Οι Πόντιοι (remake)

RIO είπε:
Nέοι Πόντιοι; χμμ...Αυτό το σκόπιμο καλτ, δεν μου πολυαρέσει. Στο τέλος, θα αρχίσουν να κάνουν ριμέικ και το ...κούτσι από το χαλκούτσι ή το κόμης τσάκωνας! Κάθε πράγμα στον καιρό του...
Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο !!! Αν θέλω να δω Πόντιους, θα προτιμήσω χίλιες φορές να ξαναδώ την πρώτη ταινία, από τα μισά των 80ς, αυτή που μάς είχε κάνει να κανονίσουμε με τις τόοοτε παιδο - παρέες ή εφηβο - παρέες μας την έξοδό μας στο σινεμά της γειτονιάς που την προέβαλλε !!! Αυτήν την ταινία που, την ώρα της προβολής της, μάς έκανε να ξεκαρδιζόμαστε στο γέλιο, αλλά και μετά την προβολή της μάς έκανε να ... γεμίσουμε τη φαρέτρα μας με ... πλήθος Ποντιακά ανέκδοτα για να διηγούμαστε για πολύυυ καιρό στα διαλείμματα του σχολείου !!!

Σήμερα όμως .... πολλά έχουν αλλάξει !!! Εμείς οι τόοοτε 15χρονοι σαρανταρίσαμε, ενώ και οι σημερινοί 15χρονοι .... δεν νομίζω ότι έχουν, πια, ως "πηγή γέλιου & χαβαλέ" τα ποντιακά ανέκδοτα !!! Και το βασικότερο : Λείπει η "περιρρέουσα ατμόσφαιρα" των 80ς, αυτή που οδήγησε στο να βγαίνουν στις αίθουσες προβολής τέτοιου είδους ταινίες !!! Λείπει η "αγνότητα" και η "αθωότητα" εκείνης της εποχής, που μάς "οδηγούσε" στο να γελάμε με το γκροτέσκο, καλτ χιούμορ αυτών των ταινιών !!!

Γι' αυτό την παρακάτω σκηνή της πρώτης / ορίτζιναλ ποντιο - ταινίας, με τους Πόντιους Βουτσά & Τσάκωνα στο τρένο της επιστροφής για την πατρίδα να παραγγέλνουν αυγά και αντ΄αυτών να τούς έρχονται .... παγωτά [!!!!] και αυτοί .... να ψάχνουν μέσα στα παγωτά για να βρουν τα αυγά [!!!!!! καλτίλα και σουρεαλισμός together !!!!] δεν την αλλάζω με τίποτα, με κανένα ρημέηκ της ....

http://youtu.be/sTvl9o5fK_Y
 
Θα συμφονήσω σε οτι είπε ο φίλος στο προιγούμενο Post με μεγάλη μου λύπη.Βασικά το τελευτέο διαστημα έχω συνανασταφεί με νεολαια κοντά στην ιλικία των 20-22 ετών και βλέπω οτι έχουν πλήρη αγνοια για τα δρόμενα των 1980ς αλλά και των 1990ς(!!) τόσο σε ελληνικό επιπεδο οσο και σε διεθνές απο τους ποπ σταρς -ηθοποιούς και γενικά τους παλιούς celebrities.

Απο το ρητο : Για να θυμούνται οι παλιοτεροι και να μαθένουν οι νεότεροι , στις περιπτώσεις των ταινιών αυτών(ελληνικές και ξένες) ισχειει το 1ο σκέλος.

Απο εγκυρες πηγές πληροφορήθυκα οτι τα γυρίσματα της ταινίας γινονται κανονικά. Είμαι απο τα άτομα που έτσι και αλλιώς όσο χάλια και να ναι η ταινία θα πάω να τη δώ.
 
λοιπον εχω νεα σημερα ολοκληρωθηκαν τα γυρισματα της ταινιας και θα προβληθει στις 13 οκτωβριου παιζουν οι: κωστας βουτσας,παυλος κοντογιαννιδης,τονυ αντονυ,μιχαλης μητρουσης,μαρκος λεζες,ηλιας κωνσταντινου,γιαννης παπαθανασης,σπυρος θεοδοσης,νικος σταγοπουλος,τακης βαμβακιδης και ο παναγιωτης ψωμιαδης απο γυναικες παιζουν οι ελενη φιλινη,πηνελοπη πιτσουλη,ζωζω σαπουντζακη,μαγδα τσαγκανη,ματουλα
 
θανος είπε:
λοιπον εχω νεα σημερα ολοκληρωθηκαν τα γυρισματα της ταινιας και θα προβληθει στις 13 οκτωβριου παιζουν οι: κωστας βουτσας,παυλος κοντογιαννιδης,τονυ αντονυ,μιχαλης μητρουσης,μαρκος λεζες,ηλιας κωνσταντινου,γιαννης παπαθανασης,σπυρος θεοδοσης,νικος σταγοπουλος,τακης βαμβακιδης και ο παναγιωτης ψωμιαδης απο γυναικες παιζουν οι ελενη φιλινη,πηνελοπη πιτσουλη,ζωζω σαπουντζακη,μαγδα τσαγκανη,ματουλα
Εχω ένταση σχετικά με το cast ,απο οτι φένετε χρησημοποιει περιπου το ίδιο με την κενουργια ρόδα τσάντα ,θα μπορούσε να χρησημοποιοίσει και αλλους ηθοποιούς που αγαπήσαμε.

Μηπος ξέρεις σε ποια γειτονιά γυριστηκε η τενία ?

Υ.Γ. Γουστάρω Τακη Βαμβακίδη και Μαγδα Τσαγγάνη. Η Σαπουντζάκη ομως που κολάει? Anyway.
 
video80 είπε:
Εχω ένταση σχετικά με το cast ,απο οτι φένετε χρησημοποιει περιπου το ίδιο με την κενουργια ρόδα τσάντα ,θα μπορούσε να χρησημοποιοίσει και αλλους ηθοποιούς που αγαπήσαμε.Μηπος ξέρεις σε ποια γειτονιά γυριστηκε η τενία ?

Υ.Γ. Γουστάρω Τακη Βαμβακίδη και Μαγδα Τσαγγάνη. Η Σαπουντζάκη ομως που κολάει? Anyway.
αρκετα απο τα γυρισματα εγιναν σε ενα μοναστηρι στο μεγαλο πευκο η γειτονια τον ποντιων ειχε στηθει καπου στην παλληνη να και η αφισσα της ταινιας pontioi.jpg
 
Απ'οτι διάβασα σε "κουτσομπολίστικα νέα", η Σαπουντζάκη έφυγε (δε θα εμφανιστεί στην ταινία),

ως "διαμαρτυρία" για το ότι θα έκανε σκηνές μαζί με την "ηθοποιό" Τζούλια Αλεξανδράτου.

Ουδέν σχόλιον ...
 
Εγώ πάντως θα περιμένω το dvd. Δεν την ξαναπατάω όπως με την ρόδα. 1 ευρώ και μπορείς να το κλείσεις όποτε θέλεις!
 
Το Ρόδα Τσάντα και Κοπάνα του 2010 ήταν πατάτα. Οι πόντιοι νο 3 (2011) ελπίζω να έχει καλύτερη τύχη.
 
Ρε Dominion αφου εισαι ρετροφαν και ασχολεισαι και με το αντικειμενο...δεν ξηγιεσαι καποιο καλο remake σε καποια κλασικη Ελληνικη 80ιλα? Εστω και unofficial...
 
Όχι δεν το σκέφτομαι καθόλου για remake, ειδικά με κάτι που δεν μου ανοίκει πνευματικά. Ένα καλό ντοκυμανταίρ για το retro και για το πως βλέπουμε τα πράγματα τα παλιά, θα ήταν ότι πρέπει φίλε wally. Eκεί ναι θα επενδούσα.
 
Wally είπε:
Ρε Dominion αφου εισαι ρετροφαν και ασχολεισαι και με το αντικειμενο...δεν ξηγιεσαι καποιο καλο remake σε καποια κλασικη Ελληνικη 80ιλα? Εστω και unofficial...
επεσα σε συζητηση σε καποιο γραφειο παραγωγης που ηταν και ο σπυρος ιωαννου εκει και σκεφτοντουσαν πολυ σοβαρα για φυλακες ανηλικων 3 αλλα ειναι εντελως unofficial ακομα και αν γινει θα ναι του χρονου
 
θανος είπε:
επεσα σε συζητηση σε καποιο γραφειο παραγωγης που ηταν και ο σπυρος ιωαννου εκει και σκεφτοντουσαν πολυ σοβαρα για φυλακες ανηλικων 3
TO ΘΕΛΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΑΥΤΟ!
 
Η πλάκα θα ήταν, να έπαιζε πάλι ο Μάνεσης τον...ανήλικο! :D
 
Η κουβέντα με τα ριμέικ μας "φουντώνει" και πάλι και το περιμένουμε πώς και πώς. Δεν μπορώ όμως να ξεχάσω ότι το ίδιο έγινε και ενάμιση χρόνο πριν με τη Ρόδα, Τσάντα και Κοπάνα. Το αποτέλεσμα ήταν μια απαράδεκτη ταινία που απογοήτευσε τους περισσότερους από μας.

Όχι άλλες αρπαχτές. Είναι μια μεγάλη ευκαιρία για τον Ευστρατιάδη να κάνει κάτι καλό και, αν τα καταφέρει, θα του συγχωρήσουμε το προηγούμενο ατόπημα.

Η σημερινή κατάσταση και οι τρομακτικές αλλαγές που έχουν συμβεί στην Ελλάδα προσφέρουν πολύ υλικό, ώστε να βγει μια ταινία και χαβαλετζίδικη και με κάποιο μήνυμα.

Ιδού η Ρόδος, ιδού και το πήδημα.
 
πως θα κάνουν φυλακές ανηλίκων 3 ; αφού στο 2 οι πρωταγωνιστές πεθαίνουν
 
Θα είναι prequel με τον Μάνεση μαθητή δημοτικού!
 
Να βιαστουν διοτι ισα-ισα προλαβαινει ο Μανεσης να ενσαρκωσει τον 11χρονο!! Μην αρχισει να γκριζαρει περισσοτερο. Ετσι...να διατηρηθει η ρεαλιστικη ηλικιακη επιλογη πρωταγωνιστων της σειρας.
 
Χαχαχαχα. Wally θεός απλά.
 
οριστε ενα πρωτο τρειλερ

 
Πίσω
Μπλουζα