Ο θάνατος του Τιμόθεου Κώνστα (1987 ΕΡΤ2)

metalcandyman είπε:
Ρε παιδια υπαρχει καποιος που εχει στην κατοχη του το επεισοδιο νουμερο 14;;;Δεν γεινεται να μην υπαρχει πουθενα εχω σκασει τοσα χρονια.
Το επεισοδιο 14 ασφαλως και υπαρχει... Στο συγκεκριμενο επεισοδιο γινεται αποπειρα δολοφονιας κατα του Νικοδημου, οταν τη στιγμη που βγαινει απο το σπιτι της Μαγδας ενα αυτοκινητο περναει ξυστα απο διπλα του. Ακομα και στη λυση του μυστηριου, δε μαθαμε ποτε ποιος εκανε αυτη την αποπειρα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγω παντως οταν παρακολουθησα τη σειρα στο youtube αρχες Ιουνιου, αυτη τη σκηνη την ειδα.
 
φυσικά και υπήρχε η σκηνή αυτή...

στο 14ο έγιναν τα εξης σύμφωνα με αυτά που λέγονται στο 15ο...

ο Άλεξ έπιασε τη μάνα του με το Βολφ και έτσι έμαθε πως ο Βολφ είναι στην Ελλάδα

και έπιασε και τη Μάγδα στο δωμάτιο του Νικόδημου...
 
Μαζεμενα του ηρθαν.

Επιασε τη μητερα του με το Βολφ. Επιασε τη Μαγδα με το Νικοδημο......

Ποσα να αντεξει ο ανθρωπος μεσα σε ενα μονο επεισοδιο;..... :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
μηπως πισω απο την "εξαφανιση" του 14ου επεισοδιου κρυβεται ο τακης χρυσικακος??
 
ναι,ήτανε που ήτανε ο Άλεξ μετά απο το 14ο θα έγινε συντρίμι της ζωής!!!

...άσχετο...ποιές ήταν οι αγαπημένες σας σκηνές???εμένα οι αγαπημένες μου σκηνές είναι 1)εκεί που πάει η Μιμή (ανυπέρβλητη) με καπέλο με βέλο και ένα λυκοτόμαρο στον ώμο και διεκδικεί το μερίδιο της απο το θησαυρό

και 2)όταν μαθαίνει ο Τιμόθεος για τη σχέση της με τον Απέργη και της λέει πως χωρίζουνε και εκείνη όλο απόγνωση ρωτάει...''Τίμο τι θα κάνουμε???Έχουμε και καλεσμένους το βράδυ!!!''
 
dimitri10b είπε:
ναι,ήτανε που ήτανε ο Άλεξ μετά απο το 14ο θα έγινε συντρίμι της ζωής!!!

...άσχετο...ποιές ήταν οι αγαπημένες σας σκηνές???εμένα οι αγαπημένες μου σκηνές είναι 1)εκεί που πάει η Μιμή (ανυπέρβλητη) με καπέλο με βέλο και ένα λυκοτόμαρο στον ώμο και διεκδικεί το μερίδιο της απο το θησαυρό

και 2)όταν μαθαίνει ο Τιμόθεος για τη σχέση της με τον Απέργη και της λέει πως χωρίζουνε και εκείνη όλο απόγνωση ρωτάει...''Τίμο τι θα κάνουμε???Έχουμε και καλεσμένους το βράδυ!!!''
εμενα καθε φορα που προσπαθουσε να δωσει μυστηριο στον τονο της φωνης της την εκανα ψωνιο που λενε..γουσταρω πολυ την σκηνη που πανε να την πνιξουν με το μαξιλαρι !!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραια ερωτηση!

Λατρεψα τη σκηνη οπου αμεσως μετα το θανατο του Κωνστα, η Μαγδα κλαιει στο κρεβατι της και ο Αλεξ την παρηγορει κρατωντας την στην αγκαλια του.

Η μουσικη υποκρουση, τα λογια που της λεει, ο τροπος που σκουπιζει τα δακρια απο τα ματια της αγαπημενης του, κανουν αυτες τις στιγμες ποιητικες.

Για μενα ολη η ομορφια αυτης της σειρας εκλεισε μεσα σε εκεινα τα λιγα λεπτα.
 
πέρα απο την πλάκα ήταν καλή!!!και πολύ όμορφη με αέρα,και ''κλασάτη'' να το πω λαικά...δηλαδή για εμένα ηταν πολύ καλύτερη απο τη Βενέτη που ήταν πολύ ''της μόδας'' εκείνη την εποχή...

φυσικά λατρεύω οποιαδήποτε σκηνή έπαιζε ο Μπέκας!!!αλλά και ο καμπαρετζής με το βιτριολικό χιούμορ!!!

προσέξατε πως η ερωμένη του Βολφ ήταν η κυρία που πάρα πολλά χρόνια μετά έκανε τη γερμανίδα γκουβερνάντα που προσέλαβε η Σωσώ στα ''Εγκλήματα'' του Αντ1???
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η Ευα Στυλαντερ. Αλλοδαπη που τη δεκαετια του '80 εκανε καριερα μανεκεν και φωτομοντελου στη χωρα μας.
 
δεν την ήξερα!!!πάντως για να λέμε και του στραβού το δίκιο(κυριολεκτικά!!!)δεν υπήρχε καν σύγκριση με την Κάτια(Βιβέτα Τσιούνη) που ήταν η σχέση του μονόφθαλμου Βόλφ και την απατούσε... :D
 
bambinella 100 είπε:
Η Ευα Στυλαντερ. Αλλοδαπη που τη δεκαετια του '80 εκανε καριερα μανεκεν και φωτομοντελου στη χωρα μας.
πολυ αργοτερα ανελαβε τις δημοσιες σχεσεις του θεατρου τεχνης (!) (?)
 
Στη σκηνη που περιεγραψα πιο πανω, θυμηθηκα μια πολυ τρυφερη λεπτομερεια:

Η Μαγδα τελειωνει το τσιγαρο που της προσφερε νωριτερα ο Αλεξ και του το δινει να το σβησει. Εκεινος τοτε αντι να κανει αυτο που του ζηταει, το βαζει στα χειλη του και το καπνιζει.

Δεν εχω να προσθεσω τιποτε αλλο. Μεγαλες στιγμες της ελληνικης τηλεορασης.
 
bambinella 100 είπε:
Η Ευα Στυλαντερ. Αλλοδαπη που τη δεκαετια του '80 εκανε καριερα μανεκεν και φωτομοντελου στη χωρα μας.
Και η οποια εχει παιξει και στο "Σ'αγαπω - μ'αγαπας" (δηλ. τα ποδια της εχουν παιξει...) υποδυομενη την πανυψηλη γραμματεα απο το γραφειο του Θοδωρη και την οποια ζηλευει παραφορα η Δημητρα.

(@bernard.c: Σε καμια περιπτωση δεν εγινε αναφορά σε sites με παράνομο οπτικο-ακουστικό υλικό. Οι σκαναρισμενες φωτογραφιες και τα links που παραπεμπουν σε video-sites ειναι πολυ πιο παρανομα, αλλα ελεος... δε θα φοβομαστε και τον ισκιο μας, ουτε θα κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας)
 
drspiros είπε:
(@bernard.c: Σε καμια περιπτωση δεν εγινε αναφορά σε sites με παράνομο οπτικο-ακουστικό υλικό. Οι σκαναρισμενες φωτογραφιες και τα links που παραπεμπουν σε video-sites ειναι πολυ πιο παρανομα, αλλα ελεος... δε θα φοβομαστε και τον ισκιο μας, ουτε θα κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας)
Έχεις δίκιο, δεν έγινε αναφορά αυτή καθ' εαυτή (ονομαστικά δηλαδή) σε sites, οπότε άλλαξα και την αιτιολογία στο edited post :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στην πρωτη προβολη της σειρας δεν ημουνα ουτε 10 χρονων και την θυμομουνα αμυδρα και μετα δεν ετυχε να πετυχω καποια επαναληψη.Μετα απο τοσα χρονια τωρα βρηκα ευκαιρια να την ξαναδω αν και εχω ολα τα επεισοδια εδω και πολλα χρονια.Τωρα μολις ειδα το τελευταιο επεισοδιο και εχω να πω οτι τετοιες σειρες δεν βγαινουν πια.Την απολαυσα και σε κραταει σε αγωνια σε καθε επεισοδιο.Το μονο που με χαλασε λιγο ειναι οτι σε καποια επεισοδια η ερμηνεια της ντενιση ειναι αρκετα ψυχρη και παγωμενη.ειναι ψυγμα ομως αυτο μπροστα σε αυτη την εκπληκτικη σειρα.
 
attachment.php
 
16 επεισοδια γραφει το παραπανω αποκομμα, αλλα η σειρα τελικα εκανε 22, λογω της τεραστιας επιτυχιας που γνωρισε.
 
Aπό το αφιέρωμα του περιοδικού Ραδιοτηλεόραση στην σειρά

attachment.php


attachment.php
 
Πίσω
Μπλουζα