Οι πιο τρομακτικές ταινίες ...

Το κακό με αυτή την ταινία είναι ότι άλλη περιμέναμε να γυριστεί κι άλλη γυρίστηκε. Ελπίζω να έχετε διαβάσει τις "Πύλες τις φωτιάς" (από που να πήρε το τίτλο άραγε ;) . Το τι είχε υποθεί για το γύρισμα σε ταινία του βιβλίου δε λέγεται. Προταγωνιστές και σκηνοθέτες μεγάλα ονόματα, τρελοί προυπολογισμοί κ.α Τελικά δεν έγεινε τίποτα, όλα ήταν μια φούσκα και μας έσκασε το 300. Δε λέω μπορεί να είναι καλό, αλλά "Πύλες της Φωτιάς" ΔΕΝ θα είναι. Σε όσους φαίνονται απόλυτα αυτά που λέω, ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ. Είναι από τα καλύτερα ιστορικά μυθιστορήματα του είδους.
 
Arduinna είπε:
LOL!Καθόλου απίθανο...Γι'αυτό οι retromaniacs κρατάνε τα σχολικά τους βιβλία...Οταν γίνει η κοινωνία μας οπως το 1984 του Οργουελ θα έχουμε στοιχεία!
Arduinna, σε παραπέμπω στο FAHRENHEIT 451 του Φ.Τρυφώ !

( κάτι μου λέει ότι το έχεις δει ! )
 
Το έχω διαβάσει!Γενικά προτιμώ τα βιβλία απο τις ταινίες...

Έτσι θα καταντήσουμε... :(
 
Arduinna είπε:
Το έχω διαβάσει!Γενικά προτιμώ τα βιβλία απο τις ταινίες...
Έτσι θα καταντήσουμε... :(
Aν όντως γίνουμε έτσι, σε κόβω για αρχι-επαναστάτρια, με δέκα κάρα βιβλία, κρυμμένα στην σοφίτα σου !

( και τον akmaka στην ημι-παρανομία, με το ηλεκτρονικό του αρχείο, των PIXEL :biglaugh: )
 
Όχι μόνο ηλεκτρονικό αρχείο αρχηγέ μου...χε χε ,καθότι έχω αρκετά πλέον Pixel στα χέρια μου....και τα φυλάω σαν τα μάτια μου!
 
Άσχετο...Akmaka έχεις επισκεφτεί το μαγαζάκι με τα μεταχειρισμένα στην Ναυαρίνου?Έχει και περιοδικά...Έλεγα να πάω μπας και βρώ κανενα Pixel και σας κάνω "ζήλεια-ζήλεια" αλλά μετά σκεφτηκα οτι σιγά μην έχεις αφήσει Pixel για Pixel ... :D
 
Δεν ξερω..ποιο λες γιατι Ναυαρίνο έχω να αλητέψω κάτι χρόνια!

Πάντως με ενδιαφέρει..θα ήθελα να κάνω μια βόλτα!
 
Πάρε-δώσε νομίζω λέγεται.Δεν έχεις πάει??Ωραία!Θα πάω άυριο κιόλας και θα σου δώσω αναφορα!
 
Φίλε exetlaios το λινκ που μου έδωσες σχετικά με τις ελληνικές ταινίες τρόμου

δυστυχώς δεν ανοίγει :(

Mιας και από ότι βλέπω γράφετε με ταχύτητα πολυβόλου και δεν σας προλαβαίνω θα κάνω ότι μπορώ για να σας φορτίσω και παράλληλα να καλύψω το κενό που μεσολάβησε των μυνημάτων σας.

