Ο θάνατος του Τιμόθεου Κώνστα (1987 ΕΡΤ2)

O.K sunset,παρατηρησε τα και πες μου αν εχω δίκιο.
 
vagkir είπε:
O.K sunset,παρατηρησε τα και πες μου αν εχω δίκιο.
Σημειώνω τις παρατηρήσεις σου ώστε να τα δω κι εγώ κάποια στιγμή.

Διόλου απίθανο όμως, καθώς οι δυο σειρές δεν απείχαν πολύ τα διαστήματα ποίησής τους και δεν ήταν σπάνιο για τότε, να χρησιμοποιούνταν τα ίδια σκηνικά! Η οικονομική άνεση για δημιουργία σειρών εποχής στα late '80s-early '90s, ουδεμία σχέση έχει με τις παραγωγές που βγήκαν στον αέρα από το 1995 και μετά με μπόλικα εξωτερικά πλάνα και πιο εξελιγμένα τεχνικά μέσα! ;)
 
Ναι βρε παιδια, εχει ξαναειπωθει αυτο, πολλα σκηνικα απο το "Μια γυναικα απο το παρελθον" ειναι ιδια με τον "Τιμοθεο Κωνστα". Ιδιο κλιμα, ιδιος σκηνοθετης, λογικο δεν ειναι;

Κατι ασχετο τωρα, οποιος μπορει ας βοηθησει. Βρισκομαι για διημερο στην Υδρα και ψαχνω απεγνωσμενα τα σπιτια και τα μερη που γυριστηκαν τα τελευταια επεισοδια του Τιμοθεου. Μπορει καποιος να με κατευθυνει; Ευχαριστω
 
Αφου δε βοηθησε κανεις, βρηκα κατι μονος μου: Το παρατηρητηριο του Μπεκα, που κατασκοπευε την παρεα του θησαυρου!

Τοτε...
attachment.php


και τωρα!
attachment.php


P8220827.JPG

vlcsnap-2011-09-11-00h23m08s56.jpg
 
Μπραβο φιλε πολυ ωραιο ντοκουμεντο.Τωρα ξανακοιταω τον επισκεπτη της ομιχλης οταν το τελειωσω θα αρχισω τον θανατο του τιμοθεου κωνστα.
 
Τέλειο!!!! Πολύ καλό!!!
 
μπράβο!! ενδιαφέρον "εύρημα". Ευχαριστούμε! :)
 
είδα τη σειρά τώρα στο ίντερνετ μιας και όταν παίχτηκε πρώτη φορά ήμουν αγέννητος ενώ στις επαναλήψεις ήμουν βρέφος...είναι όντως υπέροχη!!!φυσικά δε μιλάμε για τον ανεπανάληπτο Μπέκα-Ξενίδη ο οποίος δίνει έστα!!!λάτρεψα όλο το καστ!!!και το Χρυσικάκο και τη Ντενίση που δεν την πολυσυμπαθώ,ήταν κούκλα και καλή στο ρόλο της..πάρα πολύ καλός και ο ''καμπαρετζής''είναι γενικά είναι μια αξιόλογη σειρά!!!

να σας ''κουφάνω'' και εγώ με ένα ακόμα μίνι κουίζ ακριβώς σαν και αυτό με το Νίκο Γαλανό που βάλατε παραπάνω???Αφορά αυτή τη φορά το Γρηγόρη Βαλτινό...Βρείτε λοιπόν ένα κοινό του ρόλου του σαν Νικόδημος στη σειρά με ένα μικρό ρόλο του στο θέατρο μερικά χρόνια πριν τη σειρά...
 
Προσπάθησα αλλά δεν κατάφερα να βρω τη λύση σε αυτό το μίνι κουίζ... :xm: Όσο για τη σειρά αυτή είναι μακράν η καλύτερη αστυνομική σειρά της ελληνικής τηλεόρασης...κατά τη γνώμη μου πάντα!
 
Δε φανταζομαι να λεγοταν και στο θεατρο Νικοδημος!
 
bambinella 100 όχι δε λέγοταν σε κάποιο θεατρικό Νικόδημος αλλά επειδή είναι δύσκολο θα βοηθήσω...

tonytony με απογοητεύεις!!!γιατί η απάντηση έχει να κάνει με την Αλίκη...αυτή είναι και η βοήθεια που σας δίνω...ο Βαλτινός έπαιξε με την Αλίκη στην ''Εύθυμη Χήρα''του 80 και στη ''Τζούλια''και η απάντηση έχει να κάνει με το πρώτο έργο...
 
Χμμμ και να φανταστείς πως την έχω δει την "Εύθυμη χήρα" , του 1983 όμως , την ιστορία δηλαδή την ξέρω!!! Δεν μου πάει κάπου το μυαλό... :xm:
 
Λοιπόν…τα πράγματα έχουν ως εξής…



Στη σειρά η Μάγδα μαθαίνει από τον Άλεξ πως ο Νικόδημος ήταν στην Ύδρα με μια Γαλλίδα τις ημέρες που σκότωσαν τον Κώνστα …όταν τον ρωτάει ο Νικόδημος της λέει πως ήταν πράγματι στην Ύδρα με την παράνομη ερωμένη του που ήταν γυναίκα Πρέσβη…

Στην ʽΕύθυμη Χήραʼ η Άννα Ράντεκ (Αλίκη) προδομένη από τον Ντανίλο Ντανίλοβιτς (Κατρανίδης) ανακοινώνει πως παντρεύεται τον Φρανσουά Ντε Κλασέ (Βαλτινός) με σκοπό να μην καταλάβει ο Πρέσβης(Ηλιόπουλος) πως η γυναίκα του έχει συνάψει ερωτικό δεσμό με το ʽʼΒαλτινόʼʼ



Και στα δύο λοιπόν ο Βαλτινός είναι ο παράνομος έρωτας γυναίκας Πρέσβη…
 
Ααααα μιλάμε για πολύ λεπτομέρεια!!! :p
 
Ρε παιδια υπαρχει καποιος που εχει στην κατοχη του το επεισοδιο νουμερο 14;;;Δεν γεινεται να μην υπαρχει πουθενα εχω σκασει τοσα χρονια.
 
metalcandyman είπε:
Ρε παιδια υπαρχει καποιος που εχει στην κατοχη του το επεισοδιο νουμερο 14;;;Δεν γεινεται να μην υπαρχει πουθενα εχω σκασει τοσα χρονια.
Βεβαίως, το έχει η ΕΡΤ...
 
Σοφη η απαντηση σου bernard αλλα στης οποιες επαναληψεις της σειρας ποτε δεν παιχτηκε το συγκεκριμενο επεισοδιο;;;;
 
metalcandyman είπε:
Σοφη η απαντηση σου bernard αλλα στης οποιες επαναληψεις της σειρας ποτε δεν παιχτηκε το συγκεκριμενο επεισοδιο;;;;
Ασφαλώς και παίχτηκε! Απλά η ίδια η σειρά έχει πολλά χρόνια να παιχτεί...
 
Πίσω
Μπλουζα