Οι Πανθέοι (1977 ΕΡΤ)

Αριάδνη συγκρατήσου! :) Είδα το τρίτο επεισόδιο χτές της Μάγισσας πολύ καλό κι αυτό, με αρκετές πιπεράτες στιγμές σεξ και γυμνού! Στην πάνω φωτό είναι ο ηθοποιός Αναστάσης Ροϊλος που υποδύεται τον Αντρέι Σιντόροφ απόστρατο αξιωματικό του Τσαρικού στρατού που μυήθηκε στη Φιλική Εταιρεία. Μόνο που αυτό που δεν λένε οι συντελεστές της σειράς, αλλά ουσιαστικά φωτογραφίζεται μέσα από την ιστορία του, είναι ότι πρόκεται για τον μεγάλο αρχιστράτηγο και ηγετική μορφή της Φιλικής Εταιρείας, Δημήτριο Υψηλάντη! Ίσως δεν θέλουνε να το ταιριάξουνε απόλυτα και να τον ταυτίσουν με τον Υψηλάντη για τις σεναριακές ανάγκες, καθώς θα προχωρά η σειρά στη διελεύκανση του φόνου και του μυστηρίου.
Μα το λέει ο Αθανασιάδης τα πάντα πάνω του ήταν φτιαγμένα για να προκαλουν τον πόθο
Ας πούνε και τα κορίτσια
 
Μα το λέει ο Αθανασιάδης τα πάντα πάνω του ήταν φτιαγμένα για να προκαλουν τον πόθο

Ας πούνε και τα κορίτσια

Το εξεταζουμε λαθος. Αντι να θυμωνουμε, καμαρωνουμε την ομορφια του νεαρου.
Να θυμισω πως η εν λογω σειρα με το γυμνο, τις βωμολοχιες, και τις πιπερατες σκηνες σεξ προβαλλεται 9 η ωρα το βραδυ με σημανση Καταλληλο για ανω των 12 ετων. Δηλαδη συμφωνα με το καναλι, το να παρακολουθει τσοντα ενα παιδι 13 ετων δεν αποτελει προβλημα.
Και αν θεωρητικα μαζεψουμε το 13χρονο και του απαγορευσουμε να παρακολουθησει τη σειρα, δεν τρεχει τιποτα αν ολα αυτα τα αισχη που δειχνει αυτη η σειρα τα παρακολουθησουμε εμεις οι μεγαλοι παρεα με τον πατερα μας, τη μανα μας και τα αδελφια μας.
Εχετε βρεθει ποτε σε τετοια θεση; Και αν ναι, πως νιωσατε; Ανετα;
Προσωπικα θυμωνω παρα πολυ οταν παω να ανοιξω τηλεοραση νωρις το βραδυ και πεφτω πανω σε τετοια πραγματα χωρις να με ρωτησουν. Να βλεπω σεξ, θελω - δε θελω και να ακουω βρωμολογα.
Αν ειναι ΕΤΣΙ η σημερινη τηλεοραση, χαιρομαι παρα πολυ που εδω και χρονια την εκλεισα για παντα.
 
