Οι σταρ μας μαγειρεύουν!

Ναι. Πολύ σωστά, ξεκίνησε "φλεξάρω μύες" στο γυμναστήριο και επεκτάθηκε σε υλικά αγαθά καθώς και σε έμψυχα (boyfriend ή girlfriend).
Πηγή: ο γιος μου 18 ετών.
 
Ναι. Πολύ σωστά, ξεκίνησε "φλεξάρω μύες" στο γυμναστήριο και επεκτάθηκε σε υλικά αγαθά καθώς και σε έμψυχα (boyfriend ή girlfriend).
Πηγή: ο γιος μου 18 ετών.
Αυτό που λέμε εμείς "τρίβω στη μούρη"
Η γλώσσα μας είναι τόσο πλούσια και πώς καταντήσαμε να χρησιμοποιούμε τέτοια ορολογία....ιδίως οι νεώτερες ηλικίες.

Ερώτηση @laura ingalls : πώς πηγαίνει το διάβασμα για τις εξετάσεις;
 
Ναι. Πολύ σωστά, ξεκίνησε "φλεξάρω μύες" στο γυμναστήριο και επεκτάθηκε σε υλικά αγαθά καθώς και σε έμψυχα (boyfriend ή girlfriend).
Πηγή: ο γιος μου 18 ετών.
Ω, τι μαθαίνει κανείς στο retromaniax :happyjump:
:happyjump: :happyjump: :happyjump: :happyjump: :happyjump: :happyjump: :happyjump: :happyjump:
Από το Cambridge Dictionary:
flex
to bend an arm, leg, etc. or tighten a muscle
(of a material) to bend without breaking, or to make a material do this
to change something slightly to make it more suitable for a particular situation; to be changed like this
(slang) to show that you are very proud or happy about something you have done or something you own, usually in a way that annoys people
 
Ah lá lá....la jeunesse actuelle!
(για να μην ψάχνετε μετάφραση σας λέω ότι το "δανείστηκα" από το βιβλίο γαλλικών όταν ο γιός κάποιου και η κοπέλα του ίσως παντρεύονταν όταν γεννιόταν το παιδί τους...)
 
  • Like
Reactions: PT8
Ερώτηση @laura ingalls : πώς πηγαίνει το διάβασμα για τις εξετάσεις;
Ε, τώρα πια ξεκινάει να αγχώνεται στα σοβαρά αφού έχουν μείνει δέκα εβδομάδες ακόμα. Διαβάζει αλλά τον βλέπω αγχωμένο αφού πιστεύει ότι "δεν τα ξέρει καλά". Άχαρη περίοδος.
 
Με τόσες διασημες συνταγες...ενιωσα κι εγω σταρ...!!!
 
Νηστισιμη σπανακοπιτα επειδή δεν περιέχει τυρι...
 
Ή/και αυγό. Αλλά με τόσα υλικά (2 φλυτζάνια λάδι!! 2.5 κιλά σπανάκι!) δεν χρειάζεται "ταψάκι". Χρειάζεται ταψάρα. Εγώ με 0.5 lb φύλλο (227 g) χρησιμοποιώ συνήθως 20 oz (567 g) σπανάκι (και αυγό και φέτα) και χρησιμοποιώ ένα κανονικό ταψί, 22 cm X 32 cm. Βέβαια είναι κατεψυγμένο σπανάκι οπότε έχει ήδη χάσει κάμποσο νερό, και η πίτα μου αρέσει φτενή, αλλά και πάλι...
 
ΓΡΑΒΙΕΡΑ ΚΟΝΣΕΡΒΑ? Υπάρχει βιομήχανος που πουλάει τέτοιο ιερόσυλο κατασκεύασμα? Και δεν τον αλευρώνετΑΙ [sic] κύριε Τουρνά μας?

Νομίζω ότι η συνταγή χρειάζεται περισσότερη μπύρα. Πρέπει να υπολογιστεί κι αυτή που θα πιείτΑΙ τα 40 λεπτά που περιμένετε να ετοιμαστεί το φαγητό.

Όπως είπε και ο γνωστός οινόφλυξ W.C.Fields, "I cook with wine. Sometimes, I even add it to the food."
 
@elephadas Κάτι μου λέει ότι η γραβιέρα μπήκε σε κονσερβα κατά λάθος (αντί για τα μανιτάρια) κατά τη μεταφορά της συνταγής από το χειρόγραφο στη γραφομηχανή. Έδωσε ο κ. Τουρνάς τα υλικά γραμμένα όπως όπως σε ένα φύλλο χαρτί, ίσως και την εκτέλεση μαζί, και ύστερα λίγο τα γράμματά του καλλιτέχνη, λίγο η ασχετοσύνη και η αφηρημάδα του αρθρογράφου (φαίνεται κι από τα ορθογραφικά λάθη), έφτασε η γραβιέρα να γίνει σκουμπρί. Βέβαια μια υπόθεση κάνω αλλά προσωπικά δεν έχω δει ποτέ γραβιέρα σε κονσέρβα. Υποτέτω ότι ούτε στο US υπάρχει.
 
Καλά, για US τίποτε δεν είναι ιερό, οπότε δεν θα απορούσα αν υπάρχει. Εδώ έχουν σε "αεροζόλ" (*)

ST_35_cheese_f.jpg


(*) Συγγνώμην από τους καθηγητές μου στο Πανεπιστήμιο για τη λαθεμένη χρήση του όρου "αεροζόλ" αλλά "σπρέι" θα ήταν ακόμη χειρότερο.
 
Βρε παιδιά μήπως με το "γραβιέρα κονσέρβα" εννοούσε να είναι μέσα στους κλασσικούς τενεκέδες για τυρί;;
1.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα