Ξέρατε ότι....;

  • Έναρξη μίζας Έναρξη μίζας Bambinella
  • Ημερομηνία έναρξης Ημερομηνία έναρξης
H Σαπουντζακη ειπε πως οταν ο γιος του Ωναση ηταν 17 χρονων εκεινη ηταν 19. Μολις δυο χρονια διαφορα ειχαν.
Γεννημενος το '48 ο Αλεξανδρος, αρα το '46 η Ζωζω. Και το 1951 εκανε τον πρωτο της γαμο σε ηλικια πεντε ετων.
Εγω φταιω μετα;
Είπαμε σαν γυναίκες να κόβουμε 2 τρία χρόνια αλλά όχι δύο τρεις δεκαετίες θα γελά μετά και το παρδαλό εριφιον
 
Νομίζω ότι γενικά οι καλλιτέχνες είναι κάπως ανασφαλείς. Ειλικρινά η Έλενα Ναθαναήλ δεν μου έδινε αυτή την εντύπωση ακριβώς οπότε δεν ξέρω κατά πόσο λέει ψέματα αλλά 16 ετών ακραιο
 
Νομίζω ότι γενικά οι καλλιτέχνες είναι κάπως ανασφαλείς. Ειλικρινά η Έλενα Ναθαναήλ δεν μου έδινε αυτή την εντύπωση ακριβώς οπότε δεν ξέρω κατά πόσο λέει ψέματα αλλά 16 ετών ακραιο

Tην εποχη εκεινη αν δεν τελειωνες Δραματικη Σχολη και αν δεν λαμβανες αδεια ασκησεως επαγγελματος, δεν επαιζες σε θεατρο και κινηματογραφο. Στα 18 εμπαινες στην Σχολη που ηταν τριετης. Τελειωνες στα 21, αρα ολες οι μπεμπεκες ηταν το λιγοτερο 21 - 22 στις πρωτες τους ταινιες.
Τα υπολοιπα ειναι για να γελαμε.
 
Νομίζω ότι γενικά οι καλλιτέχνες είναι κάπως ανασφαλείς. Ειλικρινά η Έλενα Ναθαναήλ δεν μου έδινε αυτή την εντύπωση ακριβώς οπότε δεν ξέρω κατά πόσο λέει ψέματα αλλά 16 ετών ακραιο
Για την Ναθαναήλ ναι την είχα για ακομπλεξαριστη οποτε δεν το φανταζομουν
 
Για την Ναθαναήλ ναι την είχα για ακομπλεξαριστη οποτε δεν το φανταζομουν

Καλα τωρα. Και η Βουγιουκλακη εδειχνε τσαουσα και δυναμικη και ειχε εικοσι χιλιαδες ανασφαλειες.
 
H Σαπουντζακη ειπε πως οταν ο γιος του Ωναση ηταν 17 χρονων εκεινη ηταν 19. Μολις δυο χρονια διαφορα ειχαν.
Γεννημενος το '48 ο Αλεξανδρος, αρα το '46 η Ζωζω. Και το 1951 εκανε τον πρωτο της γαμο σε ηλικια πεντε ετων.
Εγω φταιω μετα;
Οι μόνες που λανσαριστηκαν πολύ νέες καί τίς πιστεύω είναι η Μίρκα Καλατζοπούλου και η Νόρα Βαλσάμη. Η πρώτη οντως ήταν παιδάκι και η δεύτερη στις πρώτες της ταινίες φαινόταν αρκετά μικρή
 
Οι μόνες που λανσαριστηκαν πολύ νέες καί τίς πιστεύω είναι η Μίρκα Καλατζοπούλου και η Νόρα Βαλσάμη. Η πρώτη οντως ήταν παιδάκι και η δεύτερη στις πρώτες της ταινίες φαινόταν αρκετά μικρή
H μιρκα σίγουρα ήταν πιτσιρικα αφού στον κατήφορο με την σχολική πόδια της επαιξε
 