Το εξεταζουμε λαθος. Αντι να θυμωνουμε, καμαρωνουμε την ομορφια του νεαρου.
Να θυμισω πως η εν λογω σειρα με το γυμνο, τις βωμολοχιες, και τις πιπερατες σκηνες σεξ προβαλλεται 9 η ωρα το βραδυ με σημανση Καταλληλο για ανω των 12 ετων. Δηλαδη συμφωνα με το καναλι, το να παρακολουθει τσοντα ενα παιδι 13 ετων δεν αποτελει προβλημα.
Και αν θεωρητικα μαζεψουμε το 13χρονο και του απαγορευσουμε να παρακολουθησει τη σειρα, δεν τρεχει τιποτα αν ολα αυτα τα αισχη που δειχνει αυτη η σειρα τα παρακολουθησουμε εμεις οι μεγαλοι παρεα με τον πατερα μας, τη μανα μας και τα αδελφια μας.
Εχετε βρεθει ποτε σε τετοια θεση; Και αν ναι, πως νιωσατε; Ανετα;
Προσωπικα θυμωνω παρα πολυ οταν παω να ανοιξω τηλεοραση νωρις το βραδυ και πεφτω πανω σε τετοια πραγματα χωρις να με ρωτησουν. Να βλεπω σεξ, θελω - δε θελω και να ακουω βρωμολογα.
Αν ειναι ΕΤΣΙ η σημερινη τηλεοραση, χαιρομαι παρα πολυ που εδω και χρονια την εκλεισα για παντα.
Έχεις δίκιο, αλλά η σημερινή ελληνική τηλεόραση εδώ και πολλά χρόνια προβάλλει ημίγυμνες κοπέλες σε αλλοφροσύνη από τα πρωινάδικα μέχρι το μεσημέρι και εννοώ για τα ιδιωτικά κανάλια, γιατί από εκεί ξεκίνησε η κατρακύλα από το 1989 που δημιουργήθηκαν. Για να μην πώ στο δρόμο όλη η κοινωνία μας έχει ένα απέραντο μπ..... να βλέπεις μικρά κορίτσια, στην Αθήνα, 12χρονα με τις κοιλιές και τα στήθη έξω ημίγυμνα μέρα μεσημέρι φόρα παρτίδα. Στην ηλικία μου τότε ούτε κατά διάνοια δεν υπήρχαν αυτά. Για να ξαναγυρίσω όμως στην τηλεόραση αυτό ήτανε αποτέλεσμα της ανώμαλης συγκυβέρνησης Τζανεττάκη τον Ιούνιο του 1989 μεταξύ ΝΔ και Αριστεράς Ενιαίου τότε Συνασπισμού που έφεραν το νόμο και ψήφισαν όλοι υπέρ και το ΠΑΣΟΚ με φωτεινή εξαίρεση την τότε ΔΗΑΝΑ και τον αείμνηστο Πρόεδρό της και πρώην Πρόεδρο της Δημοκρατίας Κωστή Στεφανόπουλο που στο λόγο που είχε βγάλει είχε ταχθεί αναφανδόν κατά της δημιουργίας ιδιωτικής τηλεόρασης στην Ελλάδα και ότι θα το μετανιώσουμε οικτρά. Ποιος τος άκουγε τότε. Έδωσε κάποια καλά δείγματα γραφής τότε στο ξεκίνημα κυρίως το Mega και λιγότερο ο ΑΝΤ1 με κάποιες αξιόλογες, ποιοτικές και εμβληματικές σειρές (τις ξέρουμε όλοι να μην τις αναφέρω ξανά) και από το 1995 και μετά σταδιακά το απόλυτο χάος!
Τώρα αυτό με τις σκηνές βίας, σέξ και τις βωμολοχίες στη Μάγισσα έχω εκφρασθεί παραπάνω και δεν θα το ξανακάνω. Σε αυτό που είπες αν έχει τύχει να παρακολουθήσω σκηνές ερωτικές με τους γονείς μου ναι έχει τύχει σε μια πολύ καλή σειρά που άφησε ιστορία το Βαμμένα Κόκκινα Μάλλια με τον Γιώργο Νινιό και την Καραφυολλιά Καραμπέτη. Το βλέπαμε τότε το 1993 ήμουνα μαθητής Γυμνασίου και το βλέπαμε όλοι στην οικογένεια το βράδυ το συγκεκριμένο σίριαλ. Δεν ένιωθα κάπως άβολα, αλλά θυμάμαι τη μάνα μου να μου λέει σε κάτι ροζ σκηνές ''κλείσε τα μάτια σου τώρα'' αχαχαχα. Επίσης θυμάμαι λίγο πιο πριν στην αρχή της ιδιωτικής τηλεόρασης κάπου στο 1990-91 να κατεβαίνω στο σαλόνι κρυφά κατά τις 12 τα μεσάνυχτα για να ανοίξω την τηλεόραση και να βάλω στα κλεφτά το Γερμανικό RTL (τότε στην αρχή της ιδιωτικής υπήρχανε ελεύθερα δορυφορικά κανάλια που πιανόντουσαν από την επίγεια κεραία) για να δώ λίγες σκηνές από το πιπεράτο τότε στρίπ σόου του Tutti Frutti που άφησε ιστορία! Εννοείται στο αθόρυβο και για λίγο, γιατί άμα σηκώνονταν η μάνα μου και με έπιανε θα γίνονταν της Κορέας!
Παρεπιπτόντως την υπέροχη αυτή σειρά το Βαμμένα Κόκκινα Μαλλιά δεν το έχω ξαναδεί από τότε δεν θυμάμαι πολλά και πρέπει οπωσδήποτε να την ξαναδώ!
Πάντως τέτοια ώρα που προβάλλεται η Μάγισσα είναι πολύ νωρίς για τέτοιες σκηνές. Για αυτό εγώ τη βλέπω μόνος μου μετά τις 11 το βράδυ. Εγώ θυμάμαι παλιά στις 21.00 ξεκινούσε το Δελτίο Ειδήσεων της ΕΡΤ και στις 20.30 των ιδιωτικών. Τώρα ξεκινάνει τις18.45 μην χάσουν την παραπληφόρηση και την προπαγάνδα. Την έχω κλείσει την τηλεόραση πάρα πολλά χρόνια. Βλέπω από θέλω και την ώρα που θέλω εγώ στον υπολογιστή ή όταν βάζω το παλιό βίντεο να γράψει κάτι που με ενδιαφέρει συνήθως από το σταρ και το οπεν κάποια παλιά καλά φίλμ, ώστε όταν τη δώ στο βίντεο να προσπεράσω τις διαφημίσεις που μου με εκνευρίζουν αφάνταστα. Πρωιναδίκα, μεσημεριανάδικα, ριάλιτι και ειδήσεις εννοείται πώς τα έχω κόψει.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Το εξεταζουμε λαθος. Αντι να θυμωνουμε, καμαρωνουμε την ομορφια του νεαρου.
Να θυμισω πως η εν λογω σειρα με το γυμνο, τις βωμολοχιες, και τις πιπερατες σκηνες σεξ προβαλλεται 9 η ωρα το βραδυ με σημανση Καταλληλο για ανω των 12 ετων. Δηλαδη συμφωνα με το καναλι, το να παρακολουθει τσοντα ενα παιδι 13 ετων δεν αποτελει προβλημα.
Και αν θεωρητικα μαζεψουμε το 13χρονο και του απαγορευσουμε να παρακολουθησει τη σειρα, δεν τρεχει τιποτα αν ολα αυτα τα αισχη που δειχνει αυτη η σειρα τα παρακολουθησουμε εμεις οι μεγαλοι παρεα με τον πατερα μας, τη μανα μας και τα αδελφια μας.
Εχετε βρεθει ποτε σε τετοια θεση; Και αν ναι, πως νιωσατε; Ανετα;
Προσωπικα θυμωνω παρα πολυ οταν παω να ανοιξω τηλεοραση νωρις το βραδυ και πεφτω πανω σε τετοια πραγματα χωρις να με ρωτησουν. Να βλεπω σεξ, θελω - δε θελω και να ακουω βρωμολογα.
Αν ειναι ΕΤΣΙ η σημερινη τηλεοραση, χαιρομαι παρα πολυ που εδω και χρονια την εκλεισα για παντα.
Bambi ναι πιο πανω το είπα δεν είναι για 13 ετων η σειρά ούτε για εννιά το βραδυ. Κακως που δεν βαλαν σημανση ανω των 16 και να την βαλουν πιο αργα. Είναι πολύ χειρότερη η ξένη τηλεοραση με σκηνές βιας και σεξ που και να με πλήρωναν δεν θα τις εβλεπα, αναγκαστικά τις βλέπω γιατί η σειρά στο σύνολο είναι πολύ καλή, μερικές φορές δεν θα την δω και καθόλου. Τώρα εδώ η συγκεκριμένη σκηνή είναι πιο καλλιτεχνικη( θυμάμαι ανάλογη σκηνή με τον Κέβιν Κονστερ στο ρόμπεν των δασων το 91') ε τι φταίμε και μεις που είναι ο άτιμος σαν αρχαίο άγαλμα εγώ είπα θα τα δούμε αυτά από τον Κιτσο:icon_lol:που να ξερα πως θα μας αναστατώσει ο Ρώσος.
 
