Οι Πανθέοι (1977 ΕΡΤ)

Πάει νετφλιξ η μαγισσα παιδιά, μακάρι να γινόταν και για τους Πανθέους γιατί είναι ελληνική λογοτεχνία και αυτό αρκεί. Έστω να πάει η μεγάλη Χίμαιρας που τώρα γυριζεται
 
Προχθες εβαλα στην τυχη να χαζεψω ενα απο τα τελευταια επεισοδια των Πανθεων, ετσι για να δω τι γινεται. Ειδα πεντε - εξι λεπτα στο συνολο γιατι δεν αντεξα περισσοτερο, αλλα επεσα στην περιπτωση.
Μια κοπελιτσα λοιπον, ονοματι Λιανα, παει στον καλο της και του λεει πως δεχεται την προταση γαμου που της εκανε. Μαζι της ειναι κι ενα κοριτσακι καμια δεκαρια χρονων. Ο νεαρος φοβαται πως η κοπελα του τα μασαει και δεν ειναι σιγουρη ακομα, οποτε πεταγεται το πιτσιρικι και του λεει πανω κατω: "Πρεπει να γονατισεις και να της προσφερεις το δαχτυλιδι."
Χαχαχαχαχαχαχαχαχα! Αυτο ηταν! Επεσα ξερη. :banghead:
Αυτο που λεγαμε πιο πανω περι αδαους σκηνοθετη, τελικα επιβεβαιωνεται για αλλη μια φορα! Ο ιδιος υποστηρζει πως εχει στη δουλεια πειρα σαραντα ετων, αρα ειναι τουλαχιστον εξηνταρης, και παρ' ολα αυτα νομιζει πως εν ετει 1939 στην Ελλαδα οι προτασεις γαμου γινονταν με τον αμερικανικο τροπο του 2023!
Επειδη εχω δει παρα πολλες αμερικανικες ταινιες του '40 και του '50 ειμαι σε θεση να γνωριζω πως ουτε αυτοι δεν εκαναν προταση γαμου τοτε πεφτοντας στα γονατα. Ποσω μαλλον εμεις οι Ελληνες!
Τι να πω, Χριστε μου; Σωσον, Κυριε, τον λαον σου...
 
Έλα Βιβή, μην είσαι αυστηρή! :D :D Δεν ξέρω τι έκαναν το 1939, αλλά οι Άγγλοι λόρδοι έδιναν δαχτυλίδι αρραβώνων από το 1850. :D Μπορεί από εκεί να ήρθε η έμπνευση. Η κοπελίτσα είναι η Λιάνα Πανθέου και είναι η μεγάλη κόρη του Φάνη Πανθέου που αναγκάζεται να παντρευτεί κάποιον που δεν θέλει για να καταπνίξει το ερωτικό αίσθημα που νιώθει για τον πρώτο της ξάδελφο.

Όσο για το Netflix Αριάδνη μου, δεν νομίζω ότι είναι δυνατόν να ενδιαφερθεί για ένα σήριαλ σαν τους "Πανθέους". Το Σάββατο το βράδυ, έβλεπα τις "Κυρίες της αυλής" στον ΑΝΤΕΝΑ. Και σε κάποιο διάλλειμα, είδα το trailer της "Μάγισσας". Μα τι να σου πω; Σκιάχτηκα από τα 20 δευτερόλεπτα! Σαν να έβλεπα θρίλερ! Για να μην αναφέρω όλα τα υπόλοιπα. Οι "Πανθέοι" είναι σαν να βλέπεις μια πολύ καλή ελληνική ταινία του 1960. Έχει ήθος και δεν έχει όλα αυτά που έχουμε προαναφέρει, φόνους, ξυλοδαρμούς, βωμολοχίες, πορνεία κτλ. Και δε μιλάω για μια δολοφονία που πρέπει να γίνει για να ακολουθήσει μια γραμμή του σεναρίου και να εξυπηρετήσει σε κάτι ή αργότερα, αν σκοτωθεί κάποιος στον πόλεμο. Εδώ ακούω ότι μπαίνουν για γκεστ σε κάθε σήριαλ και μετά από κάποιο διάστημα, τους ξεπαστρεύουν με μια δολοφονία για να τελειώσει το γκεστ και αρχίζουν τα μοιρολόγια και τις κατάρες. Ξέρεις πόσα άτομα μου έχουν πει ότι αλλάζουν κανάλι (φίλοι, συνάδελφοι), γιατί δεν μπορούν πια να βλέπουν όλα τα θλιβερά? Από τους γνωστούς τα μαθαίνω αυτά. Η ιστορία των "Πανθέων" είναι αυτή μιας πλούσιας οικογένειας, με τα μυστικά και τα λάθη τους. Το μόνο αμάρτημα των "Πανθέων" είναι το ερωτικό τρίγωνο των βασικών πρωταγωνιστών, άντε και ο Φάνης Πανθέος που είναι ζωηρούλης. Οι ερωτικές σκηνές ανάμεσα στον Κίτσο και στη Μάρμω είναι υπέροχες. Αισθησιακές και καθόλου πρόστυχες. Τώρα είναι στη φάση που έχουν χωρίσει και δεν ξέρω πώς θα τα ξαναβρούν. Εγώ, προσωπικά, δεν χάνω επεισόδιο για επεισόδιο. Κάθε φορά που τελειώνει, με αφήνει με ένα πολύ όμορφο συναίσθημα ηρεμίας και ευφορίας και θέλω να δω το επόμενο. Τι μπορεί να ενδιαφέρει αυτό το Netflix? Αν υπάρξει ποτέ τέτοιο ενδιαφέρον, θα χαρώ πολύ ασφαλώς, αλλά κανένας δεν θα εκπλαγεί περισσότερο από μένα που βλέπω ανελλιπώς το σήριαλ.
 

Βιβή, είχες τα γενέθλιά σου στις 22 Νοεμβρίου. Πω, πω, το ξέχασα τελείως γιατί τρέχω αυτές τις ημέρες και δεν έχω και πολύ επαφή. Σήμερα πια έκατσα και λέω ότι θα ξεκουραστώ λίγο. Να είσαι καλά και χιλιόχρονη! Κάθε ευτυχία! :)
 
Έχω την ελπίδα ότι η μεγάλη Χίμαιρα λόγω και του θέματος που η ωραία παριζιάνα τα φτιάχνει με τον αδωνι κουνιαδο μπορεί να πάει και νετφλιξ. Είναι σημαντικό να βγούμε και στην παγκόσμια αγορα για θέμα κυρίως οικονομικό. Μακάρι να έβγαιναν οι πανθεοι είναι καλή λογοτεχνία πάνω από όλα.
 
Βιβή, είχες τα γενέθλιά σου στις 22 Νοεμβρίου. Πω, πω, το ξέχασα τελείως γιατί τρέχω αυτές τις ημέρες και δεν έχω και πολύ επαφή. Σήμερα πια έκατσα και λέω ότι θα ξεκουραστώ λίγο. Να είσαι καλά και χιλιόχρονη! Κάθε ευτυχία! :)

Σε ευχαριστω πολυ! Και αν δεν κανω λαθος, τα ειχες κι εσυ στις 23. Ειμαστε πανω στην αλλαγη του ζωδιου. Εσυ Τοξοτης κι εγω Σκορπιος. Εχεις και τις δικες μου ευχες. Να εισαι γερη, χαρουμενη και να εχεις παντα κοντα σου οσους αγαπας! Χρονια πολλα!
 
Σε ευχαριστω πολυ! Και αν δεν κανω λαθος, τα ειχες κι εσυ στις 23. Ειμαστε πανω στην αλλαγη του ζωδιου. Εσυ Τοξοτης κι εγω Σκορπιος. Εχεις και τις δικες μου ευχες. Να εισαι γερη, χαρουμενη και να εχεις παντα κοντα σου οσους αγαπας! Χρονια πολλα!

Ευχαριστώ πολύ! :)
 
@TZELASO, πολύχρονη και ευτυχισμένη!
Υ.Γ. Και εγώ βλέπω φανατικά τους τωρινούς Πανθέους και θεωρώ τη σειρά μια όαση πολιτισμού και ηρεμίας μέσα στο σύγχρονο τηλεοπτικό τοπίο, παρά τα όποια λάθη ως προς την αναπαράσταση της εποχής. Μου άρεσαν πολύ και οι Πανθέοι του 1977 και σίγουρα θα είχαν και εκείνοι αντίστοιχα λάθη, αλλά ήμουν πολύ μικρός και δεν θα τα καταλάβαινα.
 
@TZELASO, πολύχρονη και ευτυχισμένη!
Υ.Γ. Και εγώ βλέπω φανατικά τους τωρινούς Πανθέους και θεωρώ τη σειρά μια όαση πολιτισμού και ηρεμίας μέσα στο σύγχρονο τηλεοπτικό τοπίο, παρά τα όποια λάθη ως προς την αναπαράσταση της εποχής. Μου άρεσαν πολύ και οι Πανθέοι του 1977 και σίγουρα θα είχαν και εκείνοι αντίστοιχα λάθη, αλλά ήμουν πολύ μικρός και δεν θα τα καταλάβαινα.

Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές! :)
 
Τι γίνεται με τους Πανθέους πάλι υπάρχει η φήμη ότι θα κοπούν όσο για την μαγισσα ατό νετφλιξ θα ζήσουμε επικές στιγμές
GBUVnVSWQAA_KR1.jpeg
 
Και τώρα είναι πολύ γλυκός! Σίγουρα δεν είναι ωραίος με την κλασική έννοια του όρου, αλλά έχει έναν ιδιαίτερο δικό του τύπο που σε κερδίζει. Είναι τόσο καλός ηθοποιός και παίζει με ένα ιδιαίτερο στυλ.
 
Πίσω
Μπλουζα