Οι πιο τρομακτικές ταινίες ...

geoanas είπε:
@ exetlaiosΌλα του Romero (DAY OF THE DEAD,

DAWN OF THE DEAD original) αλλά και τα άλλα που είχαν κυκλοφορίσει στα '80s...

"Τα ζόμπι δεν είναι χορτοφάγα 1 και 2"

"Ζόμπι εναντίον καννιβάλων"

"Η λίμνη των ζόμπι"

"Τα ζόμπι στην Νέα Υόρκη"

"Η 7η πύλη της κολάσεως"

... δε μπορώ να θυμηθώ άλλους τίτλους...(Γεράματα γαρ ! :rolleyes: )
Αν και αρκετά παλαιό post να ενημερώσω πως τα "Ζόμπι δεν είναι χορτοφάγα 2" (τίτλος κι αυτός...) Return of the Living dead 2, υπάρχει στο Metropolis στην Αθήνα και κοστίζει περίπου 20 ευρώ.

Το 1 ακόμη το ψάχνω...
 
to proto to exo agorasei apo eksoteriko me agglikous ipotitlous.
 
Eξαιρετικα αφιερωμενο στον φιλο Εχετλαιο...

μονο που αυτη η ταινια ειναι περα για περα αληθινη.

Το soundtrack απο Slayer-Dead Skin Mask

πρωταγωνιστης ο Ed Gein

Προσοχη-περιεχει σκληρες σκηνες

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Shadowdancer2501 είπε:
Eξαιρετικα αφιερωμενο στον φιλο Εχετλαιο...μονο που αυτη η ταινια ειναι περα για περα αληθινη.

Το soundtrack απο Slayer-Dead Skin Mask

πρωταγωνιστης ο Ed Gein

Προσοχη-περιεχει σκληρες σκηνες

Ευχαριστώ αδελφέ !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κάποιες φορές η ζωή είναι πολύ σκληρότερη και πιο "άρρωστη" από την οποιαδήποτε ταινία τρόμου.
 
Eχει δει κανεις το Last house on the left (1972) του Wes Craven..;;

Θα μου πειτε,τι ρωταω,σιγα μη δεν το εχετε δει...!!

Anyway,δυνατη ταινια,αλλα δυστυχως κατακρεουργηθηκε ΚΑΙ αυτη και κυκλοφορει εντελως κομμενη απ'οσο γνωριζω....

Εντυπωσεις κανεις..;;
 
manos426f είπε:
Eχει δει κανεις το Last house on the left (1972) του Wes Craven..;;
Θα μου πειτε,τι ρωταω,σιγα μη δεν το εχετε δει...!!

Anyway,δυνατη ταινια,αλλα δυστυχως κατακρεουργηθηκε ΚΑΙ αυτη και κυκλοφορει εντελως κομμενη απ'οσο γνωριζω....

Εντυπωσεις κανεις..;;
Ρε Μάνο, αφού έχεις πέσει σε τρελούς !

Λες να μην το έχουμε δει ;

Λοιπόν, σε γενικές γραμμές το βρίσκω καλογυρισμένο για την εποχή του,

ψιλο-σοκαριστηκό, αν και μάλον υπερτιμημένο.

Σίγουρα ένα από τα καλύτερα φιλμ-εκδίκησης της εποχής του, αν και δε θα έλεγα ότι είναι και πολύ "σκληρότερο" από τα υπόλοιπα φιλμ του είδους (I SPIT ON YOUR GRAVE, HOUSE ON THE EDGE OF THE PARK κλπ).

Μάλλον η υπερβολική δημοσιότητα που έλαβε, οφείλεται κυρίως στο όνομα του σκηνοθέτη.

Προσωπικά προτιμώ το HOUSE ON THE EDGE OF THE PARK του R.Deodato στο οποίο μάλιστα πρωταγωνιστεί πάλι ο David Hess (ο ίδιος του LAST HOUSE ON THE LEFT).

Άσε που στο HOTEOTP, παίζει και ο John Morgen, που είναι ίσως η πιο καλτ φιγούρα του ιταλικού "εκμεταλευτικού" (exploitation) κινηματογράφου.

Αν δεν το έχεις δει, αξίζει μια ματιά ...
 
exetlaios,γι'αυτα υποτιτλοι υπαρχουν...;;

Σιγα μην υπαρχουν θα μου πεις τωρα....
 
Η τριλογία Evil Dead, κάτι στις δυο πρώτες μου σήκωνε την τρίχα αν και είχε και κομικά στοιχεία.

Τα είχα πάρει και τα τρία σε dvd όταν είχα πάει Αμερική, πρίν βγούν σε dvd εδώ.

Μάλιστα ζαχάρωνα μια συλλεκτική έκδοση που είχε και τις τρείς ταινίες μέσα σε ένα λαστιχένιο Book of the dead, αλλά παραήταν ακριβό...
 
manos426f είπε:
exetlaios,γι'αυτα υποτιτλοι υπαρχουν...;;
Σιγα μην υπαρχουν θα μου πεις τωρα....
ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ !

( πάντως η ταινία κυκλοφορεί σε ελληνικό DVD

ενώ παλαιότερα υπήρχε και σε ελληνικό VHS )
 
Καλα,δε τρεχει και τιποτα,στην τελικη το βλεπω ανευ υποτιτλων.... :thumbup:
 
phantasm και τα μυαλά στα κάγκελα (η μάλον στην σφαίρα)

Don Coscarelli rules

Όλες οι ταινίες του Kρόνεμπεργκ κυριώς Rabbid (1976) aka Λυσασμένες στα Νύχια του Τρόμου the brood (1979) και το videodrome (1982)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
..το ομολογώ, το hellraizer 1 όταν το είχα πρωτοδεί με έκανε να αλλάξω κάνα δυο panes :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
The Beyond By Lucio Fulci

Haute Tension By Alexander Aja

Cannibal Holocaust By Rugero Deodato

The Living Dead series By George A. Romero
 
παντως επειδη και ω εκεινη την εποχη εκανα διατριβη με τις ταινιες τρομου,εχω να πω οτι ο εφιαλτης στο δρομο με τις λευκες ηταν η πιο τρομακτικη ταινια.

Ηταν και μια η οποια δε θυμαμαι καθολου τιτλο

αν την ξερει ξερει καποιος. οι σκηνες που θυμαμαι ηταν οι εξης:

ηταν λεει,τρια αδελφια (2κοριτσια ,1αγορι,πιτσιρικια) και πηγαιναν οικογενειακη εκδρομη με το αυτοκινητο. Καποια στιγμη τρακαρε το αυτοκινητο ,και επρεπε να βγουν εξω πριν γινει εκρηξη(αλλα το αγορακι και το ενα κοριτσακι ειχαν δεσει τα κορδονια στη μεγαλυτερη αδελφουλα τους και δεν προλαβε να βγει απο το αμαξι και σκοτωθηκε). Μετα απο καμποσο καιρο τους στοιχειωσε και (θυμαμαι οτι) με κατι ξεγελασε τον μικρο και ανεβηκε πανω στη στεγη και τον εριξε και σκοτωθηκε. Μετα ειχε "στοιχειωσει" για τα καλα την μικρη. (πριν σκοτωσει το μικρο ,θυμαμαι που πειραζε την αδελφη του ηχογραφωντας στο κασετοφωνο την ανασα του για να τρομαξει η μικρη)

Εμφανιστηκε στο κρεβατι τον γονιων της και ειε εκεινο το στρογγυλο μαχαιρι για την πιτσα ,και τρομαξε(σκοτωσε,δε θυμαμαι καθολου) τους γονεις της.

Περιττο να σας πω οτι για να ξεπερασω το φοβο μου γι αυτο το εργαλειο περασαν χρονια.!!!!:animeek:

Εκοψα και τις τρικλοποδιες στα αδελφια μου!(ειχε παιδαγωγικο αποτελεσμα η ταινια):rolleyes:

Παντως με στιγματησε σα ταινια!

μηπως σε καποιον λεει κατι το στορυ και ξερει τιτλο?ε?
 
Tallman το Suspiria ειναι πραγματικα σριστουργημα κ απο τις πιο τρμαχτικες ταινιες που εχω δει! Η μουσικη ... τι να πω.. δεν εχω ακουσει καλυτερη μουσικη επενδυση σε θριλερ.. φαντασου οτι πριν καποια χρονια εκατσα κ ηχογραφησα σε κασσετα καποια κομματια της ταινιας αλλα κατευθειαν απο το εργο, με τις κραυγες κ καποιους διαλογους ! Τελεια. το Phenomena το πλησιαζει καπως μουσικα, αλλα δεν ειναι το ιδιο.

(μολις ανακαλυψα πως λοιπον κ τα 2 απο τα dvd μου, αντε τωρα να θυμηθω που τα δανεισα!:mad:)

παντως το θριλερ που με εχει τρομοκρατησει περισσοτερο ειναι ακομα το original Nosferatu.. η αυθεντικη αισθηση της παλαιοτητας αυτου του φιλμ ειναι τοσο ατμοσφαιρικη που πραγματικα με καθηλωνει..
 
Πάντως εχτές είδα με την ησυχία μου πίνοντας φράφφο (tm by Maddog) το 28 Weeks later.

Εκπληκτική ατμόσφαιρα. Desolation and desperation. No hope, no future. My kind of Paradise............
 
Πίσω
Μπλουζα