Οι πιο τρομακτικές ταινίες ...

Θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου krem 13 για το suspiria,γιατι οσες φορες και να το βλεπω εχει κατι το αγριευτικο.

Χωρις να εχει απαραιτητα σκηνες που να πεταγεσαι εχει κατι που σε κανει να μην νιωθεις τοσο ασφαλης την ωρα που το βλεπεις!

Και το pet sematary 1989 ηταν πολυ εντονο!
 
Από τις πιο unsettling (πως θα το πουμε αυτό στα ελληνικά, "ανησυχαστικές"; ) ταινίες που έχω δει, το Eraserhead, του Lynch. Και με παρόμοιο τρόπο τρομακτικό το Begotten του Ε. Elias Merhige (δείτε το, αν το βρείτε).

P.S. Και βέβαια το αυθεντικό Ringu
 
Έλα μην μου κάνεις τέτοια! Θέλω teaser, trailer και φωτογραφίες τώρα!
 
Ask and you shall recieve.

Απο τις αγαπημενες βρυκολιαρικες μαζι με τα Lost boys ,aπορω που δεν εχουμε θρεντ.

O Dracula Colin Farell

ff013.jpg


O Star Trek Scot Πρωταγωνιστης

ff007k.jpg


Και ο φιλος του Εddie!

ff004.jpg


Ο Νεος Peter Vincent magician, στο Las Vegas.

2dabn0m.jpg
2dabn0m.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
neueregel είπε:
Από τις πιο unsettling (πως θα το πουμε αυτό στα ελληνικά, "ανησυχαστικές"; ) ταινίες που έχω δει, το Eraserhead, του Lynch. Και με παρόμοιο τρόπο τρομακτικό το Begotten του Ε. Elias Merhige (δείτε το, αν το βρείτε).
P.S. Και βέβαια το αυθεντικό Ringu
Το "Begotten" το ειχα παραγγείλει από Αμερική πριν μερικά χρόνια! Εμένα και δύο φίλοι που την είδαμε ωστόσο, μας άρεσε! Αλλά δε θα την συνιστούσα γιατί είναι "δύσκολη" ταινία. Το "Eraserhead", αν αγαπάει κανείς τον σουρεαλισμό, να το δει χωρίς δεύτερη σκέψη!
 
Η μύγα του Κρόνενμπεργκ... την είχα δει κάπου 10-12 χρονών και έβλεπα εφιάλτες για βδομάδες. Πραγματικά αριστούργημα και σήμερα παραμένει από τις αγαπημένες μου ταινίες.
 
Η Προφητεία (που ακόμη και τώρα όταν την δω, τα κάνω λίγο πάνω μου είναι η αλήθεια....) και μία απίστευτη σειρά με ένα παλαιοπωλείο με καταραμένα αντικείμενα που λεγότανε friday 13th.....
 
Για μένα οι πιο τρομακτικές είναι ο Δράκουλας του Bram Stoker και ο Εξορκιστής. Την 1η ταινία την είδα στην Α' γυμνασίου και είχε εφιάλτες μερικές μέρες. Τη 2η την είδα στο σινεμά φοιτητής κάπου το 2002 νομίζω, μεταμεσονύκτια προβολή 00:30-04:00 Δεκέμβρη μήνα με βροχή και κρύο. Γύρισα μόνος στο άδειο σπίτι (έμενα με την αδερφή μου αλλά τότε έλειπε) και έκανα μερικές στροφές στο κρεβάτι μέχρι να με πάρει ο ύπνος. Ακόμη και ένας συμφοιτητής μου που γενικά δε χαμπαριάζει από τέτοια μου, είπε ότι άργησε λίγο να κοιμηθεί εκείνο το βράδυ...
 
Δε νομίζω να υπάρχει τρομακτικότερη ταινία στον κόσμο από τον "Εξορκιστή". Τα έχει όλα και συμφέρει. Την είδα...έμβρυο 7 μηνών! Ο πατέρας μου ακόμα έχει να το λέει: "Όλο το σινεμά είχε χωθεί κάτω από τις καρέκλες και μόνο η αναίσθητη η μάνα σου έτρωγε φυστίκια και μας έλεγε, καλέ, τι κάνετε έτσι; Ψέματα είναι!" :eek:

Απίστευτη αντοχή στον τρόμο, η συγχωρεμένη. Μάλλον "έφταιγε" το γεγονός πως δεν είχε καθόλου φαντασία, ήταν τρομερά πρακτικός άνθρωπος και ρεαλίστρια. Εμείς μοιάσαμε δυστυχώς του μπαμπά, αμφότεροι αλαφροϊσκιωτοι. :nervous: Μου τη σπάει τρομερά, γιατί με εξαναγκάζει να στερηθώ ταινίες-σταθμούς, όπως το "Μωρό της Ρόζμαρυ" ή το "Ψυχώ". Πάντως πρόλαβα μερικές στο δημοτικό, στις οποίες οφείλω χρόνιους εφιάλτες του παρελθόντος, όπως τη "Λάμψη", το "Δαιμονισμένος 'Αγγελος", το "Κάρι" και μερικά του Κάρπεντερ. Ευτυχώς κατάλαβα εγκαίρως πόσο πολύ με χαλάει το είδος και το έκοψα. Περιορίζομαι σε επίπεδο "Έκτης Αίσθησης" και "The others".
 
Όταν ήμουν μικρή με είχε τρομάξει πολύ το Lifeforce (1985), η οποία ήταν και η πρώτη ταινία τρόμου που είχα δει.
 
Aγγελίνα είπε:
Δε νομίζω να υπάρχει τρομακτικότερη ταινία στον κόσμο από τον "Εξορκιστή". Τα έχει όλα και συμφέρει. Την είδα...έμβρυο 7 μηνών! Ο πατέρας μου ακόμα έχει να το λέει: "Όλο το σινεμά είχε χωθεί κάτω από τις καρέκλες και μόνο η αναίσθητη η μάνα σου έτρωγε φυστίκια και μας έλεγε, καλέ, τι κάνετε έτσι; Ψέματα είναι!" :eek:
Περνάν τα χρόνια και αλλάζει η αντίληψη του κόσμου για το τρομακτικό. Όταν την είχα δει και εγώ 13-14 χρονών, το 90-91, είχα -πως να το πω ευγενικά μη πάρω πόδι από το τρίτο ποστ- αερίσει μέντες. Πριν μερικά χρόνια παιζόταν σε θερινό σινεμά μια επανέκδοση. Το σινεμά τίγκα στα 15χρονα τα οποία είχαν ΛΙΩΣΕΙ στο γέλιο. ΕΙδικά στις "ζόρικες" σκηνές.

(Και ναι, όταν περνά η παιδική ηλικία και γίνεσαι πιο ρεαλιστής κλπ, δε μασάς. Και καλά κάνεις. :D )

Προσωπικές τρομακτικότερες :

From Beyond

Δαίμονες του σκότους (πόσταρα σε άλλο thread αναζήτηση για το πώς λέγεται ορίτζιναλ)

Cannibal Ferrox

Night of the leaving dead

The fog

The thing
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Eντάξει, λογικό είναι όσο μεγαλώνεις να μην τρομάζεις με τα ίδια πράγματα.

Εγώ ας πούμε όταν ήμουν πιο μικρός είχα τρομάξει με την φάτσα του Brandon Lee στο Crow.

Αλλά οι καλές τρομακτικές σκηνές ξεχωρίζουν όπως και να 'χει.

Μια από τις πιο τρομακτικές σκηνές για εμένα είναι αυτή:


κι ας μην πιστεύω σε εξωγήινους-ξενιστές κτλ
 
Η πρώτη ταινία θρίλερ που είδα (μόνος μου) πρέπει να ήταν το The It του S. King στο Alter :p

Μαζί με φίλους μου στο δημοτικό είχαμε νοικιάσει το The Ring και μόλις είδαμε το menu το κλείσαμε αμέσως και το επιστρέψαμε πίσω :p

Άλλες ταινίες που μου έχουν μείνει στο μυαλό είναι το Παρασκευή+13 (remake), End of days, The Silence of the lambs και τα Saw.

Φαντάζομαι οι master του είδους θα κλαίνε από τα γέλια :biglaugh:
 
Freud είπε:
Eντάξει, λογικό είναι όσο μεγαλώνεις να μην τρομάζεις με τα ίδια πράγματα.Εγώ ας πούμε όταν ήμουν πιο μικρός είχα τρομάξει με την φάτσα του Brandon Lee στο Crow.

Αλλά οι καλές τρομακτικές σκηνές ξεχωρίζουν όπως και να 'χει.

Μια από τις πιο τρομακτικές σκηνές για εμένα είναι αυτή:

Φοβερή σκηνή και εγώ την βάζω στο top-5 των πιο τρομακτικών. Αυτή η κραυγή, όπως είχε πει και κάποιος, είναι σαν να έρχεται από τα βάθη του διαστήματος....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
RIO είπε:
Φοβερή σκηνή και εγώ τις βάζω στο top-5 των πιο τρομακτικών. Αυτή η κραυγή, όπως είχε πει και κάποιος, είναι σαν να έρχεται από τα βάθη του διαστήματος....
Δεν θα μπορούσα να την περιγράψω καλύτερα.

Aν και φαίνεται να είναι επηρεασμένη από τις αντίστοιχες κραυγές στο ριμέικ του invasion of the body snatchers, αλλά η συγκεκριμένη μου φαίνεται πιο ανατριχιαστική.
 
Είδα το The Thing και έμεινα έκπληκτος! Δεν περίμενα να είναι τόσο μπροστά όσον αφορά την κατασκευή των τεράτων κτλ.

Αηδιαστική όσο δεν πάει βέβαια... :p
 
Τις προάλλες είδα το Omen (το οποίο παρεμπιπτόντως το ψαχτήρι δε βρήκε αποτέλεσμα στο GRM). Καλή ταινία δε λέω. Ειδικά η σκηνή με τα σκυλιά στο νεκροταφείο ήταν πολύ ζόρικη. Βέβαια περίμενα να τρομάξω λίγο περισσότερο αλλά εντάξει δεν έχω και παράπονο. Φυσικά όπως και σε πολλές ταινίες δεν κατάλαβα γιατί όταν έχει κάποιος την ευκαιρία να σκοτώσει το κακό το τρενάρει και τελικά δεν τα καταφέρνει.
 
Πολύ καλή ταινία για τότε που βγήκε το Omen (έχω την εντύπωση πως κάπου έχουμε μιλήσει για την ταινία). Η καλύτερη από την 3λογία ΙΜΟ.

Iced Earth - Damien (The Horror Show)

 
Πραγματικά εξαιρετική ταινία. Θρυλική η σκηνή με την αυτοκτονία της νταντάς...
 
Πίσω
Μπλουζα