Οι σταρ μας ανοίγουν το σπίτι τους

Κακίες. Ζηλεύετε το κομψό και περιποιημένο γραφείο του ΤΟΛΗ.

Εμένα όμως πάλι με πιάσανε τα φεμινιστικά μου με τη λεζάντα. Ο άντρας-αφέντης (ιδιοκτήτης και αποκλειστικός χρήστης του γραφείου) και η γυναίκα-υπηρέτρια που του το περιποιείται και φροντίζει το σπιτικό *τους* παράλληλα με τα επαγγελματικά της. Το σπιτικό ανήκει και στους δύο, αλλά η λάτζα και η λάτρα ανήκουν στη γυναίκα. Ούτε το δικό του γραφείο δεν μπορούσε να περιποιηθεί ο σουλτάνος?
 
elephadas είπε:
Εμένα όμως πάλι με πιάσανε τα φεμινιστικά μου με τη λεζάντα. Ο άντρας-αφέντης (ιδιοκτήτης και αποκλειστικός χρήστης του γραφείου) και η γυναίκα-υπηρέτρια που του το περιποιείται και φροντίζει το σπιτικό *τους* παράλληλα με τα επαγγελματικά της. Το σπιτικό ανήκει και στους δύο, αλλά η λάτζα και η λάτρα ανήκουν στη γυναίκα. Ούτε το δικό του γραφείο δεν μπορούσε να περιποιηθεί ο σουλτάνος?
Οι φωτογραφίες και οι λεζάντες που δεν έχουν μια γερή δόση σεξισμού είναι λίγες στο θέμα. Ήταν η εποχή (όχι πως έχουν προχωρήσει και τόσο πολύ τα πράγματα). Σκέψου μόνο πόσες γυναίκες έχουμε δει με outfit "η κομψή λάτζα" να ποζάρουν με σκούπες, με ξεσκονόπανα, στις κουζίνες. Μπορεί να ήταν top επαγγελματίες στην εποχή τους, αλλά έπρεπε να είναι και νοικοκυρές!
 
QueenofHearts είπε:
Οι φωτογραφίες και οι λεζάντες που δεν έχουν μια γερή δόση σεξισμού είναι λίγες στο θέμα. Ήταν η εποχή (όχι πως έχουν προχωρήσει και τόσο πολύ τα πράγματα). Σκέψου μόνο πόσες γυναίκες έχουμε δει με outfit "η κομψή λάτζα" να ποζάρουν με σκούπες, με ξεσκονόπανα, στις κουζίνες. Μπορεί να ήταν top επαγγελματίες στην εποχή τους, αλλά έπρεπε να είναι και νοικοκυρές!
Μέχρι και η σούπερσταρ Βουγιουκλάκη πόζαρε με τις κατσαρόλες! Μάλλον στην Ελλάδα έτσι αποδείκνυε κάποια ότι είναι γυναίκα ;) Μη σου πως, ότι και σήμερα το ίδιο συμβαίνει!
 

Βίκυ Μοσχολιού


 


22.jpg
22.jpg
 
Ευτυχώς που οι ταπετσαρίες δεν είναι πια στη μόδα. Κλασσικά, μια κούκλα στο μπουντουάρ για στολίδι.

Ο πατέρας των παιδιών της δεν είναι ο άντρας της; Τι σόι περιγραφή είναι αυτή;
 
(Μοσχολιού) : Στις τόσο πολλές "κοψιές" των τοίχων (βλ. κόμβο με κολώνα και δοκάρι, πάνω από την τουαλέτα), οι ταπετσαρίες έβγαζαν προβλήματα ξεκολλήματος. Είναι αυτονόητο, άλλο να στρώσεις αυτοκόλλητο πάνω σ' ένα γραφείο, άλλο να πας να ντύσεις ένα κουτί.

Επίσης, το στυλ με δύο διαφορετικά χαρτιά ταπετσαρίας, ήταν κάτι συνηθισμένο στα υπνοδωμάτια. Ο πίσω από το κρεβάτι τοίχος έπαιρνε ένα διαφορετικό χαρτί, για να τονιστεί ιδιαίτερα. Όχι ότι αυτό πετυχαίνεται εδώ, αλλά λέμε.

Από την αντανάκλαση του καθρέπτη, βλέπουμε μυστηριώδες αντικείμενο, που μοιάζει με πλάτη καρέκλας, στην άλλη γωνία του κεφαλαριού του κρεβατιού. Εκτός αν είναι κάτι επάνω στην τουαλέτα. Η οποία τουαλέτα, περιλαμβάνει κορνίζα (μάλλον) άδεια, και φωτογραφία με σελοτέιπ πάνω στον καθρέπτη !

Μάλιστα, στη φωτογραφία φαίνεται περίεργος κύριος, μουστακαλής, σαν το Γαργανουράκη... :what:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΦΖΠ1 είπε:
(Μοσχολιού) : Στις τόσο πολλές "κοψιές" των τοίχων (βλ. κόμβο με κολώνα και δοκάρι, πάνω από την τουαλέτα), οι ταπετσαρίες έβγαζαν προβλήματα ξεκολλήματος. Είναι αυτονόητο, άλλο να στρώσεις αυτοκόλλητο πάνω σ' ένα γραφείο, άλλο να πας να ντύσεις ένα κουτί.
Επίσης, το στυλ με δύο διαφορετικά χαρτιά ταπετσαρίας, ήταν κάτι συνηθισμένο στα υπνοδωμάτια. Ο πίσω από το κρεβάτι τοίχος έπαιρνε ένα διαφορετικό χαρτί, για να τονιστεί ιδιαίτερα. Όχι ότι αυτό πετυχαίνεται εδώ, αλλά λέμε.

Από την αντανάκλαση του καθρέπτη, βλέπουμε μυστηριώδες αντικείμενο, που μοιάζει με πλάτη καρέκλας, στην άλλη γωνία του κεφαλαριού του κρεβατιού. Εκτός αν είναι κάτι επάνω στην τουαλέτα. Η οποία τουαλέτα, περιλαμβάνει κορνίζα (μάλλον) άδεια, και φωτογραφία με σελοτέιπ πάνω στον καθρέπτη !

Μάλιστα, στη φωτογραφία φαίνεται περίεργος κύριος, μουστακαλής, σαν το Γαργανουράκη... :what:
:biglaugh:Η παρατηρητικότητα σου δεν υπάρχει!!!
 
Δεν ξέρω για σας, αλλά τα δύο διαφορετικά σχέδια ταπετσαρίας, το σχέδιο του κλινοσμεπάσματος και το σχέδιο του φορέματος έτσι που αλληλουσυγκρούονται μου φέρνουν πονοκέφαλο. Ευτυχώς βέβαια που δεν είναι η Μάρω Κοντού μ' εκείνο το περίεργο ρούχο που είδαμε πριν λίγες φωτό. Και μετά είναι το πορτατίφ στο κομοδίνο και το αταίριαστο πορτατίφ-τουλίπα στο έπιπλο.

Μου φαίνεται απίστευτο ότι ο Δομάζος κοιμόταν σε κρεββατοκάμαρα διακοσμημένη με κούκλες :)

Η άδεια κορνίζα μάλλον φαίνεται άδεια λόγω αντανάκλασης από το φλας. Αλλά ο "Γαργανουράκης" μπορεί να είναι ό Γαργανουράκης, αν η φωτό είναι από την περίοδο που η Μοσχολιού συνεργαζόταν με τον Μαρκόπουλο. Έχουν τραγουδήσει μαζί και σε δίσκους και σε ζωντανές εμφανίσεις. Βέβαια αν ήμουν ο πατέρας των παιδιών της δεν θα μου άρεσε να έβλεπα φωτό άλλου νέου και ωραίου κυρίου σε περίοπτη θέση στην κρεββατοκάμαρα. Μπορεί να κλώτσαγα και στον ύπνο μου από αντίδραση.
 

Βλάσσης Μπονάτσος


 


23.jpg
23.jpg
 
johnny19818 είπε:
Ο πατέρας των παιδιών της δεν είναι ο άντρας της; Τι σόι περιγραφή είναι αυτή;
Μπορεί κάλλιστα να είναι και μπηχτή για κάποια άλλη συνάδελφό της που μπορεί να χώρισε, να ξαναπαντρεύτηκε, να κυκλοφορούσε κάποια περίεργη φήμη και τέτοια. Πολλές φορές μας διαφεύγουν τέτοια υπονοούμενα που ανήκουν στη συγκεκριμένη χρονική φάση.

Το τακούνι του Βλάσση με έχει στείλει!
 
Εδώ, εκτός από τη βαθιά υπόκλιση στο δεκάποντο τακούνι του Βλάσση, παρατηρούμε το κλασικό τρόλει-μπαρ, με τα μαύρα ράφια και τα χρυσά μεταλλικά τελειώματα (εσείς δεν το ξέρετε, αλλά εμείς το είχαμε !). Τα ποτά στο μπαρ χρήζουν διερεύνησης, αλλά αυτό με το ρόμβο πρέπει να είναι ουίσκι Black & White (αν και δε βρίσκω τέτοιο στυλ ετικέττας στα παλιά του μπουκάλια).

Διακρίνονται επίσης, η κλασική θαλασσογραφία-ναυτία σαλονιού, ένα πιάνο στο βάθος, κι ένα σκάκι-τάβλι, για τις ελεύθερες ώρες.

Το έπιπλο φυσικά δεν είναι καναπές (δεν έχει μπράτσα), αλλά μάλλον μπαουλοντίβανο, σκεπασμένο τεχνηέντως με το λουλουδερό κάλυμμα. Γενικά ο χώρος αυτός δε μοιάζει για το σαλόνι του σπιτιού, αφού βλέπουμε ότι έχει μωσαϊκό, ενώ πιο μέσα, που είναι και το πιάνο, έχουμε (μάλλον) πάτωμα. Άρα κάποιο χωλάκι είναι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το τακούνι δεν με εντυπωσίασε, αφού τότε υπήρχαν και χειρότερα. Μέχρι κι εγώ είχα αναγκαστεί να πάρω παπούτσι με κάπου 5 πόντους τακούνι διότι ατάκουνα δεν έβρισκες. Αλλά, για υπεράσπιση του φύλου μου, οφείλω να υπενθυμίσω στις κυρίες ότι τουλάχιστον εμείς πάντα κρατήσαμε χοντρά τακούνια και ποτέ δεν τα λεπτύναμε μέχρις στιλέττου, οπότε τουλάχιστον είχαμε σταθερή βάση. Ολόκληρο τούβλο. Όχι σαν εσάς που ταλαντεύεστε όταν φυσάει αέρας

Louis_XIV_of_France_shoes.jpg

(Όχι, δεν πρόκειται για ποδογραφία μου, έχω πιο καλλίγραμμες γάμπες (κληρονομιά εκ μητρός) και καλύτερο γούστο σε ρούχα και παπούτσια από τον εικονιζόμενο Louis XIV στον οποίο κανείς αυλοκόλαξ αυλικός δεν τόλμησε να πει "Μεγαλειότατε, γίνεστε Μεγελοιότατος μ' αυτή την πόζα κι αυτή τη γόβα")

Εκείνη η συσκευή πάνω στην κλασσικότατη καρέκλα με την όλο τρύπες ψάθα - δαντέλλα είναι μαγνητόφωνο?
 
elephadas είπε:
Το τακούνι δεν με εντυπωσίασε, αφού τότε υπήρχαν και χειρότερα. Μέχρι κι εγώ είχα αναγκαστεί να πάρω παπούτσι με κάπου 5 πόντους τακούνι διότι ατάκουνα δεν έβρισκες. Αλλά, για υπεράσπιση του φύλου μου, οφείλω να υπενθυμίσω στις κυρίες ότι τουλάχιστον εμείς πάντα κρατήσαμε χοντρά τακούνια και ποτέ δεν τα λεπτύναμε μέχρις στιλέττου, οπότε τουλάχιστον είχαμε σταθερή βάση. Ολόκληρο τούβλο. Όχι σαν εσάς που ταλαντεύεστε όταν φυσάει αέραςΠροβολή συνημμένου 144820

(Όχι, δεν πρόκειται για ποδογραφία μου, έχω πιο καλλίγραμμες γάμπες (κληρονομιά εκ μητρός) και καλύτερο γούστο σε ρούχα και παπούτσια από τον εικονιζόμενο Louis XIV στον οποίο κανείς αυλοκόλαξ αυλικός δεν τόλμησε να πει "Μεγαλειότατε, γίνεστε Μεγελοιότατος μ' αυτή την πόζα κι αυτή τη γόβα")

Εκείνη η συσκευή πάνω στην κλασσικότατη καρέκλα με την όλο τρύπες ψάθα - δαντέλλα είναι μαγνητόφωνο?
Λίγα τα λόγια σου για τη γαμπίτσα και το γούστο του Λουί! Ήταν βασιλιάς του στυλ κι ως εξαιρετικός χορευτής αν μη τι άλλο ήξερε να τοποθετεί τα πόδια του σε σωστές και μεγαλόπρεπες για την εποχή στάσεις. Επειδή ήταν κοντούλης και ήθελε λίγο παραπάνω τακούνι δεν θα το κάνουμε θέμα τώρα. Άσε που το κόκκινο τακούνι ήταν εξαιρετική ιδέα.

Το μυστήριο κουτί μου φαίνεται σαν σκάκι-τάβλι με κάποιο άλλο κουτί παιχνιδιού από πάνω.
 
Μάλλον, όπως είχα πει κι εγώ, είναι από κάτω ξύλινο τάβλι, κι από πάνω χαρτονένιο κουτί με πιόνια σκακιού.

Αν παρατηρώ καλά, στο μπαράκι διακρίνεται ποτό με το περιτύλιγμά του και την κατσαρή κορδέλα στο πάνω μέρος... Λες να το είχε καβάντζα ο Βλάσσης (ή οι οικείοι του, μην τα ρίχνουμε κι όλα σ' αυτόν !), αν του τύχαινε να πάει καμιά ξαφνική επίσκεψη; :D
 
Μάλλον ποτό-δώρο που δεν τους άρεσε και το φύλαγαν να το πάνε σε άλλον εορτάζοντα. Αλλιώς γιατί να το φυλάνε με περιτύλιγμα και κορδέλλα?
 

Ρένα Παγκράτη


 


38.jpg
38.jpg
 
elephadas είπε:
Μάλλον ποτό-δώρο που δεν τους άρεσε και το φύλαγαν να το πάνε σε άλλον εορτάζοντα. Αλλιώς γιατί να το φυλάνε με περιτύλιγμα και κορδέλλα?
E ναι, αυτό εννοούσα, αν και δεν το περιέγραψα καλά ! A propos, ποιό ήταν το tip για να ξεχωρίσεις το "ξαναδωρισμένο" δώρο; Μα φυσικά, το κιτρινισμένο σελοτέιπ, που μάλιστα άφηνε την κόλλα του στα χέρια σου...:wink:
 
 


Γιάννης Πάριος και υιός στη βεράντα τους


 


43.jpg
43.jpg
 
...πάρτε το όπλο από το παιδί!!!

:)
 
Πίσω
Μπλουζα