Ξέρατε ότι....;

Ξέρατε ότι η Αλίκη Βουγιουκλάκη λίγο πριν παντρευτεί τον Δημήτρη Παπαμιχαήλ είχε κόντεψε να έρθει σε αυτό το σημείο με ένα άλλον πολύ μεγάλο γόη του Ελληνικού Κινηματογράφου;

aliki_papamixail_andras.jpg



Διαβάστε περισσότερα εδώ
 
Ναι, το ηξερα. Ειχα δει τη συνεντευξη του και μπραβο του που φερθηκε εξυπνα.
 
O Φαιδων με την Αλικη,αστροπελεκι μου ρθε τώρα! Όσο για την Λασκαρη , όλοι μα όλοι μαγευτηκανε από την ομορφιά της μέχρι και ο Σπυρος Φωκας την είπε κοριτσαρο αλλά δύσκολα την πλησίαζαν να της το πουν, γιατί έτσι; Φοβόντουσαν την χυλοπιτα που ίσως θα τους έδινε σαν πολύ όμορφη γυναίκα.
 
Ξέρατε ότι....

Στους τίτλους αρχής της ταινίας «Η γυνή να φοβήται τον άνδρα » εμφανιζόταν ο Γιώργος Τζαβέλλας;

(μπορεί και να το ξέρατε, μπορεί κι εγώ να το ήξερα και να το είχα ξεχάσει αλλά το είδα χθες κ μου έκανε μεγάλη εντύπωση. Γιατί το κόψαν άραγε;)
 
επειδη τον πατερα του φινου τον ειχαν εκτελεσει γερμανοι και η μελινα μερκουρη ειχε στην κατοχη δεσμο με τον μαυργοριτη κτλ γιαδικιαρογλου δεν επαιξε ποτε σε ταινια ,την ειχε κοψει δια παντος
 
Ξέρατε ότι....
Τρια από τα μέλη της καλλιτεχνικής οικογένειας Μηλιαδη έφυγαν από τη ζωή με τρόπο απρόσμενο και τραγικό;

Ανθή Μηλιάδη:

Η αδερφή της Χριστίνας Καλογερίκου και πρώτη σύζυγος του Νίκου Μηλιάδη (μπαμπάς του Τάκη) σκοτώθηκε κατά τη διάρκεια των γυρισμάτων της ταινίας «Εύα» όταν το αυτοκίνητο που επενέβαινε μαζί με τον νεαρό παραγωγό ταινιών Δημήτρη Κομίνη προσέκρουσε σε νάρκη ξεχασμένη από την Κατοχή. Ήταν η πρώτη αλλά και η τελευταία ταινία για την εταιρεία Κομίνης Φιλμ.

Σπύρος Μηλιάδης:
Αδελφός του Νίκου Μηλιάδη και σημαντικός πρωταγωνιστής της οπερέτας. Στη διάρκεια μιας παράστασης πληροφορήθηκε το θάνατο του γιού του κι ο κλονισμός που υπέστη τον οδήγησε στην τρέλα κι αργότερα στο θάνατο.

Τάκης Μηλιάδης:
Ο γνωστός ηθοποιός, γιος του Νίκου Μηλιάδη και της Μαρίκας Ανθοπούλου ενεπλάκη σε τροχαίο ατύχημα λίγο έξω από τα Γιάννενα. Οι συνθήκες του ατυχήματος χαρακτηρίστηκαν περίεργες, καθώς ο ηθοποιός είχε υποστεί σοβαρότατα τραύματα που δεν μπορούσαν να δικαιολογηθούν από το επιπόλαιο σχετικά τροχαίο. Πέθανε δύο ημέρες αργότερα στο νοσοκομείο.
 
Ξερατε οτι....;

Καποιες ελληνικες ταινιες αλλαξαν τιτλο την τελευταια στιγμη; Παρακατω θα δουμε ποιες ταινιες ηταν αυτες και ποιος η ποιοι ο αρχικος τους τιτλος.

Λατερνα φτωχεια και φιλοτιμο / Δυο υπεροχοι αλητες.
Σαντα Τσικιτα / Ο Φωτης Φαγκρης και η Τσικιτα Λοπεζ.
Πρωτευουσιανικες περιπετειες / Κερκυραιικοι ποθοι.
Η Λιζα και η αλλη / Ο μπαμπας μου, η κορη του κι εγω.
Η Αλικη στο Ναυτικο / Αλικη / Ενα κοριτσι του καιρου μας.
Τζενη - Τζενη / Χρυσο μου, χρυσο μου.
Ο στριγγλος που εγινε αρνακι / Καπετανιε χαμογελα.
Καλως ηρθε το δολαριο / Τον αρτον ημων τον επιουσιον.
Αναμεσα σε δυο γυναικες / Μονομαχια.
Τα δυο ποδια σε ενα παπουτσι / Η Μαρω τα καταφερε.
 
Απο ότι θυμάμαι άλλαξε κι "Η δασκαλα με τα ξανθά μαλλιά". Ο αρχικός τίτλος ήταν "Η δασκαλα με τα χρυσά μαλλιά". Είχαν τυπωθεί κι αφίσες. Παρενέβησαν όμως οι κληρονόμοι του Στρατή Μυριβήλη γιατί ο τίτλος παρέπεμπε στο μυθιστόρημα "Η δασκαλα με τα χρυσά μάτια". Έτσι άλλαξε σε "Η δασκαλα με τα ξανθά μαλλια".
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ξέρατε ότι...

Ο Αριστείδης Φουκς έγινε διευθυντής φωτογραφίας λόγω... λογοκρισίας;

Ο Φουκς δούλευε στο Φίνο ως απλός φωτογράφος και τεχνικός, έκανε και κάποιες περατζαδες ως ηθοποιός ώσπου το 1947 ο Φινος γυρίζει την Τελευταία Αποστολή του Τσιφόρου.
Είχαν ολοκληρωθεί τα γυρίσματα όταν η Επιτροπή Ελέγχου της λογοκρισίας κάλεσε το Φίνο και του είπε πως δεν ήταν δυνατόν να κυκλοφορήσει η ταινία με αυτό το σενάριο.
Το σενάριο έλεγε πως η Μιράντα Μυράτ, σύζυγος του αξιωματικού Διαμαντοπουλου, τα φτιάχνει μ ένα γερμανό αξιωματικό και προδίδει τον άντρα της στους κατακτητές.
Ή Επιτροπή έκρινε πως καμία γυναίκα αξιωματικού δε θα μπορούσε να φερθεί με αυτόν τον τρόπο κι έτσι ζητήθηκε να αλλάξουν την εθνικότητα της Μυράτ. Αφού παιξανε για λίγο την κολοκυθιά αποφασίσανε να την κάνουν Ουγγαρεζα.
Ο διευθυντής φωτογραφίας όμως, ο Ζοζέφ Χεπ, ήτανε Ούγγρος και δεν του άρεσε η αλλαγή. Έτσι τα βρόντηξε κι έφυγε. Κλήθηκε τότε από τον πάγκο να τον αντικαταστήσει ο Φουκς ως διευθυντής ( που είχε κι ένα ρολακι στην ταινία) κι αν και νεοτατος τα κατάφερε θαυμάσια κι έτσι πήρε το βάπτισμα του πυρός για τη μεγάλη του καριέρα.

* Την ιστορία διηγείται σπαρταριστα ο Γιώργος Λαζαρίδης, που εργαζόταν ως βοηθός σκηνοθέτη στην ταινία που όμως κι αυτός αντικαταστάθηκε από το φίλο του Φίλιππο Φυλακτό επειδή έφυγε φαντάρος.
 
O Φαιδων με την Αλικη,αστροπελεκι μου ρθε τώρα! Όσο για την Λασκαρη , όλοι μα όλοι μαγευτηκανε από την ομορφιά της μέχρι και ο Σπυρος Φωκας την είπε κοριτσαρο αλλά δύσκολα την πλησίαζαν να της το πουν, γιατί έτσι; Φοβόντουσαν την χυλοπιτα που ίσως θα τους έδινε σαν πολύ όμορφη γυναίκα.
Δεν φοβοντουσαν τη χυλοπιτα επειδη ηταν ωραια, γιατι οι αντρες που παντρευτηκε ηταν ομορφοι? Κανενας τους.Η ιδια σε συνεντευξη της παλια ειχε πει οτι δεν ταιριαζε με κανεναν συμπρωταγωνιστη της εκτος ταινιων.Σε ερωτηση που της ειχαν κανει τι προσεχει σε εναν αντρα, ειχε πει τα χερια του!
 
Ξερατε οτι....;

Συνηθως λεγεται λαθος ο τιτλος της γνωστης ταινιας του Γιωργου Τζαβελα με τον Αντωνακη και την Ελενιτσα;
Η ταινια ονομαζεται Η γυνη να φοβηται τον ανδρα και οχι Η ΔΕ γυνη να φοβηται τον ανδρα, οπως εσφαλμενα αναφερεται.
 
Τι κοινό έχει ή ταπεινή αριαδνη της ρετρό με τον μεγάλο Δημητρη Χορν; Εε; Ο Χορν μισούσε την φέτα και γω το ίδιο, έκανε εμετό στην θέα της, me too.
 
Τι κοινό έχει ή ταπεινή αριαδνη της ρετρό με τον μεγάλο Δημητρη Χορν; Εε; Ο Χορν μισούσε την φέτα και γω το ίδιο, έκανε εμετό στην θέα της, me too.
Κι μάλιστα ειχε περιγράψει κι ένα περιστατικό με την φέτα κι τον Παλαμά. ;)

"Ο Παλαμάς ήταν φίλος με τον πατέρα μου κι επισκεπτόταν το σπίτι μας. Μικρός εγώ τότε, τον έβλεπα σαν Θεό! Ε! δεν ήταν κι λιγο αυτό, ο μεγάλος Παλαμάς αυτός ο θρύλος, να έρχεται σπίτι μας! Το περηφανευόμουν στους φίλους μου.
Κι μια μέρα, τον συναντάω στην αγορά κι τον βλέπω να μπαίνει στο μπακάλικο, κι να λέει στο μπακάλη: "φέτα έχετε; φέτα!". Εγώ εν τω μεταξύ την απεχθάνομαι την φέτα, δεν έχω φάει ποτέ μου. "Μάλιστα κύριε Παλαμά" του λέει ο μπακάλης, "εξαιρετική! θέλετε να δοκιμάσετε;". Κι τον βλεπω, βάζει το δάχτυλο του μέσα στο βαρέλι με τη φετα, το γλύφει κι λέει: "Καλή είναι! Βάλε μου 100 δράμια!".
Πάει! Αυτό ήταν! Κατέρρευσε μέσα μου! Δεν μπορουσα να το χωνέψω οτι ο Παλαμάς έτρωγε τη φέτα!
 
Κι μάλιστα ειχε περιγράψει κι ένα περιστατικό με την φέτα κι τον Παλαμά. ;)

"Ο Παλαμάς ήταν φίλος με τον πατέρα μου κι επισκεπτόταν το σπίτι μας. Μικρός εγώ τότε, τον έβλεπα σαν Θεό! Ε! δεν ήταν κι λιγο αυτό, ο μεγάλος Παλαμάς αυτός ο θρύλος, να έρχεται σπίτι μας! Το περηφανευόμουν στους φίλους μου.
Κι μια μέρα, τον συναντάω στην αγορά κι τον βλέπω να μπαίνει στο μπακάλικο, κι να λέει στο μπακάλη: "φέτα έχετε; φέτα!". Εγώ εν τω μεταξύ την απεχθάνομαι την φέτα, δεν έχω φάει ποτέ μου. "Μάλιστα κύριε Παλαμά" του λέει ο μπακάλης, "εξαιρετική! θέλετε να δοκιμάσετε;". Κι τον βλεπω, βάζει το δάχτυλο του μέσα στο βαρέλι με τη φετα, το γλύφει κι λέει: "Καλή είναι! Βάλε μου 100 δράμια!".
Πάει! Αυτό ήταν! Κατέρρευσε μέσα μου! Δεν μπορουσα να το χωνέψω οτι ο Παλαμάς έτρωγε τη φέτα!
Oυτε εγώ μπορώ να φανταστώ ανθρώπους να τρώνε φέτα, είναι βασανιστικά τρώει ο πατέρας μου δυστυχως και υποφέρω! Τον έχω εξορίσει δεν τρώει στο τραπέζι! Εύγε στον Χορν μαζί θα τρωγαμε άνετα στο ίδιο τραπέζι χα χα.
 
Oυτε εγώ μπορώ να φανταστώ ανθρώπους να τρώνε φέτα, είναι βασανιστικά τρώει ο πατέρας μου δυστυχως και υποφέρω! Τον έχω εξορίσει δεν τρώει στο τραπέζι! Εύγε στον Χορν μαζί θα τρωγαμε άνετα στο ίδιο τραπέζι χα χα.
Δεν την είχε πάθει μόνο από τον Παλαμά! Είχε πει κι για έναν άλλο ποιητή, μεγάλο όνομα κι αυτός, χωρίς όμως να τον κατονομάζει:
"Δεν πρόκειται να σας πω για ποιον, ήταν ένας ποιητής, σπουδαίο όνομα, που μου άρεσαν πάρα πολύ τα ποιηματά του τα είχα ερωτευθεί! Ε! οταν τον γνώρισα απο κοντά κι είδα να τρώει φέτα κι να κάνει κι μπάνιο στη θάλασσα με το σώβρακο, έχασα πάσα ιδέα! Πάσα ιδέα! Κι ότι έτρωγε φέτα κι ότι κολυμπούσε με το σώβρακο!".
 
Για τις κολυμβητικές ενδυματολογικές επιλογές των ποιητών δεν θα πω τίποτε, αλλά για τη φέτα συντάσσομαι απόλυτα μαζί τους και διαφωνώ με τον Χορν. Για μένα η φέτα είναι βασική διατροφική ομάδα χωρίς την οποία δεν ζω.
 
Για τις κολυμβητικές ενδυματολογικές επιλογές των ποιητών δεν θα πω τίποτε, αλλά για τη φέτα συντάσσομαι απόλυτα μαζί τους και διαφωνώ με τον Χορν. Για μένα η φέτα είναι βασική διατροφική ομάδα χωρίς την οποία δεν ζω.
Ωιμε!!!! :shocked: :wacko::unsure: είχε δίκιο ο Χορν με το σωβρακο! Διπλό ωιμε
 
Δεν την είχε πάθει μόνο από τον Παλαμά! Είχε πει κι για έναν άλλο ποιητή, μεγάλο όνομα κι αυτός, χωρίς όμως να τον κατονομάζει:
"Δεν πρόκειται να σας πω για ποιον, ήταν ένας ποιητής, σπουδαίο όνομα, που μου άρεσαν πάρα πολύ τα ποιηματά του τα είχα ερωτευθεί! Ε! οταν τον γνώρισα απο κοντά κι είδα να τρώει φέτα κι να κάνει κι μπάνιο στη θάλασσα με το σώβρακο, έχασα πάσα ιδέα! Πάσα ιδέα! Κι ότι έτρωγε φέτα κι ότι κολυμπούσε με το σώβρακο!".
Mε τον Οδυσσεας Ελυτη ήταν πολύ φίλος ο Χορν και συντρωγανε μαζι οπότε σίγουρα δεν είναι ο ποιητής της παραλίας.
 
Κι εγω εχω κακη σχεση με τη φετα, οχι ομως πως αντιπαθω οσους την τρωνε!
Σχεδον παντα ειναι υπερβολικα αρμυρη και με απαισια οσμη. Η μονη περιπτωση που τρωω φετα ειναι οταν εχω λαδερο φαγητο (αρακας, φασολακια, κ.λ.π.) και τοτε βαζω πανω της μπολικο ελαιολαδο που κοβει καπως και το πολυ αλατι και την οσμη.
Και η αληθεια ειναι οτι με τετοιου ειδους φαγητα η φετα πηγαινει αφανταστα.
 
Πίσω
Μπλουζα