Οι πιο τρομακτικές ταινίες ...

Eιναι καλο τελικα αυτο? (οχι το φραφφο, το εργο!!)
 
To fraffo είναι υπέροχο και το έργο επίσης. Ένα Λονδίνο έρημο, μια ατμόσφαιρα απίστευτη και σε κάποια σημεία η σπλατεριά άγγιζε τις παλιές καλές μέρες της δεκκαετίας του 80. Φυσικά και τα εφέ υπέροχα.

Δες το αν μη τι άλλο δυό ωρίτσες χαλάρωσης!!!!!!!
 
To ειχα στα υποψιν,αλλα περιμενα να μου πει καποιος αν αξιζει να αφησω τα ανιμε για 2 ωρες για να το δω!

Με επεισες! :)
 
Death2Eliza είπε:
To ειχα στα υποψιν,αλλα περιμενα να μου πει καποιος αν αξιζει να αφησω τα ανιμε για 2 ωρες για να το δω!Με επεισες! :)
Για να είμαι ειλικρινής ,το 28 days later (το πρώτο δηλαδή) ήταν πολύ πιο δυνατό. Στο 28weeks later, τρόμαξα (στην κυριολεξία) μόνο στην αρχή που πήγε μια τύπισσα να κοιτάξει έξω μέσα από έναν ψιλοσπασμένο τοίχο και ήρθε φάτσα καρτα με ένα ανθρώπινο πρόσωπο με κόκκινα μάτια. Το 28 weeks later, απ'οτι διάβασα στις κριτικές, όχι ότι δεν άρεσε, απλά του έλειπε δράση. Μόνο στο τελευταίο 15λεπτο είχε τρέξιμο.
 
Περιμένω εντυπώσεις!!!!!
 
Rygar είπε:
Για να είμαι ειλικρινής ,το 28 days later (το πρώτο δηλαδή) ήταν πολύ πιο δυνατό. Στο 28weeks later, τρόμαξα (στην κυριολεξία) μόνο στην αρχή που πήγε μια τύπισσα να κοιτάξει έξω μέσα από έναν ψιλοσπασμένο τοίχο και ήρθε φάτσα καρτα με ένα ανθρώπινο πρόσωπο με κόκκινα μάτια. Το 28 weeks later, απ'οτι διάβασα στις κριτικές, όχι ότι δεν άρεσε, απλά του έλειπε δράση. Μόνο στο τελευταίο 15λεπτο είχε τρέξιμο.
οκ, δεν περιμενα να ειναι καλυτερο απο το πρωτο, ετσι παει συνηθως..

Τρελαθηκα στην φαση που η τυπισσα μπουκωνε ηρεμιστικα την μικρη για να μην φρικαρει οταν θα την βιαζανε..

οκ,pooky, οταν αξιωθω να το δω θα σου αφησω κριτικη..
 
Δεν μπορώ να κρατηθώ θα το πω. Επειδή είμαι σπηλαιολόγος μου φαίνεται παντελώς γελοίο να έχουν βάλει για ράμπο-σπηλαιολόγους γυναίκες μοντέλα Γυναίκες δηλαδή που στην πραγματικότητα θα χαλάσουν όλο τον κόσμο επειδή τους έσπασε ένα νύχι. Απο την άλλη βέβαια όχι ότι με χάλασε που ήταν και μοντέλα να λέμε και την αλήθεια αλλά ρε παιδί μου πως να το κάνουμε, άμα βλέπεις τόσα χρόνια το αντίθετο σου φένεται πολύ περίεργο. :D
 
Πως λεγεται η ταινια αυτη στα ελληνικα?

Νομιζω πως ξερω ποια λετε, την ειχα δει μονο κ μονο λογω σπηλαιολογιας (telonio, ασχολουμαι με ορειβασια! :) )

θα συμφωνησω απολυτα, επειδη εχω κ μια αδυναμια σε γυναικες action heroes και κυνηγαω τετοια εργα, μπορω να πω πως οι συγκεκριμενες δεν πειθανε (Αν μιλαμε για την ιδια ταινια, "Η σπηλια" λεγοτανε νομιζω?)..

Βαλε καποια, οκ, να βλεπεται, αλλα να ειναι κ λιγο φιτ ρε παιδι μου!

Συν το οτι θα ηταν καλο να επενδυουν λιγο παραπανω στην εκπαιδευση των ηθοποιων οταν παιζουν ειδικους ρολους που απαιτουν τεχνικη καταρτιση.. γιατι τα βλεπουν κ ανθρωποι που ξερουν κ ξενερωνουν!
 
Death2Eliza είπε:
...εχω κ μια αδυναμια σε γυναικες action heroes και κυνηγαω τετοια εργα...
Αν και δε γνωρίζω ακριβώς πως ετυμολογείς την έννοια "action hero",

θα σου πρότεινα να δεις το ANGEL OF VENGEANCE (ή αλλιώς ΜS.45) του Abel Ferrara.

Αν ήμουνα γυναίκα, θα την θεωρούσα κορυφαία ταινία.
 
Ευχαριστω!! :D

Πεταω την σκουφια μου για τετοια! Παιζει στα βιντεοκλαμπ η ειναι ρετρο κ πρεπει να ψαχτω αλλου?
 
Death2Eliza είπε:
Ευχαριστω!! :D
Πεταω την σκουφια μου για τετοια! Παιζει στα βιντεοκλαμπ η ειναι ρετρο κ πρεπει να ψαχτω αλλου?
Είναι παλιά ταινία. 1981.

Παλιά κυκλοφορούσε σίγουρα σε VHS.

Έτσι την είχα πρωτοδεί.

Τώρα για DVD το βλέπω χλωμό.

Δε νομίζω πάντως να δυσκολευτείς να την βρεις και από net.

Είναι σχετικά γνωστή και μιας και ο σκηνοθέτης το έχει γυρίσει και σε πιό

mainstream ταινίες, υποθέτω ότι θα έχει γίνει ευκολότερο να βρεθούν έργα του.

Πάντως επιμένω ότι είναι συγκλονιστική ταινία.

Αν και η θεματολογία θα αγγίξει σίγουρα περισσότερο μια γυναίκα,

μου είχε κάνει πολύ εντύπωση.

Τρομερά καλογυρισμένη και ρεαλιστική.
 
Death2Eliza είπε:
Πως λεγεται η ταινια αυτη στα ελληνικα?Νομιζω πως ξερω ποια λετε, την ειχα δει μονο κ μονο λογω σπηλαιολογιας (telonio, ασχολουμαι με ορειβασια! :) )

θα συμφωνησω απολυτα, επειδη εχω κ μια αδυναμια σε γυναικες action heroes και κυνηγαω τετοια εργα, μπορω να πω πως οι συγκεκριμενες δεν πειθανε (Αν μιλαμε για την ιδια ταινια, "Η σπηλια" λεγοτανε νομιζω?)..

Βαλε καποια, οκ, να βλεπεται, αλλα να ειναι κ λιγο φιτ ρε παιδι μου!

Συν το οτι θα ηταν καλο να επενδυουν λιγο παραπανω στην εκπαιδευση των ηθοποιων οταν παιζουν ειδικους ρολους που απαιτουν τεχνικη καταρτιση.. γιατι τα βλεπουν κ ανθρωποι που ξερουν κ ξενερωνουν!
Ορειβασία; Άψογα, έχουμε πολλά να συζητήσουμε αγαπητή. :)

Εκείνη την περίοδο είχαν βγει κανα δυο ή παραπάνω ταινίες τρόμου με σπήλαια κλπ. Πουλάει από ότι φαίνεται και στο σινεμά η σπηλαιολογία. Τρομερή η σκηνή με τους τύπους που πηδάνε στο βάραθρο αγνώστου ύψους με το σκοινί. Να δω κάποιον να το κάνει και στην πραγματικότητα και θα τα έχω δει όλα (και φυσικά θα κόψω μαχαίρι την σπηλαιολογία)!
 
Παντως, για να μην ειμαστε κ τελειως εκτος θεματος, θα ηθελα να πω πως φυσικα ο καθενας εχει το δικο του κριτηριο για το τι θεωρειται τρομαχτικο για τον ιδιο..

και για να συνηγορησω σε αυτο, και να συνεχισω την κουβεντα με το telonio, θα αναφερω τον τρομο μου με την ταινια "touching the void", μια αληθινη ορειβατικη ιστορια (τραγικο λαθος που την ειδα στο σινεμα με ολους τους ασχετους να σχολιαζουν διπλα).

Με ολα αυτα θελω να πω, οτι με την μικρη μου εμπειρια ( εχω να φαω πολλα ψωμια ακομα για να αποκαλεσω τον εαυτο μου ορειβατισσα), εχει τυχει να πεινασω, να διψασω, να παγωσω και φυσικα να τρομαξω (η ομαδα μου ασχολειται κυριως με χειμερινο βουνο=χιονι και το συνδυαζουμε με διαβιωση σε σκηνη και γενικα κινουμαστε πολυ ανεξαρτητα,εκτος καταφυγιων).

Οταν εχεις εμπειριες κ αναμνησεις απο κατι, μπορει κ μια φαινομενικα "λαιτ" ταινια να σου βγαλει φοβο.

Αυτη η ταινια με τρομαξε, με αγχωσε, ηταν καλογυρισμενη, επειθε, και το ανατριχιαστικο ηταν κ οι αφηγησεις των πραγματικων πρωταγωνιστων.
 
Για εμενα υπαρχουν οι σπλατς & slash ταινιες (texas chainsaw massacre, friday the 13th series, nightmare on elm street και αλλες) οι τρομακτικες ταινιες (The exorcist, Omen και αλλες), και υπαρχουν και οι πληρως σκατοψυχες ταινιες οι οποιες σου διαλυουν τοσο πολυ την ψυχολογια που πρεπει να μπει σε καλιμπρα μετα για να ξαναερθει. Μια απο αυτες της ταινιες ονομαζεται Carnival of Souls. Tην ειχε βαλει καποτε το περιοδικο Horror Μοvies μαζι με το Night of the Living Dead του Ρομερο (To κλασικο ασπρομαυρο και οχι το remake)...

Το τρειλερ μπορειτε να το δειτε εδω: [edit] Aυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο λόγω υποβολής αξίωσης πνευματικών δικαιωμάτων από το χρήστη MPI Media Group [edit]

Την συνιστω ανεπιφυλακτα μιας και θεωρειται cult στο χωρο των ταινιων τρομου, τοσο cult οσο ειναι και για εμας η υπερτατη Γαρδελοταινια: Τα Τσακαλια....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θα ελεγα οτι το Day Of The Dead του Romero ηταν η καλυτερη ζομπι ταινια
 
loner είπε:
...υπαρχουν και οι πληρως σκατοψυχες ταινιες οι οποιες σου διαλυουν τοσο πολυ την ψυχολογια που πρεπει να μπει σε καλιμπρα μετα για να ξαναερθει. Μια απο αυτες της ταινιες ονομαζεται Carnival of Souls...
Πολύ σωστός !

Ίσως να πρέπει να ντρέπομαι. Εγώ είμαι 32 χρονών, και η ταινία είναι ασπρόμαυρη και παμπάλαια.

Παρ'όλ'αυτά κάθε φορά που βλέπω την φάτσα του Herk Harvey να με κοιτάζει από την τηλεόραση,

νοιώθω μια ανατριχίλα στην σπονδυλική μου στήλη.

Μακράν από τις πιό τρομακτικές φιγούρες που έχει στοιχειώσει την κινηματογραφικιή μου ζωή.

Ίσως να φταίει και το γεγονός ότι ουδέποτε εμφανίστηκε σε άλλο έργο.

Σε κάνει να απορείς αν είναι ηθοποιός ή όντως ένα στοιχείο.

Και όλα αυτά χωρίς αίμα, χωρίς κάποιο κραυγαλέο make-up και χωρίς πανάκριβα digital effects.

Αν σου αρέσει αυτό το στυλ ταινιών, δοκίμασε τα DAUGHTER OF HORROR και NIGHT TIDE. Aν και φυσικά μην περιμένεις να ξαναδείς κάτι αντίστοιχο.

Υ.Γ. και ένα "ελληνικό" trivia που ψάρεψα στην wikipedia :

"Harvey met Pauline G. Pappas, who was one of the investors for Carnival of Souls. The two were married by the end of the 1960s".

COS_10.JPG
COS_10.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Death2Eliza

Πραγματικά απίστευτη κατάσταση που βίωσαν αυτοί οι δύο άνθρωποι στην πραγματικότητα. Είδα την ταινία και θυμάμαι πως με είχε αγχώσει σε υπερβολικό βαθμό. Μετά έτυχε να δω και ένα ντοκυμαντέρ για το συγκεκριμένο γεγονός στην τηλεόραση όπου ειλικρινά με σόκαρε και με έβαλε σε σκέψεις. Είχα τρομάξει και μόνο που φανταζόμουν εμένα ή κάποιον φίλο απο την ομάδα μου στην θέση εκείνων των ατόμων. Πράγμα που μπορεί να συμβεί πολύ εύκολα αν δεν υπάρχει η απαιτούμενη προσοχή.

Διαβίωση σε σκηνές και εκτός καταφυγίων; Λαμπρά, "δικιά" μας είσαι! :D

Exetlaios και Loner

Carnival of souls; Πόσα διαμάντια έχω χάσει πια; Είμαι αδικαιολόγητος! Δέκα βουρδουλιές παρακαλώ...Σπεύδω πάραυτα! :)
 
telonio

αν ερθεις στην συναντηση, κανε μου νοημα να κατσουμε λιγο μαζι να τα πουμε!Εχουμε κ κοινους γνωστους..

Το πακετακι night of the living dead + carnival of souls ηταν πραγματικο κελεπουρι!

Οι ασπρομαυρες ταινιες εχουν αλλη ατμοσφαιρα, οπως κ να το κανουμε.. σου προκαλουν δεος κ ανατριχιλα με την γνησιοτητα κ την πρωτοτυπια τους. Αν κατσεις να σκεφτεις πως μπορει να ενιωθαν οι θεατες τοτε που δεν ειχαν τα δικα μας βιωματα..
 
Πίσω
Μπλουζα