Οι Πανθέοι (1977 ΕΡΤ)

Λάθος! Ξέρανε πολύ καλά τη συνέχεια της ταινίας, η οποία δεν είχε κάτι άλλο το μεμπτό, καθώς είχε προηγηθεί η προβολή της στο Φεστιβάλ Κινηματογράφου της Θεσσαλονίκης και εκεί προβλήθηκε ευτυχώς ολόκληρη. Άρα η δικαιολογία ότι δεν ήξεραν τι παίζει δεν στέκει.
Τι να σου πω έτσι μου είπαν έτσι λέω, μπορεί να εγιναν τα πράγματα διαφορετικα, νομιζω πως υπηρξαν παραιτησεις την αλλη μερα, υπάρχει θρεντ για το συγκεκριμένο θεμα και είχε πολλές αντιδράσεις.
Ενας ενήλικας άνδρας με μουσια που κάνει ένα μωρό συγκαμενο και η μάνα του του βάζει ταλκ και το θηλάζει ε, είναι too much για δημόσια τηλεόραση του 84' ομολογουμένως, πρέπει αυτά που γράφουμε να μεταφερθούν στο σωστό θρεντ. Μην σκέφτεσαι με όρους 2023 με σοσιαλ, νετφλιξ , πλατφόρμες κτλ.σκεψου με μυαλό 40 χρόνια πριν
 
Γιατί αν το δεις αυτό το πράγμα σήμερα θα σου αρέσει? Είναι δυνατόν να αρέσει αυτό σε κάποιον και να μην αναγουλιάσει σε όλες τις εποχές?
 
Γιατί αν το δεις αυτό το πράγμα σήμερα θα σου αρέσει? Είναι δυνατόν να αρέσει αυτό σε κάποιον και να μην αναγουλιάσει σε όλες τις εποχές?
Πες τα ρε τζελασο και μάλιστα σε ώρα αιχμής την είδαν μικρά παιδιά, εγώ ήμουν νήπιο και να δα δεν θα κατάλαβα.
 
Αφιέρωμα στην αυθεντική έκδοση (με αφορμή την πρόσφατη αναβίωση):

 
Αφιέρωμα στην αυθεντική έκδοση (με αφορμή την πρόσφατη αναβίωση):

Άρα παιδιά όσοι λένε πως η Κάτια μάγεψε και με την ομορφιά της και την ερμηνεία της και με το ύψος της ως Μαρμω εχουν δίκιο.
 
Αν ο Μηνας Χρηστιδης ενοχληθηκε απο το πλατιασμα των τηλεοπτικων Πανθεων του '77, τι θα ελεγε αραγε για τους διαλογους της Λαμψης;

- Βιρνα, εισαι βεβαιη πως δεν εμαθες τιποτα για τον Γιαγκο;
- Ναι, ειμαι βεβαιη.
- Και πως ξερεις πως δεν εγινε τιποτα;
- Επειδη ειμαι βεβαιη.
- Ναι, αλλα αφου εισαι βεβαιη γιατι δεν εμαθες τι εγινε;

:D:D:D
 
Αν ο Μηνας Χρηστιδης ενοχληθηκε απο το πλατιασμα των τηλεοπτικων Πανθεων του '77, τι θα ελεγε αραγε για τους διαλογους της Λαμψης;

- Βιρνα, εισαι βεβαιη πως δεν εμαθες τιποτα για τον Γιαγκο;
- Ναι, ειμαι βεβαιη.
- Και πως ξερεις πως δεν εγινε τιποτα;
- Επειδη ειμαι βεβαιη.
- Ναι, αλλα αφου εισαι βεβαιη γιατι δεν εμαθες τι εγινε;

:D:D:D
Πόσο να πλατιαζαν το 80'; sorry το 70.
 
Πάντως αυτή η τάση τα τελευταία 3-4 χρόνια με τις ελληνικές σειρές εποχής που κάποιες δεν βασίζονται σε συγκεκριμένα βιβλία αλλά σε πρωτότυπο σενάριο,μου θυμίζει τις βραζιλιάνικες τηλενουβέλες που παίζονταν τις δεκαετίες 70 και 80 που διαδραματίζονταν σε παλιές εποχές με σκλάβους κτλ .
 
Διαβάζω ότι η σειρά θα τελειώσει άρον άρον τον Δεκέμβριο λόγω χαμηλής τηλεθέασης , δε ξέρω αν ισχύει...
 
Διαβάζω ότι η σειρά θα τελειώσει άρον άρον τον Δεκέμβριο λόγω χαμηλής τηλεθέασης , δε ξέρω αν ισχύει...
Πολύ λυπάμαι αν τελειώσει πρόωρα η σειρά. Είναι αξιοπρεπέστατη, καλογυρισμένη και με ωραίες ερμηνείες. Είναι δύσκολο να έχει τη θεαματικότητα της σειράς του 1977, γιατί τότε υπήρχαν δύο μόνο κανάλια και δεν υπήρχε ανταγωνισμός.
 
Χωρίς να έχω έρθει σε επαφή με τη σειρά, νομίζω ότι αδικείται από το γεγονός ότι πρόκειται για μια ιδέα η οποία δεν είναι φρέσκια, πρόκειται για ιδέα μιας άλλης εποχής και όσο να 'ναι, απευθύνεται σε μια άλλη γενιά, δεν ξέρω κατά πόσο έχει αντίκρισμα στο σήμερα, ξαναλέω, με επιφύλαξη καθώς, δεν έχω ασχοληθεί ούτε με το σχετικό σύγγραμα αλλά ούτε και με το πρώτο σίριαλ που βασίστηκε σε αυτό.

Πιθανόν δεν κάνει "γκελ" στην πλειοψηφία του κοινού η οποία, πολύ φοβάμαι ότι προτιμάει πιο ευτελή προγράμματα, χωρίς ουσία, χωρίς νόημα και χωρίς βάθος, μια άλλη εποχή, ο κόσμος είχε τη διάθεση να ασχοληθεί και να αποκτήσει πιο στενή επαφή με την ιστορία, τους χαρακτήρες, πλέον, υπάρχουν τόσες άλλες επιλογές οι οποίες έλκουν το ενδιαφέρον των τηλεθεατών.

Γενικά, ο ανταγωνισμός έχει διαμορφώσει το σκηνικό των προτιμήσεων συνεπώς, μια σειρά εποχής, δεν ξέρω κατά πόσο αντίκρισμα έχει στο κοινό αν και, ανταγωνιστική σειρά εποχής, φαίνεται ότι έχει ακροαματικότητα, πιθανόν σε αυτό παίζει ρόλο και το κανάλι στο οποίο προβάλλεται.
 
Συμφωνώ απολύτως με τον προλαλήσαντα. Πώς να συγκρίνεις τα δύο κανάλια που είχαν δυο σήριαλ με τη σημερινή κατάσταση όπου τουλάχιστον 5 κανάλια έχουν από δύο τουλάχιστον σειρές το καθένα; Είναι δύο ασύγκριτες καταστάσεις.
Εγώ πάντως, συνεχίζω και βλέπω τη σειρά. Ας την κόψουν όποτε θέλουν. Δεν είναι το πρώτο σήριαλ που μου άρεσε και σταμάτησε πρόωρα. Ένα από τα πιο τρανταχτά παραδείγματα στο μυαλό μου, είναι ο "Δούρειος Ίππος", σειρά του 2000-2001 με τον Δημήτρη Αλεξανδρή και τη Δήμητρα Ματσούκα. Αυτή τη σειρά τη λάτρεψα, η μουσική ήταν καταπληκτική, οι ερμηνείες εξαιρετικά δυνατές κι όμως τελείωσε σε 13 επεισόδια λόγω χαμηλής θεαματικότητας.
Συνεχίζω λοιπόν, να έχω την ίδια άποψη για τους καινούριους "Πανθέους". Είναι αξιοπρεπέστατη σειρά. Η ερωτική εξομολόγηση του Κίτσου προς τη Μάρμω είναι εκπληκτική, ο νεαρός είναι εξαιρετικός ηθοποιός, χωρίς αντίρρηση. Οι ερωτικές σκηνές υπονοούνται σε κάποιες περιπτώσεις ή δείχνουν το πριν και το μετά. Και όταν τελικά το κεντρικό ζευγάρι πέφτει ο ένας στην αγκαλιά του άλλου, οι σκηνές ξεχειλίζουν από μια εξαιρετικά ρομαντική ατμόσφαιρα μιας άλλης εποχής και τα φιλιά τους είναι δοσμένα με μεγάλη φυσικότητα. Μέχρι εκεί όμως. Ένας από τους λόγους που μπορεί να μην έχει τηλεθέαση είναι ότι δεν έχει καυτές ερωτικές σκηνές, ούτε γυμνό. Η πλοκή είναι αρκετά ενδιαφέρουσα και έχει ανοίξει αρκετά μέτωπα προς επίλυση.
Η Δανδουλάκη είναι από τις λίγες φορές που μου αρέσει στο ρόλο της στεγνής, αυστηρής γεροντοκόρης, αλλά μου αρέσει και η Μαρία Καλλιμάνη που κάνει τη μητέρα του Κίτσου. Γενικότερα, μου αρέσει πάρα πολύ γιατί μου θυμίζει σαπουνόπερα ενός άλλου καιρού. Ίσως όμως, αυτό να μην αρέσει στο σημερινό φιλοθεάμον κοινό.
 
Χωρίς να έχω έρθει σε επαφή με τη σειρά, νομίζω ότι αδικείται από το γεγονός ότι πρόκειται για μια ιδέα η οποία δεν είναι φρέσκια, πρόκειται για ιδέα μιας άλλης εποχής και όσο να 'ναι, απευθύνεται σε μια άλλη γενιά, δεν ξέρω κατά πόσο έχει αντίκρισμα στο σήμερα, ξαναλέω, με επιφύλαξη καθώς, δεν έχω ασχοληθεί ούτε με το σχετικό σύγγραμα αλλά ούτε και με το πρώτο σίριαλ που βασίστηκε σε αυτό.

Πιθανόν δεν κάνει "γκελ" στην πλειοψηφία του κοινού η οποία, πολύ φοβάμαι ότι προτιμάει πιο ευτελή προγράμματα, χωρίς ουσία, χωρίς νόημα και χωρίς βάθος, μια άλλη εποχή, ο κόσμος είχε τη διάθεση να ασχοληθεί και να αποκτήσει πιο στενή επαφή με την ιστορία, τους χαρακτήρες, πλέον, υπάρχουν τόσες άλλες επιλογές οι οποίες έλκουν το ενδιαφέρον των τηλεθεατών.

Γενικά, ο ανταγωνισμός έχει διαμορφώσει το σκηνικό των προτιμήσεων συνεπώς, μια σειρά εποχής, δεν ξέρω κατά πόσο αντίκρισμα έχει στο κοινό αν και, ανταγωνιστική σειρά εποχής, φαίνεται ότι έχει ακροαματικότητα, πιθανόν σε αυτό παίζει ρόλο και το κανάλι στο οποίο προβάλλεται.
Πολλές σειρές εποχής παίζονται αυτή την περίοδο και "σκίζουν"....Σειρές όπως το "Ναυάγιο", η "Παραλία", ή η "Μάγισσα" ουσιαστικά είναι σειρές εποχής (το αν είναι καλές ή όχι είναι άλλο ζήτημα). Οι "Αγριες Μέλισσες" που ήταν και αυτές εποχής, όπως και ο "Σασμός" ως ένα βαθμό ομοίως πήγαν και πηγαίνουν μια χαρά. Η ακόμα και "Τα καλύτερά μας χρόνια".....Θα έλεγα μάλιστα ότι υπάρχει υπερπληθώρα σειρών εποχής στην ελληνική τηλεόραση τα τελευταία χρόνια. Η τάση αυτή (νοσταλγία να το πω?) υπάρχει και στο εξωτερικό, αφού σε όλες τις πλατφόρμες live streaming θα δούμε σειρές εποχής να σκίζουν. Δεν είναι το πρόβλημα ότι οι "Πανθέοι" είναι σειρά εποχής. Το πρόβλημα είναι ότι ακριβώς σε ένα πλαίσιο όπου στην ευρύτερη μυθοπλασία υπάρχει υπερπληθώρα σειρών εποχής, οι "Πανθέοι" ίσως απλά να φάνηκαν μέτριοι έως αδιάφοροι ως παραγωγή/υπόθεση κλπ....
 
Εύγε που η σειρά κρατησε ποιότητα θα αρχίσω πάλι να την βλέπω.
 
Θεωρώ ότι το πρόβλημα με τη σειρά αυτή δεν είναι το ότι είναι σειρά εποχής ή ότι η θεματολογία της είναι ξεπερασμένη (όπως είπε ο thanos υπάρχουν πολλές σειρές εποχής τα τελευταία χρόνια που σκίζουν). Το πρόβλημα ίσως είναι ότι πρόκειται για καθημερινή σειρά και επίσης το ότι προβάλλεται σε ένα κανάλι που δεν τα πάει γενικά τόσο καλά με τη μυθοπλασία (θυμάμαι κι άλλες σειρές του σκαι που είχαν πολυδιαφημιστεί και τελικά δεν έκαναν τηλεθέαση). Υπάρχουν ένα σωρό καθημερινά σήριαλ ειδικά φέτος, δεν γίνεται να έχουν όλα τηλεθέαση. Ποιο να πρωτοδεί ο κόσμος και πόσος κόσμος μπορεί να διαθέσει τόσο χρόνο ώστε να παρακολουθεί κάθε μέρα πίστα μια σειρά; Αν η σειρά παιζόταν στο Mega η στον Αντ1 η στον Alpha και ήταν 1-2 φορές την εβδομάδα πιστεύω θα πήγαινε πολύ καλύτερα.
 
Ότι είναι πρωτότυπο θα πάει καλά παιδιά όπως το ναυαγιο , η μαγισσα κτλ. Οι φονοι στο καμπαναριο θα πάνε πολύ καλά και ας μην έχουν καμία σκηνή σεξ , είναι έξυπνη μαύρη κωμωδία
 
Στα πιο πρόσφατα επεισόδια των τωρινών Πανθέων εμφανίζεται και η Μαρία Αλιφέρη, στον ρόλο της θείας Καλής (την έπαιζε η Μαρία Αλκαίου το 1977), και είναι πολύ καλή.
 
Πίσω
Μπλουζα