Οι AC/DC στην Ελλάδα!!!!

Εγω ομολογω οτι δεν ηξερα τα παραπανω ΑΕΟΝ και τα γραπτα σου στα μουσικα δρωμενα θα τα διαβαζω πλεον απο αλλη οπτικη γωνια.

Τhanks for sharing και Κudos. :thumbup:
 
Βρε παιδιά ειρήνη!

Εγώ, πάντως, έχω κλείσει με τις συναυλίες. Ακόμα και οι DOORS να ξανάρχονταν, (cast όσα resurection spells θες, δεν γίνεται.... ) δεν θα πήγαινα. Δωρεάν το εισιτήριο για τη συναυλία εχτές, να κέρδιζα, θα το χάριζα στον πρώτο που θα το ζήταγε. Προσωπική μου γνώμη και στάση ζωής.

Χαίρομαι που το GRM έδωσε δυναμικό παρών εχτές και που πραγματικά κάποιοι εδώ μέσα αντέχουν όπως παλιά. Χαίρομαι που μπορέσατε να πάτε, να τα σπάσετε και να τα ξεχάσετε όλα για κάποιες ωρίστες!!! Μπράβο σε όλους.

Απλά, παιδιά, ηρεμία. Ο καθείς, έχει δικαίωμα γνώμης αρκεί να μη ρίχνει μπηχτές!!!!

Πρόεδρε, ομολογώ ότι ούτε κι εγώ το ήξερα αυτό που παραθέτεις. Kudos και από εμένα!!!!!

Στοίχημα πάντως ότι ο Wally θα ήταν ο πρώτος που θα έφυγε από τη συναυλία, για να μη χαλάμε και τις παραδόσεις!!!! :D :D
 
Simon άλλος το κουράζει τώρα κι άλλος βρέθηκε εξ αρχής να με εγκαλεί. Είπες τη γνώμη σου, σεβαστή, μη με τριγκάρεις όμως άλλο. Θα μπορούσα να γράψω άνετα ένα 8σέλιδο να την κονιορτοποιήσω λέξη προς λέξη, αλλά δε θα ήταν τίποτα παραπάνω από χάσιμο θερμίδων για κάτι που δεν αξίζει τον κόπο. Μείνε στο ότι πέρασες καλά, στο ότι το απήλαυσες και σεβάσου το γεγονός ότι απλά έχω διαφορετική γνώμη από τη δική σου.
 
οκ sorry !

long live rock n roll and let there be rock.....
 
Είμαι ένα με το χώμα...

Απίστευτος Angus, απίστευτο live, Απίστευτος Angus, Απίστευτη παραγωγή, Απίστευτος Angus!!!

Δεν το περίμενα αυτό το πράγμα.

Ελεγαν όλοι όσοι τους είχαν δει έξω, να μην τους χάσει κανείς και χτες κατάλαβα πόσο δίκιο είχαν.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Loss for words... Πλέον μπορώ να κλείσω τα μάτια μου ευτυχισμένος. :cool:
 
AEON είπε:
Πλην (πάντα αρχίζω από αυτά):

  • Ο κάκιστος / χείριστος / απαράδεκτος για τέτοιο πανάκριβο εξοπλισμό και τέτοιο ανοιχτό χώρο ήχος. Στις κερκίδες από την αντίχηση που στάθηκα λίγο ακουγόταν μονάχα μια χασμωδία. Ευτυχώς στην αρένα τα πράγματα ήταν πολύ καλύτερα.
  • Τόσο κοιμισμένο και ψόφιο κοινό δεν έχω ξαναματαδεί. Οι μισοί δεν γνώριζαν πάνω από το ρεφραίν σε 5-6 κομμάτια and that's it. Χάθηκε μοναδική ευκαιρία να δημιουργηθεί ανεπανάληπτη ατμόσφαιρα..προσωπικά μόνο στο TNT και στο τέλος ένιωσα ότι ο κόσμος καταλάβαινε ποιούς έβλεπε.
  • Η προσέλευση. Η οποία περιορίστηκε σε καμμιά 50αριά χιλιάδες max. Αν με ΑC/DC δεν μπορείτε κύριοι να γεμίσετε το ΟΑΚΑ, τέτοιες συναυλιακές εμπειρίες με ζωντανούς θρύλους απλά δε σας αξίζουν. Αποκορύφωμα ατάκα γνωστού μου: "Που να τρέχω μέσα στη ζέστη τώρα. Θα μείνω σπίτι να παρακολουθήσω το debate(!)". Ουστ ψοφίμια!


Συν:

  • Ίσως η πιο ακριβή παραγωγή σε live που έχω δει από πλευράς stage show (κι έχω δει πολλές 100άδες). Kάθε κομμάτι ήταν κι από ένα happening. Άφησε έτη φωτός πίσω τους Maiden (sorry) κι όποιους άλλους μπορώ να θυμηθώ. Money Talks!
  • To setlist. Mπορεί να το γνωρίζαμε οι περισσότεροι καιρό, αλλά οφείλω να ομολογήσω ότι επρόκειτο για γερό best οf που κράταγε αμείωτο το ενδιαφέρον.
  • To solo του ακούραστου, αεικίνητου, απλά-respect Angus Υοung που ντροπιάζει άνετα με την απίστευτη ενέργεια του πολλούς κιθαρίστες με την μισή του ηλικία.
  • Η ύπαρξη του pitch που έκανε πιο άμεση την επαφή με το κοινό και η οποία ήταν μάλλον πρωτότυπη για τα Ελληνικά rock δεδομένα.
  • Tα πιπινάκια στο video wall στα 'The Jack' και 'She Shook me all Night Long' και τα χιλιάδες φωτεινά κερατάκια!
  • ΟΚ. Ήταν οι AC/DC...τι να λέμε τώρα...
Συμφωνώ στα περισσότερα! Επιτέλους κάποιος ακόμα υποστηρίζει ότι ο ήχος ήταν απαράδεκτος στις κερκίδες! Στην 11 άκουγα μάλλον τον αντίλαλο! Τόσο δύσκολοήταν να τον προσαρμόσουν;

Στο θέμα του κοινού θα διαφωνήσω! Μια χαρά ήταν...τι περίμενες δηλαδή; Να ξέρουν απ' έξω τους στοίχους από όλα τα κομμάτια; Είναι πρακτικά αδύνατο αυτό. Στις κερκίδες πάντως δεν είχε πολλά πιτσιρίκια και αθ έλεγα ότι είμασταν 30+ ηλικιακά!

(Να σας γράψω πάντως ένα μυστικό...τους κορόιδεψα χθες...έδωσα 90 ευρώ και μου έδωσαν τόσα που ευχαρίστως θα πλήρωνα τα τριπλάσια για να τα δω...οι τύποι είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟΙ και δεν υπάρχουν!Πρόκειται για μοναδικό θέαμα που θα καυχιέμαι για χρόνια ότι το είδα και έζησα! :cool: )
 
Μαγκες ειχα μια τυπισα απο πισω που ηταν ηχοληπτρια και πιασαμε κουβεντα πριν ξεκινησει η συναυλια, μου ειπε οτι λογω του στεγαστρου-τσοντα θα ειχαμε αναγκαστικα καποιον αντιλαλο.

Oτι πολλοι νιουφηδες πηγαν μπροστα χωρις να γνωριζουν βασικα πραγματα ειναι γεγονος. Παντως παλμος υπηρχε. Στη φαση που οι "μπροστα" δεν ηξεραν το "The Jack" (ελεος!!!!???) τη λυση εδωσε ο Angus Young...

Οσο γι αυτο που λες Σπυρο. Και εγω νομισα οτι τους ειχα κλεψει, την ωρα που αποχωρουσα :)
 
Ένας φίλος μου πάντως σίγουρα τους έκλεψε αφού μπήκε τζαμπέ περνώντας με χαρακτηριστική άνεση όλα τα σημεία ελέγχου :p

Τελείως σουρωτήρι...
 
Μαγκιά του...εγώ όμως θα "βαλσαμώσω" το εισητήριο!
 
Παίδες μόλις γυρισα από Αθήνα και δεν μπορώ να σταματήσω να χαμογελάω :D :D:D .Τι κι αν ο κόσμος δεν ήξερε όλα τα τραγούδια,τι κι αν δεν είχαν το μπλαμπλα του Όζι και του Χάλφορντ,τι κι αν ο μπροστινός μου φορούσε μπλουζάκι Europe (Έλεος ;) ) ,σημασία έχει ότι ήταν η Μεγαλύτερη Συναυλία που έχουν δει τα ματάκια μας στην -μουσικά- ψωροκώσταινα.

Κι όταν αύριο μεθαύριο συναντήσουμε κάποιον με μπλουζάκι Black Ice Tour σε κάποια συναυλία ή σε κάποιο νησί, θα τον χαιρετίσουμε με ένα χαμόγελο και θα θυμηθούμε ότι είμασταν κι εμείς Εκεί την νύχτα που το Rock μας χαιρέτησε στην Αθήνα....
 
