Οι σταρ μας ανοίγουν το σπίτι τους

Ο Γιάννης Πουλόπουλος στο σπίτι του

 


205.jpg
205.jpg
 
Τσιγάρα Καρέλια Φίλτρο.

Δολοφονικά κρύσταλλα(τασάκι, ποτήρι), τηλεόραση-διαστημόπλοιο με επιλογέα τύπου Panasonic.
 
...και παρατημένα πράγματα πάνω στο καλοριφέρ. Αυτή η μανία να κάνουν τα καλοριφέρ βάσεις για πράγματα...
 
Η "χαλκογράφηση" των ποιημάτων, λίγο "ψώνιο" φαντάζει, ιδιαίτερα τότε (δε νομίζω να έγιναν ιδιαίτερα γνωστά μέχρι σήμερα ποιήματα του Γ.Πουλόπουλου). Ωστόσο, ό,τι θέλει να κάνει κανείς με τις σκέψεις του, ακόμα κι αν θυμίζει μαγαζάκι σε λούνα-παρκ (ή αυτά τα είχαν σε κορμούς; ), είναι σεβαστό.
 
Δεν είναι το σπίτι που είδαμε μερικά ποστς πίσω, στην Εκάλη, έτσι;
 
Το κάδρο στο σπίτι διαφέρει από αυτήν γι' αυτό υπέθεσα ότι ΕΚΕΙΝΟ ήταν από ταινία.

Αυτό είναι αλήθεια ,στην κορνιζαρισμένη φαίνεται σαν απο ταινία ,και η στολή έιναι περίεργη,σαν...καπετάνιος! Αλλα πάλι , ο Παπαγιαννόπουλος ήταν σεμνός άνθρωπος ,να κρεμάσει τον εαυτό του στον τοιχο με παράσημα κλπ απο ταινία? Εκτός αν η ταινία ήταν σημαντική γι'αυτόν. Ή ,αν η κορνιζαρισμένη φώτο είχε χρησιμοποιηθει σε σκηνικό κάποιας ταινίας ,και την κράτησε σαν σουβενίρ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δηλαδή αν *δεν* ήταν σεμνός ο ποιητής που για την Αιωνιότη εχάλκευε τους λογισμούς του και τους κρεμνούσε ως άρματα στον τοίχο του σπιτιού του, σε τι θα τους χάραζε? σε φύλλα χρυσού?

Όχι ότι καιγόταν ιδιαίτερα ο ποιητής να καβαλλήσει τον Πήγασο πριν του φύγει η έμπνευση. Όπως πληροφορούμεθα με κάθε σαφήνεια, έπρεπε να μην έχει τίποτε καλύτερο να κάνει για να πάρει πέννα (ή εργαλεία χαράκτη) και να ποιήσει.

Αγαπητή ΦΖΠ1, τι ποτό είχε το ποτήρι? Μη μου πεις ότι δεν μπορείς να μαντέψεις διότι θα με απογοητεύσεις. Τίποτε δεν ξεφεύγει από το αετίσιο σου βλέμμα.

Τα εραλδικά κοκκοράκια στον τοίχο δεξιά τι παριστάνουν εκεί πέρα αλήθεια?
 
Ο Νίκος και η Έλσα Ρίζου στο σπίτι τους

 


211.jpg
211.jpg
 
Μόνο από το μαύρο πέδιλο με το γυαλιστερό καλσόν της Έλσας, μου πέσαν οι ασφάλειες και δεν περιγράφω άλλο...Μου ήρθαν στο νου θειές...

Πάντως έχει λίγο περίεργο σύστημα το καπάκι της θήκης καλοριφέρ, με 4 κατακόρυφους πείρους αντί 4 οριζόντιους που υπήρχαν συνήθως.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μάλλον ο Νίκος όμως δεν την περίμενε τη Μανίνα και είναι λίγο σαστισμένος. Ερώτηση. Φοράει καπέλο ή τα μαλλιά του είναι έτσι.
 
ΦΖΠ1 είπε:
Μόνο από το μαύρο πέδιλο με το γυαλιστερό καλσόν της Έλσας, μου πέσαν οι ασφάλειες και δεν περιγράφω άλλο...Μου ήρθαν στο νου θειές...
Θα γίνω μεγάλη ρόμπα εξαιτίας σου κάποια μέρα στο γραφείο, ωστόσο κ εμένα εκεί έπεσε πρώτα το μάτι μου :rofl:

johnny19818 είπε:
Μάλλον ο Νίκος όμως δεν την περίμενε τη Μανίνα και είναι λίγο σαστισμένος. Ερώτηση. Φοράει καπέλο ή τα μαλλιά του είναι έτσι.
Πρέπει να είναι η κλασσική τραγιάσκα που φορούσε.
 
Εμένα μου τράβηξε την προσοχή η ταπετσαρία της πολυθρόνας. Και τα λεπτά πόδια. Καλά που ο Ρίζος ήταν μικροκαμωμένος, Αν καθόμουν εγώ σ' αυτή την πολυθρόνα θα έσπαγε.

Πολύ γυαλιστερή η εξώπορτα, καθρεφτίζει το κούφωμα.

