Ο Θησαυρός της Βαγίας (1984 ΕΡΤ) και Ο Κήπος με τα αγάλματα (1981 ΕΡΤ)

Turrican είπε:
Πώ! Πώ ! Έπαθα ζημιά παιδιά! Μου έχει λείψει πολύ αυτή η Ελλάδα! Όλα τότε είχαν ένα φως! Ποιος μπορεί να μείνει ψύχραιμος και να μη βουρκώσει όταν οι παιδικές του αναμνήσεις αποκτούν υπόσταση ξαφνικά μπροστά του..... :sob: Να πάρει η ευχή! Δεν είμαι και από ατσάλι.....
http://www.youtube.com/watch?v=hPkJX8Q98RA
Turrican..

να κλαψουμε παρεα αδερφε... :icon_cry: :icon_cry:

τι λινκ ηταν αυτο που εδωσες..ακομα να κατεβει η τριχα μου..σνιφ..
 
ευχαριστουμε για το link!οι τοτε ελληνικες παιδικες σειρες ειναι αξεπεραστες....
 
Turrican είπε:
Πώ! Πώ ! Έπαθα ζημιά παιδιά! Μου έχει λείψει πολύ αυτή η Ελλάδα! Όλα τότε είχαν ένα φως! Ποιος μπορεί να μείνει ψύχραιμος και να μη βουρκώσει όταν οι παιδικές του αναμνήσεις αποκτούν υπόσταση ξαφνικά μπροστά του..... :sob: Να πάρει η ευχή! Δεν είμαι και από ατσάλι.....
http://www.youtube.com/watch?v=hPkJX8Q98RA
Turri τι μας κάνει αχ! βρε Τurri..................:makia::makia::makia:
 
Σας ευχαριστώ όλους! Ας είναι καλά το παιδί που το ανέβασε!

Παρατηρούσα τα πρόσωπα των παιδιών στο εισαγωγικό βίντεο και μου έκαναν πολύ εντύπωση! Πρόσωπα υγιή και φωτεινά, με καθαρές ματιές! Κανονικά παιδιά δηλαδή! Με φυσιογνωμίες ιδιάζουσες σαν τα αγάλματα μας! Έτσι ήμασταν άραγε και εμείς; Δεν ξέρω αν αυτό το βλέπεις συχνά σήμερα....
 
ρε γμτ, εχω κολλησει με αυτο το βιντεακι.. :icon_cry:

το τραγουδαγα στην Ιο συνεχεια! (καψιμο!)

εχεις δικιο για τα παιδια στους τιτλους αρχης..

ειναι και ο λογος που με συγκινει τοσο.Αυτο το βιντεο μου μυριζει μεσημερια καλοκαιριου στην Δραμα,στον κηπο μας με το τεραστιο δεντρο οπου σκαρφαλωναμε και την στηναμε με τις σφεντονες μας, και τον ηχο των τζιτζικιων..

υπεροχο συναισθημα..υγιης παιδικη ηλικια, χωρις ρουχα, μεσα στα χωματα και στα χωραφια,με παιχνιδια φτιαγμενα απο τα χερια μας..

αυτο μου θυμιζουν οι ροδοκοκκινες φατσουλες αυτων των παιδιων..
 
Ο θησαυρος της Bαγίας

επαιζε μια ελληνικη σειρα με πρωταγωνιστες μια παρεα παιδιων που λεγοταν ο θασαυρος της βαγιας νομιζω.λεει τιποτα σε κανεναν?
 
Γκρρρρ! Μου χαλασες μια απο τις επομενες ερωτησεις για το κουιζ! Ναι ηταν Ο ΘΗΣΑΥΡΟΣ ΤΗΣ ΒΑΓΙΑΣ με τη Νινα Παπαζαφειροπουλου! (γυρω στο 1983-84)
 
τωρα που ανεφερε ο φιλαρακος για μια σειρα με παιδια, θυμαται κανεις πως λεγοταν μια σειρα(αρχες δεκαετιας 80)στην οποια ηταν μαζεμενα παιδια διαφορων ηλικιων, και τα οποια περιτρυγιριζονταν απο διαφορα αγαλματα διπλα σε μια παραλια?και μαλιστα στην εισαγωγη της σειρας τα παιδια τραγουδουσαν μπροστα στα αγαλματα διπλα στην παραλια?

αρχες 1980- το πολυ μεχρι 83 το επεζε η ερτ...σε επαναληψη το ειχε δειξει πριν περιπου μια δεκαετια
 
Μήπως λες την παιδική σειρά ο κήπος με τα αγάλματα?
 
:animeek::eek::eek: :confused:

OMG!!!

τι μου θυμίσατε ρε παιδιά τώρα... και το εψαχνα στο forum αλλά να που βρέθηκε και αυτό :animeek:

ήμουν πολύ μικρός (6 ετών το 1980) αλλά την αρχική μουσική την ψιλοθυμόμουνα ακόμη!!!

pepinos, well done !! :)

(να αλλάξει ο τίτλος του thread plz!!)
 
Ο Pepinos οπως παντα δεν χαμπαριαζει απο οδηγιες για direct links σε copyrighted υλικο κλπ :)

Δεν το σβηνω γιατι αφενος βαζω τα κλαματα οποτε βλεπω εστω και 2 λεπτα απο τη συγκεκριμενη σειρα , αλλα και γιατι ο ιδιος ο Παραμυθας εχει παρει το ρισκο (ως παραγωγος) να δωσει δημοσια στιγμιοτυπα.
 
Καλωσόρισες Δημήτρη!Κατ'αρχάς παιδιά νομίζω ότι άλλο έψαχνε ο Δημήτρης και για άλλο πράγμα μιλάτε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΕΙΡΑ ΑΠΟ ΒΙΒΛΙΟ .ΛΕΓΟΤΑΝ Ο ΘΗΣΑΥΡΟΣ...... ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΑΡΑΚΑΤΩ.ΥΠΟΘΕΣΗ :ΜΙΑ ΓΡΙΑ ΕΧΕΙ ΚΡΥΨΕΙ ΣΤΟΝ ΝΑΟ ΤΗΣ ΑΦΑΙΑΣ ΣΤΗΝ ΑΙΓΙΝΑ ΕΝΑ ΘΗΣΑΥΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΣ ΤΟΝ ΠΑΡΟΥΝ ΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ-ΕΠΙ ΚΑΤΟΧΗΣ-ΚΑΙ ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΠΩΣ ΨΑΧΝΟΥΝ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ .ΣΤΟ ΣΤΟΡΥ ΜΠΛΕΚΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΓΕΡΜΑΝΟΣ ΠΟΥ ΗΞΕΡΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΗΣΑΥΡΟ -ΗΤΑΝ ΣΤΡΑΤΙΩΤΗΣ ΣΤΗ ΕΛΛΑΔΑ-ΚΑΙ ΕΡΧΕΤΑΙ ΝΑ ΨΑΞΕΙ-ΤΟΝ ΕΛΕΓΑΝ ΧΑΝΣ ΝΟΜΙΖΩ(ΤΙ ΠΡΩΤΟΤΥΠΟ!!!)

ΟΝΤΩΣ ΛΕΓΟΤΑΝ Ο ΚΗΠΟΣ ΜΕ ΤΑ ΑΓΑΛΜΑΤΑ.ΘΥΜΑΜΑΙ ΑΚΟΜΑ ΤΗ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑΜΕ ΠΑΡΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΑΔΕΡΦΟ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΣΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΤΑ ΑΓΑΛΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΗΠΟ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πρόκειται για την εκπληκτική σειρά "ο θησαυρός της Βαγίας", πάνω στο ομόνυμο μυθιστόρημα της Ζώρζ Σαρή. Ο Γερμανός ήταν ο Χανς. Η σειρά είχε ξαναπαιχτεί σε επανάληψη. Θυμάμαι την ανεπανάληπτη μουσική τίτλων..!
 
O θησαυρός της Βαγίας. Το θυμάμαι, και δεν νομίζω ότι θα το ξεχάσω ποτέ αφού πρόσφατα αγόρασα και το βιβλίο.
 
Σταθερή αξία ¨ο θησαυρός της Βαγίας¨

Το είχα δει αρκετές φορές τότε που το είχε βάλει η ΕΡΤ. Έχω το βιβλίο από παιδί όπως και πολλά άλλα της Ζωρζ Σαρρή.

Η Βαγία, ένα μικρό χωριό της Αίγινας και μία ομάδα από παιδιά που ψάχνει να βρει έναν χαμένο θησαυρό από τα χρόνια της κατοχής.

Αυτός ο Γερμανός που πατούσε αυτή την άτιμη τη νάρκη έχει χαραχτεί πολύ βαθιά μέσα στο μυαλό μου...

Κάποτε φανταζόμουν πως όταν θα μεγάλωνα θα είχα και εγώ μία τέτοια παρέα. Τελικά κάτι τέτοιο μάλλον δεν συνέβη ποτέ.
 
Πίσω
Μπλουζα