[
Bambi ναι πιο πανω το είπα δεν είναι για 13 ετων η σειρά ούτε για εννιά το βραδυ. Κακως που δεν βαλαν σημανση ανω των 16 και να την βαλουν πιο αργα. Είναι πολύ χειρότερη η ξένη τηλεοραση με σκηνές βιας και σεξ που και να με πλήρωναν δεν θα τις εβλεπα, αναγκαστικά τις βλέπω γιατί η σειρά στο σύνολο είναι πολύ καλή, μερικές φορές δεν θα την δω και καθόλου. Τώρα εδώ η συγκεκριμένη σκηνή είναι πιο καλλιτεχνικη( θυμάμαι ανάλογη σκηνή με τον Κέβιν Κονστερ στο ρόμπεν των δασων το 91') ε τι φταίμε και μεις που είναι ο άτιμος σαν αρχαίο άγαλμα εγώ είπα θα τα δούμε αυτά από τον Κιτσο:icon_lol:που να ξερα πως θα μας αναστατώσει ο Ρώσος.
Αστα αυτά. Εγώ σου εξηγώ ότι Αναστάσης Ροϊλος που υποδύεται τον Ρώσο απόστρατο αξιωματικό Αντρέι Σιντόροφ είναι ουσιαστικά ο Δημήτριος Υψηλάντης και συ γράφεις για πόθο! Επειδή αμάρτησες προς τιμωρία σου θα πείς τρείς φορές το Πάτερ Ημών! :)
 
[
Αστα αυτά. Εγώ σου εξηγώ ότι Αναστάσης Ροϊλος που υποδύεται τον Ρώσο απόστρατο αξιωματικό Αντρέι Σιντόροφ είναι ουσιαστικά ο Δημήτριος Υψηλάντης και συ γράφεις για πόθο! Επειδή αμάρτησες προς τιμωρία σου θα πείς τρείς φορές το Πάτερ Ημών! :)
Αμάρτησα, συγχωρεμένη να μαι . Από αλλού το περίμενα από αλλού με βρήκε...
 
παιδιά σήμανση άνω των 16 έχει η σειρά όχι των 12!

Η ΜΑΓΙΣΣΑ – ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ 04 - Η ΜΑΓΙΣΣΑ.mp4_snapshot_00.58.09_[2023.09.29_15.40.03].jpg
 
Το σίγουρο ότι πρέπει να απαγορευτεί η σειρά για την Αριάδνη για ευνόητους λόγους! :)
 
@tonytony Α, δεν ξερω. Στο προγραμμα του ΑΝΤ1 για σημερα Παρασκευη Ανω των 12 γραφει και απο εδω το ειδα κι εγω:

 
@tonytony Α, δεν ξερω. Στο προγραμμα του ΑΝΤ1 για σημερα Παρασκευη Ανω των 12 γραφει και απο εδω το ειδα κι εγω:

Απαράδεκτο μπαμπι δεν είναι για παιδια( ενταξει τον 17 αρη δεν μπορεις να του πεις τι θα δει), η σειρά πάντως είναι γκοθικ, μυστηρίου και είναι πολύ διαφορετική από ότι έχουμε δει εξου και η επιτυχία της ενώ οι πανθεοι είναι τελείως κλασσική σειρά.
 