Πέρα από το κακόγουστο των καλυμμάτων του καλοριφέρ, δεν υπάρχει τίποτε που να μειώνει περισσότερο την απόδοσή τους, εκτός αν τους βάζανε μόνωση. Δεδομένου ότι τα σώματα ζεσταίνουν τον αέρα με φυσική κυκλοφορία και όχι βεβιασμένη, το να βάζεις κάτι από πάνω είναι ό,τι χειρότερο.
 
Πάντως, τα σώματα με αυτές τις φέτες, και σε πολυκατοικίες που το καλοριφέρ άναβε 5-6 ώρες τη μέρα, απέδιδαν, παρά το 10-15% μείωσης που κάνει το κάλυμμα... Να δεις τι ρούχα έχουν στεγνώσει πάνω σε αυτά τα καλύμματα, και πάλι ζεσταινόμασταν...

Τα σημερινά "καλαίσθητα" πάνελ, η μεγαλύτερη αηδία που έχει ποτέ κατασκευαστεί, με το 1/3 κυκλοφορίας αέρα ανάμεσα από δυο λεπτές πλάκες κι έναν αστείο μαίανδρο, και ακαριαίο "πάγωμα" με το που κλείνεις το καλοριφέρ (κι ας μην πούμε για τις διαστάσεις που θες για να πιάσεις θερμίδες), ώθησαν τον κοσμάκη να βρει όποια εναλλακτική θέρμανση γυρνάει στο ντουνιά, με το που ήρθε η κρίση...

Μπείτε σε καμιά πολυκατοικία με σώματα-φέτες, και με αναμμένο καλοριφέρ, και θα νιώσετε αμέσως τη διαφορά...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΦΖΠ1 είπε:
Πάντως, τα σώματα με αυτές τις φέτες, και σε πολυκατοικίες που το καλοριφέρ άναβε 5-6 ώρες τη μέρα, απέδιδαν, παρά το 10-15% μείωσης που κάνει το κάλυμμα... Να δεις τι ρούχα έχουν στεγνώσει πάνω σε αυτά τα καλύμματα, και πάλι ζεσταινόμασταν...
Τα σημερινά "καλαίσθητα" πάνελ, η μεγαλύτερη αηδία που έχει ποτέ κατασκευαστεί, με το 1/3 κυκλοφορίας αέρα ανάμεσα απύ δυο λεπτές πλάκες κι έναν αστείο μαίανδρο, και ακαριαίο "πάγωμα" με το που κλείνεις το καλοριφέρ (κι ας μην πούμε για τις διαστάσεις που θες για να πιάσεις θερμίδες), ώθησαν τον κοσμάκη να βρει όποια εναλλακτική θέρμανση γυρνάει στο ντουνιά, με το που ήρθε η κρίση...

Μπείτε σε καμιά πολυκατοικία με σώματα-φέτες, και με αναμμένο καλοριφέρ, και θα νιώσετε αμέσως τη διαφορά...
+100000000 σε όλα.
 
Η Μαριάννα Τόλη στο σπίτι της

 


218.jpg
218.jpg
 
Πιο κιτς πεθαίνεις ! Μαύρα ταβάνια, άσπρες βιβλιοθήκες, χωνευτά σποτ και προβολείς μαζί, καρδούλες, φλοκάτες, κούκλες, σίδερα-βαποράκια, φερ-φορζέ μέσα...

Ένα σαλόνι-Αιγαίο πέλαγος, όπως το σποτάκι της Μαριάννας !
 
Η Μαρία Αλιφέρη στην κουζίνα της

 


224.jpg
224.jpg
 
Δε ξέρω τι θα πει η ΦΠΖ αλλά αυτοί οι νεροχύτες είναι οι καλύτεροι! Δεν καταλαβαίνουν τίποτα και μπορείς να χώσεις κ 2 κατσαρόλες να πλύνεις χωρίς να κάνεις λίμνη. :p
 
Μα η πρακτικότητα του νεροχύτη φαίνεται από το ότι χωράει τον κουβά ολόκληρο να γεμίσει κάτω από τη βρύση, πράγμα που σήμερα πολλές φορές είναι από δύσκολο έως αδύνατο (γι αυτό βγήκαν και οι αποσπώμενες μπαταρίες κουζίνας με σπιράλ).

Οι μαρμάρινοι νεροχύτες και πάγκοι είναι πράγματι αθάνατοι (και λέω "είναι" γιατί όπου θα έχετε δει, έχουν μείνει ανέπαφοι), αλλά...σπάγαν τα ποτήρια ! Σε αυτή την ιδιαίτερα σκληρή επιφάνεια, το παραμικρό "ξάπλωμα" ποτηριού το έκανε συνήθως να σπάει.

Η "κοπέλα" με το λουλουδερό πουκάμισο λοιπόν, γεμίζει και την κουζίνα με αυτοκόλλητα λουλούδια. Δε θα πω δεύτερη λέξη για την κλασικότητα του πόμολου δύο τεμαχίων, ούτε για τη μπαταρία τοίχου με τις τριγωνικές λαβές.

Διακρίνουμε όμως μια διαχρονική συνήθεια, το πρώην κουτάκι από μαγειρικό λίπος, που φιλοξενεί το σφουγγαράκι και το συρματάκι των πιάτων...
 
Πίσω
Μπλουζα