Ξέρετε αν είναι λόγια της τζενης
 

Συνημμένα

  • GWnwieQXoAAGfA7.jpeg
    GWnwieQXoAAGfA7.jpeg
    203,6 KB · Προβολές: 6
H μιρκα σίγουρα ήταν πιτσιρικα αφού στον κατήφορο με την σχολική πόδια της επαιξε

H σχολικη ποδια που βλεπεις στον Κατηφορο δεν ηταν δικη της. Επανω στο στηθος εχει το σημα ΚΑ, Κολλεγιο Αθηνων.
Ειναι μια απο τις ποδιες που ειχαν ξεμεινει στον Φινο οταν δυο χρονια νωριτερα γυριζε το Ξυλο. Την ιδια φοραει η Βουγιουκλακη και οι συμμαθητριες της.
 
H σχολικη ποδια που βλεπεις στον Κατηφορο δεν ηταν δικη της. Επανω στο στηθος εχει το σημα ΚΑ, Κολλεγιο Αθηνων.
Ειναι μια απο τις ποδιες που ειχαν ξεμεινει στον Φινο οταν δυο χρονια νωριτερα γυριζε το Ξυλο. Την ιδια φοραει η Βουγιουκλακη και οι συμμαθητριες της.
Κοίτα να δεις σε μια συνέντευξη του αδερφού της αυτό διαβασα
 
Ξέρετε ότι και η Χλόη Λιάσκου την περίοδο που γύριζε τον Νόμο 4000 ήταν 16 ετών και πήγαινε με την ποδιά τής στο γύρισμα
 
Ξέρετε ότι και η Χλόη Λιάσκου την περίοδο που γύριζε τον Νόμο 4000 ήταν 16 ετών και πήγαινε με την ποδιά τής στο γύρισμα

Nαι, και εν ετει 1962 η 16χρονη ειχε το μαλλι βαμμενο ξανθο πλατινε και δεν την πεταξαν εξω απο το σχολειο.

Ενα σωρο ανεκδοτα ειπαμε σημερα. Να πουμε και τιποτα πιο σοβαρο;
 
Πολλές ανακριβειες με άλλα λόγια αλλά η μιρκα ήταν όντως πιτσιρικα γιατί ξεκίνησε από παιδάκι εννιά ετων στο σινεμα
 
Γενικά γράφονται πολλές ανακριβειες στα σαΐτα και της μεταφέρουμε εδώ μεσα αλλά δεν γίνεται κάθε φορά να ελέγχεις και τις πηγες
 
Tην εποχη εκεινη αν δεν τελειωνες Δραματικη Σχολη και αν δεν λαμβανες αδεια ασκησεως επαγγελματος, δεν επαιζες σε θεατρο και κινηματογραφο. Στα 18 εμπαινες στην Σχολη που ηταν τριετης. Τελειωνες στα 21, αρα ολες οι μπεμπεκες ηταν το λιγοτερο 21 - 22 στις πρωτες τους ταινιες.
Τα υπολοιπα ειναι για να γελαμε.
Η Ναθαναήλ σε συνέντευξή της παλιότερα είχε πει ότι ούσα μαθήτρια, είχε πάει ένα απόγευμα με φίλες να παρακολουθήσει γύρισμα, την είδε ο Δαλιανίδης (ή κάποιος άλλος της Φινος....δεν θυμάμαι καλά), εντυπωσιάστηκε από την εμφάνισή της, και της πρότεινε να παίξει στο Κάτι Να Καίει. Για να είμαι ειλικρινής, μπορώ να φανταστώ να ζητούν από μια πολύ όμορφη κοπέλα να παίξει κάποιο μικρό ρόλο σε ταινία, ακόμα κι να δεν έχει τελειώσει κάποια σχολή ή δεν έχει άδεια ασκήσεως επαγγέλματος. Δύσκολα όμως μπορώ να φανταστώ ότι θα την έπαιρναν να παίξει ένα κεντρικό ρόλο όπως ήταν αυτός της Τζένης στη συγκεκριμένη ταινία. Και ακόμα δυσκολότερα μπορώ να φανταστώ το να παίρνουν κοπέλα που είναι ανήλικη. Και ειδικά η Φινος Φιλμς που ήταν και ο,τι πιο επαγγελματικό είχαμε στον κινηματογράφο τότε. Επομένως και εγώ πιστεύω ότι θα ήταν 18 με 19 οπωσδήποτε η Ναθαναήλ στη συγκεκριμένη ταινία
 
Η Ναθαναήλ σε συνέντευξή της παλιότερα είχε πει ότι ούσα μαθήτρια, είχε πάει ένα απόγευμα με φίλες να παρακολουθήσει γύρισμα, την είδε ο Δαλιανίδης (ή κάποιος άλλος της Φινος....δεν θυμάμαι καλά), εντυπωσιάστηκε από την εμφάνισή της, και της πρότεινε να παίξει στο Κάτι Να Καίει. Για να είμαι ειλικρινής, μπορώ να φανταστώ να ζητούν από μια πολύ όμορφη κοπέλα να παίξει κάποιο μικρό ρόλο σε ταινία, ακόμα κι να δεν έχει τελειώσει κάποια σχολή ή δεν έχει άδεια ασκήσεως επαγγέλματος. Δύσκολα όμως μπορώ να φανταστώ ότι θα την έπαιρναν να παίξει ένα κεντρικό ρόλο όπως ήταν αυτός της Τζένης στη συγκεκριμένη ταινία. Και ακόμα δυσκολότερα μπορώ να φανταστώ το να παίρνουν κοπέλα που είναι ανήλικη. Και ειδικά η Φινος Φιλμς που ήταν και ο,τι πιο επαγγελματικό είχαμε στον κινηματογράφο τότε. Επομένως και εγώ πιστεύω ότι θα ήταν 18 με 19 οπωσδήποτε η Ναθαναήλ στη συγκεκριμένη ταινία
Τότε η μιρκα καλατζοπουλου δεν ήταν 14 ετών στον κατηφορο
 
Τσακώθηκαν? Ή μήπως και ο Βουλγαρίδης αρνιόταν πια να κάνει "παραχωρήσεις" στον Δαλιανίδη, όπως και ο Λιάρος? Γιατί ουσιαστικά μετά το Δόλωμα και τον Εγωισμό, και ο Βουλγαρίδης εξαφανίστηκε παντελώς από τη Φινος. Σε κάποιο μαλιστα blog παλιότερα, είχα διαβάσει ότι ο Βουλγαρίδης ήταν "αγαπημένο παιδί" του Δαλιανίδη, ο οποίος στα early 60s προσπάθησε να τον επιβάλει "στεγνά" και ΄άκομψα για ευνόητους λόγους (χωρίς μάλιστα - να τα λέμε και αυτά- να έχει και τα φοβερά υποκριτικά προσόντα).
Αναμφισβήτητα πιστεύω απόλυτα αυτό που λέει ο Λιάρος ότι ο Δαλιανίδης από κάποια στιγμή και μετά έκανε ό,τι ήθελε. στη Φινος. Επομένως, υπποψιάζομαι ότι θα του ήταν πολύ εύκολο εάν σταματούσαν τα "δωράκια" από νεαρούς ηθοποιούς, να τερματίσει και την παρουσία τους στη Φινος.
Βέβαια ως προς τον Βουλγαρίδη μου δημιουργείται και μια άλλη απορία: Πώς δέχτηκε, εάν όντως καυγάδισαν και ο Δαλιανίδης τον "τελείωσε", να πει 15 χρόνια μετά (στα τέλη του 70) το ναι, και να παρουσιάσει το "Λούνα Παρκ" του? Ή ακόμα περισσότερο πώς καταδέχτηκε ο Δαλιανίδης να "τηλεφωνήσει" στο Βουλγαρίδη για να του ζητήσει να παρουσιάσει το Λούνα Παρκ? Ιχνος αξιοπρέπειας δεν είχε?
Δεν ξέρω τι ακριβώς συνέβη πάντως ο Βουλγαρίδης είχε αναφερθεί στο πώς έχασε το συμβόλαιο τού Με την Φίνος
 
Πίσω
Μπλουζα