Οι πιο τρομακτικές ταινίες ...

απο μικρος στα βασανα εγω μιας και απο πιτσιρικας περα των ατελιωτων ωρων που ειχε γραψει το panasonic παιζοντας κινουμενα σχεδια (μικι μαου :p ) μεγαλη αγαπη επισης υπηρχε στις ταινειες τρομου ειδικοτερα αυτες δε που ηχαν καθε λογης παραμορφωμενο τερας με 800 ματια 30 χερια ποδια παραπανω και στοματα αρκετα π.χ razorback αγαπημενη ( το αγριογουρουνο του τρομου ελληνιστην) μια ομως πραγματικα και μην ρωτατε τον λογο την εβλεπα και ουτε καν τολμουσα να την αγγιξω... λοιπον σας περιγραφω κουτι κασσετας μαυρες ακρες χρυσοκοκκινο περιγραμμα και στην μεση ενα κεφαλι γατας αγριεμενης γκριζωπης και απο κατω με την κλασσικη γραμματοσειρα την δρακουλιαρα να γραφει ΓΑΤΑ ΣΤΟ ΚΛΟΥΒΙ το τι φανταζωμουν οτι θα περοιηχε αυτο το εργακι δεν περιγραφεται γατες παραμορφωμενες σε κλουβια να τρωνε ανθρωπους γατες τεραστιες με γαμψα νυχια να ξεσκιζουν σαρκες και οτι αλλο μπορειτε να φανταστειτε... και το κουτι ηταν παντα διπλα στο ταμειο αρκετα ψηλα ωστε να μην το φτανω αλλα αρκετα χαμηλα για να το βλεπω και να γυριζω το βλεμα μου αλλου... τελικα μεγαλυτερος την ειδα την ταινεια και ηταν μια κοτσανα και μιση και το χειροτερο ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΓΑΤΕΣ!!!!! XAXAXAXAXAXAXA http://img.movieberry.com/static/photos/84335/poster-100x200.jpg poster-100x200.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
http://www.thetoc.gr/magazine/ta-sagonia-tou-karxaria-i-apisteuti-istoria-mias-thrulikis-tainias

η ιστορια πισω από μια θρυλικη ταινια, μετα από 40 χρόνια ένα καταπληκτικό αρθρο που μας μιλά για την ιστορια πίσω από τα γυρίσματα

πηγη: thetoc.gr

καλα δεν υπαρχει ξεχωριστο θρεντ για την ταινια αυτή;; καποιος να κάνει ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Galoob μου κινησες την περιεργεια τωρα.. :eek: υ

Δε μας ειπες ομως, τελικα τι ταινια ηταν?
 
Η συζήτηση για τις ταινίες Halloween μεταφέρθηκε στο αντίστοιχο θέμα. Συνεχίζουμε εδώ.
 
telonio είπε:
Μια ταινία που με είχε αφήσει χωρίς ύπνο αρκετά βράδια ήταν το IT (ελληνική μετάφραση ΤΟ ΑΥΤΟ) απο βιβλίο του Stephen King. Αυτός ο σατανικός κλόουν με τρόμαζε μόνο με το βλέμα του τότε που ήμουν παιδάκι. Τρομερή αίσθηση αυτή η ταινία. Νομίζω μια απο τις καλύτερες του είδους της.
2006142430547248014_rs.jpg
Μια απο τα ίδια!!!

Επ' ευκαιρία το "ΙΤ" βγαίνει πάλι στους κινηματογράφους και είναι πολύ πολύ τρομακτικό!!!


μπρρρ..:sad: πάω να αλλάξω πάνα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έχω ακούσει πολλύ κόσμο να λέει για το Evil Dead (του '80) ότι είναι η πιό τρομακτική ταινία που έχουν δεί. Την είδαμε με τη κολλητή μου μήπως καί. Δεν μπορώ να πώ. Ωραία κωμωδία ήταν (απίστευτο το τί γέλιο ρίξαμε στις gore σκηνές) και με τόσο αίμα μας άνοιξε η ορεξη για πίτσα με μπόλικη σάλτσα.

 


Αυτή που για 'μενα είναι η τρομακτικότερη ταινία που υπήρξε ποτέ είναι
ο Άρχοντας των Δαχτυλιδιών σε κινούμενα σχέδια. Μας το είχαν βάλει στην κατασκήνωση στον παιδικό κινηματογράφο και μέσα σ' ένα τέταρτο έτρεχαν να μαζέψουν πιτσιρίκια που ούρλιαζαν κι έκλαιγαν γοερά. Το βράδυ-όσοι κοιμηθηκαμε-είμασταν με πιασμένα χέρια (μην πω τίποτα για την ομαδάρχισα που δεν μας άφηνε δυο-τρεις-τέσσερις-πέντε στο ίδιο κρεβάτι να νιώσουμε ασφάλεια, γιατί έλεγε θα σπάσει το κρεβάτι!). Ακόμα δεν μπορώ να το ξεπεράσω!Για να το ξεπεράσουμε τρία βράδια στη σειρά μας έδειχναν το Νέμο (και μισούσα το Νεμο!).


Από κοντά ακολουθεί και το
Decasia. Είναι μία ταινία που δημιουργήθηκε από μικρά αποσπάσματα ταινιών του 1880-90 που διασώθηκαν από φιλμ σε μεγάλο βαθμό κατεστραμμένα. Καθαρή εικόνα δεν υπάρχει πουθενά. Ο τρόπος που έχει γίνει το μοντάζ και η μουσική που διάλεξαν σου προκαλούν ανατριχίλα, μην πώ φρίκη. Eνώ δεν δείχνει τρομαχτικές σκηνές ο τρόπος που προβάλονται δημιουργεί τρομερή αποστροφή.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έχω ακούσει πολλύ κόσμο να λέει για το Evil Dead (του '80) ότι είναι η πιό τρομακτική ταινία που έχουν δεί. Την είδαμε με τη κολλητή μου μήπως καί. Δεν μπορώ να πώ. Ωραία κωμωδία ήταν (απίστευτο το τί γέλιο ρίξαμε στις gore σκηνές) και με τόσο αίμα μας άνοιξε η ορεξη για πίτσα με μπόλικη σάλτσα.

αχαχαχα! :D Φοβερή!!!

Αυτή που για 'μενα είναι η τρομακτικότερη ταινία που υπήρξε ποτέ είναι ο Άρχοντας των Δαχτυλιδιών σε κινούμενα σχέδια. Μας το είχαν βάλει στην κατασκήνωση στον παιδικό κινηματογράφο και μέσα σ' ένα τέταρτο έτρεχαν να μαζέψουν πιτσιρίκια που ούρλιαζαν κι έκλαιγαν γοερά. Το βράδυ-όσοι κοιμηθηκαμε-είμασταν με πιασμένα χέρια (μην πω τίποτα για την ομαδάρχισα που δεν μας άφηνε δυο-τρεις-τέσσερις-πέντε στο ίδιο κρεβάτι να νιώσουμε ασφάλεια, γιατί έλεγε θα σπάσει το κρεβάτι!). Ακόμα δεν μπορώ να το ξεπεράσω!Για να το ξεπεράσουμε τρία βράδια στη σειρά μας έδειχναν το Νέμο (και μισούσα το Νεμο!).

Απίστευτο!!!! :sealed:

Τι να πεις...... Αντί να βάλουν μια αστεία ταινία καρτούν στα παιδάκια για να χαλαρώσουν βάλανε αυτό το πράγμα!! Δεν πάμε καλά!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Crimson Moonlight είπε:
Έχω ακούσει πολλύ κόσμο να λέει για το Evil Dead (του '80) ότι είναι η πιό τρομακτική ταινία που έχουν δεί. Την είδαμε με τη κολλητή μου μήπως καί. Δεν μπορώ να πώ. Ωραία κωμωδία ήταν (απίστευτο το τί γέλιο ρίξαμε στις gore σκηνές) και με τόσο αίμα μας άνοιξε η ορεξη για πίτσα με μπόλικη σάλτσα.
Σαφώς γούστα είναι αυτά δεν λεω, και εμένα η γυναίκα μου έβαλε τα γέλια όταν είδε το evi dead 2 και εγώ την κοίταγα με απορία. Bέβαια άλλο να το έβλεπες το 1981.
 
Είχα τρομάξει βλέποντας το Alien I σε κινηματογράφο το 1980. Όχι τόσο από την πλοκή, όσο από μία κοπέλα στις πίσω θέσεις που κραύγαζε στις δυνατές σκηνές (ιδίως στη σκηνή που βγαίνει το μικρό Alien από το στήθος του δύστυχου). Τσίριζε η ηθοποιός στην οθόνη, τσίριζε και η άλλη από πίσω....... Πραγματικά στερεοφωνικός ήχος τρόμου!!!!!!!!!!!!!! Κάποια στιγμή δεν άντεξε και αποχώρησε με τον συνοδό της και ησυχάσαμε οι υπόλοιποι...... Τουλάχιστον μετά είχαμε να αντιμετωπίσουμε μόνο το Alien μπροστά μας.....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Eagle 1 είπε:
Είχα τρομάξει βλέποντας το Alien I σε κινηματογράφο το 1980. Όχι τόσο από την πλοκή, όσο από μία κοπέλα στις πίσω θέσεις που κραύγαζε στις δυνατές σκηνές (ιδίως στη σκηνή που βγαίνει το μικρό Alien από το στήθος του δύστυχου). Τσίριζε η ηθοποιός στην οθόνη, τσίριζε και η άλλη από πίσω....... Πραγματικά στερεοφωνικός ήχος τρόμου!!!!!!!!!!!!!! Κάποια στιγμή δεν άντεξε και αποχώρησε με τον συνοδό της και ησυχάσαμε οι υπόλοιποι...... Τουλάχιστον μετά είχαμε να αντιμετωπίσουμε μόνο το Alien μπροστά μας.....
:rofl: θα είχα πεθάνει από το γέλιο!

Όμεν και εξορκιστές από εμένα :fafoutis:
 
PT8 είπε:
θα είχα πεθάνει από το γέλιο!
Μπα, μην το λες.... Άγρια κατάσταση, είχε τρομοκρατηθεί η κοπέλα και δεν μπορούσε να το ελέγξει. Σε άγχωνε πραγματικά....
 
  • Like
Reactions: PT8
Tώρα πείτε μου, δεν είναι ό, τι πιο creepy έχετε δεί;

 

 

Πού να δείτε όλη την ταινία να έχετε εφιάλτες μέχρι τα γεράματα:precry2:
 

 


[video=youtube;hDa-mmSldDg]


 
Απιστευτη εμπειρια πρεπει να ειχανε οσοι το ειδαν σε πρωτη προβολη.

 
Είναι κάποιος θρησκευόμενος με φανατικά στοιχεία και πάει να δει to 1973 την ταινία Ο εξορκιστής. Καλά δεν ρώτησε κανέναν που να την έχει δει, δεν διάβασε κάποιο άρθρο σε εφημερίδα, δεν του πάει καν στο μυαλό πως μόνο ο τίτλος μυρίζει μπαρούτι για αυτόν και πάει να την δει. Να μετά οι λιποθυμίες και τα ξερατά. Bravo, bravo.

Πάντως, εντύπωση μου κάνει πως το wiki αναφέρει, πως η ταινία ήταν η πιο επυτιχημένη ταινία τρόμου για 40 χρόνια, μέχρι την προβολή της ταινίας το Αυτό το 2017.
 
Με την καμμιά Μάριε δεν ήταν θρησκευόμενοι αυτοί στο βίντεο ,νορμάλ άτομα σαν εμάς ηταν.
Απλά ήταν τελείως μα τελείως αμαθή σε τέτοιες σοκαριστικές σκηνές.:)
 
Όταν κάποιος δεν έχει ιδέα από ταινίες τρόμου, λογικά δεν να πάει να δει μια ταινία με τον κραυγαλέο τίτλο Ο εξορκιστής, που έτσι και αλλιώς, έχει καθαρά θρησκευτικές αναφορές που χτυπούν άσχημα στους περισσότερους. Πάντως δεν θεωρώ τον ευατό μου νορμάλ, αφού στα 10 μου έβλεπα ότι ταινία τρόμου vhs είχε το video club της γειτονιάς. Ο εξορκιστής ήταν αναμφίβολα δυναμίτης, αλλά δεν ήταν από τις ταινίες που με τρόμοξαν το περισσότερο. Δεν είμαστε και τόσο νορμάλ εμείς έ; :lol:
 
Μα είχαν ξαναδεί ταινία τρόμου ,απλά ήταν ατμοσφαιρική στυλ μωρό της Ροζμαρυ η κάνα Ψυχώ με το οποίο πάλι τρέμανε.
Είπα να το γράψω με εξαίρεση εμάς λολ αλλά είναι γνωστό ότι είμαστε φαν του είδους.
Είμαι τυχερός που "ένιωσα" τον τρόμο απο την γέννηση του μιας και πρόφτασα να τρομάξω και με τον Φρανκενστάιν το ασπρόμαυρο ένα βράδυ στην κρατική πιτσιρίκος και έτσι μεγαλύτερος κατάλαβα στο περίπου τι εντύπωση είχε κάνει στο κοινό τότε.
Απο τα 12-13 αποκτήσαμε μια ανοσία,λολ.
 
Πίσω
Μπλουζα