α) Πρός exetlaios ΝΑΙ αναφέρομαι ασφαλώς στην σειρά (βίντεο ταινιών και ουχί film Guinea Pig-ένα δοκίμιο πάνω στο splatterpunk)

β) Ωραίο το Lost Boys του Schumacher (όχι του ραλίστα του σκηνοθέτα)

αν και η καλύτερη ταινία του για μένα ήταν το Τηλεφωνικός Θάλαμος (2002) Phone Booth (βοηθά και το σενάριο του πασίγνωστου στους cult κύκλους θριλερά Larry Cohen). Σαφώς far better το Near Dark με μουσική από Tangerine Dream

γ) Ωσον αφορά την γνώμη μου για το θέμα Eλληνικός Σινεμάς (Κινηματογράφος) το πράμα σηκώνει πολύ συζήτηση. Πάντως γενικά τελευταία βλέπω μια φιλότιμη προσπάθεια να γίνουνε πρωτότυπα (αν και πρόχειρα) πράματα για Ελλάδα (φεριποίν ΤΟ ΚΑΚΟ). Σαφώς όμως Η ΑΓΑΠΗ κάποιων από εμάς για το cult δεν είναι αρκετη χρειάζετε και το απαραίτητο Budjet όπως και marketing. Στον τομέα που η Ελλάδα ΔΕΝ ΥΣΤΕΡΕΙ ποιά είναι στον τομέα των διαφημήσεων (Όλες γυρισμένες κινηματογραφικά-έξυπνες ατάκες που αναβιώνουν ένα παλιό σινεμά). Η άποψη μου είναι να δωθούν εφόδια σε νέα παιδιά να κάνουνε πράματα, όπως γίνεται και στο εξωτερικό. Αλλά αυτό προυποθέτει πως κάποιες παλιές καραβάνες θα χάσουνε το ψωμάκι τους ή και τις θέσεις τους.

Προσωπικά σαν ΚΟΜΙΣΤΑΣ στο επάγγελμα υπάρχουνε και μέσα από εκει πολύ πρωτότυπες ιδέες (μιλάω για ελληνικό ΄χώρο και όχι μόνο για ΗΠΑ) που μπορούν κάλιστα να αποτυπωθουν σε φίλμ με πολύ λίγα μέσα (θυμηθίται τι γινότανε δεκαετία 60). ΓΙΑ ΟΛΑ ΜΕΤΡΑ ΕΝΑ ΕΞΥΠΝΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΟΧΙ ΤΑ ΕΦΦΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΡΧΕΤΕ Η ΣΩΣΤΗ ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑ ΚΑΙ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΗΣΗ Επίσης πιστεύω πολύ στους μικρομηκάδες και τους πιτσιρικάδες ΟΧΙ στους κουλτουρίαρηδες από άλλες δεκαετίες (αυτοί ότι ήταν να δώσουνε το δώσανε).

ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΜΕΡΙΚΕΣ CULT (KAI TΡΟΜΟΥ) ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ

CURTAINS (1983) ΨΑΞΤΕ ΤΟ ΑΞΙΖΕΙ

CATACLYSM (1980) ΣΠΑΝΙΟ ΚΑΙ SPOOKY

MONSTER CLUB (1980) ANΘΟΛΟΓΙΑ ΤΡΟΜΟΥ ΑΓΓΛΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ

RAZORBACK (1984) ΤΟ 1o ΦΙΛΜ ΤΟΥ AΥΣΤΡΑΛΟΥ RUSSEL MULCAHY (ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ ΤΟΥ ΧΑΙΛΑΝΤΕΡ ΚΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΒΙΝΤΕΟΚΛΙΠ ΤΩΝ DURAN DURAN)

GROTESQUE (1988) AΠΟ ΤΑ ΠΙΟ ΖΑΒΑ

ΑLTERED STATES (1980) MYΣΤΗΡΙΟΖΟ

GOTHIC (1986) TOY ΙΔΙΟΥ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ ΤΩΝ ALTERED STATES

AMERICAN GOTHIC (1988) ΘΕΟΖΑΒΟ

OΛΑ ΤΑ ΙΤ LIVES TOY ΛΑΡΥ ΚΟΕΝ (3 ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΟ 1974,1978,1987)