Έχει αλλάξει πολύ η τηλεόραση απ' το 1992 και μετά. Επειδή έτυχε να δω από περιέργεια το πρώτο επεισόδιο της Μάγισσας (λόγω αυτών που άκουγα) πιστεύω πριν 30 χρόνια ήταν πιο τολμηρές οι σειρές. Βαμμένα κόκκινα μαλλιά (με τις τολμηρές ερωτικές σκηνές πρωτοφανείς για την ελληνική τηλεόραση) , Ανατομία ενός εγκλήματος (σειρά εξαιρετική αλλά μας έπιασε απροετοίμαστους με τις πολύ σκληρές σκηνές φόνων), Τμήμα Ηθών (και αυτό αρκετά προχωρημένο για εκείνη την χρονιά με τις πολλές σκηνές γυμνού) ή η Αναστασία την επόμενη χρονιά. Η Μάγισσα που το είδα,μου φάνηκε πολύ συντηρητική σε σχέση με εκείνα τα σήριαλ του μακρινού πλέον 1992. Σίγουρα βέβαια δεν ενδείκνυται για ανήλικους έστω από 16 και άνω νομίζω θα ήταν η σωστή σήμανση.
Θυμάμαι πως πριν το 1992 και τα ιδιωτικά κανάλια, αν ένα σήριαλ έδειχνε έστω και την παραμικρή υπόνοια ερωτισμού,την επόμενη μέρα γινόταν χαμός στις εφημερίδες και τηλεπεριοδικά. Δεν θα ξεχάσω όταν η ΕΤ1 το Μεγάλο Σάββατο του 1988 (νομίζω αυτή η χρονιά ήταν) είχε προβάλει μια τηλεταινία με τίτλο "Η βλαχοπουλα" βασισμένη σε διήγημα του Αλ. Παπαδιαμάντη ,είχε 2-3 σκηνές που ρίχνονταν στη πρωταγωνίστρια ,την επόμενη εβδομάδα έγραφαν "έκαναν τσόντα τον Παπαδιαμάντη στην ΕΡΤ - αισχος!" και άλλα τέτοια παρεμφερή
 
Τελευταία επεξεργασία:
Έχει αλλάξει πολύ η τηλεόραση. Επειδή έτυχε να δω από περιέργεια το πρώτο επεισόδιο της Μάγισσας (λόγω αυτών που άκουγα) πιστεύω πριν 30 χρόνια ήταν πιο τολμηρές οι σειρές. Βαμμένα κόκκινα μαλλιά (με τις τολμηρές ερωτικές σκηνές πρωτοφανείς για την ελληνική τηλεόραση) , Ανατομία ενός εγκλήματος (σειρά εξαιρετική αλλά μας έπιασε απροετοίμαστους με τις πολύ σκληρές σκηνές φόνων), Τμήμα Ηθών (και αυτό αρκετά προχωρημένο για εκείνη την χρονιά με τις πολλές σκηνές γυμνού) ή η Αναστασία την επόμενη χρονιά. Η Μάγισσα που το είδα,μου φάνηκε πολύ συντηρητική σε σχέση με εκείνα τα σήριαλ του μακρινού πλέον 1992. Σίγουρα βέβαια δεν ενδείκνυται για ανήλικους έστω από 16 και άνω νομίζω θα ήταν η σωστή σήμανση.
Σωστός σε όλα! Τα είπα και πιο πάνω για τα Βαμμένα Κόκκινα Μαλλιά που την έβλεπα μαζί με τους γονείς μου, όπως και τις άλλες σειρές που ανέφερες ή το Φάκελο Αμαζών με τη Βερόνικα Αργιέντζη να γδύνεται και να μένει με τα εσώρουχα, η Αναστασία που είπες αυτή και αν κάνει πάταγο εκείνη την εποχή, όλοι μιλούσαν για αυτήν τη σειρά για τις ερωτικές σκηνές, αλλά η σειρά ήτανε πολύ πετυχημένη και προσεγμένη πάντα με την υπογραφή της Μιρέλλας Παπαοικονόμου. Το Τμήμα Ηθών που ανέφερες το ίδιο και πολλές άλλες καλές σειρές που είχανε αρκετές ερωτικές σκηνές ή γυμνό. Επίσης θυμάμαι τη σειρά Τολμηρές Ιστορίες του ΑΝΤ1 που προλόγιζε η Άντζελα Γκερέκου το 1994. Εκεί να δείς γυμνό. Τώρα έχουμε φτάσει σε σημείο να κατηγορούμε τις καλογυρισμένες σειρές αν έχουνε λίγο γυμνό ή ερωτικές σκηνές και από την άλλη σερβίρεται απλόχερα στους τηλεθεατές από το πρωί μέχρι το μεσημέρι ημίγυμνες παρουσιάστριες με τα μπούτια και τα στήθη έξω σε εκπομπές υποκουλτούρας. Για να μην αναφερθώ στα χυδαία ριάλιτι σόου.
 
Σωστός σε όλα! Τα είπα και πιο πάνω για τα Βαμμένα Κόκκινα Μαλλιά που την έβλεπα μαζί με τους γονείς μου, όπως και τις άλλες σειρές που ανέφερες ή το Φάκελο Αμαζών με τη Βερόνικα Αργιέντζη να γδύνεται και να μένει με τα εσώρουχα, η Αναστασία που είπες αυτή και αν κάνει πάταγο εκείνη την εποχή, όλοι μιλούσαν για αυτήν τη σειρά για τις ερωτικές σκηνές, αλλά η σειρά ήτανε πολύ πετυχημένη και προσεγμένη πάντα με την υπογραφή της Μιρέλλας Παπαοικονόμου. Το Τμήμα Ηθών που ανέφερες το ίδιο και πολλές άλλες καλές σειρές που είχανε αρκετές ερωτικές σκηνές ή γυμνό. Επίσης θυμάμαι τη σειρά Τολμηρές Ιστορίες του ΑΝΤ1 που προλόγιζε η Άντζελα Γκερέκου το 1994. Εκεί να δείς γυμνό. Τώρα έχουμε φτάσει σε σημείο να κατηγορούμε τις καλογυρισμένες σειρές αν έχουνε λίγο γυμνό ή ερωτικές σκηνές και από την άλλη σερβίρεται απλόχερα στους τηλεθεατές από το πρωί μέχρι το μεσημέρι ημίγυμνες παρουσιάστριες με τα μπούτια και τα στήθη έξω σε εκπομπές υποκουλτούρας. Για να μην αναφερθώ στα χυδαία ριάλιτι σόου.
Πάντως η κοπέλα που κάνει την μάγισσα (η Έλλη Τριγγου) είναι συγκλονιστική στον ρόλο της,αλλά κατά τα άλλα έτσι και έτσι μου φάνηκε το επεισόδιο που είδα. Έχει όμως πολύ καλούς ηθοποιούς μέσα και πιστεύω θα φτιάξει η σειρά κατά πολύ (αν δεν έχει ήδη φτιάξει).
 
Έχει αλλάξει πολύ η τηλεόραση απ' το 1992 και μετά. Επειδή έτυχε να δω από περιέργεια το πρώτο επεισόδιο της Μάγισσας (λόγω αυτών που άκουγα) πιστεύω πριν 30 χρόνια ήταν πιο τολμηρές οι σειρές. Βαμμένα κόκκινα μαλλιά (με τις τολμηρές ερωτικές σκηνές πρωτοφανείς για την ελληνική τηλεόραση) , Ανατομία ενός εγκλήματος (σειρά εξαιρετική αλλά μας έπιασε απροετοίμαστους με τις πολύ σκληρές σκηνές φόνων), Τμήμα Ηθών (και αυτό αρκετά προχωρημένο για εκείνη την χρονιά με τις πολλές σκηνές γυμνού) ή η Αναστασία την επόμενη χρονιά. Η Μάγισσα που το είδα,μου φάνηκε πολύ συντηρητική σε σχέση με εκείνα τα σήριαλ του μακρινού πλέον 1992. Σίγουρα βέβαια δεν ενδείκνυται για ανήλικους έστω από 16 και άνω νομίζω θα ήταν η σωστή σήμανση.
Θυμάμαι πως πριν το 1992 και τα ιδιωτικά κανάλια, αν ένα σήριαλ έδειχνε έστω και την παραμικρή υπόνοια ερωτισμού,την επόμενη μέρα γινόταν χαμός στις εφημερίδες και τηλεπεριοδικά. Δεν θα ξεχάσω όταν η ΕΤ1 το Μεγάλο Σάββατο του 1988 (νομίζω αυτή η χρονιά ήταν) είχε προβάλει μια τηλεταινία με τίτλο "Η βλαχοπουλα" βασισμένη σε διήγημα του Αλ. Παπαδιαμάντη ,είχε 2-3 σκηνές που ρίχνονταν στη πρωταγωνίστρια ,την επόμενη εβδομάδα έγραφαν "έκαναν τσόντα τον Παπαδιαμάντη στην ΕΡΤ - αισχος!" και άλλα τέτοια παρεμφερή
Και ναι και όχι. Η Μάγισσα είναι συνταγή games of thrones και νετφλιξ στην ελληνική του λάιτ εκδοχή αλλά είναι, δεν έχει τα χαρακτηριστικά της κλασσικής ελληνικής σειράς όπως την ξέραμε μεχρι τώρα και ισως αρχισει να κυριαρχη σαν θεματικη τα επόμενα χρόνια εφοσον κανει επιτυχία. Πιο συντηρητική δεν ξέρω γιατι δες το τρέιλερ πχ το προξενιό της ιουλιας . Οι πανθεοι για αυτό έκαναν επιτυχία το 77 γιατί για τότε δήλωναν το απαγορευμένο που σήμερα δεν συγκινει και κανεναν.
 
