιανιδη και εδωσε τον ρολο στην Ρουσεα.
Παρεμπιπτοντως, θεωρω την ταινια Ξυπνα Βασιλη πολυ καλη. Ερμηνεια για Οσκαρ απο τον Γιωργο Κωνσταντινου, ξεκαρδιστικες ατακες και εν ολιγοις μια ταινια ευστοχη και καυστικη.
Για το Λεβεντοπαιδο, με βρισκεις απολυτα συμφωνη.
 
Παιδιά δεν ταίριαζαν και εμφανισιακά για αδερφές η Έλενα με την ζωή, με την ρουσσεα ήταν πιο συμβατές. Ξανθιά η ζωή σεξοβόμβα, ψιλολιγνη η Έλενα μελαχρινή, πως να περάσουν για αδερφές.
 
@Billious17 Εχει ειπωθει πως η Ναθαναηλ καθυστερουσε στα γυρισματα, την περιμενε ολο το συνεργειο για τις σκηνες της και στο τελος αυτη δεν θυμοταν τα λογια της. Αυτο φυσικα εκνευρισε τον Δαλιανιδη και εδωσε τον ρολο στην Ρουσεα.
Παρεμπιπτοντως, θεωρω την ταινια Ξυπνα Βασιλη πολυ καλη. Ερμηνεια για Οσκαρ απο τον Γιωργο Κωνσταντινου, ξεκαρδιστικες ατακες και εν ολιγοις μια ταινια ευστοχη και καυστικη.
Για το Λεβεντοπαιδο, με βρισκεις απολυτα συμφωνη.
Α δεν το γνώριζα. Κρίμα πάντως για την Έλενα... Αν πιστέψουμε την ιστοσελίδα ήταν μόλις 17 χρόνων και πολύ μικρή και ίσως να μην είχε φερθεί τόσο ως επαγγελματίας εξαιτίας αυτού...
Πάντως @Bambinella με τον Δαλιανίδη σκηνοθέτη γύρισε και το Ξύπνα Βασίλη που συμφωνώ απόλυτα με αυτά που αναφέρεις για την ταινία.

Στο Λεβεντοπαιδο πάντως ενώ όλη η ταινία είναι αισχος ο σκηνοθέτης, ο διευθυντής φωτογραφίας δεν ξέρω ποιος πάντως φαίνεται σαν να ήταν ερωτευμένος με την Ναθαναήλ. Τα πλάνα που της κάνουν άριστα
 
Παιδιά δεν ταίριαζαν και εμφανισιακά για αδερφές η Έλενα με την ζωή, με την ρουσσεα ήταν πιο συμβατές. Ξανθιά η ζωή σεξοβόμβα, ψιλολιγνη η Έλενα μελαχρινή, πως να περάσουν για αδερφές.
Ούτε με την Ρουσσέα έμοιαζαν όμως
 
Ούτε με την Ρουσσέα έμοιαζαν όμως
Σκέψου πόσο συμβατη θα ηταν μετην Ναθαναήλ που ήταν 1,73 ύψος μελαχρινή με ευρωπαϊκοαερα και πολύ αδύνατη. Τουλάχιστον η Ρουσσέα ήταν πιο χαμηλών τόνων ξανθιά
 
Λοιπόν είμαι πολύ περίεργος να δω αν ξέρει κανείς κάτι επ' αυτού.

Στην ιστοσελίδα της Φίνος Φιλμ στα Trivia της ταινίας "Εγωισμός" αναφέρεται ότι ο αείμνηστος Γιάννης Δαλιανίδης είχε σκεφτεί το δίπολο Ζωή Λάσκαρη - Έλενα Ναθαναήλ ως αδερφές.
Στο πρώτο γύρισμα η Ναθαναήλ αναφέρεται ότι δεν τα πήγε τόσο καλά σε σχέση με αυτό που περίμενε ο Δαλιανίδης με αποτέλεσμα όχι μόνο να χάσει τον ρόλο αλλά και το συμβόλαιο με την εταιρεία της Φίνος Φιλμ.
Επίσης η ιστοσελίδα επικαλείται και ορισμένα άτυχη περιστατικά που συνηγορησαν ως προς αυτό.
Σε συνεντεύξεις τόσο του Δαλιανίδη όσο και της Λάσκαρη και της Ναθαναήλ δεν ξέρω αν έχει γίνει καμία αναφορά.
Πάντως η Ναθαναήλ έπαιξε την ίδια χρονιά σε μια γερμανική ταινία και όταν επέστρεψε στην Ελλάδα έπαιζε σε άλλη εταιρεία. Ξαναπέρασε το 1969 από την Φίνος με το Ξύπνα Βασίλη και το Λεβεντοπαιδο, που ήταν ταινία ας το πούμε κομψα όχι τόσο καλή.

Ξέρει κανείς τι συνέβη; Πάντως κερδισμένη βγήκε η Τζένη Ρουσσέα που μέχρι τότε δεν είχε δώσει ιδιαίτερο στίγμα στο σινεμά και μετά από αυτό της εφεξε

Πάντως η εκδοχή που έχω ακούσει εγώ για την αντικατάσταση της Ναθαναήλ δεν έχει να κάνει με τον επαγγελματισμό της ( η ίδια ήταν ανακάλυψη του Δαλιανίδη, συνεργάστηκε ξανά μαζί του και όσες φορές τον άκουσα να μιλάει γι αυτήν έλεγε τα καλύτερα) αλλά με την εμφάνιση της! Συγκεκριμένα το 1964 η Ναθαναήλ αν και πολύ μικρή ήταν ΠΑΡΑ ΠΟΛΎ ωραία και παρόλο που η Λάσκαρη ήταν επίσης πολύ όμορφη, ο Δαλιανίδης πίστευε ότι το κοινό θα έβρισκε δύσκολο να πιστέψει ότι ο ήρωας θα εγκατέλειπε την Ναθαναήλ για μια άλλη γυναίκα, ακόμη και αν αυτή ήταν η Λάσκαρη!!
 
Πάντως η εκδοχή που έχω ακούσει εγώ για την αντικατάσταση της Ναθαναήλ δεν έχει να κάνει με τον επαγγελματισμό της ( η ίδια ήταν ανακάλυψη του Δαλιανίδη, συνεργάστηκε ξανά μαζί του και όσες φορές τον άκουσα να μιλάει γι αυτήν έλεγε τα καλύτερα) αλλά με την εμφάνιση της! Συγκεκριμένα το 1964 η Ναθαναήλ αν και πολύ μικρή ήταν ΠΑΡΑ ΠΟΛΎ ωραία και παρόλο που η Λάσκαρη ήταν επίσης πολύ όμορφη, ο Δαλιανίδης πίστευε ότι το κοινό θα έβρισκε δύσκολο να πιστέψει ότι ο ήρωας θα εγκατέλειπε την Ναθαναήλ για μια άλλη γυναίκα, ακόμη και αν αυτή ήταν η Λάσκαρη!


Το ίδιο περίπου άκουσα και γω και πως ήταν ασυμβίβαστη η μελαχρινή , αδυνατη ελενα ως προς την ξανθια με τις καμπύλες της λασκαρή για αδερφες
 
Α δεν το γνώριζα. Κρίμα πάντως για την Έλενα... Αν πιστέψουμε την ιστοσελίδα ήταν μόλις 17 χρόνων και πολύ μικρή και ίσως να μην είχε φερθεί τόσο ως επαγγελματίας εξαιτίας αυτού...

Γκουχου, γκουχου, γκουχου!
Αυτος ο ξεροβηχας δεν λεει να μ' αφησει.
 
Γκουχου, γκουχου, γκουχου!
Αυτος ο ξεροβηχας δεν λεει να μ' αφησει.
Μπα παιδιά δεν έμοιαζαν στην εμφάνιση καθόλου και μετά θεωρήθηκαν και οι δυο εξίσου ωραίες για να της κλέψει η Λάσκαρη τον φωκα
 
Μπα παιδιά δεν έμοιαζαν στην εμφάνιση καθόλου και μετά θεωρήθηκαν και οι δυο εξίσου ωραίες για να της κλέψει η Λάσκαρη τον φωκα

Το γεγονος πως η Λασκαρη παραταει τον Φωκα για τον Βουλγαριδη δεν θα το σχολιασουμε; :D
 
Πάντως η εκδοχή που έχω ακούσει εγώ για την αντικατάσταση της Ναθαναήλ δεν έχει να κάνει με τον επαγγελματισμό της ( η ίδια ήταν ανακάλυψη του Δαλιανίδη, συνεργάστηκε ξανά μαζί του και όσες φορές τον άκουσα να μιλάει γι αυτήν έλεγε τα καλύτερα) αλλά με την εμφάνιση της! Συγκεκριμένα το 1964 η Ναθαναήλ αν και πολύ μικρή ήταν ΠΑΡΑ ΠΟΛΎ ωραία και παρόλο που η Λάσκαρη ήταν επίσης πολύ όμορφη, ο Δαλιανίδης πίστευε ότι το κοινό θα έβρισκε δύσκολο να πιστέψει ότι ο ήρωας θα εγκατέλειπε την Ναθαναήλ για μια άλλη γυναίκα, ακόμη και αν αυτή ήταν η Λάσκαρη
Πάντως ένα δίκιο το χε και η Ναθαναήλ και σέξι ήταν και κουκλάρα εκείνη την εποχή. Πάντως το να χάσει το συμβόλαιο της ήταν πολύ περίεργο
 
Το γεγονος πως η Λασκαρη παραταει τον Φωκα για τον Βουλγαριδη δεν θα το σχολιασουμε; :D
Βασικά τι να πρώτοσχολιάσουμε.
Ότι ο Φωκάς διάλεξε αρχικα την Τζένη Ρουσσέα και όχι την Ζωίτσα.
Και ότι ο Βουλγαρίδης έφερε σε τόσο απελπιστική κατάσταση την Ζωή που εκείνη έπεφτε στα γόνατα της αδελφής τής.
 
Το γεγονος πως η Λασκαρη παραταει τον Φωκα για τον Βουλγαριδη δεν θα το σχολιασουμε; :D
Eξηγειται ψυχολογικά μπαμπι όταν κάτι το έχεις δεδομένο και κερί αναμενο δεν παν να ναι και ο ντελον γρήγορα θα πας αλλου
 
Πάντως ένα δίκιο το χε και η Ναθαναήλ και σέξι ήταν και κουκλάρα εκείνη την εποχή. Πάντως το να χάσει το συμβόλαιο της ήταν πολύ περίεργο

Αν η Ναθαναηλ επαιζε με την Βουγιουκλακη, θα μπορουσα να δωσω μια λογικη εξηγηση. Τωρα οχι... :D
 
Θα το σχολιάσω εγώ με το αγαπημένο μου ποιηματάκι
Δεν το 'λπιζα
Δεν το λεγα
Μήτε στο νου μου το χα
Ν αφήσεις το γαρύφαλλο
Να πάρεις τη μολόχα
Νταξει δεν άφησε και τον Φωκά για να πάει με τον Ρίζο. Τον Βουλγαρίδη διάλεξε που ήταν μια χαρά παιδί
 
Πίσω
Μπλουζα