Οι σταρ μας ανοίγουν το σπίτι τους

Στο βάθος διακρίνεται το κτίριο της Πολυκλινικής Αθηνών επί των οδών Πειραιώς και Σωκράτους. Το κτίριο επί της Ζήνωνος βρίσκεται μεταξύ των οδών Γερανίου και Πειραιώς. Το τμήμα της οδού Ζήνωνος από Πειραιώς έως Μενάνδρου είναι εδώ και πολλά χρόνια πεζόδρομος.
 
(Έχω την εντύπωση ότι οι τελευταίες φωτό έχουν ξαναμπεί, στις πρώτες σελίδες)
Άραγε σήμερα στην ευρύτερη περιοχή, Ζήνωνος, Πειραιώς, Σωκράτους, Πατησίων κλπ, υπάρχουν σπίτια;
 
(Έχω την εντύπωση ότι οι τελευταίες φωτό έχουν ξαναμπεί, στις πρώτες σελίδες)
Άραγε σήμερα στην ευρύτερη περιοχή, Ζήνωνος, Πειραιώς, Σωκράτους, Πατησίων κλπ, υπάρχουν σπίτια;
Βεβαίως απλά κατοικούνται κατά κύριο λόγο από μετανάστες. Γενικά η περιοχή του κέντρου μετά τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 και περισσότερο τους εμπρησμούς του Δεκεμβρίου 2008 και αργότερα κατά την μνημονιακή περίοδο έχει δυστυχώς εγκαταλειφθεί .
Την περιοχή την θυμάμαι γιατί στο διπλανό ή το μεθεπόμενο κτίριο που απεικονίζεται ο Βλάσης Μπονάτσος επί της οδού Ζήνωνος προς την οδό Πειραιώς υπήρχε για πολλά χρόνια το Ταμείο Υγείας των εργαζομένων της ΕΥΔΑΠ (τέλη δεκαετίας '70 και δεκαετία '80 με πήγαιναν στους γιατρούς στο τότε κτίριο της Ζήνωνος γιατί ο πατέρας μου ήταν εργαζόμενος στην ΕΥΔΑΠ ως διοικητικός αλλά όχι στο υγειονομικό) πριν μετακομίσει στην οδό Σωκράτους 60 και Βερανζέρου και τελικά στην οδό Αθηνάς 58 απέναντι από το κτίριο του ΗΣΑΠ και νυν των Σταθερών Συγκοινωνιών ΑΕ.
 
Τελευταία επεξεργασία:
και φαντάζομαι τη βρωμιά και το καυσαέριο που θα ανάπνεε ο Βλάσσης, προ μετρό και αμόλυβδης βενζίνης, Η αδερφή μου έμενε πλατεία Αττικής και όταν γύριζε μετά τις διακοπές του καλοκαιριού έβρισκε τη μπανιέρα μαύρη.
 
και φαντάζομαι τη βρωμιά και το καυσαέριο που θα ανάπνεε ο Βλάσσης, προ μετρό και αμόλυβδης βενζίνης, Η αδερφή μου έμενε πλατεία Αττικής και όταν γύριζε μετά τις διακοπές του καλοκαιριού έβρισκε τη μπανιέρα μαύρη.
Δεν είναι μόνο τα καυσαέρια αλλά και σκόνη από τα φρένα και τα λάστιχα των τροχοφόρων. Για τον λόγο αυτό άλλωστε οι προσόψεις των κτιρίων ήταν και είναι σκούρες γκρι. Κανονικά θέλουν 2-3 φορές το χρόνο πλύσιμο και βάψιμο το πολύ κάθε 5 χρόνια. Βέβαια τα υλικά έχουν βελτιωθεί κατά πολύ.
 
Βέβαια μένουν κόσμο στην περιοχή. Τα διαμερίσματα στους πιο ψηλά ορόφους έχουν και ωραία θέα στην Ακρόπολη. Τα τελευταία χρόνια με αφορμή τη μόδα του airbnb πολλά γραφεία έχουν μετατραπεί σε loft και πολλά από αυτά είμαι μόνιμες κατοικίες. Το πρόβλημα δεν είναι τα καυσαέρια αλλά το ζην επικινδύνως στους δρόμους. Την περιοχή την έχω ζήσει και την αγαπώ, το έχω αναφέρει και στο θρεντ Οδός Ζήνωνος, όπως και τα προβλήματά της. Νομίζω ότι αν δεν κάνουν κάτι ώστε να προσελκύσουν την μέση οικογένεια να κατέβει στο κέντρο για διασκέδαση δεν υπάρχει σωτηρία. Δεν ξέρω τι θα είναι αυτό, ένα μουσείο ειδικού ενδιαφέροντος; κινηματογραφοι; ένα εμπορικό κέντρο διασκέδασης με μπόουλινγκ, κινηματογραφους, παιδότοπους, παιδική ντισκοτέκ, ηλεκτρονικά παιχνίδια, κάτι τέλος πάντων να κατεβάσει οικογένειες και παιδομανι στην περιοχή για να τραβηχτουν τα κακοποια στοιχεία και να υπάρξει εμπορική άνθιση γύρω γύρω.
Τον Βλάση τον έβλεπα στην περιοχή κάποιες φορές, πήγαινε σε ένα ψιλικατζίδικο γωνία Ζηνωνος και Μενάνδρου και καθόταν με τον ψιλικατζή. Έχω την εντύπωση πως ήταν δικό του το κατάστημα και το νοίκιαζε.
 
Βέβαια μένουν κόσμο στην περιοχή. Τα διαμερίσματα στους πιο ψηλά ορόφους έχουν και ωραία θέα στην Ακρόπολη. Τα τελευταία χρόνια με αφορμή τη μόδα του airbnb πολλά γραφεία έχουν μετατραπεί σε loft και πολλά από αυτά είμαι μόνιμες κατοικίες. Το πρόβλημα δεν είναι τα καυσαέρια αλλά το ζην επικινδύνως στους δρόμους. Την περιοχή την έχω ζήσει και την αγαπώ, το έχω αναφέρει και στο θρεντ Οδός Ζήνωνος, όπως και τα προβλήματά της. Νομίζω ότι αν δεν κάνουν κάτι ώστε να προσελκύσουν την μέση οικογένεια να κατέβει στο κέντρο για διασκέδαση δεν υπάρχει σωτηρία. Δεν ξέρω τι θα είναι αυτό, ένα μουσείο ειδικού ενδιαφέροντος; κινηματογραφοι; ένα εμπορικό κέντρο διασκέδασης με μπόουλινγκ, κινηματογραφους, παιδότοπους, παιδική ντισκοτέκ, ηλεκτρονικά παιχνίδια, κάτι τέλος πάντων να κατεβάσει οικογένειες και παιδομανι στην περιοχή για να τραβηχτουν τα κακοποια στοιχεία και να υπάρξει εμπορική άνθιση γύρω γύρω.
Τον Βλάση τον έβλεπα στην περιοχή κάποιες φορές, πήγαινε σε ένα ψιλικατζίδικο γωνία Ζηνωνος και Μενάνδρου και καθόταν με τον ψιλικατζή. Έχω την εντύπωση πως ήταν δικό του το κατάστημα και το νοίκιαζε.
Δυστυχώς η άναρχη ανάπτυξη-δόμηση ιδίως τη δεκαετία του '60 και'70 με την αντιπαροχή κατέστρεψε το κέντρο της Αθήνας (και όχι μόνο- επιπλέον πόσα νεοκλασικά κτίρια στολίδια κατεδαφίστηκαν) και δεν άφησε ελεύθερους χώρους. Αν δεν γίνουν γενναίες παρεμβάσεις όπως απαλλοτριώσεις κτιρίων με διατήρηση, δομική ενίσχυση και ανάδειξη εκείνων με ιστορική και αρχιτεκτονική αξία με ταυτόχρονη δημιουγία ελεύθερων χώρων αλλά και ουσιαστική αστυνόμευση δεν πρόκειται να γίνει ελκυστικό το κέντρο.
Απλά οι πολιτικοί-δήμαρχοι τόσα χρόνια αρκούνται σε μεγαλόπνοα έργα βιτρίνας και σπατάλης (πχ μεγάλος περίπατος) αντί να κάνουν ουσιαστικές παρεμβάσεις.
Το πρόβλημα επιτείνουν δυστυχώς και η οικονομική κρίση και οι πορείες και τα διάφορα επεισόδια με αποτέλεσμα να κλείσουν πολλά καταστήματα στο κέντρο σε συνδυασμό με την ανάπτυξη ήδη από την δεκαετία του '90 των τοπικών αγορών αλλά και πολυκαταστημάτων εκτός κέντρου από την δεκαετία του '00.
 
Ωραιες ιδεες, Λωρα! Σε ψηφιζω για Δημαρχο! :D
Δημαρχέσα που λέγανε κάποτε και στα χωριά.
Tony -γιορτάζεις μήπως σήμερα; εάν ναι χρόνια σου πολλά- η αποκέντρωση των δημόσιων υπηρεσιών φέρνει ναι μεν αποσυμφόρηση της κυκλοφορίας και μείωση των διαμαρτυριών αλλά φέρνει και απομπορευματοποίηση της περιοχής. Ποιος θα ψωνίσει το κραγιόν, το καλσόν, το άρωμα την γραβάτα; τα τζάνκια που έχουν απομείνει να κόβουν βολτες; πριν υπήρχαν οι δικηγόροι στα γύρω δικαστήρια, οι γιατροί γύρω από την πολυκλινική, οι τυπογράφοι και δημοσιογράφοι, υπάλληλοι στο υπουργείο εργασίας... Πάνε αυτά.
 
Δημαρχέσα που λέγανε κάποτε και στα χωριά.
Tony -γιορτάζεις μήπως σήμερα; εάν ναι χρόνια σου πολλά- η αποκέντρωση των δημόσιων υπηρεσιών φέρνει ναι μεν αποσυμφόρηση της κυκλοφορίας και μείωση των διαμαρτυριών αλλά φέρνει και απομπορευματοποίηση της περιοχής. Ποιος θα ψωνίσει το κραγιόν, το καλσόν, το άρωμα την γραβάτα; τα τζάνκια που έχουν απομείνει να κόβουν βολτες; πριν υπήρχαν οι δικηγόροι στα γύρω δικαστήρια, οι γιατροί γύρω από την πολυκλινική, οι τυπογράφοι και δημοσιογράφοι, υπάλληλοι στο υπουργείο εργασίας... Πάνε αυτά.
Ναι εορτάζω και σ' ευχαριστώ.
Οι δημόσιες υπηρεσίες μια χαρά θα μπορούσαν να βρίσκονται στο κέντρο (τόσα δημόσια κτίρια παραμένουν ανεκμετάλλευτα - ακόμα και να τα κατεδαφίσουν και να κατασκευάσουν καινούρια με σύγχρονες προδιαγραφές αντί να πληρώνουν ενοίκια) αφού υπάρχει πλέον μετρό εδώ και 20 χρόνια με συνεχείς επεκτάσεις. Απλά θα έπρεπε να είναι καλύτερες οι συγκοινωνίες και επιπλέον έπρεπε να "αραιώσει" η δόμηση κατεδαφίζοντας πολλά κτίρια και δημιουργώντας ελεύθερους χώρους. Έτσι θα βελτιωνόταν και το μικροκλίμα του κέντρου της πόλης ιδίως τους καλοκαιρινούς μήνες. Ποιό το κίνητρο να κατέβω στο κέντρο το καλοκαίρι για αναψυχή αν είναι να βράσω από τη ζέστη; Προτιμώ να πάω στο νότιο παραλιακό μέτωπο είτε στο ανατολικό (συνδυάζοντάς το μετά από μπάνιο στη θάλασσα), ακόμη και βορειότερα εκτός λεκανοπεδίου όπου η κατάσταση είναι καλύτερη. Επιπλέον υπάρχει και η αντίστοιχη θέα και όχι τα ντουβάρια...
 
Πάντως έριξα μια ματιά σε τιμές και είδα ότι οι κατοικίες γύρω από την Ομόνοια δεν είναι ακριβώς αυτό που λέμε φτηνές. Είναι κατά μέσο όρο €1.500 ανά τετραγωνικό μέτρο. Και ακόμα περισσότερο.
Αντίστοιχα διαμερίσματα γύρω από το Βαρδάρη είναι πολύ φτηνότερα (αν έχει σημασία)
 
Ναι, η ακαταλληλη ωρα φταιει...για την επισκεψη...
Με φλοκατη σκεπαζεται;
Κι όμως @BETTY BOOP , οι φλοκάτες είναι από τα πιο ζεστά σκεπάσματα που μπορεί να χρησιμοποιήσει κάποιος σε σπίτι που έχει υγρασία και καθόλου θέρμανση αρκεί να υπάρχει και σεντόνι ανάμεσα γιατί ως αμιγώς μάλλινο τσιμπάει. Βέβαια δε μου φαίνεται το συγκεκριμένο διαμέρισμα να στερείται θέρμανσης, δείχνει μοντέρνο, αλλά οι φλοκάτες ήταν πολύ της μόδας εκείνη τη δεκαετία (70s αν κρίνω από τη διακόσμηση). Ωστόσο ο Κοινούσης μάλλον είχε μια αδυναμία στο είδος. Φλοκάτη στο πάτωμα, φλοκάτη στο κρεβάτι, φλοκάτη στην παντόφλα, φλοκάτη πάνω του (οκ, μια ιδέα φαίνεται, δεν είναι κι ο Μιχαλόπουλος).
 
Α μας απειλει κιολας...

Σαν στο σπιτι σας δεν επρεπε να λεει;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα