Οι σταρ μας ανοίγουν το σπίτι τους


Λάμπρος Κωνσταντάρας


 


19.jpg
19.jpg
 
Άρχοντας τι να λέμε. Φερ φορζέ, μάρμαρα, όμορφα παντζούρια, τέντα, κλπ.

Την σκάλα μπορούσαν να την μετακινήσουν για τις ανάγκες της φωτογράφησης.

Ξέρουμε που είναι το συγκεκριμένο σπίτι; Έχω υποψία πως είναι στη Βούλα.
 
elephadas είπε:
Το πρόβλημα που έχω με αυτά τα παράθυρα είναι ότι ποτέ δεν κλεινουν τόσο καλά ώστε να μην μπάζουν.
Βρίσκω χαζή ιδέα να είναι τα υδραυλικά στον τοίχο. Ναι μεν είναι ωραία, αλλά έτσι και συμβεί κάτι πρέπει να βγουν τα πλακάκια για επιδιόρθωση, και αν σπάσει κανένα άντε βρες τα ίδια μετά, χώρια που καινούργιο από παλιό πλακάκι θα ξεχωρίζουν στην αρχή.

Με τόσο ψαρικό που κρέμεται από τα ακροδάχτυλά της μπορεί να φτιάξει σούπα που να γεμίσει μια μαρμίτα σαν αυτές του Πανοραμίξ.

Έχω την υποψία ότι δεν είχε πλυντήριο πιάτων, που λογικά θα ήταν κάτω από το κλουβί.
Ακόμα χειρότερο ελέφαντα θα ήταν να χαλάσουν οι σιδεροσωλήνες που χρησιμοποιούσαν παλιά, οι οποίοι με τον ασβέστη που βάζανε παλιά στην τσιμεντοκονία του σοβά, γίνονται σαν σαπούνι. Η μόνη λύση είναι να ξυλωθούν τα πάντα, συμπεριλαμβανόμενων πλακακιών, σοβά, βρυσών και ειδών υγιεινής! Το λέω γιατί στο σπίτι μας στο χωριό, που ανακαινίσθηκε το '83, είχαν βάλει ακόμα σιδεροσωλήνες, και τις αλλάξαμε όλες με μοντέρνες πολυαιθυλενιού (το λάστιχο το λένε οι υδραυλικοί-μαύρο εύκαμπτο)
 
Ναι, η σκάλα στη βεράντα της οικίας Κωνσταντάρα χαλάει τη μόστρα. Εκτός αν είναι εικαστική πρόταση :p
 
...Δεν είναι καθόλου αραχτός ο Λαμπρούκος μας, αντιθέτως φαίνεται να τον απασχολεί κάτι...ίσως βιάζεται να...συμμαζέψει το χώρο για τη φωτογράφηση...
 
Είναι λίγο περίεργη η θέση του χωρίσματος του μπαλκονιού, εκτός αν κάτι δεν καταλαβαίνω καλά : μοιάζει σαν να χωρίζονται τα μπαλκόνια δυο διαμερισμάτων, στον άξονα μιας δίφυλλης μπαλκονόπορτας !
 
Το διαμέρισμα όπου έμενε ο Λάμπρος Κωνσταντάρας ήταν στη Βάρκιζα.
 

Θάνος Λειβαδίτης


 


20.jpg
20.jpg
 
Σωστότερα: Να λες αρλούμπες που να μοιάζουν σοφία (και να με συγχωρούν οι ρετρονομικοί)

Κατά τ' άλλα, δεν είπε κανείς στο φωτογράφο αυτό που ξέρω ακόμη κι εγώ? Όταν βάζεις κάποιον να ποζάρει προσέχεις τι υπάρχει από πίσω του, ώστε να μη φαίνεται ότι φυτρώνουν κέρατα-κλαδιά από το κεφάλι του (εκτός αν θέλεις να δώσεις αυτή την εντύπωση).

Όταν αντί να φοράς αθλητικά παπούτσια και να ασχολείσαι με τα σπορ φοράς παντοφλίτσες και κάαααθεσαι, το αποτέλεσμα είμαι μια κοιλίτσα τουρλωτή και καμαρωτή σαν αυτή του κυρίου Λειβαδίτη. Κάτι ξέρω κι εγώ :cry: αλλά όταν ήταν ακόμη αυτού του μεγέθους τουλάχιστον τη ρουφούσα σε φωτό.

Καλά όλα τ' άλλα, αλλά εκείνη τη γαϊδουροκέφαλη (κυνοκέφαλη?) πρόχου για όμορφη την έχει στο ράφι με τα μοντέρνα αρχαία? Όσο για την εικόνα, δεν ξέρω τι παριστάνει. [edit] Καλύτερα να αφήσουμε απ' έξω τα θρησκευτικά [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Υπάρχει και μια πολυπληθής φωτογραφία στο κάτω ράφι, που στην όψη της μοιάζει σαν από γάμο, μόνο που δε φαίνεται νύφη...
 
Την περιμένουνε κι αργεί
 
ΦΖΠ1 είπε:
Είναι λίγο περίεργη η θέση του χωρίσματος του μπαλκονιού, εκτός αν κάτι δεν καταλαβαίνω καλά : μοιάζει σαν να χωρίζονται τα μπαλκόνια δυο διαμερισμάτων, στον άξονα μιας δίφυλλης μπαλκονόπορτας !
Καταπληκτική παρατήρηση! Τι να είναι άραγε?
 
atanasio είπε:
Το διαμέρισμα όπου έμενε ο Λάμπρος Κωνσταντάρας ήταν στη Βάρκιζα.
Αν κ ξέρω πως είναι στη Βούλα*, υπάρχει περίπτωση να είναι εκείνες οι πολυκατοικίες που είχαν φτιαχτεί για τους Αξιωματικούς του Αμερικανικού Ναυτικού;

Η αρχιτεκτονική τους κάτι τέτοιο μου θυμίζει.

domniki είπε:
Καταπληκτική παρατήρηση! Τι να είναι άραγε?
Μήπως το google earth μας έλυνε την απορία; :D

*όχι το σπίτι του Κωνσταντάρα αλλά οι πολυκατοικίες που αναφέρω.
 
Aν αυτός ο πάγκος λαϊκής λέγεται "φροντισμένο γραφείο"... Διπλά πορτατίφ, φυτά, 2-3 μολυβοθήκες, ένας...μπαγλαμάς, και ποιος ξέρει τί άλλο...

Το αντικείμενο που κοιτάζουν και οι δυό τους, σήμερα θα το λέγαμε tablet, αλλά είναι άγνωστο...

Η διακόσμηση τοίχου πάντως, όσο και η πίπα στο χέρι του ΤΟΛΗ (ε, να μην το γράψω κι εγώ με κεφαλαία; ), παραπέμπουν σε γραφεία ναυτιλιακής, ή μεγαλοεισαγωγικής μπακαλιάρου...
 
ΦΖΠ1 είπε:
Η διακόσμηση τοίχου πάντως, όσο και η πίπα στο χέρι του ΤΟΛΗ (ε, να μην το γράψω κι εγώ με κεφαλαία; ), παραπέμπουν σε γραφεία ναυτιλιακής, ή μεγαλοεισαγωγικής μπακαλιάρου...
:rofl: έτσι ακριβώς!

Μια αναφορά για την πολυθρόνα σε πρώτο πλάνο αλλά κουρέας της Σεβίλης;
 
Η "πολυθρόνα του κουρέα" μου θυμίζει την πολυθρόνα Eames, σούπερ μοντέρνα στα μέσα του 20ου αιώνα, σούπερ συλλεκτική σήμερα!

Eames.JPG
 
Ο κουρέας της Σεβίλλης ή ο Σουίνι Τόντ, ο φονικός κουρέας της οδού Φλιτ; :biglaugh:

NIOBH είπε:
Η "πολυθρόνα του κουρέα" μου θυμίζει την πολυθρόνα Eames, σούπερ μοντέρνα στα μέσα του 20ου αιώνα, σούπερ συλλεκτική σήμερα!
Προβολή συνημμένου 144756
Τι "σου θυμίζει", αυτή είναι ! Εύγε για την παρατηρητικότητα !
 
Πίσω
Μπλουζα