Οι σταρ μας ανοίγουν το σπίτι τους

  • Έναρξη μίζας Έναρξη μίζας tonytony
  • Ημερομηνία έναρξης Ημερομηνία έναρξης
Δεν ανεβαίνουμε, ανορθόγραφη! Αναιβένουμε! Δεν βλέπεις που το γράφει ξεκάθαρα ο ελληνογνώστης λεζαντογράφος?
 
1) έβλεπε με τόσο μαλλί;
2) ορθογραφικό λάθος ''αναιβουμε'';
3) last but not least...ποιος ειναι ο εικονιζομενος; Ο Πασχάλης;
4) το έχω ξαναπεί...σε τρελά κεφια ο λεζαντογράφος...
 
Ανεβαινουμε κατεβαινοντας.
Πασχάλης στην οικία της οδού Ζαμανού 74 στη Γλυφάδα...
1649865157903.png

βλ. σχετικές αναρτήσεις #2.282, #2.283, #2.289, #2.298
 
Γιατι, το "ακολουθειστε"; :)
Αυτό το άφησα να το πάρει ο αέρας γιατί οι πιο πολλοί το γράφουν έτσι τώρα, είμαι σίγουρος. Όπως γράφουν και "ο κύβος ερίφθει" (αντί ερρίφθη) και τέτοια. Μάθαμε ότι καταργήθηκε το ήτα της υποτακτικής (κακώς κάκιστα κατά τη γνώμη μου) και καταργήσαμε όλα τα "η" των ρημάτων είτε ήταν υποτακτικής είτε όχι.

Εγώ κατάλαβα ότι ήταν ο Πασχάλης. Δεν γνώρισα αυτόν, γνώρισα το σπίτι που μας έχει απασχολήσει αρκετά σχετικά πρόσφατα.
 
Η παρασκευή σωστού καφέ δεν είναι εύκολη υπόθεση. Θέλει ταλέντο και ικανότητες αλλιώς δεν θα έχει τις σωστές φουσκάλες.
 
Αυτό το ... κουκλάκι ... στο παραθυρακι της κουζινας της κ. Τέτης, το αναγνωριζει καποιος;
 
ανεβαίνω σκαλοπάτια, κατεβαίνω ανηφοριές...
@gordon17sp : όταν δούλευα σε μαγαζί που πουλούσε ηλεκτρικές συσκευές, τα ηλεκτρικά μπρίκια ήταν ρετρό. φαίνεται ότι οι Κινέζοι τα ξανάβγαλαν σε πλαστική έκδοση.
 
Από τα πλέον φυσιολογικά και απλά σπίτια. Λίγο γυμνό αλλά όμορφο. Θέλει λίγη δουλίτσα δε λέω, αλλά εγκρίνεται.
Εκτός από τον ω για κάδρο, που είναι απαράδεκτος.
 
Από τα πλέον φυσιολογικά και απλά σπίτια. Λίγο γυμνό αλλά όμορφο. Θέλει λίγη δουλίτσα δε λέω, αλλά εγκρίνεται.
Εκτός από τον ω για κάδρο, που είναι απαράδεκτος.
Επιπλέον το κάδρο είναι λίγο στραβό.
 
Όχι, νομίζω ότι στραβά αρμένιζε ο φωτογράφος. Η κάτω πλευρά του κάδρου είναι παράλληλη με τη ράχη του καναπέ. Υποψιάζομαι ότι η φωτογραφία είναι με ευρυγώνιο φακό (γι' αυτό το τραπέζι φαίνεται τεράστιο σε σύγκριση με τον άνθρωπο που είναι σε μεγαλύτερη απόσταση) και οι ακρες της φωτογραφίας είναι παραμορφωμένες. Δείτε τις γωνίες των τοίχων που δεν είναι κατακόρυφες.

Αλλά γιατί είναι απαράδεκτος ο ω του κάδρου? Η αντανάκλαση από το φλας (αυτό είναι το απαράδεκτο κατά τη γνώμη μου, όχι όσα κρύβει) δεν μου επιτρέπει να δω το υπόλοιπο κάδρο, αλλά υπάρχουν ω και ω, και εξαρτάται από την καλλιτεχνικότητα της σκηνής. Αν ας πούμε ήταν αναπαραγωγή κάποιων από τους πίνακες των Ingres, David, Rubens τους οποίους η κοσμιότης του φόρουμ με εμποδίζει να παραθέσω, ήταν καλλιτεχνικός ω.
 
Πίσω
Μπλουζα