Οι σταρ μας ανοίγουν το σπίτι τους

  • Έναρξη μίζας Έναρξη μίζας tonytony
  • Ημερομηνία έναρξης Ημερομηνία έναρξης
Καλε, δεν πειραζει! Τα αισθηματικα της Λιτσας θα σας τα πω εγω:

"Οι κατακτησεις παν' καλα
και το τηλεφωνο χτυπα"

Και...

"Δεν θελω αντρα να τρεχει πισω μου
γυναικα ειμαι κι ειναι καπριτσιο μου
κι οποιος αντρας πει το οχι
θα με πιασει στην αποχη"
 
Είχε υψηλά στάνταρ στα αισθηματικά:

Από σπρέχεν είσαι μάνα
κι από εμφάνιση πετάς
αλλά δε μου λες ρε μάγκα
κατά τ’ άλλα πώς πάς?

(Γραμμένο κατά προσέγγιση από μνήμης)
 
Κοίτα χαρούλες η Λαμπέτη που πλένει πιάτα (*). Καλό το χειροκρότημα και το σταριλίκι, αλλά μην παίρνουμε και πολύ θάρρος και ξεχνιόμαστε και δίνουμε και το κακό παράδειγμα στις αναγνώστριες. Η θέση της γυναίκας είναι στην κουζίνα. Ή να ταΐζει τον κύριο κι αφέντη της. Ή να του φτιάχνει καφέ (γιατί είμαι σίγουρος ότι ο ρομποφορών και παντοφλυπόδητος Χορν δεν έφτιαξε ο ίδιος τον ερατεινόν του?)

(*) Και μάλιστα με διπλή βρύση που δεν ανακάτευε το νερό κι έτσι το ένα χέρι καίγεται το άλλο παγώνει. Εκτός αν δεν ανάβανε θερμοσίφωνα και βγάζανε κι οι δύο κρύο.
 
Κοίτα χαρούλες η Λαμπέτη που πλένει πιάτα (*). Καλό το χειροκρότημα και το σταριλίκι, αλλά μην παίρνουμε και πολύ θάρρος και ξεχνιόμαστε και δίνουμε και το κακό παράδειγμα στις αναγνώστριες. Η θέση της γυναίκας είναι στην κουζίνα. Ή να ταΐζει τον κύριο κι αφέντη της. Ή να του φτιάχνει καφέ (γιατί είμαι σίγουρος ότι ο ρομποφορών και παντοφλυπόδητος Χορν δεν έφτιαξε ο ίδιος τον ερατεινόν του?)

(*) Και μάλιστα με διπλή βρύση που δεν ανακάτευε το νερό κι έτσι το ένα χέρι καίγεται το άλλο παγώνει. Εκτός αν δεν ανάβανε θερμοσίφωνα και βγάζανε κι οι δύο κρύο.
Το κείμενο κάτω από τη φωτογραφία ανέφερε οτι φυσικά ο καφές ήταν από τα χεράκια της Έλλης, καθώς ο Δημητράκης δεν έπινε τον πρωινό καφέ του αν δεν ήταν φτιαγμένος από εκείνη.
Εδινε απο μόνη της το παράδειγμα. Ο Σταμάτης Φιλιππούλης (δημοσιογράφος της εποχής εκείνης) είχε πει οτι πήγε μια μέρα στο καμαρίνι να τους πάρει συνέντευξη, τους πέτυχε την ώρα του φαγητού κι τον τάιζε.. :biglaugh:
Ο ρετρό νεροχύτης της Έλλης πάντως είναι αξιοσημείωτο προσοχής.
Μάρμαρο παντού, διπλή βρύση, χάλκινη λεκάνη, πλαστική σαπουνοθήκη κρεμασμένη με καρφάκι στο τοίχο. Τις πρόλαβα αυτές τις κουζίνες στα 80s σε σπίτια σε χωριά, ως απομεινάρια περασμένων δεκαετιών
 
Τελευταία επεξεργασία:
Κι όμως αυτοί οι νεροχύτες είναι αθάνατοι και χωράνε να πλύνουν όλη την προίκα. Σε αντίθεση με τις πλαστικούρες τρυπουλίτσες για νεροχύτες που βγαίνουν σήμερα.

Εντωμεταξύ συνειδητοποιώ ότι η Λαμπέτη φοράει τα ίδια (νόστιμα) ρούχα σε όλες τις φωτό.
 
post 2526
αφού κάνει ζέστη...κέρασε παγωτά και αφού θα τα τρώμε δεν θα μιλάμε...
(ή αλλιώς...πώς να απομακρύνετε κάποιον ευγενικά...)

post 2531
το ακριβώς αντίθετο από το post 2526...
ο Νίκος Γαλανός έχει διαθεση για κουβεντα...
 
Κι όμως αυτοί οι νεροχύτες είναι αθάνατοι και χωράνε να πλύνουν όλη την προίκα. Σε αντίθεση με τις πλαστικούρες τρυπουλίτσες για νεροχύτες που βγαίνουν σήμερα.

Εντωμεταξύ συνειδητοποιώ ότι η Λαμπέτη φοράει τα ίδια (νόστιμα) ρούχα σε όλες τις φωτό.
Αναρρωτιέμαι πως γινόταν η τοποθέτηση ενός τέτοιου νεροχύτη, το βάρος του πρέπει να ήταν αρκετά μεγάλο. Κι τα πλαινά μάρμαρα φαίνονται ενιαία, δλδ 2 μεγάλα...
Η θεία μου διατηρεί μέχρι σήμερα τέτοιο νεροχύτη στο σπίτι της το χωριό..βέβαια αν σου γλυστρήσει ποτήρι ή πιάτο σπάει αμέσως...

(Φοράει τα ίδια ρούχα γιατί η φωτογράφιση έγινε ενα πρωινό στο σπίτι τους, εξού κι ο Χορν με τη ρομπίτσα του, φαίνεται μόλις είχε ξυπνήσει κι μετά ντύθηκε)
 
Αναρρωτιέμαι πως γινόταν η τοποθέτηση ενός τέτοιου νεροχύτη, το βάρος του πρέπει να ήταν αρκετά μεγάλο. Κι τα πλαινά μάρμαρα φαίνονται ενιαία, δλδ 2 μεγάλα...
Η θεία μου έχει μέχρι σήμερα τέτοιο νεροχύτη στο σπίτι της το χωριό..βεβαία αν σου γλυστρήσει ποτήρι ή πιάτο σπάει αμέσως
Οι μαρμάρινοι νεροχύτες υποστηρίζονταν από σίδερα τα οποία στερεώνονταν στον τοίχο και στο πάτωμα
 
ωραία ταπετσαρία και ωραίοι πριζοδιακόπτες. το αρνητικό είναι τυπωμένο ανάποδα. (γράμματα στο ημερολόγιο).
Σωστή παρατήρηση
Η φωτό είναι έτσι
1650440544847.png
 
Μην κουραζεσαι...
Πάρε κατι απέξω...!

Ενδιαφερουσα λεπτομερεια στον τοιχο, shopping list για να σημειωνεις τι θελεις να αγορασεις...
Τετοιες λιστες τις βλεπουμε κ σε ψυγεια...(χαρτι με μαγνητακι)...
 
Πίσω
Μπλουζα