Σωστός σε όλα! Τα είπα και πιο πάνω για τα Βαμμένα Κόκκινα Μαλλιά που την έβλεπα μαζί με τους γονείς μου, όπως και τις άλλες σειρές που ανέφερες ή το Φάκελο Αμαζών με τη Βερόνικα Αργιέντζη να γδύνεται και να μένει με τα εσώρουχα, η Αναστασία που είπες αυτή και αν κάνει πάταγο εκείνη την εποχή, όλοι μιλούσαν για αυτήν τη σειρά για τις ερωτικές σκηνές, αλλά η σειρά ήτανε πολύ πετυχημένη και προσεγμένη πάντα με την υπογραφή της Μιρέλλας Παπαοικονόμου. Το Τμήμα Ηθών που ανέφερες το ίδιο και πολλές άλλες καλές σειρές που είχανε αρκετές ερωτικές σκηνές ή γυμνό. Επίσης θυμάμαι τη σειρά Τολμηρές Ιστορίες του ΑΝΤ1 που προλόγιζε η Άντζελα Γκερέκου το 1994. Εκεί να δείς γυμνό. Τώρα έχουμε φτάσει σε σημείο να κατηγορούμε τις καλογυρισμένες σειρές αν έχουνε λίγο γυμνό ή ερωτικές σκηνές και από την άλλη σερβίρεται απλόχερα στους τηλεθεατές από το πρωί μέχρι το μεσημέρι ημίγυμνες παρουσιάστριες με τα μπούτια και τα στήθη έξω σε εκπομπές υποκουλτούρας. Για να μην αναφερθώ στα χυδαία ριάλιτι σόου.
Παρεμπιπτόντως οι τολμηρές ιστορίες που ανέφερες μου φαίνονταν λιγότερο τολμηρές σε σκηνές σε σχέση με τα βαμμένα κόκκινα μαλλιά ή ιδέα μου να ήταν . Το Mega είχε μια ίδιας θεματολογίας σειρά εκείνη την χρονιά με τίτλο "έρωτας και πάθος" που είχε πιο τολμηρές σκηνές. Ακόμη και εκείνη η σειρά Χρηματιστές (του Mega πάλι) πόνταρε πιο πολύ σε τέτοιες σκηνές παρά σε κάτι άλλο. Γενικά τότε πέταγαν ερωτικές σκηνές χωρίς μέτρο και ίσως και χωρίς λόγο σε εντελώς ασχετες καταστάσεις.

Και ναι και όχι. Η Μάγισσα είναι συνταγή games of thrones και νετφλιξ στην ελληνική του λάιτ εκδοχή αλλά είναι, δεν έχει τα χαρακτηριστικά της κλασσικής ελληνικής σειράς όπως την ξέραμε μεχρι τώρα και ισως αρχισει να κυριαρχη σαν θεματικη τα επόμενα χρόνια εφοσον κανει επιτυχία. Πιο συντηρητική δεν ξέρω γιατι δες το τρέιλερ πχ το προξενιό της ιουλιας . Οι πανθεοι για αυτό έκαναν επιτυχία το 77 γιατί για τότε δήλωναν το απαγορευμένο που σήμερα δεν συγκινει και κανεναν.
Το Κάνε ότι κοιμάσαι φέτος έγινε πιο τολμηρό σε σχέση με τον περσινό κύκλο (συγκεκριμένα με μια σύντομη σκηνή μεταξύ ανδρών στο τέταρτο επεισόδιο νομίζω) Βέβαια έχει ενδιαφέρον και φέτος.
 
Πάντως η κοπέλα που κάνει την μάγισσα (η Έλλη Τριγγου) είναι συγκλονιστική στον ρόλο της,αλλά κατά τα άλλα έτσι και έτσι μου φάνηκε το επεισόδιο που είδα. Έχει όμως πολύ καλούς ηθοποιούς μέσα και πιστεύω θα φτιάξει η σειρά κατά πολύ (αν δεν έχει ήδη φτιάξει).
Δύσκολα να μου αρέσει μια σειρά σήμερα. Μετά τις Άγριες Μέλισσες, η Μάγισσα αμέσως μου κέντρισε το ενδιαφέρον και την προσήλωση. Δεν χάνω επεισόδιο. Μακάρι να συνεχίσει σε καλό δρόμο μέχρι τέλους.
 
Το Κάνε ότι κοιμάσαι φέτος έγινε πιο τολμηρό σε σχέση με τον περσινό κύκλο (συγκεκριμένα με μια σύντομη σκηνή μεταξύ ανδρών στο τέταρτο επεισόδιο νομίζω) Βέβαια έχει ενδιαφέρον και φέτος.
Πέρσι δεν είχε τέτοια η σειρα ,την νέα σεζόν δεν την είδα. Παιδιά πάμε σε πιο νετφλιξ κατάσταση πια όπως το έτερος εγώ, το κάνε ότι κοιμάσαι, η μαγισσα. Δηλ τα βαμμένα κόκκινα μαλλιά δεν ξέρω αν θα είχαν επιτυχία σήμερα. Γρήγορη πλοκή, μυστήριο και εναλλαγές και σκηνές σεξ βέβαια όχι όμως οι κλασσικές του 90 που βλέπαμε.
 
Παρεμπιπτόντως οι τολμηρές ιστορίες που ανέφερες μου φαίνονταν λιγότερο τολμηρές σε σκηνές σε σχέση με τα βαμμένα κόκκινα μαλλιά ή ιδέα μου να ήταν . Το Mega είχε μια ίδιας θεματολογίας σειρά εκείνη την χρονιά με τίτλο "έρωτας και πάθος" που είχε πιο τολμηρές σκηνές. Ακόμη και εκείνη η σειρά Χρηματιστές (του Mega πάλι) πόνταρε πιο πολύ σε τέτοιες σκηνές παρά σε κάτι άλλο. Γενικά τότε πέταγαν ερωτικές σκηνές χωρίς μέτρο και ίσως και χωρίς λίγο σε εντελώς ασχετες καταστάσεις.
Λοιπόν φίλε μου έχεις δίκιο και σε αυτό για τις Τολμηρές Ιστορίες για αυτό το ανέφερα και μπράβο που ανέφερες (με πρόλαβες ήθελα να το γράψω) και τους Χρηματιστές το 1994 από το Μέγκα, την είχα ξαναδεί τη σειρά σε επανάληψη το 2018 λίγο πριν κλείσει το παλιό Μέγκα είχε παίξει αρκετές σε επανάληψη) έχει πολλές ερωτικές σκηνές μέσα με τη Νάντια Δεληγιάννη κα.
 
Πίσω
Μπλουζα