Οι σταρ μας μαγειρεύουν!

Με 12 αυγά που αρνούμαι να τα γράψω αβγά και 2 ποτήρια + 12 κουταλιές ζάχαρη κι εγώ θα γινόμουν νόστιμος. Αλλά το "ποτήρι" ως μονάδα μέτρησης είναι ασαφές.
1666647656776.png

Επομένως λυπάμαι αλλά δεν θα φτιάξω το μελαχρινό της κας. Ντενίση ας είναι ευπαρουσίαστο.
 
Αυτό το γλύκισμα βασίζεται στα αβγά ή αυγά για να φουσκώσει, οπότε ναι θα έχει πολλά. Δεν έχει αλεύρι, μόνο λίγη φρυγανιά για να φτιάξει σκελετό. Ένα πολύ παρόμοιο με καρύδια έφτιαχνε η μητέρα μου την Πρωτοχρονιά ως καρυδόπιτα και εξαφανιζόταν.
Όσον αφορά τα ποτήρια, επειδή το σιρόπι βασίζεται σε αναλογίες αν χρησιμοποιήσεις το ίδιο ποτήρι, το σιρόπι θα βγει καλό. Ακόμα και τηγάνια να έλεγε, αρκεί να χρησιμοποιούσες το ίδιο, θα έβγαινε καλό το σιρόπι.
 
Με μια ντουζίνα αυγά και 12 ποτήρια ζάχαρη (κάποιοι) είμαστε υποψήφιοι για στεντ στο Γεννηματά :sick:

 
Με μια ντουζίνα αυγά και 12 ποτήρια ζάχαρη (κάποιοι) είμαστε υποψήφιοι για στεντ στο Γεννηματά :sick:

Ναι, άμα φας όλο το ταψί στην καθησιά σου ή κόψεις 3 κομμάτια με τη μέθοδο του Οβελίξ στο Αστερίξ και Κλεοπάτρα. Αν τρως ένα κομματάκι την ημέρα είναι ακίνδυνο. 65 χρόνια προσπαθώ να τρώω ένα κομματάκι την ημέρα όταν έχω γλυκό. Κάποτε ίσως και να το καταφέρω. Αλλά είσαι λίγο υπερβολικός με τη ζάχαρη.

Όσο για το ποτήρι και τηγάνι ως μονάδα μέτρησης, σωστό μεν για το σιρόπι, αλλά τι γίνεται όταν περιχύσεις το γλυκό? Ανάλογα με το μέγεθος του ποτηριού το αποτέλεσμα μπορεί να κυμαίνεται μεταξύ σούπας και γελοιογραφίας εξερευνητή που σέρνεται στην έρημο αναζητώντας όαση με λίγο νεράκι. Εξακολουθώ να πιστεύω ότι η μελαχρινη συνταγή είναι προβληματική.
 
Ναι, άμα φας όλο το ταψί στην καθησιά σου ή κόψεις 3 κομμάτια με τη μέθοδο του Οβελίξ στο Αστερίξ και Κλεοπάτρα. Αν τρως ένα κομματάκι την ημέρα είναι ακίνδυνο. 65 χρόνια προσπαθώ να τρώω ένα κομματάκι την ημέρα όταν έχω γλυκό. Κάποτε ίσως και να το καταφέρω. Αλλά είσαι λίγο υπερβολικός με τη ζάχαρη.

Όσο για το ποτήρι και τηγάνι ως μονάδα μέτρησης, σωστό μεν για το σιρόπι, αλλά τι γίνεται όταν περιχύσεις το γλυκό? Ανάλογα με το μέγεθος του ποτηριού το αποτέλεσμα μπορεί να κυμαίνεται μεταξύ σούπας και γελοιογραφίας εξερευνητή που σέρνεται στην έρημο αναζητώντας όαση με λίγο νεράκι. Εξακολουθώ να πιστεύω ότι η μελαχρινη συνταγή είναι προβληματική.
Ενδεχομένως να είναι τέρμα προβληματική, απλά είπα ότι το σιρόπι βασίζεται σε αναλογίες. Έτσι απλά με αυτές τις ποσότητες δεν μπορώ να αξιολογήσω αν θα βγει σούπα ή όχι.
 
Προσωπικά με τρελαίνει όταν αναφέρουν τα υγρά σε γραμμάρια. :mad:
Πρόσφατα είδα μια συνταγή που μετρούσε το νερό σε γραμμάρια.
Έχω μια ζυγαριά που μετράει σε διάφορα είδη μέτρησης, αλλά ποτέ δεν μπόρεσα να καταλάβω πώς γίνεται να μετράει σε ml!
 
