Οι σταρ μας ανοίγουν το σπίτι τους

ΦΖΠ1 είπε:

Πωωωωωωωω....αυτο και αν ηταν ξεθαμα!!!!!!! :eek:

Το No 114-5 (το μπλε με τον λευκο κυκλο) το ειχαμε στο μπανιο μας!!!

Και νομιζω οτι καπου πρεπει να εχω μια φωτο με το παλιο μας μπανιο.... :wait2: ....θα την ψαξω... :)

To Νο 111-3 (με τα μπλε λουλουδια) το εχω συναντησει σε πολλα μπανια φιλων/γνωστων/συγγενων,κλασικο πλακακι.

Να 'σαι καλα για το link ΦΖΠ1!!! :thanx2:
 
Eξαιρετικη η ΦΖΠ για αλλη μια φορα!!
 
Καταπληκτικό το site με τα πλακάκια. Δεν πίστευα πόσα μου φάνηκαν γνωστά :)

Μακάρι να είχαν ακόμη το μαύρο λαστιχένιο βούλωμα οι τρύπες της μπανιέρας και του νιπτήρα. Δεν χάλαγε ποτέ. Άντε το πολύ πολύ να έφευγε η αλυσιδίτσα. Και ευκολότατο να το καθαρίσεις. Ενώ αυτά τα "αυτόματα" δεν σφραγίζουν πάντα καλά, και χαλάνε, και θέλουν και άλλαγμα. Πρόσφατα άλλαξα το σχετικό ματζαφλάρι στην μπανιέρα μου (το κομμάτι που από το χερούλι πάει κάτω και κλείνει την τρύπα) και ναι μεν ήταν σχετικά εύκολη η αλλαγή (ας είναι καλά το youtube) αλλά έπεσε πολύ ψάξιμο και ιδρώτας και αγωνία αν πήρα το κατάλληλο. Και το παλιό είχαι και σκουριές και διάφορα άλλα που δεν είμαι σίγουρος ότι θέλω να ξέρω τι ήταν :)

Χε χε η συζήτηση περί σαπουνοθηκών μου θύμισε κάτι που ταιριάζει περισσότερο σε θέμα με ρετρό αντικείμενα μπάνιου, αλλά το σηκώνει η κουβέντα εδώ. Γύρω στα 1970 βρήκαμε ένα καινοφανές αντικείμενο. Έχω έντονα την εντύπωση ότι το πήραμε από πλανόδιο, μπορεί και όχι, πάντως ήταν μεγαλοφυές. Μιλάω για τον μαγνητικό σαπουνοκράτη (δικός μου όρος) που προς μεγάλη μου έκπληξη ζει και βασιλεύει και μάλιστα και σε μοντέρνα και πολυτελή σχέδια

noveletti-magnetic-soap-holders.jpg

Υγρά σαπούνια δεν υπήρχαν τότε, οπότε αυτό το καταπληκτικό πραγματάκι ήταν φοβερά πρακτικό. Και κράτησε χρόοοοοοονια, ας ήταν από λεπτό πλαστικό (σε φρικτά χρώματα αλλά ας μην τα θέλουμε όλα δικά μας)

Πάμε τώρα στο Αρζογλέικο.

Κατ' αρχάς, το μοντέλο στη φωτογραφία είναι ο σκύλος (τι μάρκα σκυλί είναι, ΦΖΠ1? δεν έχω ιδέα από αυτά, αλλά δεν αμφιβάλλω ότι εσύ θα ξέρεις και όνομα και καταγωγή και γονιδιακή ανάλυση). Ο Αρζόγλου είναι απλώς φόντο. Οπότε αν η Κρούσκα ζητούσε αυτόγραφο, μάλλον πατούσα θα έπρεπε να ήταν η υπογραφή.

Οι οβάλ κορνίζες στη φωτογραφία δημιουργούν μια όμορφη παλιομοδίτικη (ακόμη και για τότε) εντύπωση, αν και ακόμη καλύτερα θα ήταν αν αντί για ασπρόμαυρες ήταν σε σηπία (σηπία, όχι σήπια, ούτε σέπια, παρακαλώ). Εκείνο το πράμα στη γωνία στολή καραγκούνας είναι?

Έχουμε ήδη σχολιάσει νομίζω την πόρτα με τη τζαμαρία. Ο καναπές με τα ξύλινα παλούκια στη ράχη επίσης πολύ παλιομοδίτικος, μου θυμίζει κάτι αίθουσες αναμονής παλαιικών κουρείων (απ' αυτά με τις λιθογραφίες της Γενοβέφας) αλλά πρέπει να ήταν πολύ άβολος

41ZAYNzMEpL.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ελέφαντα κάνε έναν κόπο σε παρακαλώ και ανέβασε πάλι το συνημμένο. Για άγνωστο λόγο το κατάπιε η μαύρη τρύπα του φόρουμ!!!

Ευχαριστώ :)
 
Ουπς. Δεν ξέρω τι έγινε, εγώ το έβλεπα μια χαρά πριν. ΕΛπίζω οι καινούργιες φωτό που έβαλα να φαίνονται
 
Μια χαρά είναι τώρα. Mega thanks. Τα off topi θα πάνε και αυτά στην μαύρη τρύπα του forum :p
 
Έλα ρε, τώρα κατάλαβα σε τι χρησιμεύει αυτό το στρογγυλό μέταλλο κολλημένο στο σαπούνι που είδα τις προάλλες στην πεθερά μου. Κοίτα να δεις... Thanks Ελέφα!

Όσο για το σκυλί, για cocker spaniel το κόβω να είναι.
 
Εμένα μου φαίνεται για ιρλανδέζικο Σέττερς το σκυλί, στη μία από τις τρεις παραλλαγές του, με το κανελλί χρώμα δηλαδή. Την έχει ψωνίσει ο σκύλος, και ποζάρει κι αυτός...

Πίσω στις μπανιέρες, το χειρότερο να σου τύχει είναι αυτό που έτυχε σε μένα : αυτόματη βαλβίδα μπανιέρας, με ένα περιστροφικό διακόπτη στο εσωτερικό της, κι ένα μηχανισμό με συρματόσκοινο. Εντάξει, κόπηκε το συρματόσκοινο, είναι χτισμένη και η μπανιέρα, πάπαλα...Γι αυτό και πλέον, ειδικά όταν υπάρχει και υδρομασάζ, οι μπανιερες δε "χτίζονται", αλλά παίρνουν κάποιο μπροστινό καπάκι.

Το μαγνητικό σαπούνι, μεγάλη πατέντα έτσι; Να συμπληρώσω, για όσους δεν το πρόλαβαν, ότι, φυσικά δεν κυκλοφορούσαν σαπούνια με ενσωματωμένα ελάσματα. Το ελασματάκι αυτό το κάρφωνες στο καινούριο σαπούνι.

Στην οικία Αρζόγλου, έχουμε αυτό το παλιακό κρύσταλλο στις εσωτερικές τζαμόπορτες, με ακανόνιστες τεθλασμένες αλλά στρογγυλεμένες γραμμές. Η φωτογραφία της Βέρας στον τοίχο έχει ακριβώς την ίδια πόζα, θα μπορούσε να είναι και παιχνίδι "βρείτε τα κρυμμένα αντικείμενα στην εικόνα". Όσο για εκείνο στη γωνία, μοιάζει για τόπι από ύφασμα.

Επίσης υπάρχει και κάτι που υπερίπταται του δεξιού μπράτσου του καναπέ, σαν ιπτάμενος δίσκος μπροστά στην πόρτα...(η οποία, έτσι κι αλλιώς, δεν παίρνει και άριστα στη λειτουργικότητα...)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτό το προϊόν με το σαπούνι μου θύμισε αμάν τελεσόπινγκ :animlaugh:

Φπζ δεν το ήξερα ότι βάζουν συρματόσκοινο, νόμιζα ότι υπήρχε μια μεταλλική ράβδος που ο περιστροφικός διακόπτης σηκώνει ή κατεβάζει την τάπα.

ps: Χειρότερο από το να σου χαλάσει επιτοίχιο καζανάκι δεν έχω..
 
Ο Λάμπρος Κωνσταντάρας στο μπάνιο του

 


110.jpg
110.jpg
 
PT8 είπε:
Αυτό το προϊόν με το σαπούνι μου θύμισε αμάν τελεσόπινγκ :animlaugh:
Φπζ δεν το ήξερα ότι βάζουν συρματόσκοινο, νόμιζα ότι υπήρχε μια μεταλλική ράβδος που ο περιστροφικός διακόπτης σηκώνει ή κατεβάζει την τάπα.

ps: Χειρότερο από το να σου χαλάσει επιτοίχιο καζανάκι δεν έχω..
Δυστυχώς...http://www.s-bath.gr/media/catalog/product/cache/1/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/s/b/sb-8751.jpg

Το καζανάκι, αν βγάλεις το κάλυμμα με τα κουμπιά, κάπως παλεύεται...

...