ΒRAINDEAD (1992) YMNOΣ ΣΤΟ ΣΠΛΑΤΤΕΡ ΠΡΙΝ Ο ΠΗΤΕΡ ΤΖΑΚΣΟΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΣΤΗΝ ΣΦΑΙΡΑ (ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ?) ΤΟΥ MAINSTREAM (ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟ BRAINDEAD ΟΛΑ ΤΑ LORD OF THE RINGS KAI TO KING KONG ΜΑΖΙ ΜΕ ΑΦΗΝΟΥΝΕ ΠΑΓΕΡΑ ΑΔΙΑΦΟΡΟ, ΦΤΑΙΝΕ ΟΙ ΣΠΛΑΤΤΕΡ ΑΝΤΕΡΓΚΡΑΟΥΝΤ ΚΑΤΑΒΟΛΕΣ ΜΟΥ)

CREEPSHOW 1 KAI 2 (TO 1o καλύτερο) (1982,1987) ΔΙΑ ΧΕΙΡΟΣ George Romero και Stephen King

και το καλό για το τέλος THE LIVING DEAD AT MACHNESTER MORGUE (1974) (ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΒΓΗΚΕ ΜΕ ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ "ΖΟΜΠΙ ΕΠΙΔΡΟΜΗ ΑΠΟ ΤΟ ΝΕΚΡΟΤΑΦΕΙΟ")

ΠΟΛΥ ΠΡΙΝ Ο LUCIO FULCI ΜΑΣ ΔΩΣΕΙ ΤΑ ΖΟΜΠΙ ΤΟΥ ΕΝΑΣ ΙΣΠΑΝΟΣ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗΣ Ο JORGE GRAU ΜΑΣ ΠΑΡΑΔΙΔΕΙ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑΣ ΣΕ ΕΝΑ ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΟ ΟΠΩΣ ΘΑ ΔΙΑΠΗΣΤΩΣΕΤΕ ΘΡΙΛΕΡ

ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ (ΝΑ ΧΩ ΝΑΣΑΣ ΛΕΩ ΑΝΕΞΑΝΤΛΗΤΟΣ)

Α ΝΑΙΙΙΙ

ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ

EXΩ 3 ΣΕΝΑΡΙΑ ΓΙΑ CULT ΠΑΡΩΔΙΕΣ (OΛΑ REGISTERED OΠΟΤΕ DONT CLOPY ME OK). Σενάριο ένα Carbirater Dogs (Aστυνομικό κοσμοπολίτικο θρίλερ στα πρώτυπα των ελληνικών TANΓΚΟ 2001 και ΑΓΚΙΣΤΡΙ), Σενάριο 2 Γρήγοροι & Φουριόζοι: Zarouxla Drift (Κοινωνική περιπέτεια με Κωλοφτιαγμένα Αμάξια στη δεκαετία του 1980), Σενάριο 3 Οι Δούκες της Ζαρούχλας (κωμική περιπέτεια όπου 3 ξαδέρφια και ο Θείος στη Ζαρούχλα επιδίδονται σε παράνομο εμπόριο ΤΡΑΧΑΝΑ ΚΑΙ ΤΟΥΤΟΥΜΑΚΙΩΝ).

ΑΥΤΑ ΘΑ ΕΠΑΝΕΡΘΩ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ;)
 
Τώρα περίμενε 4 απανωτά post του exetlaios και άλλα 4 δικά μου!!!:biglaugh: :biglaugh:
 
(χαμογελά ήρεμα)

Αγαπητέ akmakas θα έχεις καταλάβει προ πολλού ότι είμαι unΠαίκταμπλ

σε μνήμη και γνώση (ο μόνος λόγος που δεν γράφω τόσο συχνά - για να σας βάλω τα γυαλιά - γέλια χωρίς κακία το λέω ε - είναι ότι δεν έχω τόσο χρόνο)

After all σκέψου και το γεγονός ότι είμαι 27 χρονών και θυμάμαι περισσότερα και από πατημένο (ηλικιακά) 30 άρη. Όπότε γράφτε 4 και 5 και 106 Posts OΛΑ OΣΑ ΓΡΑΦΕΤΕ ΤΑ ΕΧΩ ΔΕΙ ΠΡΟ ΚΑΙΡΟΥ ΜΗΝ ΠΩ - 20 ΕΤΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΜΕ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΚΑΝΕΙΣ :)

:)

Tην Αγάπη μου

ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΜΕΘΑ
 
Dominion είπε:
Φίλε exetlaios το λινκ που μου έδωσες σχετικά με τις ελληνικές ταινίες τρόμου δυστυχώς δεν ανοίγει
Όντως, κάτι έχει πάθει η σελίδα.

Στείλε με με PM το mail σου, να στο στείλω.

Dominion είπε:
OΛΑ ΤΑ ΙΤ LIVES TOY ΛΑΡΥ ΚΟΕΝ (3 ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΟ 1974,1978,1987)
Μάλλον εννοείς τα IT'S ALIVE !

Dominion είπε:
ΒRAINDEAD (1992) YMNOΣ ΣΤΟ ΣΠΛΑΤΤΕΡ ΠΡΙΝ Ο ΠΗΤΕΡ ΤΖΑΚΣΟΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΣΤΗΝ ΣΦΑΙΡΑ (ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ?) ΤΟΥ MAINSTREAM
Έχεις δει από Πήτερ Τζάκσον, τα BAD TATE και MEET THE FEEBLES ?

Πολύ καλυτερα από το BRAIN DEAD !

Dominion είπε:
THE LIVING DEAD AT MACHNESTER MORGUE
Μόνο που η ελληνική βιντεοταινία ήταν πετσοκομμένη !

Όλα τα gore-effects του Gianneto De Rossi, απουσιάζουν !

Γενικά Δημήτρη, φαίνεσαι σούπερ-ενημερωμένος, αλλά δε θα αφήσω κανέναν να μου κλέψει τον τίτλο του horror-grand-master ! χε χε ! :diablotin:

Υ.Γ. Τα σενάριά σου φαίνονται ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ ! :thumbup:
 
Φίλτατε exetlaios :)

σαφώς και λέγετε it's alive (κεκτιμένη ταχύτητα)

Ενόείται ότι έχω δει και τα 2 αναφερόμενα του Πήτερ

(σαν αρτιότερο θεωρώ πάντως το braindead τα άλλα είναι πιο Trashy :) )

Nαι όντως η πετσοκομένη εκδοχή της ελληνικής έκδοσης είναι απαράδεκτη στο ΖΟΜΠΙ ΕΠΙΔΡΟΜΗ ΑΠΟ ΤΟ ΝΕΚΡΟΤΑΦΕΙΟ

(για αυτό και γω κατέχω το special edition dvd απο το 2002)

Gianneto De Rossi εεεε???? Ένα όνομα που καταχάρηκα όταν είδα στους συντελεστές της γαλλικής σπλατεριάς Haute Tension (του ΑJa που μας έδωσε το ριμεικ του Ηιlls Have Eyes του Κρέηβεν)

Αγαπητέ exetlaios δεν με λένε Δημήτρη (Ντίμη Ντίμή Δαδήρα) αλλά χρήστο

το επιστρέφω δημήτριος είναι σαν να λέμε επιστρέφω δριμύτερος

Δεν κλεβω τίτλους από αλλους (αντιθέτως ΧΑΡΙΖΩ ;)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΣΟΥ ΛΟΓΙΑ

ΚΑΙ ΣΕΝΑ ΟΙ ΓΝΩΣΕΙΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΞΕΡΑΙΤΙΚΕΣ
 
Επίσης η ορθογραφία μου είναι ΑΘΛΙΑ (ΓΈΛΙΑ)
 
Dominion Το ότι θυμασαι πολύ καλά είναι ευχάριστο

Για τα post το είπα για να τσιγκλίσω τον exetlaios δεν έχει σχέση με εσένα!
 