Υποθέτουν νερό, δηλαδή πυκνότητα 1 g/ml

Η μέτρηση με βάρος είναι κανονικά ακριβέστερη από μέτρηση με όγκο, ακόμη κι όταν χρησιμοποιούνται ειδικές ακριβέις ογκομετρικές φιάλες με πολύ στενό λαιμό
1668608321370.png
Τα συνηθισμένα "ογκομετρικά" φλυτζάνια έχουν το χειρότερο σχήμα, και είναι ανακριβή εκ κατασκευής και ποτέ δεν χρησιμοποιούνται σωστά. Πόσοι από σας τα φέρνετε στο ύψος των ματιών σας, τα κρατάτε ακριβώς οριζόντια και παίρνετε υπ' όψη σας τον μηνίσκο που σχηματίζεται στα τοιχώματα? Και φροντίζετε η θερμοκρασία να είναι ακριβώς 20°C?

Απλώς η μέτρηση υγρών με όγκο είναι ευκολότερη και σε πολλές περιπτώσεις η μέτρηση κατά προσέγγιση έχει ικανοποιητικά αποτελέσματα, ειδικά όταν μπορείς να κρίνεις με το μάτι - π.χ. όταν φτιάχνω ψωμί μετράω και το αλεύρι και το νερό με φλυτζάνια, και αν δω ότι η ζύμη είναι πολύ σφιχτή προσθέτω λίγο νερό.
 
Τα συνηθισμένα "ογκομετρικά" φλυτζάνια έχουν το χειρότερο σχήμα, και είναι ανακριβή εκ κατασκευής και ποτέ δεν χρησιμοποιούνται σωστά. Πόσοι από σας τα φέρνετε στο ύψος των ματιών σας, τα κρατάτε ακριβώς οριζόντια και παίρνετε υπ' όψη σας τον μηνίσκο που σχηματίζεται στα τοιχώματα? Και φροντίζετε η θερμοκρασία να είναι ακριβώς 20°C?
Εγώ τα κάνω όλα αυτά που ανέφερες! Είμαι Παρθένος άλλωστε :diablotin:
Αλλά και πάλι προτιμώ τις συνταγές με gr
 
Το βάρος είναι πιο εύκολο γιατί για τον όγκο πρέπει να έχεις κατάλληλο δοσομετρητή. Βάζεις ένα δοχείο στη ζυγαριά, την μηδενίζεις αδειάζεις ό,τι υλικό έχεις μέχρι να δείξει την ποσότητα που θες. Την μηδενίζεις ξανά και προσθέτεις το επόμενο κλπ. Ακόμα και κουφά μέτρα να έχεις,
5 7/12 οζ (ο ελέφαντας θα ξέρει) κρεμμύδι ψιλοκομμένο, θα στο δείξει.
 
Το βάρος είναι πιο εύκολο γιατί για τον όγκο πρέπει να έχεις κατάλληλο δοσομετρητή. Βάζεις ένα δοχείο στη ζυγαριά, την μηδενίζεις αδειάζεις ό,τι υλικό έχεις μέχρι να δείξει την ποσότητα που θες. Την μηδενίζεις ξανά και προσθέτεις το επόμενο κλπ. Ακόμα και κουφά μέτρα να έχεις,
5 7/12 οζ (ο ελέφαντας θα ξέρει) κρεμμύδι ψιλοκομμένο, θα στο δείξει.
Έχω δει συνταγές που μαζί με την συνταγή πουλάνε και τα δοσομετρικά δοχεία :)
Όλα είναι θέμα marketing :)
 
Αυτή πήγε στην Ιταλία κι αντί να δει το Κολοσσαίο, τον Δαυΐδ του Μιχαηλάγγελου, κανένα τεκνό γονδολιέρη στη Βενετία (τότε που τα κανάλια είχαν ακόμη νερό, διαβάζω τώρα ότι έχει πέσει ξηρασία), ή έστω να πάει Βατικανό τραγουδώντας "Θέλω να δω τον Πάαααπα, τον Πάααπα, τον Πάαααπα" ασχολήθηκε να μάθει πως φτιάχνεται πίτσα Μαργαρίτα χωρίς τυρί?
 
Αυτό κοπελιά δεν το λένε σπανακόρυζο .. Κατάπλασμα για εγκαύματα είναι ... Ακου βράζει μια ώρα το σπανάκι και μετά ρίχνει το ρύζι ...:bash:
Σπανακόσουπα. 3 φλυτζάνια νερό, χώρια πόσο θα βγάλει το σπανάκι το ίδιο? Ίσως γι' αυτό το βράζει 1 ώρα. Ξεσκέπαστο, να χάσει το νερό.
 
Πίσω
Μπλουζα