Οι σταρ μας ανοίγουν το σπίτι τους


Άγγελος Αντωνόπουλος


 


58.jpg
58.jpg
 
κρίνωντας από τον προσανατολισμό του γραφείου και της τηλεόρασης, για να βλέπει τηλεόραση από το γραφείο πίσω από τον φωτογράφο πρέπει να υπάρχει καθρέφτης
 
Thor είπε:
κρίνωντας από τον προσανατολισμό του γραφείου και της τηλεόρασης, για να βλέπει τηλεόραση από το γραφείο πίσω από τον φωτογράφο πρέπει να υπάρχει καθρέφτης
Πίσω από τον φωτογράφο, υπάρχει αυτό, που έχει σχολιαστεί δεόντως από ΦΖΠ1:D!
 

Νίκος Απέργης


 


59.jpg
59.jpg
 
Καλά, σε γκαρσονιέρα ζούσε ο Αντωνόπουλος και ήταν γραφείο και κρεββατοκάμαρα στον ίδιο χώρο?

Αλλά γραφείο ή φωτογραφείο? Εκείνες οι μαύρες κουρτίνες στο βάθος φωτογραφείο παλιού στυλ μου θυμίζουν, όπου πήγαινε ο φωτογράφος και εμφάνιζε φιλμ. Ξέρετε τι ήταν φιλμ, έτσι? Ένα ρολό από ζελατίνα που το έβαζες αντί για SD Card στην μηχανή σου και μετά πήγαινες σε ένα σκοτεινό μέρος να μη σε βλέπουνε και το έβαζες σε διάφορα χημικά και το άπλωνες με μανταλάκια και έκανες και διάφορες τέτοιες μαγγανείες και στο τέλος έβλεπες τη φωτογραφία αλλά με τα χρώματα ανάποδα. Δεν θα το πιστέψετε αλλά έτσι έβγαζαν φωτογραφίες κάποτε.

Κατά τ' άλλα η επίπλωση δείχνει σαν να πήγε στο Γιουσουρούμ και αγόρασε ό,τι ετερόκλητο βρήκε μπροστά του. Τα έπιπλα όχι απλώς δεν είναι του ίδιου στυλ αλλά δεν δένουν καν μεταξύ τους. Εκείνη η πολυθρόνα κάτω από την αφίσα του Σαρλώ ειδικά (την οποία μόνο καλοκαίρι θα χρησιμοποιούσε κανείς διότι έτσι κολλητά στο καλοριφέρ το χειμώνα θα του έκαιγε τον πισινό) είναι τελείως άσχετη.

Οι απλίκες όμως σταθερή αξία. Όσο πιο πολύπλοκες και χιλιοσκάλιστες και μυριοπλούμιστες και με διάφορα γυαλάκια να κρέμονται τόσο καλύτερα. Αυτές μάλιστα. Ταιριάζουν απόλυτα με την κατα ΦΖΠ1 μοσχαροκεφαλή πάνω από το κρεββάτι

Και το κλου είναι το καλώδιο της τηλεόρασης που περνάει μπροστά από το έπιπλο, λες και θα ήταν μεγάλος κόπος να το βάλει από πίσω. Όσο για τα βιβλία στο πάτωμα, και μάλιστα πολλά το ένα πάνω στο άλλο, δεν καταλαβαίνω τι ρόλο παίζουν.

Πάμε τώρα στον Απέργη...

Αν έλειπαν τα μαξιλάρια τεχνοτροπίας στρώματος από την πολυθρόνα (και το πουκάμισο, αλλά αυτό το έχουμε ήδη ξετινάξει) θα ήταν μια ωραία γωνιά με τα φυτά και τους πίνακες (αναγνωρίζω τεχνοτροπία Μόραλη στον δεξιό ή μου φαίνεται? Δεν είμαι και ο ειδικότερος σ' αυτά, καθότι βάρβαρος μηχανικός). Το κατσαρόλι με το χερούλι με μπερδεύει λίγο.

Σκέφτομαι ότι αν κάποια πόζα θα επέτρεπε παντοφλίτσες στυλ Λειβαδίτη θα ήταν αυτή. Αλλά ο κ. Απέργης προφανώς μελετούσε τους ρόλους του, άκόμη και τους καθιστούς, φορώντας μποτίνια. Τι να κάνουμε, γούστα είναι αυτά.
 
NIOBH είπε:
Πίσω από τον φωτογράφο, υπάρχει αυτό, που έχει σχολιαστεί δεόντως από ΦΖΠ1:D!
Δεν το περίμενα αυτό το χάλι από τον Αντωνόπουλο! Χρειάζεται επιγόντως κάποιον άλλο για να του διακοσμήσει το σπίτι. Αδιανόητο!

Από όσα γραφεία έχω δει μέχρι τώρα, το γραφείο της Κοντού είναι το ωραιότερο με διαφορά!
 
elephadas είπε:
αναγνωρίζω τεχνοτροπία Μόραλη στον δεξιό ή μου φαίνεται
Μοιάζει πράγματι με Μόραλη, αλλά δεν είναι. Νομίζω ότι είναι ζωγραφική σε ύφασμα με τεχνοτροπία μπατίκ.

domniki είπε:
Από όσα γραφεία έχω δει μέχρι τώρα, το γραφείο της Κοντού είναι το ωραιότερο με διαφορά!
Προσωπικά, μου αρέσει και το γραφείο του Παπαμιχαήλ στη Στησιχόρου. Θα προτιμούσα όμως έναν πίνακα πίσω από το γραφείο αντί για το ρολόι. Το φωτιστικό πρέπει να είναι της Μαίρης Γκούμα (τα διάσημα την εποχή εκείνη φωτιστικά της γιαγιάς της, τίμησε απεικονίζοντάς τα στα ρούχα της κολεξιόν της πριν λίγα χρόνια η εγγονή της, Μαίρη Κατράτζου).

ΔΠ.JPG

Περιοδικό ΓΥΝΑΙΚΑ/Ιανουάριος 1968
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βλέπω ότι λόγω διακοπών έχασα πολλές φωτογραφίες, και μάλιστα με "ψαχνό"...Ας είναι.

Προσέξατε τη "διακριτική" Χριστουγεννιάτικη διακόσμηση του Παπαμιχαήλ, δεξιά του γραφείου του; Να χώσω κάπου ένα αγιοβασιλάκι, αλλά βαριέμαι κιόλας...
 
ΦΖΠ1, εχεις πολυ κοφτερο ματι. Μου θιμιζεις ενα παλιο μελος ονοματι panp.

Αν ηταν ακομα εδω, θα δενατε απολυτα μεταξυ σας σε τετοια θεματα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

Γωγώ Ατζολετάκη


 


60.jpg
60.jpg
 
bambinella 100 είπε:
ΦΖΠ1, εχεις πολυ κοφτερο ματι. Μου θιμιζεις ενα παλιο μελος ονοματι panp.
[Off topic mode on] Kαι όχι μόνο σε σένα BB, από πολύ καιρό ... [/off topic mode off]
 
bambinella 100 είπε:
ΦΖΠ1, εχεις πολυ κοφτερο ματι. Μου θιμιζεις ενα παλιο μελος ονοματι panp.Αν ηταν ακομα εδω, θα δενατε απολυτα μεταξυ σας σε τετοια θεματα!
To δέσιμο έχει γίνει πριν από 8 χρόνια και κάτι, για όσους ενδιαφέρονται... :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

Η Νόρα Βαλσάμη στη βεράντα της


 


64.jpg
64.jpg
 
Σιχαμερό διαμέρισμα, περιοχή, παντόφλες, αλλά πάντα κούκλα. :flower:
 
Με την ίδια λογική, από την κορφή του Έβερεστ ένα έτσι κάνεις και πιάνεις το Σινικό Τείχος...

Η Νόρα, πάντως, προφανώς έγκυος, με τέτοια κοιλιά. Το διαμέρισμα είναι σε δρόμο παράλληλο της Μιχαλακοπούλου (μοιάζει κάπου προς Αντήνορος).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πραγματικά, το φόντο σε όλες τις φωτογραφίες μοιάζει να δηλώνει ότι το σπίτι της Άννας έχει προέλθει από διάλυση γυμναστηρίου και ανακύκλωση σάουνας...

Στον πάγκο της κουζίνας διακρίνονται κάποια περίεργα σκεύη, ας πούμε σαν βαζάκια με φελλούς. Πρωτοποριακό -φαντάζομαι- για την εποχή, το μαύρο φοντύ -αν είναι κάτι τέτοιο-, αλλά και το σουλούπι της μάλλον τηλεόρασης, από το λίγο που φαίνεται στο σαλόνι. Η κούπα δε, είναι σίγουρα για το μουσείο "κιτς" του Σπύρου Σούλη, από τα αντικείμενα που μάζευε από τα σπίτια που ανακαίνιζε.
 
Προηγούμενη οικία Βίσση:

v.JPG

Επόμενη οικία Βίσση:

av.JPG

Εδώ βρίσκει το πραγματικό της νόημα η ρετρό διαφήμιση των 70ς:

ad.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Υπέροχη η νέα οικία Βίσση :) Η διαφορά στο μαλλί είναι εντυπωσιακότερη από την διαφορά στην οικία !!! χιχιχιχι
 
Πίσω
Μπλουζα