Οι πιο τρομακτικές ταινίες ...

Πέρα από τα έργα του στιλ,friday 13,Helloween,ο ψυχοπαθής με το πριόνι,και άλλα τέτοια, πιστεύω πως τα ψυχολογικά θρίλερ είναι τα καλύτερα και με διαφορά. Κάποια έχουν καταπληκτικά σενάρια, άλλα πάλι που επενδύουν κυρίως στον φόβο! Τέτοιες καλές ταινίες κατά προσωπική μου γνώμη ειναι,

ο εξορκιστής με το καταπληκτικά soundtrack του Mike Oldfield,η μετεψύχωση, παλιό αλλά ποιοτικό και διαχρονικό, οι άλλοι(the others), που προσωπικά έβγαλα καπέλο στον σκηνοθέτη,το Μάτι(the eye)όπως καί αλλά τα οποία δεν τα θυμάμαι τώρα,και θα τα γράψω όταν τα θυμηθώ!
 
Από τα καλύτερα ψυχολογικά θρίλερ που θυμάμαι, ήταν Ο ΕΝΟΙΚΟΣ (ΤΗΕ TENANT) του Πολάνσκυ ! Πολύ μυστήρια ατμόσφαιρα !

telonio είπε:
"Σφαγή στο στρατόπεδο των κολασμένων" κινέζικη ταινία του 1992.
Είναι το διαβόητο MEN BEHIND THE SUN, του T.F.MOUS !

Γυρίστηκαν και άλλα δύο. Γυρίστηκε για να καυτηριάσει τα στρατόπεδα εξόντωσης που είχαν οι Ιάπωνες στην Ματζουρία του Β' Π.Π. , στα οποία υπέβαλαν σε φρικτά πειράματα του Κινέζους αιχμαλώτους.

Το χειρότερο είναι ότι το πτώμα του παιδιού που τεμαχίζεται σε κάποια φάση, είναι ... ΑΛΗΘΙΝΟ ! :eek: (βέβαια το παιδί ήταν φυσικά νεκρό).

Ο ίδιος ο σκηνοθέτης, είχε πει σε συνέντευξή του, το πως βρήκε το πτώμα. Έπεισε τον πατέρα του φρεσκοπεθαμένου παιδιού, να τον αφήσει να το διαμελίσει στην κάμερα, λέγοντάς του ότι <<ήταν για το καλό τις Κίνας, καθώς η πατριωτική αυτή ταινία, θα εξιστορούσε τα όσα έκαναν οι Ιάπωνες στους Κινέζους>> ! Και ο πατέρας δέχτηκε ! :eek: Απίστευτες καταστάσεις !!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΤΙ ΛΕΤΕ ΜΩΡΕ!!!Είμαστε με τα καλά μας???Και αγοράζουμε κινέζικα προιόντα?

ΤΕΛΟΣ......ΤΕΡΜΑ...Η κίνα πέθανε για μένα Δεν είμαστε καλά!!! :eek:

ΤΕΜΑΧΙΣΑΝ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΤΗΝ ΚΑΜΕΡΑ! ΑΙΣΧΟΣ!Μα καλά τα βλέπετε κιόλας!:mad:

Τριήμερο Ban σε όσους το είδαν!
 
akmakas είπε:
ΤΙ ΛΕΤΕ ΜΩΡΕ!!!Είμαστε με τα καλά μας???Και αγοράζουμε κινέζικα προιόντα?ΤΕΛΟΣ......ΤΕΡΜΑ...Η κίνα πέθανε για μένα Δεν είμαστε καλά!!! :eek:

ΤΕΜΑΧΙΣΑΝ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΤΗΝ ΚΑΜΕΡΑ! ΑΙΣΧΟΣ!Μα καλά τα βλέπετε κιόλας!:mad:

Τριήμερο Ban σε όσους το είδαν!
Οι Κινέζοι μισούν ΘΑΝΑΣΙΜΑ τους Ιάπωνες !

Μπροστά στο μίσος αυτό, η σχέση (π.χ.) Ελλάδας-Τουρκίας είναι αδελφική !

Είναι δύσκολο να ξεχάσεις το παρελθόν, και οι Κινέζοι υπέφεραν πολλά από τους Ιάπωνες.

Και έχουν περάσει μόνο 60 χρόνια από τότε !

Σίγουρα 60 χρόνια δεν είναι λίγα, αλλά δεν είναι αρκετά για να ξεχαστούν οι αγριότητες που γίναν.

Εξ'ού και η στάση του πατέρα.

Ευτυχώς εμείς δεν είμαστε σε τέτοιο επίπεδο.

Το ότι βλέπεις κάτι, δεν σημαίνει ότι το εγκρίνεις !

Εξάλου πρώτα είδα την ταινία και μετά έμαθα την ιστορία της.
 
exetlaios είπε:
Είναι το διαβόητο MEN BEHIND THE SUN, του T.F.MOUS !Το χειρότερο είναι ότι το πτώμα του παιδιού που τεμαχίζεται σε κάποια φάση, είναι ... ΑΛΗΘΙΝΟ ! :eek: (βέβαια το παιδί ήταν φυσικά νεκρό).
Αν είναι δυνατόν! Το είχα δει αλλα πίστευα πως ήταν prop (κούκλα)! Ουτε καν μου είχε περάσει απο το μυαλό!:eek:
 
Mιας και πιασαμε κουβεντα για ατμοσφαιρικα θριλερ το καλυτερο και δικη μου προταση ειναι το The Ninth Gate με τον Johnny Depp του καταπληκτικου Roman Polanski.
35mwv2.jpg
 
AARDVARK είπε:
...The Ninth Gate με τον Johnny Depp ...
Εκπληκτική αρχή και μέση, αλά ΦΟΛΑ τέλος !

telonio είπε:
Αν είναι δυνατόν! Το είχα δει αλλα πίστευα πως ήταν prop (κούκλα)! Ουτε καν μου είχε περάσει απο το μυαλό!:eek:
Και εγώ κουφάθηκα όταν το έμαθα !

Το είχε δηλώσει και ο ίδιος ο σκηνοθέτης, σε συνέντευξή του στο αγγλικό περιοδικό THE DARK SIDE.

Ορίστε ένα σχετικό κείμενο, που βρήκα στο http://www.cavd.com/reviews/men_behind_the_sun_review.pdf :

In a way, Man behind the Sun is beneath criticism ... several scenes border on the intolerable - the infamous cat/rat scene adds nothing but nausea to the movie ... and an autopsy using a real corpse inspires comparisons with exploitation flicks of little merit. Mous'efforts at cruel realism put the film firmly into exploitation terretory, even though the parents of the dead boy used in the autopsy scene told him <>.

Γενικά το Men behind the Sun (ή DEATH SUN 731, οπως ήταν ο αυθεντικός του τίτλος), είναι από τις ταινίες, που έτσι και τις δεις, σου στοιχειώνουν μόνιμα το μυαλό !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο exetlaios προφανώς μιλά για τα shockumentaries (τα ψευδοντοκυμαντέρ εν μέρει) τις δεκαετίας του 1960-80 (περισσότερα από αυτά Ιταλικές παραγωγές).

Πράγματι μερικά από αυτά περιέχουνε footage από ΑΛΗΘΙΝΟΥΣ ΘΑΝΑΤΟΥΣ!!!

Αναφορικά μερικά από αυτά

To Sweet and Savage (1983)

Killing of America (1982)

Mondo Cane (1963)

Catastrophe (1977)

Kατέχω σε vhs μερικά από δαυτα

Υπάρχει και η κατηγορία των fake snuff όπως η σειρά ταινιών του Ιάπωνα Κομίστα Hideshi Hinno Flowers of Flesh and Blood

Θα επεκταθώ κάποια άλλη στιγμή που θα έχω χρόνο

Αααα έχω και 2 προτάσεις

για ταινία

Η μία είναι το Thesis (1996) του Alejandro Amenabar (Οbre los Ojos 1997 και The Others 2001)

Και το άλλο το υπερκάλτ του δικού μας KΩΣΤΑ ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗ (ΝΑΙ ΝΑΙ ΑΥΤΟΥΝΟΥ ΜΕ ΤΗ ΜΟΥΣΤΑΚΑ) γυρισμένο στην κρήτη. Λέγεται ΟΙ ΔΙΑΒΟΛΑΝΘΡΩΠΟΙ (LAND OF THE MINOTAUR-1977) ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ

θρίλερ γυρισμένο εν ελλάδι με την εξής σύνθεση πρωταγωνιστών:

Νικος Βερλέκης

Κώστας Καραγιώργης

Ανέστης Βλάχος

Άννα Μαντζουράνη

Δημήτρης Μπισλάνης

και (κρατιθίτε παρακαλώ)

PETER CUSHING (ΝΑΙ ΚΑΛΑ ΑΚΟΥΣΑΤΕ ΣΤΟ ΡΟΛΟ ΤΟΥ ΚΑΚΟΥ)

ΚΑΙ DONALD PLEASUNCE (ΣΤΟ ΡΟΛΟ ΤΟΥ ΚΑΛΟΥ ΟΡΘΟΔΟΞΟΥ ΠΑΠΑ)

Σχετικά με Κώστα Καραγιάννη, Νίκο Μαστοράκη και αίμα ελληνικής προέλευσης στις οθόνες θα αναφερθώ μια άλλη στιγμή (ΤΟ ΚΑΤΕΧΩ)!!!!
 
ΟΙ ΔΙΑΒΟΛΑΝΘΡΩΠΟΙ?? Μα αυτη η ταινία είναι Super !!!δεν νομίζω να την είδα την θέλω!!
 
Dominion είπε:
Υπάρχει και η κατηγορία των fake snuff όπως η σειρά ταινιών του Ιάπωνα Κομίστα Hideshi Hinno Flowers of Flesh and Blood
Αναφέρεσαι στο πρώτο επεισόδιο της σειράς GUINEA PIG !

Dominion είπε:
Σχετικά με Κώστα Καραγιάννη, Νίκο Μαστοράκη και αίμα ελληνικής προέλευσης στις οθόνες θα αναφερθώ μια άλλη στιγμή (ΤΟ ΚΑΤΕΧΩ)!!!!
Xe xe ! Se exo prolabei ! :animrolleyes:

Πήγαινε http://www.cinephilia,gr , στην μέση - αριστερά, ενότητα Αρχείο, επιλογή CULT, και δες το άρθρο <<Οι Έλληνες και οι ταινίες τρόμου>>
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωχ Κόλλησες από τον Wally αγγλικά!!!!

exetlaios κάτι μου λέει ότι τι έχεις την ταινία...Ξέρεις δεν χρειάζεται να το πώ Τη θέλω!!!!!!!!!
 
Αν έχει κάποιος το ΟΙ ΔΙΑΒΟΛΑΝΘΡΩΠΟΙ και μπορεί να κάνει κάτι να το αποκτήσουμε και εμείς οι φαν θα ήταν υπέροχο.
 
Ας θυμηθούμε μια retro-horror ταινία όχι ιδιαίτερα ακραία αλλά αρκετά cult για την εποχή της.

The Lost Boys (Joel Schumaher, 1987)

Ο Kiefer Sutherland (ως David)
s3david.jpg


στα πρώτα βήματα της καριέρας του, φαίνεται ιδανικός βρικόλακας και αρκετά trendy μέσα στα μαύρα δερμάτινα και πάνω στη μηχανή για την εποχή του. Η ταινία σε ορισμένες στιγμές της διέθετε απίστευτο γέλιο και αστείες ατάκες. Ποίος θυμάται τον παππού όπου πήγαινε συνεχώς στο σπίτι της χήρας Johnson (ενώ δεν την εμφάνιζε πουθενά στην ταινία) και στο τέλος γνώριζε για την ύπαρξη βρικολάκων στην Santa Carla;

Παρόλο το χιούμορ της, περιείχε πολύ καλές εικόνες και σκηνικά και σε αρκετές περιπτώσεις οι βρικόλακες φαινόντουσαν αρκετά τρομακτικοί. Ιδιαίτερη μνεία πρέπει να γίνει στο απίστευτα ωραίο soundtrack. Το Cry little sister παραμένει ένα από τα αγαπημένα μου κομμάτια...

A last fire will rise behind those eyes

Black house will rock, blind boys don't lie

Immortal fear, that voice so clear

Through broken walls, that scream I hear

Cry, little sister - Thou shall not fall

Come to your brother - Thou shall not die

Unchain me, sister - Thou shall not fear

Love is with your brother - Thou shall not kill

david37.jpg


lost_boys.jpg


Sleep all day. Party all night. Never grow old. Never die. It's fun to be a vampire...

s3david.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Kαταπληκτικη ταινια καταπληκτικο τραγουδι θυμηθηκα την εποχη που ειχα κολλημα με τους βρυκολακες αυτη και τα 2 FRIGHT NIGHT ηταν στα ΤΟP της λιστας μου. :thumbup:
 
NEAR DARK !

Με τον Lance Henricksen.

Απόλυτο vampire movie !

akmakas είπε:
Ωχ Κόλλησες από τον Wally αγγλικά!!!!exetlaios κάτι μου λέει ότι τι έχεις την ταινία...Ξέρεις δεν χρειάζεται να το πώ Τη θέλω!!!!!!!!!
Με εκνευρίζουν απίστευτα τα greeklish !

Απλός κάτι έχει πάθει το παλιό-μηχάνημα μου !

Δυστυχώς φιλε μου δεν την έχω την ταινία.

Και εγώ την ψάχνω.

Την είχα δει μικρός σε VHS.

Ρίξε μια ματια στο link πούυ έδωσα παραπάνω, στον Dominion.

( να το δει και ο τελωνείο, είμαι σίγουρος ότι τον ενδιαφέρει ! )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
3 μερο ban στον dominion γιατι έχει την ταινία και δεν την δίνει!!! :D
 
Βλέπω τα BAN, τα κερνάς τρία-τρία !

( πάντως αν όντως το έχει και δεν το δίνει, κάντες 6 τις μέρες ! ) :biglaugh:
 
Αυτό το θέμα είναι πολιτικό και πολύ σοβαρό!........

Well done exetlaios!
 
akmakas είπε:
Αυτό το θέμα είναι πολιτικό και πολύ σοβαρό!........Well done exetlaios!
Θα το χαρακτήριζα μάλλον ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ παρά ΠΟΛΙΤΙΚΟ.

Το φόρουμ μας είναι σίγουρα μη-πολιτικό.

Aπλώς το παρέθεσα, για να δόύμε ότι καμιά φορά, ακόμα και τα πιό αρρωστημένα σενάρια ταινιών τρόμου, αποτελούν ζοφερή πραγματικότητα !

Πόσο μάλλον, όταν τα θύματα, είναι Ελληνες και όταν τα γεγονότα έγιναν πριν λίγες μόνο δεκαετίες !

Είναι φρικτό αν το αναλογιστούμε !

Οι άνθρωποι αυτοί που γίνανε πειραματόζωα για φρικτά βιολογικά πειράματα, θα μπορούσαν να είναι γείτονες, φίλοι ή συγγενείς μας !

Ή ακόμα χειρότερα, σε μια μελλοντική σύρραξη με τα <<γειτονάκια>> μας, ίσως να είμαστε ... εμείς !!!
 
Πίσω
Μπλουζα