Οι σταρ μας ανοίγουν το σπίτι τους

Ναι αλλά στο Π.Φ. έπρεπε να βγάλει το μισό σώμα του έξω από το μπαλκόνι για να δει τη θάλασσα. (παρόμοια με τη laura ingalls σκεφτόμαστε αλλά με πρόλαβε γιατί εγώ το έριξα στη Τζαρτζανολογία).

Δεν νομίζω η Βουγιουκλάκη στη Στησιχόρου να είχε στενούς διαδρόμους και τέτοια. Ο Γαλανός δεν ήταν σταρ σαν την Α.Β. αλλά ήταν αρκετά επιτυχημένος ηθοποιός, θα περίμενε κανείς να μένει σε πολυκατοικία "πολυτελούς κατασκευής" (αν και όλες έτσι έλεγαν ότι είναι).

"Ταξείδι" ήταν αρκετά συνηθισμένη γραφή και αν ακολουθήσουμε τη βίβλο είναι η σωστότερη:
"Σημείωσις 1. Τῶν παραγωγικῶν καταλήξεως -ιον, -ίδιον, -ιος, -ίδης τὸ ι, ἐὰν μὲν προηγῆται βραχὺ φωνῆεν, κανονινῶς συναιρεῖται μὲ αὐτό, ἐὰν
δὲ προηγῆται μακρὸν φωνῆεν, ὑπογράφεται ὑπ’ αὐτό: χαλκεὺς (θ. χαλκε-) χαλκεῖον, λέξις (θ. λέξε-) λεξείδιον,...."

και δεδομένου ότι το ταξίδι(ον) προέρχεται από το τάξις-τάξεως θα έπρεπε να είναι ταξείδιον. Αλλά διαβάζω ότι στα μεσαιωνικά ελληνικά ήταν ήδη "ταξίδιον" οπότε ακόμη κι ο Τζαρτζανοπληκτότερος γλωσσαμύντωρ κάποτε θα πρέπει να αποδεχτεί ότι ένα "λάθος" που έχει ιστορία αιώνων έχει αποκτήσει δικαιώματα. Άλλωστε πάντα κατα Τζάρτζανον το "-εως" προέκυψε από τό "-ηος" οπότε, γενόμενος Τζαρτζανικότερος του Τζαρτζάνου θα έλεγα ότι το ακόμη σωστότερο θα ήταν "ταξῂδιον" άρα "ταξήδι"
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αν ήταν η φωτογραφία πιο καθαρή θα βοηθούσε περισσότερο στον εντοπισμό της ακριβούς τοποθεσίας ...
Το ψάχνω όμως. Εν τω μεταξύ βλέποντας στο βάθος την τοπογραφία πιθανότατα διακρίνεται ο όρμος του Φαλήρου δηλαδή ο δρόμος βλέπει προς τα δυτικά- βορειοδυτικά (ΔΒΔ) . Αν έβλεπε προς νότο θα έπρεπε να διακρίνεται μόνο θάλασσα χωρίς στεριά τόσο κοντά.
Δεδομένης της ενδυμασίας του Δάκη που παραπέμπει σε χειμώνα, του ηλιακού φωτός, του τοπογραφικού σχεδίου του Παλαιού Φαλήρου και των προηγουμένων παρατηρήσεων, η φωτογραφία είναι μάλλον ανεστραμμένη και η σωστή είναι η ακόλουθη.
Επιπλέον η πολυκατοικία είναι γωνιακή. Το μπαλκόνι που βρίσκεται ο Δάκης βλέπει πρός ΝΝΔ (νότια-νοτιοδυτικά)
Απλά απομένει η αναζήτηση των δρόμων...:biglaugh::biglaugh::biglaugh: Ελπίζω ότι δεν έχω βγάλει λανθασμένα συμπεράσματα για να βρω τις οδούς...

1642089966666.png
 
Τελευταία επεξεργασία:
Κι εκτός από το σπίτι του ο σταρ μας άνοιξε και το πουκάμισό του. Δεν εννοώ το ντεκολτέ που ήταν στάνταρ την εποχή εκείνη, αλλά δεν πρόσεξε κανείς ότι με την στραμπουληγμένη πόζα που είχε πάρει είχε ανοίξει το πουκάμισο και στη μέση του? Εκτός αν πίστευε ότι είχε ιδιαίτερα γοητευτικό αφαλό. :diablotin:
 
Οι λεζαντες...τα σπανε!

Τα μπατζακια του παντελονιου χωρανε άλλα δυο ποδια....
 
Εμ, παντελόνια καμπάνα τα λέγαμε τότε, όχι καμπανάκια. Βέβαια αυτά εδώ κάτω από το γόνατο θυμίζουν περισσότερο φουστανέλλα παρά μπατζάκι.
 
"Ταξείδι" ήταν αρκετά συνηθισμένη γραφή και αν ακολουθήσουμε τη βίβλο είναι η σωστότερη:
"Σημείωσις 1. Τῶν παραγωγικῶν καταλήξεως -ιον, -ίδιον, -ιος, -ίδης τὸ ι, ἐὰν μὲν προηγῆται βραχὺ φωνῆεν, κανονινῶς συναιρεῖται μὲ αὐτό, ἐὰν
δὲ προηγῆται μακρὸν φωνῆεν, ὑπογράφεται ὑπ’ αὐτό: χαλκεὺς (θ. χαλκε-) χαλκεῖον, λέξις (θ. λέξε-) λεξείδιον,...."

και δεδομένου ότι το ταξίδι(ον) προέρχεται από το τάξις-τάξεως θα έπρεπε να είναι ταξείδιον. Αλλά διαβάζω ότι στα μεσαιωνικά ελληνικά ήταν ήδη "ταξίδιον" οπότε ακόμη κι ο Τζαρτζανοπληκτότερος γλωσσαμύντωρ κάποτε θα πρέπει να αποδεχτεί ότι ένα "λάθος" που έχει ιστορία αιώνων έχει αποκτήσει δικαιώματα. Άλλωστε πάντα κατα Τζάρτζανον το "-εως" προέκυψε από τό "-ηος" οπότε, γενόμενος Τζαρτζανικότερος του Τζαρτζάνου θα έλεγα ότι το ακόμη σωστότερο θα ήταν "ταξῂδιον" άρα "ταξήδι"
Το θέμα μου δεν ήταν αν είναι σωστή η όχι η ορθογραφία της λέξης. Απόρησα που το περιοδικό είχε τη μια ορθογραφία (που ήταν σωστή ούτως ή άλλως) και το κανάλι που προέβαλε τη σειρά είχε την άλλη, επικρατέστερη ορθογραφία. Και ήταν απλώς μια απορία. Αλλά τι ήθελα και το είπα; ξύπνησα τον Τζαρτζανόπληκτο και ορίστε τα αποτελέσματα. Πάλι εκτός θέματος βγήκαμε :p
 
Θέλω να πιστεύω ότι κάθισε πάνω στο δικό του σακάκι και όχι πάνω στο σακάκι του άτυχου ρεπόρτερ, αν και είναι πιο πιθανό ο επισκέπτης να αφήνει το πανωφόρι του πάνω σε μια πολυθρόνα παρά ο οικοδεσπότης το δικό του. Το πουκάμισο μας πείραξε Ελέφαντα, εδώ δε κοίταζε πάνω σε τι καθόταν.
Αλήθεια ποιος είναι ο σταρ; Ο Βάσος Ανδριανός;
 
Άλλη μια άτυχη λεζάντα! Δεν νομίζω να είναι τόσο χαζοί οι αναγνώστες ώστε να μην καταλάβουν ότι Κων......ς σημαίνει Κωνσταντινουπόλεως. Άλλωστε πόσες άλλες λέξεις για οδούς μπορούν να χρησιμοποιηθούν με αυτά τα αρχικά και τελικά γράμματα; Κωνσταντίνας (σκέτο); μπα, δε νομίζω! Κωνσταντοπούλου Ηρώς; έχει όπου αλλού θες εκτός από τη Νέα Σμύρνη. Κωνσταντοπούλου Όλγας; (είπα να δώσω μια τελευταία ευκαιρία στις επιλογές) έχει μόνο Κυψέλη. Τι θέλει τότε και το γράφει έτσι; άμα είσαι θαυμάστρια του Πάριου θα πας να το βρεις ούτως ή άλλως. Καλύτερα να μην το έγραφε καθόλου.
Για να μην πω και για τη δεύτερη απερισκεψία που έκανε, που φωτογράφισε το εξωτερικό της (όχι και τόσο ταπεινής και συνηθισμένης) πολυκατοικίας. Είναι σαν να φωνάζει: κορίτσια, εδώ είναι, ορμάτε! (λέμε τώρα, γιατί δε νομίζω να είχε ποτέ τέτοιου είδους θαυμάστριες ο Πάριος. τι είναι; ο Μπάρκουλης; )
 
Μπορεί να είναι Κωνσταντοπούλου Ζωής, προς τιμήν της μελλούσης (νεογέννητης πρακτικά τότε) αποτυχημένης πολιτικού.

Πάντως καλά έκανε και μας είπε τις συντεταγμένες του μπαλκονιού με τον μικροσκοπικό Πάριο, διότι αλλιώς δεν τον ξεχωρίζαμε από τα φωτιστικά των ταβανιών.
 
Να απαντήσω στην @laura ingalls πως ναι , είναι ο Βάσος Αδριανός

Προβολή συνημμένου 235343
Άλλη μια άτυχη λεζάντα! Δεν νομίζω να είναι τόσο χαζοί οι αναγνώστες ώστε να μην καταλάβουν ότι Κων......ς σημαίνει Κωνσταντινουπόλεως.
Πάντως (και με εξαίρεση τα φωτιστικά) φαίνεται νόστιμη οικοδομή.
@Bajar αφού έγραψες την οδό γιατί δεν την έψαξες στο street view; :biglaugh::biglaugh::biglaugh:
Πρόκειται για την πολυκατοικία επί της οδού Οδός Κωνσταντινουπόλεως αρ. 40 στη Νέα Σμύρνη.
Παραθέτω street view (λήψη Ιουλ-2014)
 
@Bajar αφού έγραψες την οδό γιατί δεν την έψαξες στο street view; :biglaugh::biglaugh::biglaugh:
Πρόκειται για την πολυκατοικία επί της οδού Οδός Κωνσταντινουπόλεως αρ. 40 στη Νέα Σμύρνη.
Γιατί να το ψαξω; Μα δεν είμαι από τις θαυμάστριες του Πάριου :p

Είχα την τύχη να μένω στον ίδιο δρόμο που ήταν (είναι ακόμη) το σπίτι αυτό της Τζένης και του Καζάκου. Δυστυχώς την εποχή που έμενα η Τζένη είχε ήδη φύγει από κοντά μας. Ωστόσο πετύχαινα πολύ συχνά τον γιο της με την τότε σύζυγο, την Τάνια Τρύπη, οπότε είχα καταλάβει ότι έμεναν κι εκείνοι κάπου εκεί. Όμορφη περιοχή, με το υπέροχο άλσος Συγγρού δίπλα.
 
Και να το λερώσουν σάμπως θα το καταλάβει κανείς? Θα νομίσουν ότι είναι στο σχέδιο του χαλιού. Η συντονισμένη επίθεση από την κουρτίνα, την αντανάκλασή της στο τραπέζι, το χαλί, τό φόρεμα της σταρ και ολίγη από το σύνθετο/σκρίνιο (ποτέ δεν κατάλαβα τη διαφορά) μου φέρνει πονοκέφαλο.

Δεν το είπε βέβαια η γυναίκα, ο λεζαντογράφος το έγραψε, αλλά το "Άντε μια κι ήρθατε ας σας τρατάρουμε" συναγωνίζεται σε αγένεια το "Ε, για να μη σας προσβάλω θα πιω ένα ποτήρι νερό"
 
Πίσω
Μπλουζα