Eπος! Απλά δεν υπάρχουν λόγια. Άξιζε ο κόπος να πάω όσο πιο μπροστά μπορούσα χαλάλι όλο το στρίμωγμα. Εμπειρία ζωής!

Shot Down in Flames!!!!
 
Δεν το γραφω για να σας στεναχωρησω ουτε για να αντιπαρατεθω σε κανεναν. Ειλικρινα χαρηκα που ηταν τοσο καλη η εμφανιση των AC/DC - ειδα σημερα απο video φιλου μου περιπου τα 3/4 της.

Αλλα δεν μπορω να ξεχασω την απιστευτη εμφανιση των Pink Floyd το 1989 στο Ολυμπιακο Σταδιο (με το γουρουνακι) και τον κοσμο που λιποθυμουσε απο "ψυχεδελικο σοκ" καθ'ολη τη διαρκεια της.

Οσο για τη "ενταση" του κοινου (και μονο γιαυτο - τα υπολοιπα ηταν μετριοτατα) - μου εχει μεινει το Rock in Athens το 1982. Ηταν η πρωτη φορα που μαζευτηκαν τοσοι "stars" μαζι εδω στο Ελλαντα και οι θεατες ειχαν ξεφυγει τελειως.

Και μιας και βγηκα offtopic (μη βαρατε) να πω οτι το μονο που περιμενω πια ειναι να φιλοτιμηθει να ερθει ξανα ο Ερικ στην Αθηνα...

edit

Διορθωση - το Rock in Athens ηταν το 1985 - το μπερδευω συχνα με το Indepented Rock Festival του 1982...σορρυ
 
Πάντως μπροστά στη σκηνή και γύρω από το διάδρομο και το κουτί που βγήκε ο Angus, έπεσε πάρα πολύ "ξύλο". :) :) :)
 
Εγώ πάντως αυτό το λεγόμενο "συναυλιακό ξύλο",που διεξάγεται ειδικά μπροστά,στις συναυλίες,όσο και την υπερηφάνια του να λαμβάνει μέρος κάποιος σ' αυτό,δε μπόρεσα ποτέ,μα ποτέ,να τα καταλάβω !

Δε ξέρω τι αισθήματα μπορεί να γεννά στον οποιοδήποτε το να σπρώχνεται,να κοπανιέται,να φτύνεται,κι εγώ δε ξέρω τι άλλο,με τον καθένα δίπλα του,αλλά το να φτάνει αυτό να αποτελεί σημείο αναφοράς σε τέτοια events,είναι ολίγον τι τραγικό !

Είναι σαν την καφρίλα του γηπέδου,που πολλοί το θεωρούν εμπειρία ζωής να είναι κομμάτι αυτής.Κι όταν τους λες ότι η ομορφιά του γηπέδου ΦΥΣΙΚΑ και ΔΕΝ είναι εκεί,αλλά στον αγώνα αυτό καθ' αυτό και στο να είσαι στην κερκίδα παρακολουθώντας τον (κι όχι βρίζοντας τη μάνα του χ-ψ παίκτη ή του διαιτητή),εκεί η εύκολη,εντελώς γελοία απάντησή τους είναι "μα τι φλώρος που είσαι".Σιγά ρε μάγκα,βάστα λίγο,μας πήραν τα αίματα!

Η αποθέωση της καφρίλας...

Αντίστοιχα λοιπόν πάει και μ' αυτό το "συναυλιακό ξύλο".Και ναι,ΟΚ,δεν είναι 100% το ίδιο,καθότι θα πει κάποιος ότι μέρος της συναυλίας είναι αυτό το ξύλο!Είναι τελικά όμως....;

Τέλος πάντων,ακατανόητα είναι το μεν,ακατανόητο και το δε.Μιλάμε για πραγματικά απίστευτο τρόπο σκέψης,που ξεπερνά κάθε (ίχνος) λογική(ς).

Για να μη παρεξηγηθώ,σπεύδω εκ των προτέρων να διευκρινίσω ότι ΦΥΣΙΚΑ και δεν απευθύνομαι στον φίλο Dragon K. μ' αυτό που γράφω,ούτε στον οποιδήποτε άλλο φίλο.Απλά έχει κατ' επανάληψη αναφερθεί και εδώ μέσα αυτή η θλιβερη συνήθεια του "συναυλιακού ξύλου",εξ' ου και όσα έγραψα....
 
manos426f είπε:
Εγώ πάντως αυτό το λεγόμενο "συναυλιακό ξύλο",που διεξάγεται ειδικά μπροστά,στις συναυλίες,όσο και την υπερηφάνια του να λαμβάνει μέρος κάποιος σ' αυτό,δε μπόρεσα ποτέ,μα ποτέ,να τα καταλάβω !Δε ξέρω τι αισθήματα μπορεί να γεννά στον οποιοδήποτε το να σπρώχνεται,να κοπανιέται,να φτύνεται,κι εγώ δε ξέρω τι άλλο,με τον καθένα δίπλα του,αλλά το να φτάνει αυτό να αποτελεί σημείο αναφοράς σε τέτοια events,είναι ολίγον τι τραγικό !

Είναι σαν την καφρίλα του γηπέδου,που πολλοί το θεωρούν εμπειρία ζωής να είναι κομμάτι αυτής.Κι όταν τους λες ότι η ομορφιά του γηπέδου ΦΥΣΙΚΑ και ΔΕΝ είναι εκεί,αλλά στον αγώνα αυτό καθ' αυτό και στο να είσαι στην κερκίδα παρακολουθώντας τον (κι όχι βρίζοντας τη μάνα του χ-ψ παίκτη ή του διαιτητή),εκεί η εύκολη,εντελώς γελοία απάντησή τους είναι "μα τι φλώρος που είσαι".Σιγά ρε μάγκα,βάστα λίγο,μας πήραν τα αίματα!

Η αποθέωση της καφρίλας...

Αντίστοιχα λοιπόν πάει και μ' αυτό το "συναυλιακό ξύλο".Και ναι,ΟΚ,δεν είναι 100% το ίδιο,καθότι θα πει κάποιος ότι μέρος της συναυλίας είναι αυτό το ξύλο!Είναι τελικά όμως....;

Τέλος πάντων,ακατανόητα είναι το μεν,ακατανόητο και το δε.Μιλάμε για πραγματικά απίστευτο τρόπο σκέψης,που ξεπερνά κάθε (ίχνος) λογική(ς).

Για να μη παρεξηγηθώ,σπεύδω εκ των προτέρων να διευκρινίσω ότι ΦΥΣΙΚΑ και δεν απευθύνομαι στον φίλο Dragon K. μ' αυτό που γράφω,ούτε στον οποιδήποτε άλλο φίλο.Απλά έχει κατ' επανάληψη αναφερθεί και εδώ μέσα αυτή η θλιβερη συνήθεια του "συναυλιακού ξύλου",εξ' ου και όσα έγραψα....
Μάνο, σε καταλαβαίνω απόλυτα και θα ήθελα να πω την άποψή μου για το θέμα...

Μέχρι πριν περίπου 6 χρόνια (που άντεχα περισσότερο) ήμουν ΠΑΝΤΑ μα ΠΑΝΤΑ στην πρώτη σειρά σε όλες τις συναυλίες....ανελέητο ξύλο....crowd surfing...ανοιγμένες μύτες....και ξανά ξύλο....

πλέον, δεν το αντέχω, αλλά που και που σε επιλεγμένες συναυλίες προσπαθώ να το κάνω ακόμα έστω για 3-4 τραγούδια...

Αυτά για να ξεκαθαρίσω την προσωπική μου στάση...

Πρώτα απ' όλα, το συναυλιακό ξύλο δεν έχει σχέση με το γηπεδικό...δεν είναι βία είναι ξέσπασμα....

άπειρες φορές ειδικά όταν ήμουν αρκετά μικρός είχε τύχει να πέσω, να φάω μπουκέτο, άσχημη κλωτσιά από γομάρια (σε σχέση με μένα τύπους) και πάντα όλοι, χωρίς καμία εξαίρεση, τρέχουν να σε πιάσουν, να σε βοηθήσουν, να δουν αν είσαι καλά.

Το συναυλιακό ξύλο, παραμένει μεταξύ αυτώ που θέλουν να συμμετέχουν..και είναι εξαιρετικά σπάνιο να φάει κάποιος αδέσποτες...

Η αλήθεια είναι ότι βλέπεις τη συναυλία με διαφορετικό μάτι...έχεις πιο άμεση επαφή με τους καλλιτέχνες, με τον φανατικό κόσμο, και ότι και να γίνει είναι σίγουρο ότι θα ζήσεις τον παλμό και θα νιώσεις πλήρως την ενέργεια της συναυλίας. Ωστόσο, δεν απολαμβάνεις εξίσου τη μουσική, ούτε το show.

Όταν είσαι πίσω, ακούς καλύτερα, βλέπεις καλύτερα, είσαι άνετος, καθαρός, αλλά υπάρχει περίπτωση να νιώσεις ότι κάποια συναυλία δεν έχει παλμό, ότι ο κόσμος δεν τραγουδάει αλλά κάνει άσχετες κουβέντες κλπ κλπ...

Για μένα, ένας πραγματικός φίλος της μουσικής και των συναυλιών, πρέπει να ζήσει και τις δύο εμπειρίες. Δεν μπορώ να διανοηθώ να πήγαινα 16-17 χρονών σε μια συναυλία και να μην ήμουν μπροστά να λιώνω από νωρίς και να παίζω ξύλο εκστασιασμένος από τη μουσική....

Τώρα δεν μπορώ να το κάνω, αλλά απολαμβάνω μια άλλη οπτική των συναυλίων, που έχει εξίσου πολλά πράγματα να σου δώσει.

Εγώ που δεν μεταλάς πάντως, φέτος...περιμένω τις 18 Ιουνίου για να πάρω τη δόση μου.

Έρχονται οι Pixies ....και έχει να πέσει πολύυυυυυυ και ανελέητοοοοο ξύλοοοο!!!!!

:headbangdude: :headbangdude: :frypan: :frypan:
 
Kudos Manos. Ο λόγος γιατί δεν πλερώνω για να πάω να παίξω ξύλο.

Είπαμε ο καθένας με τη δική του στάση ζωής. Ποτέ δεν κατάλαβα αυτή τη μορφή "έκφρασης" και "εξτασιασμού".

Βέβαια δεν κατακρίνω όποιον τη καταβρίσκει με κάτι τέτοια. Όποιος γουστάρει, ελεύθερα ντου από παντού. Αλλά προσωπικά, έχω βαρεθεί και τους καυγάδες και τα μπουκέτα και το ξύλο και τις διαφωνίες και τα μεθύσια και όλα τα άλλα συναφή τόσα χρόνια μέσα στα ξενυχτάδικα με το κάθε λογής "φτιαγμένο" ................
 
Παιδια ειναι λογικο να παιξει σπρωξιδι οταν 40.000 αρενα-κηδες θελουν να πλησιασουν εναν κεραυνοβολημενο Angus σε pitch!

Δηλαδη τι περιμεναμε? Να σκασουν μυτη καλογριες ή το Μεγαρο Μουσικης?

Οσοι εχουν πλεον βαρεθει το σπρωξιδι και την ιδρωτιλα τσιμπανε κερκιδα και δινουν τη σκυταλη του "παλμου" στους επομενους. ;)

Παντως υπο οποιεσδηποτε συνθηκες τετοιο show δεν εχουμε δει ουτε θα ξαναδουμε!! Κατηγορηματικα!

Δεν ηταν μονο τα σκηνικα, το θανατερο playlist, η ορεξη του Angus να μεταδωσει μεταλο στο κοινο. Ηταν οτι ειδαμε κατι που στο κουκουτσι του ηταν αυθεντικο. Το στησιμο, οι ρολοι, η ενδυμασια, το στυλ...ολα μας παρεπεμπαν στα ηρωικα μεταλικα mid 80s!

Ουτε σκουφια, ουτε μαλλακια καρε, ουτε τραγομουσα. Και φυσικα ουτε μια σταγονα νερο στο κρασι τους.

Οι ACDC μπορει να αργησαν να μας επισκεφτουν αλλα ρεφαρανε μεχρι σεντ.

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΑΠΟ ΚΑΡΔΙΑΣ!
 
Wally είπε:
Παντως υπο οποιεσδηποτε συνθηκες τετοιο show δεν εχουμε δει ουτε θα ξαναδουμε!! Κατηγορηματικα!

Δ

Οι ACDC μπορει να αργησαν να μας επισκεφτουν αλλα ρεφαρανε μεχρι σεντ.
Αυτές οι λίγες λέξεις φτάνουν για να περιγράψουν όσα είδαμε! Τα υπόλοιπα περισσεύουν!

Πλέον όταν ακούω για λοιπές συναυλίες απλά θα λέω...ΗΜΟΥΝ ΕΚΕΙ! Μετά θα σιωπώ...όποιος ξέρει θα καταλαβαίνει :cool:
 
Μπορεί να μην πήγα στην συναυλία (ναι το ξέρω! είμαι απαράδεκτος!! :cry: ), αλλά έριξα TO γέλιο με το ρεπορτάζ του Star.

O τύπος που έκανε το ρεπορτάζ, ήταν στην συναυλία με ρούχα που θα ταίριαζαν πιο πολύ σε μπουζοκοκατάστημα (ροζ πουκάμισο και εφαρμοστό τζιν!) :) Αναρωτιέμαι πως επέζησε και δεν τον τάραξαν στις φάπες ! :p
 
Πίσω
Μπλουζα