Οικογενειακός θησαυρός

bambinella 100 είπε:
Aδικο εχω που τη λεω θεα;
69.jpg
Καποτε ναι ηταν ωραια, σημερα με τιποτα δεν την λες, δυστυχως πληρης αλλοιωση χαρακτηριστικων και γιαυτο δεν ευθυνεται μονο το περασμα του χρονου φταινε και οι ανθρωποι!
 
Δε μιλαω για τωρα που η Ζωη αλλαξε τοσο. Ηταν κουκλα στα νιατα της και ευτυχως διατηρει ακομα το καλοφτιαγμενο κορμι της.
 
Δημήτρης Σκορπιός είπε:
1943????!!!Mεσα στην κοτοχη??ειχε καποιος χρηματα να αγορασει περιοδικο??? :precry:

vanessa είπε:
Καποτε ναι ηταν ωραια, σημερα με τιποτα δεν την λες, δυστυχως πληρης αλλοιωση χαρακτηριστικων και γιαυτο δεν ευθυνεται μονο το περασμα του χρονου φταινε και οι ανθρωποι!
Αυτο που με "χαλαει" πολυ στην σημερινη Ζωη ειναι το κοντο μαλλι,που της αφαιρει πολυ απο θηλυκοτητα και ομορφια...
 
angel_grig είπε:
1943????!!!Mεσα στην κοτοχη??ειχε καποιος χρηματα να αγορασει περιοδικο??? :precry:


Αυτο που με "χαλαει" πολυ στην σημερινη Ζωη ειναι το κοντο μαλλι,που της αφαιρει πολυ απο θηλυκοτητα και ομορφια...
Ναι εντύπωση μου εκανε και μένα...ελάχιστοι πολιτες σίγουρα...
 
angel_grig και Δημήτρης Σκορπιός είπε:
1943????!!!Mεσα στην κοτοχη??ειχε καποιος χρηματα να αγορασει περιοδικο???Ναι εντύπωση μου εκανε και μένα...ελάχιστοι πολιτες σίγουρα...
Η ζωή δεν είχε σταματήσει επί Κατοχής και συνέχιζε τους καθημερινούς της ρυθμούς όσο ήταν δυνατό. Και χρήματα υπήρχαν και περιοδικά κυκλοφορούσαν και στο θέατρο πήγαιναν οι άνθρωποι. Και παντρεύονταν και διασκέδαζαν και έκαναν παιδιά. Και δεν ήταν όλοι ή δοσίλογοι και μαυραγορίτες ή αντάρτες στα βουνά.
 
elephadas είπε:
Η ζωή δεν είχε σταματήσει επί Κατοχής και συνέχιζε τους καθημερινούς της ρυθμούς όσο ήταν δυνατό. Και χρήματα υπήρχαν και περιοδικά κυκλοφορούσαν και στο θέατρο πήγαιναν οι άνθρωποι. Και παντρεύονταν και διασκέδαζαν και έκαναν παιδιά. Και δεν ήταν όλοι ή δοσίλογοι και μαυραγορίτες ή αντάρτες στα βουνά.
Πολύ σωστά! Και όσο και αν ακούγεται κάπως παράξενο, οι κινηματογράφοι και τα θέατρα είχαν πολύ πέραση...
 
angel_grig είπε:
1943????!!!Mεσα στην κοτοχη??ειχε καποιος χρηματα να αγορασει περιοδικο??? :precry:
Λεφτα υπηρχαν. Φαι δεν υπηρχε. Οποτε διαβαζες το περιοδικακι σου για να περασει η ωρα και να ξεχασεις για λιγο την λιγουρα.
 
elephadas είπε:
Η ζωή δεν είχε σταματήσει επί Κατοχής και συνέχιζε τους καθημερινούς της ρυθμούς όσο ήταν δυνατό. Και χρήματα υπήρχαν και περιοδικά κυκλοφορούσαν και στο θέατρο πήγαιναν οι άνθρωποι. Και παντρεύονταν και διασκέδαζαν και έκαναν παιδιά. Και δεν ήταν όλοι ή δοσίλογοι και μαυραγορίτες ή αντάρτες στα βουνά.
H εικόνα που εχω εγώ ειναι διαφορετική,βασιζόμενη στις αφηγήσεις του πατέρα μου (που δεν ζει πια),που περιμενε με το ντενεκάκι στο συσσίτιο(μιλάω για την Αθήνα βέβαια...)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα τρόφιμα στις μεγάλες πόλεις ήταν δυσεύρετα και πανάκριβα (αν και η έλλειψη τροφίμων ήταν κυμαινόμενη και εντονότερη σε ορισμένες περιόδους οπότε και υπήρχαν πολλοί θάνατοι από πείνα). Αλλά το κράτος συνέχιζε να δουλεύει (με τις κατοχικές κυβερνήσεις), οι υπάλληλοι να πηγαίνουν στις δουλειές τους, οι δημοσιογράφοι να γράφουν, οι ηθοποιοί να παίζουν, δάσκαλοι και καθηγητές να διδάσκουν, τραίνα και αυτοκίνητα να κυκλοφορούν. Τι, σταμάτησαν όλοι οι έλληνες τότε να δουλεύουν? Και όλοι αυτοί πληρώνονταν, και ξόδευαν τα λεφτά τους και όχι μόνο σε φαγητό. Δυσκολίες φυσικά υπήρχαν, και ελλείψεις σε πολλά πράγματα, όχι μόνο τρόφιμα, αλλά η ζωή συνεχιζόταν. Δεν υπέφεραν όλοι, άλλωστε. Οι συνεργάτες των Κατοχικών αρχών, οι μαυραγορίτες και άλλα τέτοια εκλεκτά μπουμπούκια μια χαρά περνούσαν (πολλές κατοπινές περιουσίες δημιουργήθηκαν τότε)... και δυστυχώς ήταν περισσότεροι απ' όσο μας αρέσει να πιστεύουμε.

Η μητέρα μου στην Αθήνα πείνασε. Ο πατέρας μου είχε γυρίσει στο χωριό του αν θυμάμαι καλά αυτά που μου είχε διηγηθεί, κι έτσι τουλάχιστον είχε να φάει αφού είχαν κάποια χωράφια και καλλιεργούσαν και κήπους. Γενικά η επαρχία υπέφερε λιγότερο από έλλειψη τροφίμων από τις μεγάλες πόλεις. Λογικό, άλλωστε.
 
Απαραδεκτο το εξωφυλλο για την Καρεζη και την ασθενεια της ενώ η ιδια ηταν εν ζωη... θα επρεπε να ειχε απαγορευτεί τοτε
 
Oι δυο τελευταιες φωτογραφιες με Καραγιαννη και Λασκαρη ειναι στιγμιοτυπα απο την ιδια ταινια: Οι θαλασσιες οι χαντρες.
 
Πίσω
Μπλουζα