@ Dominion :

Φίλε Χρήστο ( και όχι Δημήτη :biglaugh: )

Εχεις special edition dvd τo LIVING DEAD AT THE MANCHESTER MORGUE (a.k.a. DON'T OPEN THE WINDOW) ???

Σλουρπ-σλουρπ, ζήλεια, ψώρα κλπ

( πιστεύω τό'ποιασες, που το πάω ... ) :D

Για το Haute Tension, δεν ήξερα ότι επιμελήθηκε ο Gianneto.

Θα το νοικιάσω.
 
Το πιασα το υπονοουμενο φιλε exetlaios
 
Ουφ.Είμαι ενας newbie ο οποιος μολις ειδε το σιγκεκριμενο τοπικ ειπε να αφισει το μαθημα που εχει στισ 8 και να καθισει να εξερευνησει λιγο...Λοιπον αφου βλεπω οτι εχετε αποψη κτλ και οτι θυμαστε και διαφορες ταινιες ελπιζω οτι καποιος ισως και να μπορεσει να θυμηθει κατι απο μια ταινια που εγω προσωπικα ειδα οταν ημουν 9-10 το πολυ και δεν θυμαμαι και πολλα.Βασικα τιποτα μαλλον δεν θυμαμαι...

Θυμαμαι οτι πρεπει να ειχε σχεση με πνευματα-δαιμονες και οτι ηταν μια παρεα σε ενα σπιτι και απο ενα σημειο και μετα μαλλον δεν μπορουσαν να βγουν απο εκει.Μια σκηνη που μου εχει μεινει ειναι μια γκομενα σε ενα δωματιο απο το οποιο δεν μπορουσε να βγει και μια αορατη δυναμη να της σκιζει τα ρουχα (ε τι περιμενατε να μου εχει μεινει ας πουμε?).

Επισης ψαχνω αλλες δυο ταινιες και δεν μπορω να τις βρω πουθενα.

I've been waiting for you

The 4th floor (1999)

Tην πρωτη την εχω πετυχει στην Τηλεοραση αλλα δεν την εχω δει ολοκληρη.Τη δευτερη δεν την βρισκω πουθενα (και δουλευω σε Videoclub).

Καθε βοηθεια δεκτη.

Α και επισης την ταινια The return of the living dead που καποιος αναζητουσε στισ πρωτες σελιδες την εχω σε DVD.

Αυτα απο μενα.Ευχαριστω για το χρονο σας.
 
Μιχαλη καλως ηρθες στη παρεα :thumbup:

Σχετικα με την ταινια που λες - θυμαμαι μια που ειχα δει πιτσιρικας στην κρατικη - μια παρεα επιστημονων παιρνουν καποιες χιλιαδες λιρες για να περασουν μια βδομαδα σε ενα στοιχειωμενο σπιτι - τους κυνηγαει ενα πνευμα συνεχεια και στο τελος ανακαλυπτουν οτι ειναι του ιδιοκτητη του σπιτιου , καποιου τυπου ονοματι Μπελασκο με παρατσουκλι "ο Γιγας του" ταδε - στο φιναλε ανακαλυπτουν οτι ο Γιγας ηταν μαλλον νανος με ψευτικα ποδια ..τελος παντων αυτα τα λιγα μου ρχονται - ηταν ταινια του 70 και νομιζω οτι ο Ελληνικος τιτλος ηταν "Το Σπιτι της Κολασης" και ειχε καποια σχεση με τον Χιτσκοκ...θα βοηθησουν τα "μαστορια" του forum και θα τη βρουμε τελικα θα δεις :)
 
Πίσω
Μπλουζα