Οι σταρ μας ανοίγουν το σπίτι τους

  • Έναρξη μίζας Έναρξη μίζας tonytony
  • Ημερομηνία έναρξης Ημερομηνία έναρξης
από το να το κόψει ο Δαδινόπουλος κλείνοντας βιαστικά την πορτα...καλύτερα ο φωτογράφος
 
"Μισό λεπτό να αλλάξω πουκάμισο"
"Μα αφού δεν φοράς πουκάμισο"
"Αν φορούσα δεν θα το άλλαζα?"
(τις απολογίες μου στους Καραγκιοζοπαίκτες)

Αν αλλάξεις πουκάμισο δείχνεις ότι έχεις δύο, όχι πολλά. Για να δείξεις ότι έχεις πολλά κουβαλάς όλες τις σχετικές κρεμάστρες από την ντουλάπα και ρωτάς όλο αθωότητα "Ποιο πουκάμισο λες να βάλω"? Κι αν αποκαλείς τη μπλούζα "πουκάμισο" δείχνεις ότι δεν ξέρεις καν τι θα πει η λέξη. Όχι ότι το είπε ο Δαδινό αυτό, ο λεζαντογράφος το έγραψε για να κάνει (χωρίς επιτυχία, ως συνήθως) τον έξυπνο
 
"Δεν τα αλλάζεις όλα μπροστά στην κάμερα; Ευκαιρία να δούμε τι άλλα κι άλλα έχεις"
 
@tonytony Για να μην παρεξηγηθώ, Αντώνη, η νευριασμένη φατσούλα δεν πήγαινε σε σένα που δημοσίευσες την φωτογραφία αλλά στην κάκιστη λεζάντα του δημοσιογράφου που θέλει να κάνει χιούμορ με τη σωματική διάπλαση κάποιου.
 
@tonytony Για να μην παρεξηγηθώ, Αντώνη, η νευριασμένη φατσούλα δεν πήγαινε σε σένα που δημοσίευσες την φωτογραφία αλλά στην κάκιστη λεζάντα του δημοσιογράφου που θέλει να κάνει χιούμορ με τη σωματική διάπλαση κάποιου.
"Ο Κλέαρχος , η Μαρίνα και ο Κοντός" (1961)
 
"Ένας κοντός θα μας σώσει."

Ο Ρίζος εξαργύρωσε το ύψος του όπως και η Βασιλειάδου την ασχήμια της, η οποία μάλιστα όπως ξέρουμε οφειλόταν σε ατύχημα. Άλλωστε η φωτογραφία είναι στημένη ακριβώς για να δικαιολογήσει μια τέτοια λεζάντα. Αν ο Ρίζος είχε πρόβλημα να κρεμάει το σακκάκι του θα είχαν κατεβάσει τις κρεμάστρες χαμηλότερα. Σε σύγκριση με άλλα κι άλλα που έχουμε διαβάσει σε λεζάντες αυτό είναι το λιγότερο.

Θα σου βγω από αριστερά, φιλτάτη. Είναι γεγονός ότι ο Ρίζος ήταν κάτω από τον μέσο όρο σε ύψος. Αυτό αντικειμενικά δεν είναι ούτε μειονέκτημα ούτε πλεονέκτημα, είναι απλώς ένα ουδέτερο χαρακτηριστικό όπως ένα σωρό άλλα που κάνουν κάθε άνθρωπο διαφορετικό. Όταν θεωρούμε ότι δεν επιτρέπεται το χιούμορ για το ύψος του αποκαλύπτουμε ότι είμαστε εμείς που το θεωρούμε κουσούρι, όπως θα έλεγε και κάποιος μακαριστός.
 
Θα σου βγω από αριστερά, φιλτάτη. Είναι γεγονός ότι ο Ρίζος ήταν κάτω από τον μέσο όρο σε ύψος. Αυτό αντικειμενικά δεν είναι ούτε μειονέκτημα ούτε πλεονέκτημα, είναι απλώς ένα ουδέτερο χαρακτηριστικό όπως ένα σωρό άλλα που κάνουν κάθε άνθρωπο διαφορετικό. Όταν θεωρούμε ότι δεν επιτρέπεται το χιούμορ για το ύψος του αποκαλύπτουμε ότι είμαστε εμείς που το θεωρούμε κουσούρι, όπως θα έλεγε και κάποιος μακαριστός.

Δεν διαφωνώ, καλέ μου elephada, με όσα λες, όμως πριν από εμένα ο ίδιος ο δημοσιογράφος το θεώρησε κουσούρι αφού πήγε και κότσαρε τα αποσιωπητικά δίπλα στη λέξη "λογικό".
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αυτός θέλει την κρεμάστρα σε . . . λογικό ύψος, εγώ ψάχνω με το δίκαννο καθρέφτη σε μπάνιο να βλέπω ΚΑΙ τη μουράκλα μου. Συνήθως βλέπω κυρίως την κοιλάρα.
 
Έχετε πιεί ποτέ ουίσκι με σόδα ή ξερετε κανέναν που να έχει πιεί; Μόνο στις ελληνικές ταινίες έχω συναντήσει αυτόν τον συνδυασμό.
 
Γραφείο? Δεν βλέπω ούτε σπιθαμή ελεύθερου χώρου. Βλέπω ένα υποπορτατίφειο δαντελλένιο πετσετάκι κι άλλο ένα υποφλυτζάνειο, εκτός αν τα δύο είναι ένα οπότε μιλάμε για σεμεδάκι. Μια πολυθρόνα τελείως ακατάλληλη για γραφείο και από σχήμα και από ύψος. Κατάλληλη βέβαια για άραγμα και πόση καφεδακίου.
 
Πίσω
Μπλουζα