Εντυπωσιακό -για την εποχή- το μπάνιο του Λάμπρου. Δε βλέπουμε τίποτα εντυπωσιακά πράγματα για σήμερα, αλλά αποπνέει μια ποιότητα για τότε. Kυρίως από το σκούρο μονόχρωμο πλακάκι (προφανώς εκείνα τα χρόνια, το εμπριμέ πάνω σε άσπρο σμάλτο ήταν φτηνότερο από το πλακάκι άλλου χρώματος) κι από το νιπτήρα με το "επίπεδο" και γωνιώδες χείλος Κι εδώ, θα διακρίνουμε ότι το σετ ειδών υγιεινής είναι χρωματιστό, άρα ακριβότερο από τα λευκά. Τελικά όμως, τα λευκά είδη υγιεινής καθιερώθηκαν, λόγω των αλάτων που δημιουργούσαν χαρακτηριστικές ασπρίλες πάνω στα άλλα χρώματα.

Διαβάζω ότι ο Λάμπρος έζησε μεγάλο μέρος της ζωής του -και μάλιστα το τελευταίο- στη Βάρκιζα, άρα ίσως δικαιολογείται όλο αυτό το πακέτο.

Θυμίζω και πάλι την ακριβή μπαταρία των τριών οπών. Ο πλακάς έχει βάλει τέχνη, με την όλη κατασκευή του καθρέφτη σε εσοχή.

Αρκετά αντικείμενα πάνω στο "πεζούλι", που προφανώς το μοιράζεται με τη σύζυγο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτό το μαγνητικό κόλπο με το σαπούνι το είχε η θεία μου και είναι καταπληκτικό! Υπάρχει ακόμα? Το σαπούνι στέγνωνε και δεν έλιωνε.
 
Και υδραυλικά το μέλος ΦΖΠ. Ούτε η Μερεμέτ Service να ήταν. :rofl:
 
Χαχα, όταν φτιάξω σπίτι την καπαρώνω από τώρα.

Άρχοντας ο Κωνσταντάρας, το μπάνιο λιτό, αλλά φαίνεται η ποιοτική/αρχοντική κατασκευή.

Έχω διαπιστώσει (κυρίως σε παλιές πολυκατοικίες) πως η ποιότητα κατασκευής διαφέρει εμφανώς από περιοχή σε περιοχή.

Πχ. πολυκατοικίας 80ς στο Χαλάνδρι είναι κατώτερη από αντίστοιχη της Α. Παρασκευής.
 
Είχα δει κάποτε τον Λάμπρο Κωσταντάρα από κοντά κι είχε κάτι απίθανα γαλάζια μάτια!
 
Πολύ χαμηλός μου μοιάζει ο νιπτήρας. Βέβαια ο Κωνσταντάρας ήταν ψηλός, αλλά και πάλι...

Η μακρόστενη λυχνία φθορισμού τότε θα πρέπει να ήταν πολύ προχωρημένη τότε για να μπει έτσι χωρίς κάλυμμα σε ένα τόσο προσεγμένο μπάνιο.
 
Μιας και ειμαστε ακομα σε συζητηση για WC/μπανια και κλπ.... :D

stayros είπε:
Πωωωωωωωω....αυτο και αν ηταν ξεθαμα!!!!!!! :eek:
Το No 114-5 (το μπλε με τον λευκο κυκλο) το ειχαμε στο μπανιο μας!!!

Και νομιζω οτι καπου πρεπει να εχω μια φωτο με το παλιο μας μπανιο.... :wait2: ....θα την ψαξω... :)
Η φωτογραφια βρεθηκε...αλλα λογω "ακαταλληλου για ανηλικες περιεχομενου" .... :D :p ..... "κοπηκε" στο μονταζ.... :D

attachment.php
 
stayros είπε:
Μιας και ειμαστε ακομα σε συζητηση για WC/μπανια και κλπ.... :D


Η φωτογραφια βρεθηκε...αλλα λογω "ακαταλληλου για ανηλικες περιεχομενου" .... :D :p ..... "κοπηκε" στο μονταζ.... :D

attachment.php
...και σε ''φιλική συμμετοχή'' η χλωρίνη ΚLINEX στην παλιά συσκευασία...
 
Θάνος Λειβαδίτης

 


111.jpg
111.jpg
 
Δεν φταίει το φλας που δεν διακρίνεται κάτι στο χαρτί, μήπως δεν έχει γράψει ακόμα κάτι?

...το λουλουδικό πίσω βρίσκεται προφανώς σε επιφάνεια επάνω ''στη θήκη'' που κάλυπτε το καλοριφέρ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα